česká televize

Rok 2024 bude v Prostějově patřit Jiřímu Wolkerovi. Všimla si toho i celostátní Česká televize

Foto Turista Prostějov, ber

Ve středu proběhla u hrobu Jiřího Wolkera připomínka stého výročí básníkova úmrtí. Jeho život si ale bude jeho rodné město připomínat po celý zbytek roku. Připomene si různými formami dobu, ve které žil, vyrůstal a i odkaz, který nám zanechal. Wolkerovského roku si ostatně ve středu ráno všimlo i celostátní vysílání České televize. Význam Jiřího Wolkera pro Prostějov i program celoročních oslav v pořadu Dobré ráno v obsáhlém rozhovoru představila 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Město Prostějov může být a je na svého rodáka Jiřího Wolkera patřičně hrdé. Pocházel z harmonického prostředí významné prostějovské rodiny a kulturní ovzduší v rodině jej výrazně ovlivnilo. Měl hudební, výtvarné i jazykové nadání a hrál na klavír i housle. Hrál divadlo, hodně četl a recitoval. Už jako chlapec psal první básně a povídky a ve 14 letech byl organizátorem studentského časopisu Naše kvarta. Jednu z prvních básní věnoval své studentské lásce, dceři prostějovského starosty Marii Horákové. Jiří Wolker ve městě studoval gymnázium, které dnes nese jeho jméno.

Za televizi na mobilu se bude zřejmě platit

ilustrační foto pixabay.com

Velkou změnu chystá vláda pro placení koncesionářských poplatků. Nejenže zdraží, ale zároveň je budou muset nově platit i statisíce těch, kteří mají chytrý mobil nebo tablet, na nichž lze televizi a rozhlas také sledovat.  Jak chce vláda, mimo jiné, vybírat poplatky od lidí, kteří mají v mobilu předplacenou kartu, návrh neřeší.

Poplatky se mají změnit na žádost ředitelů České televize a Českého rozhlasu. ČRo požaduje zvýšení 45korunového poplatku o 15 korun. Zvednutí poplatku ze 135 korun žádá i ČT.  Nyní se o změnách vyjednává.

Počet domácností a evidovaných rozhlasových přijímačů, ze kterých poplatek platí podnikatelé, byl loni 3,8 milionu. Počet evidovaných televizních přijímačů loni činil 3,5 milionu.

Československá televize vysílala z Měšťanské besedy. Poprvé před 69 lety

ilustrační foto ČT 1

Z Měšťanské besedy začalo 1. května 1953 zkušební vysílání Studia Praha. Československá televize začala vysílat 27 let po prvním úspěšném pokusu skotského vynálezce Johna Bairda. Čest jako první pozdravit diváky pražského studia Československé televize dostal populární herec Jaroslav Marvan.

Z počátku bylo pro diváky připravováno vysílání na tři dny v týdnu, s postupujícím vývojem se vysílací doba stále prodlužovala. Celotýdenní program si diváci mohli užít již od roku 1958. Dva roky po začátku pražského vysílání bylo uvedeno do provozu vysílání z Ostravy. Otevření dalšího studia se postupně dočkaly Brno, Bratislava a Košice.

Druhý televizní kanál mohli diváci poprvé zhlédnout až 10. května 1970. O tři roky později bylo možné sledovat program v barevném provedení.

Již v roce 1962 se mohl program televize pochlubit milionem koncesionářů. (Zdroj ČT 1)

Večerníček má 57. Právě dnes!

Foto ČT

Jeden z nejoblíbenějších dětských pořadů v Československé televizi a zároveň populární dětská figurka. Jeho bezprostředním předchůdcem bylo Stříbrné zrcátko, vysílané v neděli v podvečer od roku 1963, v jejímž rámci byly vysílány třeba příběhy populárního robota Emila. Samotný večerníček se objevil na obrazovkách 3. ledna 1965 – jako první pohádka v rámci nového pořadu běžel snímek Kluk a kometa.

Dosud používaná animovaná znělka Večerníčka pochází z léta 1965. Autorem figurky byl výtvarník Radek Pilař, režisérem proslulé znělky, jedné z nejstarších v Evropě, se stal Václav Bedřich a animátorem Antonín Bureš. Hlas Večerníčku propůjčil tehdy pětiletý chlapec Michal Citavý. Večerníček byl původně vysílán jen jednou týdně, v pozdějším období se však objevoval stále častěji, v určitou dobu byl dokonce vysílán dvakrát denně. (ber)

Česká televize spouští projekt na podporu kulturních akcí. Česká tleská

ilustrační foto ČT

Česká televize připravila další nový projekt. Tentokrát na podporu tuzemské kultury. Česká tleská chce pomoci pořadatelům kulturních akcí. ČT jim umožní, aby prostřednictvím obrazovky pozvali diváky na akce, které v létě chystají. Zájemci mohou své tipy posílat od 18. května.

Počínaje 18. květnem mohou všichni, kdo chystají výstavu, koncert, představení, nebo jakýkoli jiný program, jenž oživí kulturní život v České republice, posílat žádosti o podporu ve vysílání České televize. Organizátoři vybraných akcí budou vyzváni, aby přes aplikaci iReportér natočili videopozvánku, ze které následně Česká televize vyrobí spot, který odvysílá na obrazovce.

Natáčej videa a staň se reportérem České televize

ilustrační foto

Součástí zpravodajské redakce České televize se nyní může stát každý. Česká televize spustila nový projekt iReportér. Lidé mohou prostřednictvím webu nebo mobilních aplikací posílat aktuální videa. Nejlepší se pak odvysílají v pořadu Události nebo na zpravodajském kanálu ČT 24.

Aktuální zpravodajské video může obsahovat cokoliv. Natáčejte proto, co vás napadne a co vidíte kolem sebe. Zpravodajství má zájem o aktuální dění, vtipné záběry, zajímavé situace a „momentky“. Od událostí ve vaší obci, nehody na dálnici, přeletu balonů nebo místního fotbalového utkání. Videa by ale neměla obsahovat násilí, pornografii nebo rasistický obsah.

Večerníček se na obrazovce objevuje už padesát let

Foto Česká televize

 

Kluk s papírovou čepicí, který na houpacím koni rozhazuje lístky pohádek, slaví padesáté narozeniny. V Československé televizi se seriály krátkých pohádek začaly vysílat v roce 1965. Za tu dobu jich vzniklo několik stovek a staly se nejprodávanějším programem České televize. Řada z nich se tak dostala do všech evropských zemí i do Austrálie, Malajsie nebo do Číny.

Kdo by neznal legendární znělku a pozdrav malého kluka. Melodii složil skladatel a dirigent Ladislav Simon, který je tak asi nejhranějším autorem v televizní historii. Znělka se totiž spoustu let od svého vzniku nezměnila. Pravidelná podvečerní pohádka ale existovala už pár let před prvním Večerníčkovým pozdravem. Tehdy se pořad ještě jmenoval Stříbrné zrcátko. Pak jeho vysílací čas převzal Večerníček, jak ho známe dodnes.  Přímo pro tento formát začaly vznikat pohádkové seriály.