byty

Město prodává byt. Po lajdáckém nájemníkovi

Foto ber

Dvoupokojový byt v Netušilově ulici č.3 v Prostějově bude prodávat prostějovský magistrát. Musel z něj napřed vystěhovat problematického nájemníka.

"Všechny byty v domě odkoupili nájemníci, pouze tento nájemník na nabídku nereagoval. Z bytu byl vystěhován pro porušování nájemní smlouvy," uvedl náměstek primátorky Jiří Pospíšil.

Byt o rozlože 43 metrů čtverečních byl oceněn na 600 tisíc korun. V nabídkovém řízení jej získá ten, kdo obálkovou metodou nabídne nejvíc. "Nutno podotknout, že byt není v dobrém stavu. Řekněme, že bývalý nájemník si na pořádek moc nepotrpěl," dodal Pospíšil. (ber)

 

Užívat městský byt v památkové zóně je drahá záležitost

ilustrační foto internet turistika.cz

 

Na radu města se v souvislosti se snížením nájemného obrátili obyvatelé jednoho z městských bytů v domě na náměstí TGM. Po zvážení všech skutečností nakonec rada rozhodla zadat Domovní správě vypracování analýzy o stavu bytů, které spadají do památkové zóny. Jejich údržba je totiž velmi složitou záležitostí.

Starší manželský pár, který obývá byt o rozloze 140 metrů čtverečních, žádal o snížení nájmu o 30%. V současné době platí 52 korun za metr plochy, tzn. 7 300 korun, náklady spojené s vytápěním bytu se pohybují kolem 5 tisíc. „ Argumentují mimo jiné tím, že byt má vysoké stropy a netěsnící okna,“ vysvětlila náměstkyně primátora Alena Rašková. Podle jejich slov je největší problém v tom, že byt je stejně jako řada dalších v domě, spadajícím do historického centra. „V těchto bytech nelze provádět jakékoli úpravy bez souhlasu památkářů.

O opravy bytů v domech v centru není zájem

ilustrační foto

Zaplatíte opravy, odpustíme vám nájemné. Ale ne celé a jen na pár měsíců. To je zhruba nabídka magistrátu, se kterou se obrátil na nájemce devíti městských bytů. Není divu, že zájem projevil pouze jediný.

 

Byty, které takto město Prostějov opakovaně nabízí, jsou sice velké, vesměs situované v centru a podléhající dozoru památkářů. Pokud si takový byt majitel opraví na vlastní náklady, magistrát mu nabídne možnost si opravy „odbydlet" formou nájmu.

Dovolené - ráj pro zloděje

ilustrační foto

Nadcházející letní měsíce patří z pohledu policistů k rizikovějším! Lidé odjíždějí na dovolené a jejich bydlení zůstává prázdné. To je skvěle nakypřená půda pro zloděje. Jak ochránit svůj majetek? Jak postupovat? Zeptali jsme se Aleny Nedělníkové z oddělení preventivně informační skupiny prostějovské policie.

„Pokud odjíždíte například na dovolenou, neupozorňujte zbytečně, že nejste doma. O případném odjezdu informujte jen své známé či rodinu. Neinformujte o svém odjezdu ani na takzvaných sociálních sítích. I ty zloději s oblibou v dnešní době sledují. Nevystavujte nikde zbytečně cenné předměty a také se jimi nechlubte,“ varuje všechny „dovolenkáře“ Alena Nedělníková.

Co říkají statistiky letošního roku o vykrádání bytů a domů?

Chystáme nové byty i práci pro potřebné, plánují lidé z Lipky

ilustrační foto

Občanské sdružení Lipka připravuje ve Vrahovicích pětici nových bezbariérových chráněných bytů. Domov tady najde zhruba čtrnáct uživatelů a šest z nich i práci v malé cukrárně. Opravy už měly probíhat, výběrové řízení na dodavatele má ale skluz.

„Budou to byty se sociálkami, společnou kuchyňkou, jídelnou a místem pro oddech,“ tak popsala záměr předsedkyně občanského sdružení Lipka Renata Čekalová s tím, že v rekonstruované budově bude také terapeutická dílna, atrium nebo byt pro správce. S výstavbou mělo sdružení začít už tento měsíc, ale zahájení prací má skluz. Zatím není známá firma, která se do záměru pustí. Hotovo by mělo být na konci března 2015. Investici za dva a dvacet milionů korun podpoří peníze z Regionálního operačního programu Střední Morava a to částkou šestnáct a půl milionu korun.

Stop financím do sportu?!

ilustrační foto

Tradiční štědrost města k finanční podpoře sportovních klubů je pro letošek nejspíš tabu. Nejen že zastupitelé neodsouhlasili některé žádosti o finanční pomoc, ale také rozhodli, že cyklisté budou nově platit. Kdo se ale financí dočkal, to bylo „A“ mužstvo basketbalistů, kteří skvěle zabojovali v nejvyšší republikové soutěži.

Miliony, které magistrát investoval do sportovních klubů, jsou nejspíš už vyčerpány. Zastupitelé na svém posledním jednání odsouhlasili návrh radních a nepodpořili žádosti některých klubů o finanční výpomoc. Získali ji ale basketbalisté, kteří si skvěle vedli v nejvyšší české soutěži. Přestože už dříve radní deklarovali intenzivní pomoc směrem k dětským sportovcům, dorost z TJ OP Prostějov se jí ale nedočkal.