daně

Finanční úřad pro Olomoucký kraj zřídil Infolinku k dani z nemovitých věcí na rok 2024

Foto plakát Finanční úřad pro Olomoucký kraj,

Vládní konsolidační balíček přinesl od 1. ledna 2024 v oblasti daně z nemovitých věcí zvýšení sazeb daně pro všechny nemovité věci, ale také řadu dalších změn. Zpozornět by měli především majitelé garáží, stavebních pozemků, staveb pro rekreaci či uživatelé nemovitostí ve vlastnictví státu.

Mnohé změny provede finanční správa sama, ale některým poplatníkům vznikne povinnost podat do 31. ledna daňové přiznání.

Pro zkvalitnění klientského přístupu, vstřícnosti, snazší orientaci v zavedených změnách, a především pro zodpovězení dotazů či pomoci s vyplněním daňového přiznání byla Finančním úřadem pro Olomoucký kraj pro poplatníky daně z nemovitých věcí zřízena Infolinka k dani z nemovitých věcí.

Podnikatel je stíhán pro nevedení záznamů a nepodávání přiznání

ilustrační foto Policie ČR

Z přečinu zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění viní kriminalisté prostějovského oddělení hospodářské kriminality pětačtyřicetiletého podnikatele z Prostějova.

„Tohoto skutku se měl obviněný dopouštět nejméně od ledna 2019 do současnosti tím, že řádně nevedl účetní záznamy a nepodával přiznání k dani z příjmu a k dani z přidané hodnoty. Správce daně poplatníkovi zpětně bez jeho součinnosti vyměřil daň z příjmu na více než 111 tisíc korun a daň z přidané hodnoty na bezmála 320 tisíc korun," uvedl policejní mluví František Kořínek. V případě prokázání viny a odsouzení obviněnému kromě povinnosti dlužné daně doplatit hrozí také trest odnětí svobody až na dvě léta a zákaz činnosti. (red)

Liberační balíček pomůže firmám a živnostníkům

ilustrační foto

Ministerstvo financí s ohledem na složitou situaci řady daňových poplatníků prodloužilo platnost daňových úlev představených v rámci jarních liberačních balíčků a rozšířilo je o další. Zároveň vyzvalo podnikatele a živnostníky, aby v případě potřeby využívali stávajících možností, které jim nastavení daňového systému přináší.

Zásadní novinkou je odložení daňových povinností těm podnikatelům, jejich činnost byla bezprostředně omezena vládním nařízením. Podnikatelé, jejichž převažující činnost spadá do některého z oborů, na které explicitně míří vládní zákazy, mají nově automaticky odloženy všechny úhrady DPH, daní z příjmů a silniční daně, k jejichž splatnosti došlo v období nouzového stavu. Stačí, aby Finanční správě zaslali oznámení, že splňují podmínky generálního pardonu ministryně financí, a to i emailem.

Jedná se o tyto obory:

Podnikatel účetnictví nevedl a daně neplatil

ilustrační foto

Z přečinu zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění viní prostějovští kriminalisté pětadvacetiletého muže z Prostějova.

Obviněný se tohoto skutku měl dopustit tím, že jako osoba provozující několik prodejen v Olomouckém kraji v letech 2014 a 2015 řádně nevedl účetní záznamy a neplatil daň z příjmu fyzických osob a daň z přidané hodnoty. "Správcem daně byla výše neodvedených daní za uvedené období vyčíslena podle pomůcek na více než 700 tisíc korun. V případě prokázání viny a odsouzení obviněnému muži za toto jednání, kromě povinnosti vyměřené daně doplatit, hrozí také trest odnětí svobody až na dvě léta a zákaz činnosti," doplnil policejní mluvčí František Kořínek. (red)

 

Termín pro podání daňového přiznání k dani z příjmů se blíží

ilustrační foto účetní kavárna

Termín pro podání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2016 je pondělí 3. dubna 2017. U poplatníků, kteří mají povinnost ověřit účetní závěrku auditorem a u poplatníků, kterým zpracovává přiznání daňový poradce, se lhůta prodlužuje do pondělí 3. července 2017.

Pro poplatníky, kteří budou chtít podat daňového přiznání na příslušném územním pracovišti, budou zajištěny rozšířené úřední hodiny. Úřední hodiny budou rozšířeny v termínu od 27. března 2017 do 31. března 2017 v čase od 8:00 do 17:00 hodin a poslední den lhůty 3. dubna od 8:00 do 17:00 hodin.

Den daňové svobody připadne na 20. června

Foto Deloitte

Dnem daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho veškerý příjem připadá státu. Podle výpočtů společnosti Deloitte připadá letos v České republice na 20. června. 

Češi tak letos budou na stát pracovat 172 dnů, přibližně stejné to je ve Slovinsku, Německu či Řecku. Nejdříve den daňové svobody nastane v Litvě (29. dubna). Nejvíce dnů na stát naopak budou pracovat lidé v Lucembursku  - až do 23. září. (red)

Neplní svou daňovou povinnost. Může si odsedět dva roky

ilustrační foto

Daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob za rok 2012 v řádném termínu nepodala sedmatřicetiletá žena z Prostějova. Neučinila tak ani po výzvě správce daně, který jí tak daň stanovil dle daňového řádu. 

Pro své jednání si dne 14. ledna 2016 převzala usnesení o zahájení trestního stíhání pro trestný čin zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. "Obviněné ženě v případě prokázání viny a odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta," konstatoval policejní mluvčí František Kořínek. (red)

Dnes končí lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí!

ilustrační foto

 

Dnes končí lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí. Nepřesáhne-li její výše 5000 korun, je v uvedené lhůtě splatná celá najednou. Je-li vyšší než 5000 korun, je splatná ve dvou splátkách, ale poplatník ji může v uvedeném termínu zaplatit i najednou.

Finanční správa rozesílala v uplynulých týdnech vlastníkům nemovitostí složenku k zaplacení daně. Složenkou lze daň zaplatit na kterékoli poště, na pokladně finančního úřadu i bezhotovostně. V tom případě se použijí údaje pro placení daně uvedené na složence, liší se pouze konstantním symbolem.

Od Nového roku nás čeká 12 výrazných změn

ilustrační foto: easymagazine.cz

 

Od Nového roku nás opět čeká několik změn, na které se musíme připravit. Úpravy daňových sazeb, daňových slev, konec poplatků u lékaře či změny na silnicích. To jsou novinky, které ovlivní život nás všech od Nového roku. Rodiny s více dětmi určitě přivítají to, že se zvýšily slevy na druhé a další děti. Potěší určitě i zrušení třicetikorunových poplatků u lékaře. Naopak drobné živnostníky nepotěší snížení výdajových paušálů.

1. Druhá snížená sazba DPH  Od 1. ledna se objeví nová sazba DPH. Kromě základní sazby 21 % a snížené 15 %, přibude ještě druhá snížená 10 %. Do té budou patřit knihy, léky a nenahraditelná dětská výživa. Původně se plánovalo, že tam budou patřit i dětské pleny, ale tento předvolební slib dnešní vlády byl v rozporu s pravidly Evropské unie a vládě se nepodařilo vyjednat výjimku, proto i příští rok se na pleny bude vztahovat základní jednadvacetiprocentní sazba daně. 2.

Mění se daň z převodu nemovitostí

ilustrační foto internet

 

K další změně v daňovém systému nastává u daně z převodu nemovitostí, kterou od ledna nahradí daň z nabytí nemovitosti. Čtyřprocentní sazba se naštěstí nemění, ke změnám ale přesto dochází.

I nadále platí, že kupující za odvod daně pouze ručí, pokud ji nezaplatí prodávající. Smluvní strany si nicméně nově mohou zvolit, že poplatníkem daně bude nabyvatel.

Končí nutnost pořizování znaleckého posudku u staveb pro bydlení a rekreační účely. Finanční úřad má nově vyměřit poplatníkovi daň ve výši tří čtvrtin ceny místně obvyklé. Plátce, který s tím nebude spokojen, si může nechat znalecký posudek zpracovat a platit daň na jeho základě, pokud je pro poplatníka výhodnější. Náklady na pořízení posudku se navíc mohou nově odečítat ze základu daně.