borelióza

Pozor na klíšťata. Počet pacientů s encefalitidou se zvýšil

ilustrační foto pixabay.com

Zatímco do konce června bylo v České republice zaznamenáno 158 případů klíšťové encefalitidy, v červenci přibylo dalších 208 případů, v srpnu pak 222. Olomoucký kraj hlásí od začátku roku sedmatřicet pacientů, na Prostějovsku jich bylo šest. Nejvíce, čtyři lidé, onemocněli v červnu.

Sezona klíšťové encefalitidy není ještě zdaleka za námi. Klíšťata jsou aktivní až do doby, kdy teploty klesnou pod 5 stupňů Celsia. Ohniska klíšťové encefalitidy se vyskytují v biotopech se smíšenými a listnatými porosty, v lokalitách s bujnou vegetací, na okrajích lesů, u vodních ploch a toků, ale i v blízkosti lidských obydlí, v parcích a zahradách.

Čeští vědci vyvinuli vakcínu proti borelióze

ilustrační foto internet

 

Čeští vědci vyvinuli vakcínu proti borelióze, chorobě přenášené klíšťaty. Nová vakcína už dokázala vytvořit protilátky u myší a psů, pro lidi by mohla být dostupná asi za šest let. Na čtyřletém vývoji vakcíny se podíleli brněnští vědci spolu s experty z Olomouce a Prahy a s firmou Bioveta z Ivanovic na Hané, která bude vakcínu vyrábět.

„Dosud boj proti borelióze komplikovalo to, že existuje celá řada kmenů borélií. Vyrobit proti nim třeba osm druhů obrany by bylo nepřípustně nákladné. Nám se povedlo zkombinovat do jedné vakcíny strukturní údaje ze všech nejčastějších typů bakterie,“ vysvětlil Jaroslav Turánek z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství, který za projekt zodpovídá.