čipování

Povinná centrální evidence psů schválena. Co to znamená?

Ilustrační foto https://petramalatkova.cz/

Možná vás minul důvod, proč mnoho majitelů psů, chovatelů a útulků tuto novinku oslavuje. Odpověď je jednoduchá: od roku 2020 je u nás povinné psy čipovat, ale bez existence centrální evidence psů šlo o polovičaté řešení. Přestože už nyní existují různé komerční evidence zvířat, chybí jednotný systém. Povinné je navíc jen čipování, ale už ne další krok nutný k tomu, aby čip pomáhal k identifikaci mazlíčka.

Své o tom ví i Nikol Burešová, ředitelka dobročinné organizace Pet Heroes. Organizace pečuje o psy a kočky v nouzi a provozuje útulek v Lanškrouně, má tedy zkušenosti přímo z terénu. „Dlouho jsme bojovali za čipování i povinné registrace a konečně se povedlo. Čipování byl dobrý začátek, hodně majitelů pochopilo jeho benefity a nechali si pejska registrovat. Díky tomu jsme dokázali rychleji dohledat majitele. Bohužel to nevěděli všichni nebo se z nějakého důvodu registrovat nechtěli,“ osvětluje situaci Nikol.

Pes bez čipu a přihlášení přijde draho

ilustrační foto ber

Vše mohlo skončit domluvou. Malý psík, kterého 19. října v Prostějově venčila nezletilá dívka, kousl do nohy kolemjdoucí ženu. Zasahovat museli strážníci. 

"Poraněná žena si nejprve chtěla celou událost vyřídit sama s matkou dítěte, ale jelikož se s ní nedohodla, věc oznámila strážníkovi okrskové služby. Ten při šetření zmíněné události zjistil, že 3,5letý pes není přihlášen, ani nemá elektronický čip," uvedla strážník Jana Adámková. Tímto je chovatelka podezřelá z přestupků, neboť porušila vyhlášky města č.8/2010 a č.4/2009. Celá záležitost byla následně postoupena správnímu orgánu k dořešení. "Ten má možnost udělit pokutu až do výše 30 000 Kč. Navíc, dle občanského zákoníku, má poškozená i nárok na odškodnění.

Pes může mít čip i tetování. Ale čitelné

ilustrační foto ber

Obecně závazná vyhláška města Prostějova č.4 z roku 2009 určuje trvalé označování psů. Prostějovští pejskaři své miláčky mohou nechat očipovat, platné je ale i tetování.

„Dle čl. 3 Obecně závazné vyhlášky je chovatel povinen nechat psa trvale označit elektr. čipem nebo tetováním. To znamená, že jsou přípustné obě varianty. Tetování musí být však provedeno zřetelně a čitelně,“ informovala mluvčí magistrátu Jana Gáborová. (red)