bobr

V Romži u Vrahovic se usadili dřevorubci

Foto ber, zachranneprogramy.cz

Fakt, že bobři evropští žijí již několik let u rybníka v Čehovicích, je všeobecně znám. Že se s jejich "prací" setkáme kousek od D46, už ví málokdo.

Romže po "podtoku" dálnice míří z Držovic rovnou cestou do Vrahovic. Cesta kolem ní je pouze v podobě málo využívaných stezek, což bobrům zajišťuje klid. Stopy jejich zubů najdete na mladých stromcích i letitých kmenech, řadu z nich se jim povedlo pokácet. Jen to je totiž důkazem, že se zde kolonie usadila. Bobr evropský je totiž noční tvor a jen tak ho neuvidíte. 

Bobr evropský 

Hasiči zachraňovali bobra, kačeny s káčaty, ovce, rorýse i psa

Foto HZS Olomouckého kraje

Tento týden se dá s nadsázkou nazvat týdnem záchran zvířat různého druhu. V průběhu posledních několika dnů hasiči v Olomouckém kraji zasahovali u mimořádností v podobě záchran bobra, kačen s káčaty, zraněné ovečky, rorýse zamotaného do silonu a pomohli do bezpečí psovi, uvězněnému ve skružích. Potěšením je zdárná pomoc a včasná záchrana.

První pomocí profesionálních hasičů byl čtvrteční (26.5) výjezd v Šumperku. Hasiči na fasádě pod plechovým krytem nalezli zcela bezvládného rorýse zamotaného do silonového lanka. S využitím výškové techniky jej hasiči vysvobodili, vymotali ze zajetí a vypustili do volné přírody.

Chránění bobři už nejsou dobří?

ilustrační foto

 

Krajský úřad Olomouckého kraje, Odbor životního prostředí a zemědělství vydává opatření obecné povahy. Týká se zvláště chráněného živočicha, bobra evropského. Podle Kraje v tomto případě veřejný zájem převážil nad ochranou přírody.

Oč jde? V době od  1. března do 15. dubna a od 1. srpna do 31. října mu můžeme ničit bydlení. „Povoluje se výjimka ze zákazu škodlivě zasahovat do přirozeného vývoje zvláště chráněného živočicha bobra evropského (Castor fiber), který je zařazen v kategorii silně ohrožených,“ dočtete se v dokumentu, zveřejněném na úřední desce prostějovského magistrátu.