dráhová cyklistika

Memoriál Otmara Malečka opět v Prostějově

Foto Tufo Pardus

Grand Prix Prostějov - Memoriál Otmara Malečka se opět stalo ozdobou končícího léta - ožil prostějovský velodrom souboji cyklo sprinterů a obdivuhodnými výkony dráhových vytrvalců.

Cyklisté třinácti zemí se sešli na prostějovském velodromu, aby změřili své síly při závodech zapsaných do kalendáře Mezinárodní cyklistické unie. Nevětšími hvězdami třídenního klání byli závodník Dánska Rasmus Lund Pedersen a závodnice Polska Karolina Karasiewicz. Na stupně vítězů se však dostali také cyklisté České republiky.

Celý třídenní program na velodromu v Prostějově odstartoval ve čtvrtek 25. 8. 2022 závod GP TUFO-VC Olomouckého kraje.

Na mistrovství republiky vybojoval Babor pět medailí, z toho tři zlaté!

Foto SKC Prostějov

Za velmi přísných hygienických opatření proběhlo ve dnech 8. až 10. února MČR na dráze v Praze Motole. Muži měli v programu třídenního klání disciplíny omnium, stíhací závody jednotlivců i družstev a závody vylučovací a bodovací. Daniel Babor se stal největší hvězdou národního šampionátu, když vybojoval pět mistrovských medailí, z čehož byly tři zlaté.

První den programu obstarala olympijská disciplína omnium. Cyklistický čtyřboj ovládl suverénně Daniel Babor, když zvítězil ve všech disciplínách. Na pátém místě se pak ještě umístil Filip Řeha.

Druhý den mistrovského klání, byly v programu dvě disciplíny. Jako první stíhací závod jednotlivců a v podvečer pak bodovací závod. I když stíhačka není zrovna oblíbenou disciplínou Daniela Babora, přesto se mu podařilo vybojovat bronzovou medaili. V kontaktním bodovacím závodě už však opět jasně kraloval a oblékl další mistrovský dres.

Tomáš Bárta ovládl online závod KPŽ Kooperativa Lipno Lake

Závodníci týmu TUFO PARDUS Prostějov nezahálí a snaží se udělat maximum v přípravě na oddálený začátek sezóny. Zúčastnili se tak online závodu na ergometrech, který zprostředkovává ROUVY a hned zaznamenali velký úspěch, když Tomáš Bárta závod v mezinárodní konkurenci zcela ovládl a nováček týmu Bruno Stoček obsadil třetí místo!

Úřadující mistr republiky na silnici v kategorii U23 Tomáš Bárta se dostal přibližně v polovině téměř čtyřicetikilometrového závodu do vedení a už nedal nikomu šanci. Pomyslným cílem projel s náskokem 21 vteřin na druhého Jaromíra Skálu z týmu ROUVY Specialized Cycling Team. Bruno Stoček pak ztratil na stříbro 14 vteřin.

Nouzový stav Tufo Pardus Prostějov nezastaví

ilustrační foto velodrom

Bezpečnostní a preventivní opatření se dotkly také sportu a cyklistika výjimkou. Prostějovští cyklisté ale nic neponechávají náhodě a z nucené závodní pauzy se snaží vytěžit maximum. Závodníci se zapojili do několika projektů, v rámci možností polykají tréninkové dávky a hodlají naskočit do sezóny v plné síle.

„Pro všechny je to takové zvláštní, sezóna vlastně ani nezačala a místo vyladění formy jsme najednou v podstatě v přípravném období. Snažíme se tomu uzpůsobit tréninky, se závodníky jsme v kontaktu a snažíme se přípravu zpestřit, jak se dá,“ říká sportovní ředitel Tomáš Konečný. Poukazuje také na fakt, že se někteří elitní závodníci zapojili do on-line závodů na ergometrech, které organizuje projekt Rouvy. Mládež se zase bude pod záštitou ČSC vzdělávat v projektu Cyklista.OnLine, kde se mohou zdokonalovat v oblastech výživy nebo sportovní psychologie.

GP ČSC Velká cena Olomouckého kraje je odložena

ilustrační foto Večerník

Pandemie viru COVID-19 zasáhla ve velké míře i sport a prostějovská cyklistika bohužel není výjimkou. S ohledem na platná nařízení a nejistý vývoj situace se pořadatelé rozhodli odložit druhou nejvýznamnější akci, která se měla 6. 5 - 7. 5. 2020 uskutečnit na prostějovském velodromu, GP ČSC VC Olomouckého kraje. Přesto, že Mezinárodní cyklistická unie (UCI) prozatím zrušila závody do konce dubna, pořadatelé nechtějí nic ponechat náhodě a začnou pracovat na alternativní variantě.

Na tradiční silné obsazení domácí i zahraniční špičky v dráhové cyklistice si tak fanoušci, kteří každoročně vytvářejí akci skvělou atmosféru, budou muset počkat minimálně do srpna. UCI prozatím není schopna garantovat přidělení náhradního termínů v rámci mezinárodního kalendáře závodů, kdyby však šlo vše podle plánu, závod by se měl uskutečnit 25. – 26. 8. 2020, tedy bezprostředně před největší událostí dráhové sezóny u nás – Memoriálem Otmara Malečka.

Matyáš Koblížek čtyřikrát mistrem republiky!

Foto SKC PV

Mistrovství České republiky v dráhové cyklistice - sprinterské disciplíny se uskutečnilo 29. června - 1. července 2018 v Plzni. Zazářily na ní mladé naděje SKC Prostějov, nejvíce ale Matyáš Koblížek, který v Plzni nenašel přemožitele a zvítězil ve všech čtyřech sprinterských disciplínách!

V kadetské kategorii se dařilo Martinu Řehákovi, který obsadil 3. místo. V žákovské kategorii zvítězil Matyáš Koblížek, který si ve finále poradil s Filipem Dohnalem z CK Bítovská, 3. místo obsadil náš Stanislav Pátík. Mezi žákyněmi 2. místo obsadila Patricie Müllerová, když nestačila jen na Annu Jaborníkovou ze Sportcomplex Břeclav.

Jakub Šťastný je nejzářivější hvězdou mistrovství v dráhové cyklistice

ilustrační foto SKC Tufo

Na přelomu června a července se na brněnském velodromu konalo MČR v dráhové cyklistice ve sprinterských disciplínách. Mladým závodníkům a závodnicím týmu SKC TUFO Prostějov se dařilo, největší hvězdou se stal junior Jakub Šťastný, který vybojoval hned čtyři tituly mistra republiky. Šťastný zcela opanoval všechny čtyři sprinterské disciplíny, jak informoval Ondřej Šrámek z SKC TUFO Prostějov.

Podle jeho vyjádření se dařilo i dalším prostějovským závodníkům, titul mistrů republiky v kadetském keirinu vybojoval René Smékal, ve sprintu žáků Matyáš Koblížek. Žákyně Gabriela Bártová vybojovala titul mistryně republiky v týmovém sprintu společně se Sárou Peterkovou z Cykloteamu Ostrov. Do Prostějova putují i další cenné kovy, Gabriela Bártová vybojovala druhé místo ve sprintu, v závodě na 500m p.s. pak místo třetí. Kadetské družstvo ve složení René Smékal, Lukáš Kolařík, Tomáš Konečný a Maxim Müller obsadilo druhé místo v týmovém sprintu.