botanická zahrada

OBRAZEM: Botanická zahrada na počátku léta

Foto Botanická zahrada Petra Albrechta

Nechejte se okouzlit letní krásou květin a navštivte Botanickou zahradu Petra Albrechta v Prostějově. Najdete tam spoustu nově rozkvetlých rostlin, jejichž barevnost, rozmanitost, souznění a pokora zaslouží obdiv.

Skvostem v zahradě, na jehož krásu musíte vzhlédnout do koruny stromů, je liliovník tulipánokvětý. Tento pohádkový strom patří do stejné čeledi jako magnólie. Pochází ze Severní Ameriky a v době třetihor rostl i v Evropě. Exotické květy, podobné tulipánům, jsou žlutozelené barvy a objevují se až v 10 letech. Listy jsou neméně zajímavé, ve tvaru lyry. Dřevo se používá na výrobu varhan. Liliovník obsahuje jedovatý alkaloid tulipiferin a v naší republice byl poprvé zasazen roku 1865 v Hluboké nad Vltavou. Tento strom se může  dožít až 400let.

Netradiční svatba? Co takhle v botanické zahradě?!

ilustrační foto Flora Olomouc

Prostějovská botanická zahrada prochází v posledních letech výraznými změnami. Značné rozšíření areálu přineslo množství nových zajímavých rostlin a stromů. Další novinkou se zřejmě stanou svatby.

Chcete netradiční svatbu? Prostějovská botanická zahrada je k ní jako stvořená. Nabízí nejen spoustu romantických zákoutí, ale i bezmála celoroční nádheru záplavy nejrůznějších květů. Podle vedoucí zahrady Anny Šrámkové si zahrada svou svatební premiéru prožije právě letos.

Už několik let si své životní ano říkají snoubenci v nedaleké Olomouci nejen v botanické zahradě, ale i ve sbírkových sklenících Flory Olomouc. (ber)

Chcete se kochat? Zajděte do botanické zahrady

Foto MMP

Botanická zahrada přivítala jaro, které je příslibem naděje a života.

První jarní poslíčky - sněženky, vystřídaly na skalkách koberce fialově kvetoucích tařiček, růžových plamének, žlutých tařic a bílých huseníků.

Botanická zahrada Petra Albrechta představuje jarní floru

ilustrační foto MMP

Všem milovníkům květin, klidného prostředí, poučení, ale také nadšencům fotografování, je k dispozici jarní prostředí prostějovské Botanické zahrady Petra Albrechta. Na poměrně malém místě se nabízí spousta zajímavých rostlin z celého světa.

„Pokud přijde návštěvník v kteroukoliv roční dobu, stále zde vidí něco kvést. Přes zimu to jsou čemeřice, letos už od začátku února vykoukly bílé hlavičky sněženek. Žlutý koberec talovínů uvidí kolemjdoucí podél plotu, bledulky se ukrývají pod smrčkem. A co teprve vřesovce - růžovofialová záplava květů. Dříve se listy a nať vřesovce dávaly do piva jako náhražka chmele,“ uvedla jako ochutnávku vedoucí Botanické zahrady Petra Albrechta v Prostějově, Anežka Šrámková. Věděli jste, že vřesovců existuje asi 860 druhů a ve své domovině některé tvoří až sedmimetrové keře?

OBRAZEM: Osmdesátku oslavila s růží ve vlasech

Foto PvNovinky

 

Je jí osmdesát a vůbec na to nevypadá. Mají ji rádi mladí i starší, prošel jí snad každý Prostějovan. K narozeninám dostala úplně novou podobu a časem se za ni odmění záplavou pestrobarevných růží.

Pořád tápete? Řeč je o botanické zahradě Petra Albrechta. Dnes oslavila již zmíněné osmdesátiny a bránu otevřela široké veřejnosti. Ta se mimo jiné mohla pokochat nově vybudovanou částí, jejíž součástí je i rozárium. Pokud jste dnešní oslavu nestihli, nezoufejte. Zahrada je až do konce září otevřena od úterý do pátku od 8 do 18 hodin, v sobotu od 10 do 16 hodin. Od října do dubna je otevřena pondělí až pátek od 7:15 do 15:45 hodin. (ber)

Pojďme dnes oslavit osmdesátiny botanické zahrady!

ilustrační foto

 

Prostějovská botanická zahrada Petra Albrechta slaví osm desítek let od svého založení. Oslav se ujal ČSOP Iris ve spolupráci s komisí životního prostředí města Prostějova. Oslavy vypuknou dnes v 10 hodin.

Od 10 hodin je naplánována vycházka zahradou. „Zájemce seznámíme se zahradou a její rozšířenou částí, následovat bude ukázka praktického využití toho, co botanická zahrada nabízí pro výuku,“ uvedla Eliška Valentová z Irisu s tím, že tato část je určena hlavně pro pedagogy.

Pojďte se potkat s Kytičkovou vílou v Botanické zahradě!

ilustrační foto

Ekocentrum Iris pořádá ve čtvrtek 21. srpna akci pro rodiny s dětmi. S kytičkovou vílou zavítáte do botanické zahrady v Prostějově. 

"Jde o hravou přírodovědnou stezku pro děti i dospělé uprostřed rozkvetlé botanické zahrady. Na stezku je možné přijít mezi 9 a 11 hodinou. Trasa je vhodná i pro kočárky," upozornila Eliška Valentová z ČSOP Iris. Poplatek 20 Kč/ dítě. (red)

Rozšíření botanické zahrady finišuje

Foto ber

 

V těchto dnech vrcholí stavební práce na rozšiřování Botanické zahrady Petra Albrechta v Prostějově. Její rozloha se zvýší o více než třetinu.

„Při odstraňování náletových dřevin na pozemcích, na kterých je botanická zahrada rozšiřována, se zjistilo, že musí být kompletně vytěženo podloží, které vykazovalo značnou příměs odpadového materiálu, vápenné jámy, cihelnou drť, beton a podobně. Jedná se s největší pravděpodobností o pozůstatek odpadu, který sem byl vyvezen při stavbě jezdeckých kasáren. Výsadby na stávajících navážkách by neskýtaly záruku růstu pro nové dřeviny,“ uvedl Zdeněk Fišer, náměstek primátora. Veškerý tento materiál musí být odvezen na skládku a nahrazen vhodnou zeminou.

Fotogalerie: Botanická zahrada žije čilým ruchem

Foto ber

 

V průběhu tohoto roku se prostějovská botanická zahrada dočká svého rozšíření. V současné době probíhají stavební a terénní úpravy.

Na rozšíření botanické zahrady padne 2,2 milionu. Z Operačního programu životního prostředí získal Prostějov dotaci na zeleň ve výši 75% z uznatelných nákladů stavby. Prostředky ale budou proplaceny až na základě skutečných výdajů. Celkově by mělo rozšíření botanické zahrady stát 3,65 milionu korun. (ber)

Obava o botanickou nemá opodstatnění, říká primátor

ilustrační foto MMP

 

Bouři nevole vyvolal návrh připravovaného územního plánu Prostějova, kde  je Botanická zahrada Petra Abrechta označena pro záměry občanské vybavenosti. Vlně nevole ze strany občanů se magistrát brání, jde o nedorozumění. Zahrada výstavbě rozhodně neustoupí.

Zatímco v původním plánu byla zahrada vedena jako krajinná zeleň, v novém je označena jako plocha občanské vybavenosti. Teoreticky by ji bylo časem možné zastavět.

„V původním plánu je zahrada označena podle starého zákona. Podle nového zákona se jedná o plochu občanské vybavenosti, protože je určena ke vzdělávání a výchově,“ vysvětlil náměstek primátora Zdeněk Fišer.  Zahrada bude v nejbližší době rozšířena o více než třetinu směrem k Jezdeckým kasárnám. „Vznikne zde mimo jiné rozárium,“ dodal Fišer s tím, že se již pracuje na oplocení.