burčák

Burčáková sezona je v plném proudu

ilustrační foto ber

Už jste si dali některý z burčáků, který nabízí prostějovští prodejci? Máte nejvyšší čas, dlouho nebude. Podle vinařského zákona se burčák může vyrábět jen z tuzemských hroznů a smí se prodávat od 1. srpna do 30 listopadu.

V České republice je burčák velmi populární. Pije se také v Rakousku a na Slovensku. Ve spoustě velkých vinařských zemích ovšem pojem burčák vůbec neznají a tento nápoj nepijí.
Burčák obsahuje „četné vitamíny“. Díky kvasinkám v něm objevíme také bílkovinné látky, takže je výživný. Dále v něm najdeme tiamin, jeden z vitamínů skupiny B, který prý podporuje srdeční činnost. A kyselina nikotinová a nikotinamid zabraňují nervovým a kožním poruchám. Kyselina pantotenová chrání tělo proti onemocnění sliznice a zažívacího ústrojí. Pozitivní, čistící působnost na trávicí ústrojí je nepochybná.

U Kauflandu se prodával pančovaný burčák!

ilustrační foto

 

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v letošní sezóně dosud kontrolou prověřila 522 prodejních míst burčáku a částečně zkvašeného hroznového moštu (ČZHM). Při kontrole inspekce v 64 případech přistoupila k odběru vzorku, u 15 vzorků laboratoř SZPI už analýzu ukončila.  Dva vzorky nevyhověly požadavkům předpisů. Jeden z nich byl z Prostějova.

„V obou případech šlo o burčák od výrobce Dalibor Koubek se sídlem v Přibicích č. p.: 101, vzorky SZPI odebrala v provozovnách prodejce Miloš Ondráček na Okružní ulici v Prostějově a v prodejním stánku na náměstí 1. května v Kuřimi,“ uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

V Prostějově se objevil falšovaný burčák!

ilustrační foto

 

Podle webu potravinynapranyri.cz byli opět podvedeni i zákazníci v Prostějově. Doplatili na to ti, kteří si začátkem září koupili na stánku u Kauflandu burčák. Brněnský prodejce zde totiž nabízel imitaci.

Chráněný tradiční výraz "burčák“ byl použit pro produkt, který nebyl vyroben z hroznů sklizených na území České republiky. Výrobce z Přibic, stejně jako prodejce z Brna, se tak podle Státní zemědělské inspekce dopustili falšování.

Webové stránky potravinynapranyri.cz rozjela inspekce v minulém roce. Za tu dobu se zde objevily stovky výrobků, které byly falšované, nejakostní nebo dokonce nebezpečné. K webovému pranýři jsou připoutány potraviny, u kterých byl porušen některý z požadavků potravinového práva.

A už je to tady, už to bublá...

ilustrační foto

 

Nastávající podzim s sebou přináší řadu potěšení pro chuťové buňky. Lahodný mok zvaný burčák, v České republice velmi populární, patří mezi ně.

Na stáncích se s burčákem podle zákona můžeme setkat v době od 1. srpna do 30. listopadu. „Burčák se vyrábí z červených i bílých hroznů a ten opravdu dobrý se projevuje vůní a chutí ovoce," vysvětlil PvNovinkám vinař Lubomír Zborovský. Podle jeho slov se burčák dá pít v několika stádiích. "Nejvíc oblíbený je sladký, kdy cukr převažuje nad alkoholem. V tom ve varu je cukr a alkohol v rovnováze. Pak následuje řezák a nejostřejší je mydliňák," dodal Zborovský.