Brány památek dokořán

Nedělní komentovaná prohlídka nového židovského hřbitova vzbudila zájem

Foto ber

Nový židovský hřbitov za Brněnskou ulicí přímo navazuje na sousední městský hřbitov a stejně, jako on, je kulturní památkou. Podívat se na zhruba pět stovek náhrobků s hebrejskými, německými i českými nápisy a do obřadní síně, přišlo v neděli odpoledne přes sto zájemců.

Za novobarokní branou (která ovšem nemá již svůj monumentální vzhled) se nachází obřadní síň v původně secesním slohu z roku 1908. „V obřadní síni byla připravena expozice, připomínající historii prostějovské židovské komunity i osudy tří židovských pohřebišť. Je zde rovněž instalována pamětní deska obětem válek,“ uvedla Jana Gáborová, která byla jednou z průvodců. Na hřbitově je pochována řada významných osobností zdejší židovské obce například předseda Židovské náboženské obce Samuel Hirsch, továrníci Gustav Sborowitz a Josef Fehér.

Tip na neděli. Komentovaná prohlídka nového židovského hřbitova

Foto hanackyjeruzelem.cz

Stejně, jako městský hřbitov, je i tento kulturní památkou. Obřadní síň pochází z roku 1908 a byla vystavěna původně v secesním stylu. Po několika pozdějších opravách bohužel ztratila většinu svého původního rázu. Prohlídka se koná v neděli 14. dubna ve 14 hodin.

Na hřbitově je pochována řada významných osobností zdejší židovské obce například předseda Židovské náboženské obce Samuel Hirsch, továrníci Gustav Sborowitz a Josef Fehér, ale i členové vážených rodin Zweigů, Husserlů, Steinschneiderů, Fleischerů, Zwilingerů a dalších.

Sraz účastníků je před branou hřbitova. (red)

I v letošním roce otevře město Prostějov své památky dokořán

Foto Magistrát města Prostějova

Dnes představíme dvě nejbližší, prohlídku radniční věže a depozitáře Muzea a galerie Prostějov.

„Zájemci se budou moci podívat jak do tradičně navštěvovaných prostor, jako je například radniční věž, tak i do prostor, které se veřejnosti neotvírají běžně. Třeba tajemná zákoutí kina METRO 70. Premiérově také návštěvníkům ukážeme prostory v zámku, v nichž sídlila donedávna Domovní správa, a které chceme upravit jako výstavní prostory,“ nastínila 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Radniční věž – 2., 9., 16., 23., 30. dubna 2024 vždy ve 13:00 hodin

OBRAZEM: Brány památek dokořán – klášter Milosrdných bratří

Foto SOŠPO

V sobotu 15. dubna probíhaly prohlídky bývalého kláštera Milosrdných bratří ve Svatoplukově ulici v Prostějově.

Komentované prohlídky se tentokrát týkaly sakristie, refektáře, areálu barokního kláštera, lékárny, nemocničního pavilónu z roku 1898. Prohlídky realizovali studenti Střední odborné školy podnikání a obchodu ve spolupráci s farností sv. Petra a Pavla. Průvodcem po klášteře byl Tomáš Strouhal.

Brány památek se dokořán otevřou už 1. dubna. Objednejte si návštěvu věže, kláštera či divadla

ilustrační foto ber

I v letošním roce se město Prostějov připojilo k akci Brány památek dokořán. „Opět jsme pro zájemce připravili celou řadu zajímavých prohlídek, od radniční věže, přes secesní perlu – Národní dům – až po prohlídky kina METRO 70 nebo kláštera Milosrdných bratří,“ shrnula 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Kdy přesně a na co konkrétně se tedy můžete těšit? Podívejte se na následující nabídku:

1. dubna – 11:00 prohlídka radniční věže,

maximální kapacita 12 osob, rezervace: 800 900 001

kontaktní osoba: Kateřina Kimlová, referentka informační služby, tel.: 582 329 728

Zdolejte 256 schodů vedoucích k vyhlídce na Prostějov a jeho okolí z radniční věže. V útrobách věže obdivujte expozice z historie i současnosti budovy radnice. Zájemci o prohlídku se shromáždí před budovou nové radnice.

Prostějov otevře Brány památek dokořán. Už v dubnu!

ilustrační foto Národní dům

I v letošním roce se město Prostějov připojilo k akci Brány památek dokořán. Zájemce čeká prohlídka radniční věže, secesní perly – Národního domu i komentovaná procházka po stopách Pernštejnů.

"Samozřejmě, jako každým rokem se připojujeme k již tradiční akci Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a nabízíme lidem návštěvu míst, do kterých se běžně nedostanou", uvedla náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Těšit se můžeme na mnoho zajímavých akcí.

2. 4. 2022 10:00 – 11:00 Výstup na radniční věž. Místem konání je budova prostějovské radnice, přednost mají objednaní návštěvníci. Maximální kapacita je 13 osob. Objednávat se můžete na telefonním čísle: 582 329 722 – 3. Sraz zájemců před budovou radnice.

Brány památek se otevřou dokořán. V zářijových Dnech evropského dědictví

ilustrační foto

Kino Metro, kryt civilní ochrany, radniční věž, interiéry radnice, Národní dům, kostel Povýšení sv. Kříže a Sladovna Castello. Všechna tato místa budou otevřena k prohlídkám veřejnosti.

V sobotu 5. 9. 2020 se zájemcům otevře zákulisí kina Metro70. Budova kina je v kontextu kulturních stánků věnovaných filmu v Česku v mnoha směrech ojedinělá. Představuje kvalitní architekturu sklonku 60. let 20. století, v současné chvíli je jednou z 10 významných staveb Olomouckého kraje řešených v rámci projektu Národního památkového ústavu zaměřeného na moderní architekturu. Objekt realizovaný v letech 1965 - 1969 dle projektu brněnského architekta Zdeňka Michala je variací na jeho starší návrh kina Hvězda v Uherském Hradišti.

OBRAZEM: Brány památek uzavřel Prostějov duchovní

Foto ber

Třetí a poslední den z řady akcí věnovaných památkám v Prostějově nesl název Brány památek dokořán - Prostějov duchovní. Ten lidem zpřístupnil kostely a kaple.

Veliký zájem návštěvníků byl o prohlídky bývalého klášterního kostela a kláštera Milosrdných bratří. "Chodila jsem k Milosrdným do lékárny. Byla to krásná místnost, taková ta stará apatyka, s vůní léčiv a čistoty. Vždycky jsem při čekání studovala malbu na stropě. Ta jediná zůstala," posteskla si jedna z návštěvnic nad zdevastovanými prostory. Klášter byl založen roku 1730 na popud a za finanční podpory kněžny Marie Anny z Lichtenštejna. Řád milosrdných bratří si pro jeho stavbu zvolili  Prostějov. V objektu provozovali špitál a lékárnu. 

OBRAZEM: Prostějov židovský - židovský hřbitov

Foto efry

Součástí nedělní akce Prostějov židovský byla i návštěva obou hřbitovů. Toho původního, který je ve Studentské ulici a byl v roce 2016 prohlášen kulturní památkou, i toho nového v Brněnské ulici.

Na hřbitově v Brněnské ulici našli místo svého posledního odpočinku mnozí významní obyvatelé Prostějova. Naleznete zde mimo jiné pomník malířky Alžběty Zelené (v Muzeu a galerii Prostějovska naleznete aktuálně její výstavu) a jejího syna, rovněž malíře, Josefa. "Skvělou průvodkyní nám byla paní Kolářová, které bych chtěla touto cestou poděkovat za velmi poutavý výklad," doplnila paní Eva. (ber)

OBRAZEM: Prostějov židovský - Husův sbor, bývalá synagoga

Foto Jana Zaorálková

Neděle patřila v našem městě opět památkám. Tentokrát se otevřely pomyslné brány židovského Prostějova. Jako první to byl Husův sbor, do něhož zavítali kromě příznivců historie i představitelé města a dalších institucí.

"Nikdy jsem uvnitř nebyla a to chodím kolem přes šedesát let. Bylo to úžasné vyprávění a velmi ojedinělý zážitek," nechala se slyšet jedna z návštěvnic. Potěšena byla i náměstkyně primátora Milada Sokolová: "Jsem šťastná, že akce Brány památek dokořán našla u veřejnosti podporu a že historie našeho města obyvatele zajímá." (ber)