film

Svět podle Daliborka na Trilobitu neuspěl

Foto ČT

Do finále audiovizuální ceny TRILOBIT 2018 se mezi dokumentárními filmy probojoval i snímek Svět podle Daliborka. Stylizovaný portrét autentického českého neonacisty z Prostějova, který nesnáší svůj život, ale neví, co v něm změnit, natočil režisér Vít Klusák.

Finále se uskutečnilo v neděli 14. ledna v Kulturním domě Plzeňka v Berouně. Do středu pozornosti sedmičlenného týmu filmových znalců a tvůrců se dostaly snímky jako Bratříček Karel, Jak odchází prezident, Strnadovi, Bába z ledu, Milda, Svět podle Daliborka, ale kupříkladu také epizody z publicistických či dokumentárních cyklů Český žurnál a Nedej se.

Daliborek si ale žádnou z cen z Berouna neodvezl. 

Ceny TRILOBIT 2018 udělil Český filmový a televizní svaz FITES, z.s. letos už po jednatřicáté. (ber)

 

Daliborek bude v televizi. V úterý devátého

ilustrační foto ČT

Pokud jste ještě neviděli film Svět podle Daliborka, máte možnost v úterý 9. ledna. Od 20,50 hodin jej uvede ČT2.

Jak se píše na ČSFD, stylizovaný portrét autentického českého neonacisty z Prostějova, který nesnáší svůj život, ale neví, co v něm změnit, natočil režisér Vít Klusák. (ber)

 

Fotogalerie: Marie Terezie, herci z Prostějova a krajková punčoška

Foto film Marie Terezie, screen

V pondělí prvního a úterý druhého ledna nabízela Česká televize novou minisérii Marie Terezie. Informovali jsem vás, že se natáčelo převážně v sousední Kroměříži, v zámku i zámeckých zahradách, a na komparsu se podíleli i tři Prostějované, jeden muž a dvě ženy.

Informaci jsme zveřejnili včas, abyste mohli v druhém díle jejich podoby zahlédnout, ačkoliv si uvědomujeme, že díky parukám to bylo velmi těžké. Proto vám nabízíme sestřih, v jakých screenech naše spoluobčany najdete. Někde jsou to obličeje, jindy pouze část nožky. Té prostějovské. (red)

V nové minisérii Marie Terezie si zahráli i Prostějované!

Foto archiv Marek Gerhard

Jednou z televizních událostí nového roku se stala historická minisérie Marie Terezie, která vznikla v česko-slovensko-rakousko-maďarské koprodukci, ale nejpozornějším divákům v ní neuteče ani prostějovská stopa. Mezi komparzisty se totiž objevilo hned několik Prostějovanů. Patřil mezi ně například Marek Gerhard, který je známý nejen jako kameraman právě vznikajícího filmu Fotbalový Skřítek. Ve filmu Marie Terezie vystupuje jednak v roli jednoho ze šlechticů na císařském dvoře, ale také jako dělník v textilní manufaktuře, kterou založil František Štěpán Lotrinský.

Marek Gerhard pro Prostějovské novinky exkluzivně odkryl některé informace z natáčení. „Natáčelo se na zámku v Kroměříži, který ale ve filmu představoval různá prostředí včetně Vídně nebo Prahy. Natáčení jsem se zúčastnil se dvěma kolegyněmi z Prostějova, Marcelou Řehořovou a Vendulou Nečasovou. Vybrali nás prostřednictvím castingu přímo v Kroměříži. Přihlásili jsme se tři z Prostějova a všechny nás pro natáčení vybrali,“ uvedl Marek Gerhard.

Statečný Osceola má dnes 77 let!

ilustrační foto

Vždy jsem milovala knížky Karla Maye. A ve filmových hrdinech viděla své prince, většinou na černém koni. Je pravda, že daleko víc než Vinnetou mi učaroval blonďatý Lex Barker v roli Old Shatterhanda, ale jednomu indiánovi jsem propadla fakt doslova. Byl jím charismatický Gojko Mitič.

Ten vytvořil hlavní role třeba ve filmech Náčelník Velký had, Zlato v Black Hills, Bílí vlci, Ulzana, Odvážný Severino či Statečný Osceola. Kvůli posledně jmenovanému filmu jsme trénovali na plumlovské přehradě skoky do vody - po hlavě, s rukama u těla. Právě tak se totiž do vod vrhal Gojko Mitič co by indiánský válečník. 

Dnes měl premiéru oskarový Kolja. Před jednadvaceti lety!

ilustrační foto CSFD

Právě dnes, 15. května 1996, se uskutečnila premiéra českého oskarového snímku Kolja.

Příběh Zdeňka Svěráka co by starého mládence Louky a  Andreje Chalimova v roli Kolji uchvátil diváky ve čtyřieti zemích světa, kde ho viděly přes tři miliony diváků. Film získal šest Českých lvů, včetně toho za nejlepší film. V zahraničí získal ocenění Oscar a Zlatý glóbus jako nejlepší neanglicky mluvený film. (ber)

 

Zemřel další četník z Humoresek. Točil i v Prostějově

ilustrační foto ČT

 

Ve věku 57 let zemřel v sobotu herec a dabér Aleš Jarý. Proslavil se zejména rolí štábního strážmistra Slávy Jirouška v oblíbeném seriálu Četnické humoresky. Ty se natáčely i v Prostějově.

Dovolím si osobní poznámku. Při natáčení tohoto seriálu zavítali herci a štáb do Prostějova hned několikrát. Měla jsem velké štěstí, že jsem se osobně setkala s nejedním z aktérů.  Krásné vzpomínky mám na  jedinečného Tomáše Töpfera, Zlatu Adamovskou, Ivana Trojana, ale i režisérku Pavlínu Moskalykovou.  Měla jsem možnost si popovídat i s Erikem Pardusem, který byl jedinečnou studnicí dobré nálady.  Aleš Jarý mě tehdy okouzlil nejen svým šarmem, ale především jedinečným hlasem,hojně využívaným v dabingu.

Metro ovládly Babovřesky

ilustrační foto internet

 

S blížícím se koncem roku vedení města hodnotí fungování kina Metro 70. Po provedené digitalizaci v roce 2011, jež umožnilo promítání 3D filmů, se prostějovskému kinu daří.

"Zatím byla divácky nejúspěšnější česká komedie Babovřesky. Hrála se 26x, vidělo jí 3562 lidí a na vstupném se vybralo 470 tisíc korun,“ uvedla náměstkyně primátora Ivana Hemerková. K 30. listopadu se v Metru 70 odehrálo 804 představení, vidělo je 36.538 diváků, tržby činily 3 152 700 korun. Za stejné období v loňském roce bylo odehráno 794 představení, shlédlo je 37.607 diváků a tržby činily 3 233 155 korun.

Do konce roku chystá Metro premiéru hitu Hobit: Šmakova dračí poušť ve 3D.

SNOW FILM FEST v Duze!

ilustrační foto

 

Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, snowboardingu, snow-kitingu a dalších zimních radovánkách přinese SNOW FILM FEST, bratrský festival EXPEDIČNÍ KAMERY. Festival probíhá v říjnu a listopadu ve všech regionech České republiky a Slovenska a do Klubu Duha v Prostějově zavítá 28. listopadu. 

Festival SNOW FILM FEST probíhá v České republice od roku 2011. Důvodem jeho vzniku byla snaha přiblížit nejlepší outdoorové filmy divákům.

Studenti vytvořili film, který půjde do kin

ilustrační foto

V pátek 22. listopadu se v kině Metro 70 koná slavnostní premiéra studentského filmu Pan Enky. Kameraman Martin Štěpánek a Jana Mlčochová nám o jejich snímku něco vypověděli.

„Pan Enky vznikl vlastně úplnou náhodou. Jednou se nám pod ruky dostal článek o událostech na jednom místě v Mexiku, ze kterého se nakonec stal skvělý námět pro náš film. Moc vám toho ale o něm neřekneme. Chceme, aby diváci nevěděli, co od Pana Enkyho čekat, a aby byli překvapeni. Děj by vlastně měli zjistit až v kině,“ sdělili na začátku Martin a Jana.