dlažba

OBRAZEM: Chodník u zámku bude opraven. Co dlažba?

ilustrační foto

 

Chodník v Přikrylově náměstí u zámku používají v současné době i stavbaři. Většinou k tomu, aby po něm dováželi materiál nutný k rekonstrukci náměstí. Podle toho vypadají v současné době i chodníky. "Jsou součástí stavby, budou proto rovněž opraveny," ujistila redakci ve čtvrtek náměstkyně primátora Alena Rašková.

PvNovinky ale zjistily, že v havarijním stavu není jen chodník kolem vstupu do informačního centra. Ani dlažba u vstupu do zámku není zrovna "košer", jsou v ní očividné propadliny, některé dlaždice naopak terén převyšují až o několik centimetrů.

Starou dlažbu z chodníků od města nekoupíte

ilustrační foto Jakub Bureš

 

„Chci se zeptat, jestli je možné odkoupení staré dlažby z opravovaných chodníků,“ ptá se na webu města jeden z obyvatel Prostějova. Město ji ale neprodává.

„Starou dlažbu neprodáváme. Provádějící firma, na základě uzavřené smlouvy, starou dlažbu likviduje,“ odpovídá odbor správy a údržby majetku města. Naději ale tazatel ztrácet nemusí.

„V případě zájmu se můžete zkontaktovat s firmou, která opravu chodníku provádí a domluvit se, zda si můžete pár dlaždic odebrat,“ dodává odbor. (ber)

Kostky z náměstí TGM se do ulic Prostějova vrátí. Postupně

ilustrační foto Jakub Bureš

 

Původní dlažba z prostějovského hlavního náměstí, která byla odstraněna v rámci rekonstrukce, najde další uplatnění. Bude použita pro opravy obdobné dlažby v ulicích města.

Nejednalo se o tak kvalitní dlažbu, aby mohla být použita při rekonstrukci náměstí. „Stav kostek byl posouzen odbornou provádějící firmou, architektem, který zpracovával projektovou dokumentaci, pracovníky odboru rozvoje a investic, kteří stav konzultovali i s kameníky, se kterými spolupracují na různých stavebních akcích,“ uvedl vedoucí odboru rozvoje a investic prostějovského magistrátu Antonín Zajíček. Náměstí z původních kamenných kostek bylo dlážděno ve 30. letech 20. století.

Aktualizujeme: Kam zmizely dlažební kostky z náměstí, ptá se občan

ilustrační foto

 

Dotaz týkající se předláždění prostějovského hlavního  náměstí směřuje jeden z Prostějovanů na vedení města. Zajímá jej, kde jsou původní kostky. Odbor rozvoje a investic odpovídá. Jsou uloženy.

„Můžete mi sdělit, kam byly umístěny původní kvalitní kostky z tohoto náměstí? Zajímalo by mne, kde jsou uskladněny a k čemu budou použity? Nebo pokud byly prodány, kde a kdy byly tedy k prodeji nabídnuty veřejnosti? Za jakou částku a na základě čeho a komu byl tento prodej, pokud byl uskutečněn, realizován?,“ ptá se.

Kam zmizely dlažební kostky z náměstí, ptá se občan

ilustrační foto Jakub Bureš

 

Dotaz týkající se předláždění prostějovského hlavního  náměstí směřuje jeden z Prostějovanů na vedení města. Zajímá jej, kde jsou původní kostky.

„Můžete mi sdělit, kam byly umístěny původní kvalitní kostky z tohoto náměstí? Zajímalo by mne, kde jsou uskladněny a k čemu budou použity? Nebo pokud byly prodány, kde a kdy byly tedy k prodeji nabídnuty veřejnosti? Za jakou částku a na základě čeho a komu byl tento prodej, pokud byl uskutečněn, realizován?,“ ptá se.

Na odpověď Odboru rozvoje a investic prostějovského magistrátu si budeme i my muset počkat. (ber)

Stoletá dáma se halí do lešení, obyvatelé reptají

Foto ber

 

Unikátní šest desítek metrů vysoké lešení se postupně tyčí kolem věže prostějovské radnice. o jeho odstranění  bude naše dáma údajně ještě krásnější. Prostějované se ale netají negativními komentáři.

"Selský rozum asi nikdo neumí používat. Jinak by na tu novou - a podle radních stále nedokončenou  dlažbu - nemohl nechat postavit lešení. Jak tu dlažbu uchrání, aby na ní nekončila malta, aby ji právě lešení nepoškodilo?", vznesl svůj dotaz při pohledu na stavebníky Karel Novák. Zakázku v hodnotě bezmála 19 milionů bez DPH získala ve výběrovém řízení firma H a B delta, s.r.o. Mimo fasády bude opravovat i střechu radnice. (ber)

Dlažba před radnicí nemá konečnou podobu

Foto ber

 

Pár metrů dlažby před novou radnicí v Prostějově vzbuzuje mezi obyvateli města již několik měsíců emoce. Dlaždičům se totiž nedaří a tak museli svou práci už několikrát předělávat. Ani současná podoba ale není konečná.

"Dlažba není hotová, je třeba ji mimo jiné ještě udusat vibračními deskami," nechal se slyšet náměstek primátora Zdeněk Fišer s tím, že o konečných pracech rozhoduje počasí. Podle  primátora Miroslava Pišťáka jsou emoce zbytečné. "Město práci dosud nepřevzalo, předělávky jsou plně v kompetenci firmy Skanska, my je neplatíme," zdůraznil.  Otázkou je, jak bude dlažba vypadat poté, kdy bude dodělána fasáda radnice. Na nové, neudusané dlažbě se totiž postupně zdvíhá šedesátimetrové lešení. (ber)

Náměstí v Prostějově se dláždí už popáté!

ilustrační foto ber

 

Oprava dlažby před radnicí na hlavním prostějovském náměstí je jednou z nejsledovanějších staveb letošního roku. Hlavně proto, že relativně malá část dlažby je pro řemeslníky evidentně oříškem. Dělníci prostor dláždí už popáté. Etapa, která měla být dokončena do konce listopadu, se ta pořádně protáhla. 

Dvakrát museli dělníci předělávat parkovací místa, kde asfalt nahradily dlažební kostky kladené do oblouku. „Předlažďovali vodicí proužky mezi parkovacími místy, které měli napřed nakřivo. Potom se znovu kladly plochy vlastních parkovišť, protože oblouky, které tvoří klenbičky, nebyly dobré a v požadovaném formátu. Až potom přišla třetí skupina, která to už uměla. Ta už dělala klasické obloučky z dlažebních kostek,“ vysvětlil náměstek primátora Zdeněk Fišer. Předělávat museli dělníci i průchod k radnici.

Aktualizace: Dlažba před radnicí je problém, dlaždiči se evidentně učí

Foto ber

 

Jak PvNovinky před pár dny informovaly, s dlažbou před radnicí na náměstí TGM to není nijak růžové. Dodavatelská firma Skanska ji už potřetí předělává, hotovo mělo být včera, tedy v pátek.

"Byl jsem se podívat na stromečky a jarmark, tak jsem chvíli koukal na ty hochy. Opřeni o lopaty buď sledují dění na náměstí, nebo kouří. S takovou to nedodělají nikdy," posteskl si Emil Zbořil. "Je to ostuda, taková práce. Já bych se za ni styděl," komentoval práci dělníků Josef Valda. Slib náměstka Zdeňka Fišera, že na rozsvěcení vánočního stromu bude dlažba hotová, tak splněn, bohužel, nebyl. (ber) 

Víte, kam putují vytěžené kostky z náměstí?

ilustrační foto

 

Stavební práce před prostějovskou radnicí odkryly pod vrstvou asfaltu dlažbu. Ta je zatím uschována v depozitu odboru investic, zcela jistě si ale své místo v ulicích města najde, slibuje magistrát.

"Dlažba je sice původní, pro využití při rekonstrukci hlavního náměstí jí ale není dost," vysvětlil náměstek primátora Zdeněk Fišer. Podle jeho slov bude využita při další práci v ulicích Prostějova. (ber)