cestování

Fotografie z cest mohou ubližovat divokým zvířatům

Foto Lucie Čižmářová

Ačkoliv raketově se rozvíjející globální turistický ruch může přinášet živobytí obyvatelům mnohdy i velmi odlehlých exotických oblastí, pokud není provozován zodpovědně, může s sebou nést i značné negativní dopady na místní přírodu, živočichy a rostliny. Česká organizace The Kukang Rescue Program proto zveřejnila upozornění s informacemi o tom, jak být při cestování v exotických koutech světa vůči divokým a ohroženým zvířatům co nejohleduplnější.

V dnešní době sociálních sítí a populárních „selfie“ fotografií jsou mnohé, především pak vizuálně atraktivní druhy živočichů, ohroženy držením v nepřirozených a neodpovídajících podmínkách pouze za účelem získávání peněz za vyfotografování se s daným zvířetem. Velmi často se jedná o ohrožené, či dokonce kriticky ohrožené druhy, jejichž držení či obchod s nimi je nelegální, jako je tomu právě v případě outloňů, orangutanů, tygrů a dalších.

Novinky v cestování s dětmi do zahraničí

ilustrační foto manuál

Víte, jaké jsou informace o změnách v cestování s dětmi, které legislativně nastaly od 1.1.2016?

Od 01.01.2016 vešla v působnost novela zákona o cestovních dokladech a novela zákona o občanských průkazech. Ruku v ruce s těmito novelami jdou i změny týkající se cestování s dětmi. Rozklikněte úvodní obrázek, najdete potřebné informace. (red, zdroj MMP)

„Snow film fest“, „Keňa a gorily“- dvě zajímavé projekce v Národním domě

ilustrační foto

 

Léto a příjemný podzim je za námi, většina z nás má za sebou dovolenou, ať už u nás doma, nebo strávenou na cestách po celém světě. Dlouhé podzimní večery jsou tím pravým časem, jak se k cestování vrátit prostřednictvím dvou zajímavých akcí v přednáškovém sále Národního domu.

CK VLHA manželů Hanky a Vlastíka Hadrových přivádí již potřetí SNOW FILM FEST - pásmo filmů se zimní tématikou opět zahrnuje filmy, které byly v předchozím roce oceněny na nejprestižnějších světových festivalech (extrémní lyžování, expedice, horolezectví).

Podruhé v Prostějově přivítáme zajímavou cestovatelskou dvojici manžele Kateřinu a Miloše Motani s multimediální projekcí, nazvanou „Keňa a gorily“. V loňském roce jsme mohli shlédnout jejich pásmo „Čile po Chile“.

Bájné údolí věčného štěstí Šangri-la

ilustrační foto

 

Prohlídku jedinečné expozice o zemích NEPÁL – TIBET – BHÚTÁN – INDIE, představující magickou cestu za bájným údolím věčného štěstí Šangri-la, skrytým hluboko v Himálaji, si mohou návštěvníci vychutnat v OLOMOUCI, na ulici Sokolská, v bývalé budově BMW. Od ledna ji doplní přednášky známých osobností.

Jako první se 20. ledna v Konviktu Univerzity Palackého představí legendární rakouský horolezec Peter Habeler. Před 35 lety stanuli první lidé na nejvyšším vrcholu planety, Mount Everestu, bez umělého kyslíku. Peter Habeler s Reinholdem Messnerem vytvořily slavný DREAM TEAM. Nesmazatelně se vepsali do historie světového sportu. S Messnerem podnikli skvělou řadu rychlých výstupů v alpském stylu, mnohé znamenaly přepisy historie a posunutí absolutních rekordů. Severní stěnu Eigeru zvládli za 10 hodin, polovinu do té doby nejrychlejšího času. Obtížná byla i východní stěna Yerupaja v Andách.

S Katkou o kávě, guerille, Cartagene a Ztraceném městě

Foto Katka Francová

 

Na začátku tohoto roku jsem se na vlastní pěst vypravila do Kolumbie. Jen s ruksakem a očekáváním nových cestovatelských zážitků. A ano, i s malou obavou z neznáma. Jelikož se Kolumbie zatím ještě nezbavila nálepky nebezpečné země, na jejímž území stále operují guerillové skupiny živící se únosy a obchodem s drogami, nepatří Kolumbie k těm nejvyhledávanějším turistickým cílům. Tedy zatím. Během posledních několika let se bezpečnostní situace v Kolumbii rapidně zlepšila a, i když část kolumbijského území stále ovládá FARC, běžný cestovatel vydávající se do těch nejznámějších turistických oblastí se nemá čeho obávat. 

Moje putování po Kolumbii začalo v Medellínu, které neslavně proslavil Pablo Escobar, který do začátku 90.let stál v čele medellínského kartelu ovládajícího osmdesát procent obchodu s drogami v zemi. Tehdy to bylo jedno z nejnebezpečnějších měst latinské Ameriky. Dnes je to jedno z nejbezpečnějších měst Kolumbie. Ve městě jsem nemohla nenavštívit hřbitov, kde je Escobar pohřbený.

Zvláštní pruh pro sportovce na hranicích?!

Foto Karel F.

 

Tuto úsměvnou fotografii nám zaslal čtenář Karel.

"Při přejezdu hranice z Chorvatska do Slovinska jsem vyfotil tento světelný nápis. Všichni ti, co sportovali na dovolené, mohou projíždět tímto jízdním pruhem - běžci, plavci či jachtaři. Na rozdíl od těch druhých, kteří nesportovali, ti se musí mačkat v pruzích druhých", dodal s úsměvem.

Je zajímavé, jak chybějící písmena ve slově passports (cestovní pasy) změní smysl nápisu. All sports (všechny sporty) místo All passports (všechny pasy z různých zemí). (red)

Treking u sousedů - pohoří Schneealpe

foto archiv Josef Franc

 

Mezi rakouská pohoří, řadící se do takzvaných Vídeňských domácích hor (Wiener Hausberge) patří i rozlohou nevelké, avšak velice malebné hory Schneealpe, kde lze velice příjemně strávit několik dní nenáročnou horskou turistikou v romantickém a klidném prostředí.

Toto vápencové pohoří, vzdálené asi 120 km jihozápadně od Vídně, je sevřeno z východní strany pohořím Raxalpe, zatímco na západě se tyčí Hohe Veitsch a Hochschwab.

Schneealpe jsou lesnatým pohořím, posetým nesčetnými malebnými horskými loukami, s krasovým rázem vrcholových partií. Pohoří není nikterak náročné na přístup, neboť výstup z údolí na jižní či západní straně na náhorní planinu s loukami Hinteralm nepřevyšuje 600 výškových metrů. Osvědčeným výchozím místem je vesnice Frein a.d. Mürz v  severozápadní části pohoří, kde lze vozidlo odstavit na neplaceném parkovišti u hotelu na okraji obce.

S Pepou Francem na toulkách po Jeseníkách

foto archiv Josef Franc

 

Národní přírodní rezervace Rejvíz s rozlohou 331,29 hektarů, která je největším rašeliništěm na Moravě i ve Slezsku, se nachází v¨severovýchodní části Hrubého Jeseníku u osady Rejvíz, nejvýše položené osady ve Slezsku (790m), připomínané od roku 1687. Její původní německý název Reihwiesen (bohaté louky) napovídá, že se již odedávna jednalo o přírodovědně velmi cenné území, ležící v nadmořské výšce 750 - 790 metrů v široké mělké pánvi mírně skloněné k východu. 

Rejvízské rašeliniště patří k typu rozvodnicového vrchoviště, jež vznikalo v době před 6 -7 tisíci lety díky vhodné konfiguraci terénu, který umožňuje dostatečné zadržování vody na nepropustném podloží. Původní porost smrku vlivem silného zamokření odumřel a v dalším vývoji došlo k intenzivnímu růstu rašeliníku a tvorbě rašeliny. Zejména v místech, kde jsou dnes známá jezírka -Velké a Malé - vznikla vrchoviště, která se postupně změnila v souvislé ložisko.

S Josefem Francem krajinou pohádky „Král sokolů“

ilustrační foto

Súlovské skály - tuto romantickou krajinu skalních měst s bizarními skalními věžemi, stovkami kamenných jehel, divokými soutěskami i strmými převisy, nad nimiž se tyčí zbytky skalních hradů, si pro svoje osobité kouzlo vybírají i filmaři. Právě tady se natáčely nejkrásnější přírodní scenérie krásné slovenské pohádky Král sokolů ( Sokoliar Tomáš) a donedávna bylo možno na louce pod Roháčom spatřit filmaři postavený proutěný dům na kůlech, s nádhernou kulisou skalních věží na pozadí.

Súľovské skály spolu s dalšími dvěma geomorfologicky odlišnými skupinami Manínska vrchovina a Skalky jsou součástí horského celku Súľovských vrchů, nacházejících se jihozápadně od Žiliny. Celá oblast Súľovských skal je pro svoji výjimečnou přírodní hodnotu vyhlášena přírodní rezervací.

Súľovské skály jsou tvořeny třetihorními vápencovými slepenci, skládajícími se z ohlazených valounů, spojených vápencovým tmelem, jejichž složení a charakter nemá jinde obdoby. Proto byla tato hornina specificky pojmenována jako súľovské slepence.

Putování s Josefem Francem - Víkend na Vysočině

ilustrační foto

Malebná krajina, do níž se každý, kdo ji jednou navštíví, znovu vrací, a která navozuje v turistovi, který jí prochází, pocit pohody, klidu a romantiky, zahrnuje Přírodní park „Údolí Krounky a Novohradky“ a Přírodní rezervaci „Maštale“. Toto území leží asi 10 kilometrů jihozápadně od Vysokého Mýta na rozmezí České tabule a zvlněných okrajů Českomoravské vrchoviny.

Vodní toky Krounky a Novohradky spolu s jejich přítoky zde zahloubily četná údolí, která dávají zajímavý a zároveň charakteristický ráz krajině plné romantických zákoutí i přírodních zajímavostí.