Brány památek dokořán

OBRAZEM: Brány památek uzavřel Prostějov duchovní

Foto ber

Třetí a poslední den z řady akcí věnovaných památkám v Prostějově nesl název Brány památek dokořán - Prostějov duchovní. Ten lidem zpřístupnil kostely a kaple.

Veliký zájem návštěvníků byl o prohlídky bývalého klášterního kostela a kláštera Milosrdných bratří. "Chodila jsem k Milosrdným do lékárny. Byla to krásná místnost, taková ta stará apatyka, s vůní léčiv a čistoty. Vždycky jsem při čekání studovala malbu na stropě. Ta jediná zůstala," posteskla si jedna z návštěvnic nad zdevastovanými prostory. Klášter byl založen roku 1730 na popud a za finanční podpory kněžny Marie Anny z Lichtenštejna. Řád milosrdných bratří si pro jeho stavbu zvolili  Prostějov. V objektu provozovali špitál a lékárnu. 

OBRAZEM: Prostějov židovský - židovský hřbitov

Foto efry

Součástí nedělní akce Prostějov židovský byla i návštěva obou hřbitovů. Toho původního, který je ve Studentské ulici a byl v roce 2016 prohlášen kulturní památkou, i toho nového v Brněnské ulici.

Na hřbitově v Brněnské ulici našli místo svého posledního odpočinku mnozí významní obyvatelé Prostějova. Naleznete zde mimo jiné pomník malířky Alžběty Zelené (v Muzeu a galerii Prostějovska naleznete aktuálně její výstavu) a jejího syna, rovněž malíře, Josefa. "Skvělou průvodkyní nám byla paní Kolářová, které bych chtěla touto cestou poděkovat za velmi poutavý výklad," doplnila paní Eva. (ber)

OBRAZEM: Prostějov židovský - Husův sbor, bývalá synagoga

Foto Jana Zaorálková

Neděle patřila v našem městě opět památkám. Tentokrát se otevřely pomyslné brány židovského Prostějova. Jako první to byl Husův sbor, do něhož zavítali kromě příznivců historie i představitelé města a dalších institucí.

"Nikdy jsem uvnitř nebyla a to chodím kolem přes šedesát let. Bylo to úžasné vyprávění a velmi ojedinělý zážitek," nechala se slyšet jedna z návštěvnic. Potěšena byla i náměstkyně primátora Milada Sokolová: "Jsem šťastná, že akce Brány památek dokořán našla u veřejnosti podporu a že historie našeho města obyvatele zajímá." (ber)

Brány památek dokořán. Prostějov židovský v neděli

ilustrační foto

Po prvním tématu, které se zaměřilo na Národní dům, zámek a novou radnici v Prostějově tzv. Prostějov moderní, si tentokrát lidé budou moci připomenout židovskou historii města. Dalším tématem v putování po památkách je v neděli 14. 4. 2019 Prostějov židovský. 

První zmínky o Židech v Prostějově máme potvrzeny k roku 1392, o židovském osídlení se však dá mluvit až po roce 1454. Prostějov nebyl ještě ani 70 let městem, kdy řady jeho obyvatel rozšířili lidé židovského vyznání. Stěhovali se sem zejména po svém vyhnání z královských měst. Se svolením vrchnosti se usazovali na pozemcích bývalého augustiniánského kláštera jižně od kostela Povýšení sv. Kříže a od poloviny 16. století také podél severních hradeb.

OBRAZEM: Sobota nabídla radnici. Pohled do ní i z ní

Foto ber

Středu města Prostějova dominuje nová radnice postavená v letech 1911 – 1914 podle návrhu prof. K. H. Kepky. V sobotu se její dveře otevřely pro tři skupinky návštěvníků. Ti se podívali nejen do radničních prostor, ale vyšplhali i na věž. 

Asi víte, že celková výška budovy je 66 m. Také víte, že ve střední části věže jsou umístěny čtyři hodinové ciferníky a orloj, jeden z pouhých čtyř, které v České republice existují (Praha, Olomouc a Litomyšl). Hodinový stroj pochází z roku 1910, kdy byl vyroben firmou L. Hainz. Ciferník znázorňuje vedle denního času ještě čas udávaný v planetárních hodinách a dále fáze Slunce. Dá se říci, že je takovou malou kopií orloje Staroměstského. Hodiny bijí na čtyři zvony, každý z nich váží 750 kg.

Brány památek se otevřou dokořán. I v Prostějově!

ilustrační foto MMP

I letos můžete díky Sdružení Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska navštívit řadu akcí speciálně připravených k dubnovému Mezinárodnímu dni památek a sídel (18. dubna). V rámci akce Brány památek dokořán se k oslavám připojí i členská města Sdružení a nabídnou tak návštěvníkům v dubnu řadu jedinečných prohlídkových okruhů, výstav, koncertů, přednášek apod.

V Prostějově se můžete těšit na spoustu akcí. 

Radniční věž - výstup

kdy: sobota 6. 4. 2019 od 14:00 kde: Prostějov, nám. T. G. Masaryka 14/130, Prostějov, 796 01

Zdolejte 256 schodů vedoucích k vyhlídce na Prostějov a jeho okolí z radniční věže. V útrobách věže obdivujte expozice z historie i současnosti budovy radnice.

Maximální kapacita je 13 osob, rezervace na tel. čísle 582 329 722

Radnice - komentovaná prohlídka