D1

D1 slaví narozeniny!

Foto D1

Proklínaná i velebená. Měla urychlit cestování mezi Prahou a Brněm, dnes ho spíš zpomaluje. D1, souvislý dálniční tah mezi Brnem a Prahou, byl otevřen před lety, 7. listopadu 1980. 

Poté stavební práce utichly, neboť hlavní cíl – spojit dálnicí Prahu s Bratislavou (D1 a D2) – byl již splněn a význam začaly získávat hlavně nové úseky dálnice D5. I přesto v letech 1988 a 1992 byly do provozu uvedeny dva úseky od Brna až k Vyškovu. (ber)

Střet tří kamionů zablokoval dálnici!

Foto HZS JmK

Dopravní nehoda tří kamionů na 207. km dálnice D1 na dlouhé hodiny uzavřela ve středu jízdní pruhy ve směru na Prahu. Jeden nákladní automobil skončil po střetu na boku, z druhého hasiči museli vyprostit zaklíněného řidiče. Zásah komplikovaly uvolněné klády. Komunikace byla uzavřena víc než šest hodin. 

Dopravní nehoda tří kamionů okamžitě zablokovala dálnici D1 ve směru na Prahu u exitu Rohlenka. Jeden kamion zůstal po střetu na boku a došlo k uvolnění nákladu - dřevěných klád. "Řidič polského kamionu zůstal zaklíněný v kabině. Hasiči museli okamžitě začít s vyprošťováním a zároveň zajištěním uvolněných klád, které hrozily dalším sesunutím," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů David Jirouš. Řidič kamionu se středně těžce zranil. „Cizinec byl po nehodě při vědomí, utrpěl středně těžká poranění hlavy a hrudníku.

D1 oslavila šestatřicátiny

Ilustrační foto dalnice.com

Milovaná i proklínaná. Někteří na ní tráví hodiny, jiní se jí raději obloukem vyhnou. Je zvláštní a jediná, která spojuje Prahu s Bratislavou.  D1 bylo 7. listopadu 36 let.

Ve většině zemí nemívá dálnice s číslem 1 své označení čistě náhodou. Často bývá nejdůležitější nebo nejstarší a leckde i nejdelší v zemi. Stranou nestojí ani Česká republika, jejíž dálnice D1 je nejdéle v provozu, jezdí po ní nejvíce aut, je nejdelší a také nejdůležitější dálniční tepnou země. V širokém povědomí je D1 známá sice až od 70. let 20. století, ale její historie je překvapivě o několik desetiletí starší - stavět se začala 2. května 1939. (ber)

Na dálnici nalezl mrtvého muže. Byl to řidič odstaveného kamionu

ilustrační foto pohrebnictvi.cz

Ve středu v 15:29 hodin nalezl čtyřiatřicetiletý muž z Olomouce na 308 kilometru dálnice D1 ve směru na Ostravu mrtvolu muže. Policisté zjistili, že se jedná o řidiče odstaveného kamionu. Muž zřejmě zemřel bez cizího zavinění.

"Tělo leželo v odbočovacím pruhu vedle soupravy nákladního automobilu s návěsem. Provedeným šetřením policisté zjistili, že se jedná o devětapadesátiletého muže, který byl řidičem uvedeného kamionu," popsal smutnou událost policejní mluvčí František Kořínek s tím, že nebyly zjištěny známky toho, že by se mohlo jednat o oběť dopravní nehody. Přivolaný lékař na těle nezjistil známky cizího zavinění. Z důvodu řádného objasnění příčiny úmrtí policisté ve věci nařídili soudní pitvu. (red)