exekuce

Milostivé léto ČSSZ nabízí dlužníkům příležitost zbavit se dluhů na penále a exekučních nákladech

Foto ČSSZ

Díky akci Milostivé léto se klienti ČSSZ, kteří včas neuhradili pojistné splatné před  1. 10. 2022, budou moci zbavit dluhů vzniklých na penále a exekučních nákladech. Toto mimořádné opatření bude jednorázové a potrvá od 1. 7. do 30. 11. 2023. Konkrétní informace a postup obdrží klienti včas prostřednictvím datové schránky.

Tentokrát se Milostivé léto bude týkat pouze dlužného pojistného, které bylo splatné před 1. 10. 2022, nebylo v řádném termínu uhrazeno a vedlo ke vzniku penále i případných exekučních nákladů. Nyní mohou být penále i exekuční náklady související s tímto dlužným pojistným mimořádně odpuštěny a povinnost je splatit může zcela zaniknout.

Milostivé léto může pomoci i vám

foto Magistrát města Prostějova

Tento podzim bude podruhé probíhat takzvané Milostivé léto – období, kdy se mohou lidé s exekucemi vůči státním subjektům zbavit dluhů.

Dluhy umoří tím, že zaplatí jen původní dlužnou částku a paušální náklady exekutora a budou jim odpuštěny další poplatky a penále. "Pokud by se vás toto odpuštění dluhů týkalo (což můžete zjistit na Milostiveleto.cz), informujte se, jak se vašich dluhů zbavit," vzkazuje Odbor sociálních věcí Magistrátu města Prostějova. (red)

28. října startuje takzvané milostivé léto

ilustrační foto

Během něj mohou lidé snadněji ukončit stovky tisíc exekucí, které v minulosti vznikly z veřejnoprávních dluhů. Nesplacené závazky, které mezitím mnohdy narostly na několikanásobky původního dluhu, půjde vymazat během tří měsíců za zvýhodněných podmínek.

Kdo do 28. ledna 2022 zaplatí zbývající jistinu (původní dluh) a k tomu přidá 907,50 Kč jako náklady (750 Kč + DPH), ten exekuci ukončí.

Týká se to dluhů, které mají lidé vůči veřejné správě, a to včetně institucí s jakýmkoli státním podílem nebo třeba podniků s účastí města. Konkrétně jde třeba o dluhy za dopravními podniky, zdravotními pojišťovnami nebo třeba i za energetickou společností ČEZ.

Pozor na kup auta. Může být v exekuci!

ilustrační foto

Pro trestný čin podvod šetří policisté případ, který jim ve středu 12. dubna oznámil 20letý mladík z Přerovska. Koupil si auto, na kterém jsou dvě exekuce.

"V průběhu března se mladý muž domluvil, s prozatím neznámým pachatelem, na koupi vozidla zn. Subaru Legacy, a které následně i zakoupil za částku 115 000 Kč. Při přihlašování vozidla na přerovském magistrátu však poškozený zjistil, že na vozidle jsou dvě exekuce a proto nelze vozidlo za těchto podmínek zaregistrovat. Prodávající poškozeného o tom ale jaksi "zapomněl" informovat ," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Z důvodu podezření, že byl podveden, se obrátil na policii, která ve věci zahájila úkony trestního řízení pro výše uvedený trestný čin. (red)

Pro exekutory platí nová pravidla. Co nesmí zabavit? Čtěte

ilustrační foto moneymag.cz

 

Od prvního září začala platit nová pravidla pro exekutory. A mění se toho hodně - minulostí se stanou případy, kdy člověk přišel o dům nebo byt kvůli směšnému dluhu nebo situace, kdy exekutoři byt dlužníka doslova vybílí.

Už dříve se sice v zákoně psalo, že exekutor nesmí dlužníkovi zabavit věci potřebné pro běžný život, ale jejich seznam neexistoval, a každý si tak nařízení vykládal po svém a odnášel například i pračky nebo postele. Nově už však exekutoři dlužníkům z bytu pračku, židle, nádobí nebo sporák neodtáhnou. Zákon to nedovoluje.

Je tu ale háček

Exekutor Vrána rezignoval, skončí na jaře

ilustrační foto inspartner.cz

 

Exekutor Tomáš Vrána rezignoval na svoji funkci, kterou od roku 2001 zastával v přerovském exekutorském úřadu nesoucím jeho jméno. "Exekutorskou činnost ukončím příští rok v březnu," řekl ČTK. O jeho odvolání usiloval ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který na Vránu v polovině května kvůli četným stížnostem podal kárnou žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu.

"Rozhodl jsem se pro tento krok (rezignaci) po zralé úvaze. Jsem již unaven neustálým mediálním tlakem a útoky vůči mé osobě. Od samého počátku exekutorského úřadu se snažím pracovat tak, abych v maximální míře přispěl k co nejvyšší vymahatelnosti neuhrazených pohledávek. Dnešní doba však není těmto snahám příznivě nakloněna," uvedl Vrána, který svoji rezignaci předal ministerstvu spravedlnosti.

V pozici soudního exekutora zůstane do 31. března 2016, kdy exekutorský úřad převezme nástupce vzešlý z výběrového řízení organizovaného Exekutorskou komorou.

Ochrana nezadluženého z manželů se při exekuci zvýší

ilustrační foto internet

 

Majetek nezadluženého z manželů bude při exekuci více chráněn. Vládní předloha, kterou podepsal prezident Miloš Zeman, například vyjme z exekuce polovinu peněz na bankovním účtu nezadluženého manžela, nejméně dvojnásobek životního minima. Ten bude při nařízení exekuce upozorněn na to, že si tuto částku může vybrat. 

Novela také uloží soudům a exekutorům, aby při nařizování výkonu rozhodnutí či exekucí zohledňovali skutečnost, že společné jmění manželů bylo zúženo či jinak dotčeno smlouvou nebo rozhodnutím soudu o manželském majetkovém režimu. Nové pravidlo se má vztahovat na smlouvy či rozhodnutí, která jsou zapsána ve veřejném seznamu listin o manželském majetkovém režimu. Od počátku letošního roku jej vede Notářská komora.

Poradny pomohou se závislostmi i exekucí

ilustrační foto

 

Máte problém s exekucí, sociálním vyloučením, gamblerstvím nebo závislostí na internetu? Pomoci vám mohou poradny, které v Prostějově provozují tři neziskové organizace. 

Třetím rokem funguje poradna při finanční tísni, která vloni poradila 63 klientům. Poradna 13x ročně dojíždí na Odbor sociálních věcí ve Školní ulici a schůzku je třeba domluvit si předem na ostravském telefonním čísle: 595 532 740. „Nejčastější dotazy se týkají oddlužení, insolvence a výkonu exekuce. Konkrétně klienty zajímá, jak moc se výkon dotkne nejbližších rodinných příslušníků, kteří jsou v tom nevinně,“ vysvětlila náměstkyně primátora Alena Rašková. 

Exekutorský vykonavatel není úřední osobou!

ilustrační foto internet

 

Exekutorský vykonavatel není podle Nejvyššího soudu úřední osobou. Tento verdikt padl po prozkoumání dovolání muže, který vykonavatele napadl slovně i fyzicky a nižším soudem byl potrestán podmíněným trestem za násilí proti úřední osobě. Nejvyšší soud kauzu vrátil obvodnímu soud k novému projednání, informovala ČTK.

Při hodnocení statutu exekutorských vykonavatelů dosud existovaly dva výklady. Nejvyšší státní zastupitelství v dovolání trvalo na tom, že vykonavatelům náleží ochrana spjatá s postavením úřední osoby, stejně jako například exekutorům, soudcům, žalobcům, policistům, poslancům nebo třeba lesní a rybářské stráži. Podle Nejvyššího soudu (NS) je však nutné vycházet z doslovného znění trestního zákoníku, který přiznává status úřední osoby jen soudnímu exekutorovi, nikoli jeho zaměstnanci, kterým vykonavatel je.

Z návštěvy exekutorů jsem zoufalá, říká mladá maminka

ilustrační foto

 

Když si paní Věra, mladá rozvedená maminka dvou malých dětí před časem našla přítele, myslela si, že špatným dnům je konec. S hodným chlapem, který je jí oporou a dětem dobrým nevlastním otcem, vstoupil před několika dny do jejího bytu exekutor. A nastalo peklo.

„Přítel s námi bydlí něco přes rok, o tom, že má nějaké problémy tohoto rázu jsem vůbec nevěděla. Přišel s pár kousky osobních věcí, v bytě je všechno moje. To jsem tvrdila i pracovníkům Exekutorského úřadu Přerov. Marně,“ svěřila se PvNovinkám vystresovaná žena. Vykonavatelé olepili všechno, včetně skříní a psacího stolu dětí. „Neustále jsme se přeli, já tvrdila, že všechno je moje, oni mleli, ať zaplatím. Přítel pracuje mimo město, nemohl se vrátit a tak jsem jen mluvila a mluvila a oni mě obcházeli a psali a lepili. Do toho vyděšené děti a neméně vyděšená já.