cvičení

Hasiči – lezci trénovali v Zoo Olomouc

Foto HZS Olomouckého kraje

32 metrů vysoká věž, 128 schodů a masivní kovová konstrukce. To byly kulisy výcviku speciálně vycvičených hasičů-lezců na vyhlídkové věži v ZOO Olomouc. Na rozdíl od návštěvníků prioritně k pohybu do nejvyšších pater využívali lana, karabiny a další záchranářské či lezecké vybavení.

A úkol zněl jasně: zachránit osmdesátikilovou figurínu nejprve z hloubky a potom z výšky. K jejímu transportu využili svinovací nosítka SKED. Hasiči si vyzkoušeli různé typy lanových technik, jištění, sebezáchrany, slaňování a další taktické postupy při zásahu ve výšce a nad volnou hloubkou.

Hasiči odchytli třicet krav, nacvičovali manipulaci se zvířaty

Foto HZS Olomouckého kraje

Stále se zvyšuje počet zásahů, při nichž hasiči zachraňují zvířata, nebo jsou s nimi v bezprostředním kontaktu.

„Vzhledem k tomu, že tyto zásahy přinášejí specifická rizika, připravujeme pravidelně naše příslušníky na manipulaci se zvířaty při mimořádných událostech,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

OBRAZEM: Hasiči trénovali záchranu z nejhlubší propasti světa

Foto HZS Olomouckého kraje

Zraněného turistu při průzkumu hranické propasti zachraňovali přerovští a prostějovští hasiči u Hranic.

„Naštěstí se jednalo o čtyřiadvacetihodinový nedělitelný výcvik našich lezeckých skupin. Hasiči během něj zvládli hned několik variant scénářů, jejichž dějištěm se stala tři stanoviště, na nichž si vyzkoušeli speciální lezecké záchranářské techniky a zdokonalovali se v nich,“ informovala mluvčí HZS Olomouckého kraje Lucie Balážová.

 Dále využili konstrukci mostu ve Věrovanech a pomohli ztracenému houbaři v turistické lokalitě Kocanda. Vyzkoušeli si tedy i vyhledávání v nepřístupném terénu pomocí GPS a též transport zraněné osoby na velkou vzdálenost. (red)

Pyrotechnici a hasiči cvičili s výškovou technikou

Foto HZS Olomouckého kraje

Unikátní výcvik profesionálních hasičů a příslušníků Oddělení pyrotechnického výjezdu Olomouc se uskutečnil v těchto dnech na olomoucké stanici.

Cílem bylo otestovat možnosti využití výškové techniky při součinnostních zásazích s pyrotechnickou službou v případech, kdy je potřeba prověřit podezřelé předměty umístěné ve výškách, například na budovách či mostních konstrukcích.

„Procvičila se spolupráce mezi zasahujícím pyrotechnikem a strojníkem, který obsluhuje automobilový žebřík z hlavního obslužného stanoviště, a jejich vzájemná komunikace pomocí radiového spojení,“ doplnila mluvčí hasičů Lucie Balážová. (red)

Hasiči trénovali záchranu. Z ledového sevření

Foto HZS Olomouckého kraje

Hladiny rybníků či vodních nádrží se pokryly vrstvou ledu. Při kolísajících teplotách nemusí být pohyb po zamrzlém povrchu vždy zcela bezpečný. Hasiči proto doporučují na led vstupovat s opatrností. Můžete totiž dopadnout jako žena, která se na nestabilní led vydala pro svého psa, který se probořil do jezera Poděbrady nedaleko Olomouce. Vztáhnout ji museli právě oni.

V zimních měsících všichni hasiči zařazení ve výjezdových jednotkách absolvují výcvik záchrany z ledu. Výcviku se tentokrát věnovali na retenční nádrži v Uničově, kde má v současné chvíli ledová vrstva asi 8 centimetrů. „Hasiči zde trénovali různé metody záchrany tonoucího a jeho transport na břeh. Zajistili tonoucího v bezvědomí a také člověka, který je při vědomí a spolupracuje. Využili různé záchranné metody a prostředky, jako například nastavovací žebřík či házecí pytlíky.

Hasiči a záchranáři zabránili šíření nebezpečné nákazy v Nemocnici Prostějov. Cvičně

Foto HZS Olomouckého kraje

Mladý muž se vrátí z Libérie a trpí vysokými horečkami. Když druhý den začne krvácet z nosu a úst, rozhodne se vyhledat pomoc na urgentním příjmu prostějovské nemocnice. Následně se rozbíhá rozsáhlá akce složek integrovaného záchranného systému, která se aktivuje při podezření na výskyt vysoce nakažlivé nemoci.

Všichni záchranáři musejí urychleně zareagovat, aby ochránili personál zařízení, pacienty, zabránili šíření vysoce nebezpečné nákazy a minimalizovali riziko jejího přenosu. Jak by celý proces ve skutečnosti vypadal, si ve středu 1. listopadu v Nemocnici Prostějov vyzkoušeli pracovníci krajské hygienické stanice, hasiči, záchranáři a policisté při součinnostním taktickém cvičení.

Složky IZS se chystaly na únos letadla

ilustrační foto Policie ČR

V úterý dopoledne proběhlo v areálu Letiště Přerov – Bochoř taktické cvičení Policie ČR s ostatními složkami IZS, státním podnikem LOM Praha a Magistrátem města Přerov, jehož účelem bylo procvičení společného zásahu při mimořádné události. Tématem cvičení byl ozbrojený únos dopravního letadla.

Při modelové situaci došlo na letištní ploše po přistání letounu k poškození stroje. Na místo události byla vyslána hasičská a záchranná služba státního podniku LOM Praha společně s ostrahou, která zjistila, že se uvnitř nachází spoutaná posádka. Od nich byla získána informace, že dopravní letadlo unesly minimálně dvě ozbrojené osoby, které chtěly letět mimo Schengenský prostor a na letišti potřebovaly dotankovat palivo. Ozbrojení únosci po havárii vystoupili z poškozeného letadla i s pilotem s cílem najít jiné vhodné letadlo, se kterým by pokračovali v cestě.

Hasiči-lezci zkoušeli zachraňovat zraněného ze stožáru

ilustrační foto

Jak zachránit zraněného člověka ze stožáru elektrického vedení? To bylo hlavním námětem zářijového výcviku hasičů-lezců na Prostějovsku.  Díky spolupráci se společností EG. D  speciálně vycvičení hasiči mohli využít příležitosti při renovaci distribuční sítě u Dětkovic a na příhradové konstrukci stožáru prověřit své postupy při záchraně osob z výšky. Zároveň mohli s pracovníky společnosti porovnat metody záchrany i speciální vybavení, které při krizových situacích v praxi používají.

Před samotným zahájením praktického výcviku si všichni účastníci připomněli základní taktické postupy a bezpečnost práce. Díky plánovaným společným cvičením se daří našemu sboru s provozovateli distribuční sítě prohlubovat vzájemnou spolupráci a zlepšovat záchranné metody.

Policisté budou cvičit „AMOK". Ve škole

Ilustrační foto PČR

Cílem cvičení bude procvičit postupy a taktiku zásahu PČR ve spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému při oznámení mimořádné události, při níž došlo k násilnému útoku ozbrojenou osobou vůči jiným osobám ve školském zařízení.

Cvičení se uskuteční v úterý 19. září 2023 od 8:00 do 14:00 s následujícím scénářem: 9:30 hod. vejde do budovy Střední školy veřejnoprávní Prostějov s.r.o. (TRIVIS Prostějov) na adrese Havlíčkova 2920/24, Prostějov, Jiří Mareš r. 1975 ozbrojen střelnou zbraní. V silném psychickém rozrušení ze smrti syna, který spáchal sebevraždu z důvodu údajné šikany, začne střílet po osobách, které se nachází v objektu školy. Na místo budou vyslány složky IZS a činnost probíhá podle STČ – 14 – AMOK útok aktivního střelce.

Prostějovští průzkumníci se zúčastnili cvičení NATO Noble Jump na Sardinii

Foto army.cz

Od 17. dubna do 12. května probíhalo ve výcvikovém prostoru Teulada na jihu Sardinie cvičení spojeneckých sil NATO s názvem Noble Jump 2023. Vystřídalo se zde zhruba 2 200 vojáků ze sedmi zemí s přibližně 500 vozidly různých druhů. Pro české vojáky byla hlavním cílem kooperace německých speciálních sil s českými výsadkáři za použití německého letectva.

Cvičení Noble Jump se koná v rámci NATO jako součást iniciativy nazvané Very High Readiness Joint Task Force (VJTF), která má posílit obrannou schopnost a reakční schopnost NATO v případě krize či konfliktu. Slouží především k připravenosti a vyzkoušení sil velmi rychlé reakce. Vojáci z různých zemí se spojí a společně cvičí, aby zlepšili své schopnosti v rychlém nasazení, koordinaci a spolupráci. Obvykle zahrnuje různé vojenské operace, jako je přesun vojsk, cvičení bojových scénářů a plánování mise.