facebook

Od konce května si účet na sociální síti zřídí jen starší 16 let

ilustrační foto logo Facebook

Účet na sociálních sítích si od 25. května budou moct nově založit pouze lidé starší šestnácti let. Důvodem je to, že začne platit unijní nařízení o ochraně dat (GDPR) a Sněmovna do té doby nestihne schválit nový zákon o zpracování osobních údajů, který měl tuto hranici zmírnit. Podle právníků ministerstva vnitra není dosavadní neschválení zákona velký problém, přijat by však měl být v dohledné době, protože upřesní některé body z unijního nařízení.

Do schválení zákona budou platit pravidla z unijní směrnice. Zákon upřesňuje některé věci ze směrnice. Stanoví například, že knihovny nebudou muset mít pověřence, kteří by měli mít na starosti nakládání s osobními údaji. Zákon také upřesňuje pokyny, které se týkají případného úniku informací z institucí, které sbírají citlivá data.

Dnes slaví narozeniny Facebook. Již čtrnácté!

ilustrační foto ber

Dne 1. 2. 2004 byla v Cambrigdi v USA  založena sociální síť Facebook. Za jeho vznikem stál student počítačového programování Mark Zuckerberger.

Rozsáhlý společenský webový systém sloužící hlavně k tvorbě sociálních sítí, komunikaci mezi uživateli, sdílení multimediálních dat, udržování vztahů a zábavě využívají více než dvě miliardy lidí. 

Jedna z největších společenských sítí na světě je plně přeložena do osmdesáti čtyř jazyků.

Dovedete si dnes představit život bez "fejsu"? (ber)

 

 

Dáte půst? Startuje dnes!

ilustrační foto ber

Facebookem se šíří výzva, která vybízí k tomu, aby se člověk po dobu čtyřiceti dní vzdal jakékoliv neřesti. Může to být třeba čokoláda, tučné jídlo, alkohol, počítačové hry, kouření nebo sex. Není to nic nového, výzva má kořeny v křesťanství a jako velikonoční půst ji zná snad každý.

Postní období odstartovalo právě dnes, a to na popeleční středu, a dává smysl i v současnosti. Mnoho lidí ho využívá k očištění organismu a přípravě na jaro i zbytek roku. Po zimě, kdy nás organismus nutí jíst spíše tučná jídla a lenošit doma, se tělo potřebuje "přepnout" na jarní stravu. Navzdory svému pojmenování neznamená půst totální hladovku. Křesťané se zdržovali masa, stále ale měli jídlo plné vitamínů, minerálů a vlákniny.

Tak co si ode dneška na čtyřicet dnů odpustíte vy? (ber)

 

Facebook slaví narozeniny. Již třinácté

ilustrační foto ikona

Facebook je  jednou z největších, nejznámějších a nejvíce využívaných sociálních sítí na celé planetě. Čtvrtého února oslaví třinácté narozeniny!

Název Facebook vznikl podle letáčků, zvaných „Facebooks“, které dostávají studenti prvních ročníků na univerzitách ve Spojených státech. Letáčky plní především seznamovací funkci.

Facebook vznikl na jedné z nejprestižnějších amerických univerzit – Harvardu. Bývalý student univerzity Mark Zuckerberg Facebook založil a spustil 4. února 2004.

Už na konci roku 2004 měl Facebook jeden milion uživatelů, začátkem roku 2016 to bylo neuvěřitelných 1,65 miliard. (ber)

Město Prostějov spustilo facebookovou stránku

ilustrační foto FB město Prostějov

Město Prostějov spustilo oficiální facebookový profil s názvem Statutární město Prostějov -https://www.facebook.com/statutarni.mesto.prostejov/. Naleznete na něm aktuální informace o dění ve městě a důležitá sdělení magistrátu.

„Máme zájem na korektní a slušné komunikaci. Upozorňujeme, že vulgární, rasistické a xenofobní příspěvky budeme odstraňovat a jejich autorům zablokujeme přístup,“ upozorňuje magistrát.

Případné dotazy uplatněte cestou oficiálních webových stránek města: www.prostejov.eu - Občan - Otázky a odpovědi. (red)

Facebook zablokoval stránky Islám v ČR nechceme

Ilustrační foto IVČRN

Společnost Facebook v pondělí zablokovala stránku „Islám v České republice nechceme“. Zástupci iniciativy, která vystupuje ostře proti islámu a migraci, mluví o snaze umlčet kritiku a cenzurovat sociální sítě.

„Krátce před 18. hodinou zjistili administrátoři stránky „Islám v České republice nechceme“ (dále IVČRN), že stránka, jež se mohla pyšnit více než 162 000 příznivci, byla bez varování zablokována provozovateli sociální sítě facebook,“ píše se na webu iniciativy. Ta již vytvořila na FB náhradní profil. „Do doby znovuzprovoznění budeme používat záložní profil na adrese https://www.facebook.com/ivcrn.news/ . Jakákoliv jiná adresa je falešná sloužící k vylákání kontaktů nebo zneužití situace,“ varuje iniciativa.

Každé desáté dítě obdrželo od známého z Facebooku žádost o nahou fotografii

ilustrační foto znak FB

 

Výzkum s názvem České děti a Facebook 2015, který uskutečnila olomoucká pedagogická fakulta, má alarmující výsledek. České děti si podle něj příliš neuvědomují nebezpečí spojená s využíváním oblíbené sociální sítě. Mezi největší rizika patří přidávání “neověřených” lidí mezi přátele, stejné heslo k různým účtům a ochota jít na schůzku s ”přítelem” , kterého nikdy osobně neviděly. 

Do výzkumu, jenž se uskutečnil v průběhu roku 2015, se zapojilo 1248 respondentů ve věku 8 až 17 let. Třicet otázek mapovalo, co pro ně Facebook znamená a proč jej používají. Odpovědi byly trisní: 81 procent oslovených dětí má svůj profil, 17 procent dětí má založených více účtů. S falešným profilem, který tají před rodiči, pracuje 12 procent dětí. Většina rodičů (92 procent) ví, že má jejich dítě účet na Facebooku. A to včetně rodičů dětí mladších 13 let, což je věková hranice této sociální sítě.

Levný nákup prostřednictvím FB se prodražil

ilustrační foto FB

 

Podezřelý ze spáchání přečinu podvod je od včerejšího dne neznámý pachatel, který prostřednictví sítě Facebook vylákal ze čtyř zájemců o jeho nabízené zboží celkem 5 600 korun.

„Na této sociální síti ve skupině "prodám, daruji" ve dvou případech zareagovali okradení zájemci na nabídku prodeje elektrického dětského autíčka za 1 900 korun. Další zákazník na stejném účtu měl zájem o koupi setu na gelové nehty a čtvrtý v pořadí zareagoval na nabídku prodeje dětské tříkolky,“ uvedla policejní mluvčí Marie Štrbáková. Všichni po domluvě poslali prodejci na jeho účet peníze, ale objednané a zaplacené zboží nedostali. Podvodník v případě odsouzení může strávit až dvě léta ve vězení. (red)

Prolomení hesla na sociální síti stálo dívku 40 tisíc!

ilustrační foto internet, znak FB

 

Dne 15. července v podvečerních hodinách kontaktoval dosud neznámý pachatel prostřednictvím sociální sítě Facebook devatenáctiletou ženu z Prostějova. Při komunikaci se vydával za jejího kamaráda, do jehož profilu na této sociální síti se nezákonně dostal prolomením hesla. Okradl ji o 40 tisíc.

„Poškozenou požádal o půjčku ve výši 40 korun. Žena pachateli vyhověla a poslala mu i potvrzovací kódy ke svému bankovnímu účtu, nutné pro provedení a ověření bezhotovostního převodu. Pachatel následně z jejího účtu odčerpal částku 40 tisíc korun,“ konstatoval policejní mluvčí František Kořínek.

Několik základních bezpečnostních zásad, jak chránit své peníze a nestát se obětí kybernetického útoku:

* Nikdy nikomu nesdělujte přístupové údaje ke svým bankovním produktům.

Facebook slaví desáté narozeniny!

ilustrační foto

 

Facebook založil 1. února 2004 student Harvardovy univerzity Mark Zuckerberg spolu se svými dvěma spolužáky. Popularitu si síť vysloužila hlavně díky své přístupnosti a komunikační jednoduchosti. Dnes ji využívá více než miliarda lidí po celém světě.

Facebook je provozovatelem největší internetové společenské sítě na světě a koncem prosince loňského roku měl přes 1,2 miliardy uživatelů. Firma tvrdí, že každý den její služby využívá zhruba 700 milionů lidí. Nejvíce aktivních uživatelů je v USA - 170 milionů, na druhém místě je Brazílie (asi 75 milionů), Indie (65), Indonésie (49) a Mexiko (44).

K loňskému roku byl Facebook dostupný v 70 jazycích včetně češtiny. Nejvíce fanoušků má na síti z jednotlivých osobností zpěvačka Rihanna (84 milionů), za ní jsou rapper Eminem (80 milionů) a zpěvačka Shakira (78 milionů).