Flora Olomouc

Čerti z Rakouska či vystoupení známých hvězd budou zpestřením Vánoc

Ilustrační foto

Olomoucké výstaviště zve na 38. ročník akce Vánoce Flora s bohatým kulturním programem. Návštěvníky čeká pekelná show s čerty z Rakouska, vystoupení Bohuše Matuše, skupiny Maxíci či Karolíny Stiborové. Program doplní živý betlém, karikaturista, fotokoutek a vánoční trhy s bohatým výběrem vánočních stromků, dekorací a dárků. Vánoce Flora v pavilonu A zpříjemní dobu adventní ve dnech 14. – 19. prosince. Vstup je zdarma.

Pravá atmosféra příchozích Vánoc zavládne na olomouckém výstavišti v pavilonu A a jeho přilehlých venkovních prostorách. Letošní pojetí nabízí vše od vánočních trhů přes adventní floristiku až po kulturní zážitek pro všechny. „Vánoce na Floře se snažíme okořenit každodenním zajímavým programem. Návštěvníci mají možnost se nejen inspirovat a nakoupit vánoční dárky, ale i strávit zde čas u horkého punče či něčeho dobrého a zpříjemnit si den vystoupením nebo koncertem,“ prozradila pointu Vánoc na Floře její garantka Dagmar Maixnerová. „Ani letos nezapomínáme na naše nejmladší návštěvníky.

V tropickém skleníku Flory netradičně vykvetla viktorie Cruzova

Foto Flora Olomouc

Výstaviště Flora Olomouc by se rádo podělilo o vskutku netradiční vzácnost. V tropickém skleníku nečekaně vykvetla viktorie Cruzova.

"Podle pamětníků se tato událost nikdy nestala. Vodní rostlina z Jižní Ameriky se pyšní listy nad hladinou o průměru až 150 cm a bílými květy, které vykvétají za šera a s prvními slunečními paprsky se zavírají," uvedla mluvčí Flory Michaela Nováková. (ber)

 

 

Návštěvníci Smetanových sadů se mohou ponořit do fantaskního světa hlubin

Foto Flora Olomouc

Při procházce Smetanovými sady v Olomouci návštěvníci jistě nepřehlédnou barevnou dominantu dříve nevzhledné zdi, kterou v posledních dnech povýšili dva známí olomoučtí umělci. Nejen děti, ale i dospělí se tak mohou nechat unášet na vlně fantazie. Graffiti s názvem „Bezbariérový útes“ zve návštěvníky Smetanových sadů do fantaskního světa hlubin plného mořských hub, sasanek, chobotnic, ježovek, čtverzubců a dalších mořských živočichů ať už hrozivých či vlídných.

Ze strany ředitele Výstaviště Flora Olomouc Jiřího Uhlíře vzešel nápad, jak atraktivně vyřešit nevzhlednou posprejovanou a oprýskanou plochu zdi, a to mezi pavilonem E a technickými službami ve Smetanových sadech. Stěna se tak nyní stala uměleckým dílem díky graffiti dvojice pedagogů ZUŠ Miloslava Stibora v Olomouci Lubomíra Otiska a Juraje Sosny.

Kdo vyhrál volňásky na Floru?

ilustrační foto čtenář

Podzimní přehlídka ovoce a zeleniny Flora Olomouc odkazuje svým pojetím ke stému výročí státu a tradicím trhů na náměstích a návsích. Olomoucké výstaviště tak zaplní ve dnech 4. – 7. října ty nejlepší zahrádkářské výpěstky, festival Olima, soutěž Flora košt a Flora džem či podzimní zahradnické trhy. Historické olomoucké památky letos rozkvetou v barvách trikolory. A vy jste s námi soutěžili o vstupenky! 

Pořadatelé Flory nabídli pro čtenáře šest volných vstupenek. My vylosovali tři z vás, kteří si s sebou mohou vzít doprovod. A na koho se usmálo štěstí? Na Floru se zdarma vydají Petra Nevrtalová z Prostějova, Zdeněk Militký z Pěnčína a Šárka Mojzíková z Přerova. Gratulujeme! (red)

Soutěžte o vstupenky na Floru!

ilustrační foto Flora Olomouc

Podzimní přehlídka ovoce a zeleniny Flora Olomouc odkazuje svým pojetím ke stému výročí státu a tradicím trhů na náměstích a návsích. Olomoucké výstaviště tak zaplní ve dnech 4. – 7. října ty nejlepší zahrádkářské výpěstky, festival Olima, soutěž Flora košt a Flora džem či podzimní zahradnické trhy. Historické olomoucké památky letos rozkvetou v barvách trikolory. A vy s námi můžete soutěžit o vstupenky! 

Postačí, když do 2. října zašlete na redakční e-mail redakce@pvnovinky.czodpověď na otázku, jak se jmenuje letošní hlavní expozice?

Odpověď označte v předmětu FLORA. Pro tři vylosované máme vstupenky pro dvě osoby.

Svým přihlášením do soutěže dáváte souhlas s užitím vašeho jména, e-mailu, telefonu i adresy k účelům losování a následného vyhlášení soutěže a s předáním údajů partnerům akce či předání vstupenek osobně. (red)

 

Na Floře rozkvetla královna

Foto Flora Olomouc

Výstaviště Flora Olomouc ani letos není ochuzena o jedinečný květ Victorie cruziany (Viktorie Crusova), který vykvetl v tropickém skleníku dnes v noci a bude zde k vidění díky zatažené obloze ještě do dnešního poledne, než se květ zavře a ukáže se v plné své kráse opět až za rok.

Květy viktorie jsou největší z květů vodních rostlin, v průměru dosahují až třicet centimetrů.

Tato vodní rostlina pocházející z Jižní Ameriky je ukotvena v bahně. Listy plovoucí na hladině jsou okrouhlé, na okrajích výrazně vyhrnuté dosahující průměru až jedno sto padesáti centimetrů. Jsou žebernaté a ostnité. Květy jsou leknínovité, otevírají se vždy po setmění, okvětní lístky jsou špičaté, zprvu bílé, později však zrůžoví. (red)

"Pugéty pro Floru" nadchly, překvapily i zaskočily

Foto Zdeněk Slavotínek

Za jarní etapou mezinárodní květinové a zahradnické výstavy Flora Olomouc 2018 se pro letošní rok zavřely brány. V návštěvnících však jistě ještě doznívají zážitky a dojmy z nevšedně prožitých čtyř dnů na květinové Floře.            

Novodobé pojetí hlavní expozice v pavilonu A „Pugét pro Floru“ vzbudilo mezi návštěvníky emoce. Mnohými bylo přijato s nadšením, s úsměvem na tváři, s vráskou zamyšlení na čele, ale i s nevolí a s nesplněným očekáváním. Narozeninové pugéty si závěrem výstavy návštěvníci vytančili a odnesli s sebou domů.

Flora nezklamala, říká jedna z výherkyň, paní Kamila

Foto Kamila Cetkovská

Jedna z výherkyň, paní Kamila, zaslala fotografie s poděkováním a sdělením, že jarní Flora opět nezklamala.

A co vy? Byli jse spokojeni? Zažili jste fronty či bezproblémový vstup? Nabídka byla pestrá? (red)

Jedete-li na Floru, obrňte se trpělivostí!

Foto Eva Navrátilová

Obrovský nápor návštěvníků zažívá olomoucká Jarní Flora 2018. Fotografie dlouhých front nám zaslala do redakčního e-mailu jedna z výherkyň, Eva Navrátilová.

„Hodinu a půl jsme čekaly s kamarádkou ve frontě, abychom si mohly vyzvednout vyhrané lístky. Nakonec jsme to vzdaly, nápor na pokladny je to obrovský“,  napsala k zaslaným fotografiím paní Eva. Chystáte-li se tedy ještě dnes vyrazit, budete semuset obrnit trpělivostí. (red)

Motoráčkem na jubilejní jarní Floru Olomouc!

ilustrační foto

Právě dnes, 26. dubna, začíná na olomouckém výstavišti už jubilejní 60. ročník jarní etapy Flory Olomouc, největší květinové akce v zemi. V hlavní hale olomouckého výstaviště se představí letošní narozeninové téma – „Pugét pro Floru“. Na zahradnickou výstavu se mohou zájemci vydat vlakem Českých drah. Z olomouckého hlavního nádraží k výstavišti bude vozit návštěvníky historický motorový vůz M131 „Hurvínek“. Tradičně pak na veletrhu bude i stánek národního dopravce s maskotem ČD slonem Elfíkem. Výstava potrvá do neděle 29. dubna.

Zpříjemnit si návštěvu jarního zahradnického veletrhu Flora Olomouc může každý romantickou jízdou historickým motorákem. Z olomouckého hlavního nádraží je doveze „motorák“ Hurvínek až na zastávky Olomouc-Smetanovy sady nebo Olomouc-Nová Ulice, které leží na dohled výstaviště. Pendlovat Olomoucí bude speciální vlak po celou dobu výstavy mezi 9. a 17. hodinou. Prodej jízdenek bude pouze ve vlaku, kapacita vozů je omezena a nelze v nich přepravovat jízdní kola. Jednosměrné jízdné stojí 15 Kč, děti od 6 do 15 let platí 10 Kč, nejmenší do 6 let pojedou zdarma.