čištění

OBRAZEM: Čistíme silnice. Tam, kde nejsou

Foto ber

Strojní čištění probíhá v ulicích Prostějova opakovaně. Pravidelně se ale setkáváme s absurditou úklidu některých lokalit. Jako je třeba dnešní strojní čištění Tylovy ulice.

"Chápu, že je to v harmonogramu, ale nechápu smysl. Práší se zde od nákladních aut, bagrů a prášit ještě dlouho bude. Proč to neuklidí až po skončení rekonstrukce Tylovky? Proč nedají z magistrátu vědět, které silnice se aktuálně upravují?," netajil se zlobou jeden z místních. "Vyhozené peníze," dodal. Další hned ráno řešili přeparkování vozidel. (ber)

Prostějovský Kocourkov podruhé. Tentokrát ve Veleslavínské a E. Valenty

Foto PvNovinky.cz

Před nedávnem PvNovinky poukázaly na rozkopanou část nově zrekonstruované Tylovy ulice. Město se tehdy bránilo tím, že jde o chybu společnosti EON. Dnešní příběh je trochu jiný, opět ale svědčí o tom, že jedna ruka neví, co dělá ruka druhá.

O uzavření Olomoucké a ulice Edvarda Valenty od 3. října v důsledku rekonstrukce stávající křižovatky PvNovinky informovaly před několika dny. Dnes oko redakčního fotoaparátu k našemu velkému údivu zachytilo na této komunikaci značky, oznamující strojní čištění. Na kdy jindy, než na dny, kdy bude tato oblast uzavřena a navíc zde bude panovat čilý stavební ruch spojený se značnou prašností. Zdá se, že příslušný odbor nestihl dát společnosti ASA na vědomí, že tudy cesta nepovede. Nejen čistících vozů, ale vůbec žádná.

Pozor! Na červenec se chystá další blokové čištění!

ilustrační foto MMP

Magistrát města Prostějova upozorňuje obyvatele na červencové termíny blokového čištění ve městě.

19. července - blok 40

Za Drahou, Průmyslová včetně kruhového objezdu, Průmyslová zóna B, Rovná, Rovná cyklostezka, Rovná slepé rameno, Rovná slepé rameno cyklostezka

21. července - blok 41

J. Hory, M. Majerové, M. Pujmanové, M. Pujmanové – parkoviště, M. Pujmanové – vnitroblok, Kopečného, Z. Wintra, Vrahovická pravá strana  (křižovatka Průmyslová -  most Romže), Vrahovická slepá ul. před mostem vpravo

26. července - blok 42

Úklid břehů řek přinesl i kuriozity. Hloučela nabídla třeba myčku

ilustrační foto PMO

Třetí ročník akce zaměřené na úklid odpadu v okolí řek a potoků s názvem „My pro vodu – voda pro nás“, kterou uspořádalo Povodí Moravy, byl velmi úspěšný. I přes deštivé počasí v půlce dubna se do čištění břehů zapojilo 2 040 dobrovolníků. Ve spolupráci se zaměstnanci Povodí Moravy posbírali 45,5 tun odpadků a vyčistili břehy řek v celkové délce 232 kilometrů.

Odpad tvořily hlavně plastové a skleněné láhve, igelitové a tetrapakové obaly, sklo a staré pneumatiky. Český svaz ochránců přírody Prostějov při svém úklidu biokoridoru Hloučely vytáhl vysloužilou myčku, kufr a kočárek. Dobrovolníci na Mohelnicku ale narazili také na díly automobilů, televizí či starých koberců a jako nejkurióznější nález lze označit ztracenou zubní náhradu. Na Blanensku se zase mezi běžným odpadem našla stará kamna a torzo sekačky na trávu.

Pozor! Kropíme a čistíme, hlásí ASA

ilustrační foto archiv PvNovinky

 

Po zhruba dvoutýdenní přestávce začíná opět blokové čištění ve městě Prostějově. Řidiři by tedy měi sledovat, kde a kdy odstaví svého plechového miláčka.

"Kropení probíhá dle nezbytné potřeby a v závislosti na vysokých teplotách," připomněla mluvčí magistrátu Jana Gáborová. Data jednotlivých čištění naeznete zde: http://www.mestopv.cz/cz/aktuality/pozor-po-dvoutydenni-prestavce-zacina-18-srpna-dalsi-faze-blokoveho-cisteni.html   

(red)

Uklízet ulici je třeba. Ale

Foto čtenář

 

Úklid komunikací je v zaprášeném Prostějově prioritou, o tom není sporu. Otázkou je, kdy je prováděno čištění těch nejvíce frekventovaných. 

"Jela jsem ráno v pondělí po osmé hodině přes Prostějov. Jela jsem od Vápenice na Újezd, už křižovatka u cukrárny AIDA byla totálně ucpaná, auta se štosovala na všech stranách. Napřed jsem myslela, že se stala nějaká havárka, když se mi povedlo projet na Újezd, zjistila jsem, že silnici blokoval zametač. Proč si propána vybral zrovna dobu, kdy je dopravní špička," poslala nám fotografii čtenářka Magda. O odpověď redakce požádala ASA Prostějov. (red)

Strojní čištění aneb prostějovský Kocourkov!

Foto ber

 

Už před několika lety mě málem ranila mrtvice, když jsem v naší ulici našla značky signalizující strojní čištění. Nebylo divu, ona tam totiž žádná silnice nebyla, protože se dělala hloubková kanalizace a místo komunikace to vypadalo, že mi pod okny dolují metro. Když jsem se tehdy ptala příslušných pracovníků, dostalo se mi odpovědi, že je to prostě v plánu a basta. Moje argumenty, proč tam ty značky stavějí, když za a) náklaďáky neustále roztahují bláto do dalších ulic a za b) silnice neexistuje, byly zamítnuty s tím, že je to prostě v plánu. 

Před pár dny mě upozornili známí, že nastává opět čas strojního čištění. Hádejte kde. V Dolní ulici, kde se právě skrývá vozovka a staví kruháč, takže prachu je zde skutečně požehnaně. Na upozornění, které přišlo obyvatelům do schránek, je přesně stanovena oblast, kde se dnes čistilo. Tudíž se zde skvějí i perly jako Husovo náměstí rekonstruovaná část a Dolní chodník s cyklostezkou. Zajela jsem se tam podívat a opravdu. Zatímco na silnici probíhala skrývka, cyklostezku a chodník projížděl miniaturní zametač a metlou se zde oháněl další pracovník.