Dušičky

OBRAZEM: Na hřbitov raději pěšky, nebo MHD!

Foto ber

Dušičky byly již včera, řada z nás ale na hřbitovy míří o víkendu. Pokud vaše cesta povede na ten prostějovský, zvolte raději jiný dopravní prostředek, než automobil. Parkoviště kolem něj jsou totiž zcela obsazená.

Na hřbitově stále provádějí dozor strážníci. "Jela jsem na kole, pěšky totiž ujdu jen pár metrů. Strážník mne zastavil, že to není bezpečné a na hřbitově se jezdit nesmí. Když jsem mu ale vysvětlila situaci, že je mi 83 let a jsem po operaci kloubů, nechal mne pokračovat s upozorněním, že mám jezdit pomalu a dávat pozor," sdělila redakci paní Věra.

Kvůli dušičkovému automobilovému obležení doporučujeme využít MHD, jejíž linky jsou v těchto dnech posíleny. (ber)

Na Dušičky se zaměřili i strážníci

ilustrační foto MP

V uplynulém týdnu se Městská policie Prostějov zaměřila na častější kontroly hřbitovů a jejich okolí. Na bezpečnostním opatření „ Dušičky“ se podíleli nejen strážníci ale i policisté. Akce měla především preventivní charakter.

"Cílem opatření bylo předcházení páchání majetkové trestné činnosti na hřbitovech a v jejich okolí a dohled na dodržování BESIPu. Během týdne strážníci nezaznamenali žádné protiprávní jednání a ani nebylo přijato žádné oznámení týkající se např. vykradeného auta nebo odcizení věcí, ponechaných bez dozoru u hrobu. Dokonce nebyly zaznamenány ani dopravní komplikace," uvedla strážník Tereza Greplová. (red)

Policisté hlídají Dušičky

ilustrační foto

V souvislosti s uctěním Památky zesnulých připravují v těchto dnech policisté na celém území Olomouckého kraje bezpečnostní opatření, a to jak na úseku BESIP, tak k předcházení páchání majetkové trestné činnosti na místních hřbitovech a v jejich okolí.

Preventivní dopravně bezpečnostní akce bude zaměřená zejména na kontrolu dodržování předepsané rychlosti jízdy motorových vozidel, způsobu jízdy vozidel, dodržování pravidel silničního provozu na železničních přejezdech, používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů při přepravě dětí, telefonování za jízdy, technického stavu motorových vozidel, kontrolu dokladů předepsaných pro řízení motorových vozidel a dodržování ostatních obecně platných ustanovení zákona.

MHD posiluje dopravu. Na Dušičky

ilustrační foto jízdní řád

V sobotu a neděli, tedy ve dnech 28.10. a 29.10. 2017, bude posílena linka MHD na hřbitov. 

Svátek zesnulých se blíží a již dnes dopravce FTL - First Transport Lines, a.s., Prostějov zabezpečuje, tak jako každoročně, navýšení počtu autobusů hromadné dopravy ve směru na Městský hřbitov Prostějov.

Před Památkou zesnulých bude - ve dnech 28.10. a 29.10.2017 - posílena linka MHD č.1 aut.st. - hřbitov a zpět. (red)

Na Dušičky bude posílena doprava

ilustrační foto MMP

Ve dnech 28. a 29. října 2017 bude posílena linka MHD na hřbitov. 

Svátek zesnulých se blíží a již dnes dopravce FTL - First Transport Lines, a.s., Prostějov zabezpečuje, tak jako každoročně, navýšení počtu autobusů hromadné dopravy ve směru na Městský hřbitov Prostějov.

Před Památkou zesnulých bude - ve dnech 28.10. a 29.10.2017 - posílena linka MHD č.1 aut.st. - hřbitov a zpět. 

 

OBRAZEM: Dušičky v Nivě v plném proudu. Jeďte se podívat!

Foto ber

Kulturní dům v Nivě je od rána dějištěm Dušiček. Jste li příznivci strašidel, příšerek, zloduchů a dalších pohádkových bytostí, neváhejte.

"Mimo bohaté tomboly, ve které je více než 150 cen, čekají na nové majitele strašidelné dorty. Těšit se můžete na kulturní vystoupení a ohňostroj," zve organizátorka Veronika Petrželová. Vstupné na akci je dobrovolné, výtěžek poputuje Davídkovi ze Ptení a Dětské onkologii Brno. (ber) 

OBRAZEM: Šrám na tváři dušiček

Foto ber

Dušičky, neboli svátek zemřelých, jsou ve znamení návštěv hřbitovů. Návštěva toho prostějovského nás ale v jednom směru nepotěšila. Po třech letech jsme se totiž podívali do původního kolumbária.

Oprýskaná omítka, rozbité skleněné dveře, chybějící tabulka ve vitráži, stopy zatékání. Stav víc než nedůstojný a to pomineme ptačí výkaly, kterými jsou zdi doslova potetovány, stejně jako listí, které dovnitř nafoukal vítr.

Dušičky jsou svátky vzpomínek

ilustrační foto ber

Blíží se opět druhý listopad a naše kroky míří k místům posledního odpočinku našich nejbližších. Jdeme za těmi, kteří s námi už nejsou, které už nikdy neuvidíme, neuslyšíme, kteří zůstanou už navždy jen vzpomínkou.

Blíží se Dušičky, Památka zesnulých. Vzpomínáme na ty, jež jsou nám stále drazí, na to, jací byli, na jejich dušičku. Prostě oslavujeme lidskou duši. Vzpomínáme na mámy, táty, babičky, dědečky, sourozence, děti…na lásky svého života. Na všechny, kteří nás hlídají někde tam, daleko a myslí na nás stejně, jako my na ně. Na vlídné slovo, pohlazení, úsměv, radosti i strasti. Ve středu, 2. listopadu, už jim nemůžeme dát víc, než onu vzpomínku, květinu, zapálenou svíčku. Pro mnoho z nás je právě ono zapálení svíčky gestem, které vyjadřuje prosté „moc mi chybíš“.

Policisté věnují Dušičkám pozornost

ilustrační foto PČR

Čeká nás dlouhý víkend a blíží se období svátku Památky zesnulých. Každoročně v tuto dobu mnoho lidí navštěvuje hřbitovy. Někteří s tím, aby uctili památku svých zesnulých příbuzných, jiní s tím, aby se obohatili na úkor druhých. Proto policisté přidávají pár důležitých rad.

"Není vhodné ponechávat viditelně cennosti ve vozidle na sedadle, na palubní desce, ani na podlaze vozidla. Šikovnému zloději stačí chvilka a ponechané věci z auta odcizí. Nedoporučujeme, ani osobní věci přímo na parkovišti ukládat do zavazadlového prostoru. Zloděj vás může pozorovat a než se vrátíte, věci z kufru odnese.

Také při úklidu, zdobení nebo zalévání hrobů si hlídejte kabelky a neodkládejte je na zem mimo váš dosah. Každoročně se setkáváme s tím, že během těchto návštěv dochází ke zvýšení majetkové trestné činnosti," upozorňuje policejní preventistka Marta Vlachová.

Dušičky se nezadržitelně blíží. Dohlížet budou i strážníci

ilustrační foto MPP

I v letošním roce budou prostějovští strážníci ve spolupráci s policisty provádět ve zvýšené míře kontroly hřbitovů a přilehlých parkovišť. Chtějí co nejvíce eliminovat případné krádeže věcí zanechaných ve vozidlech, nebo přímo na hřbitovech. 

Každoročně se totiž setkávají s neopatrným chováním občanů. "Nejsou výjimky, kdy si odloží tašku na lavičku, nebo hrob a z místa se vzdálí. Přitom si neuvědomí, že mohou o tyto věci přijít.