Flora Olomouc

Kdo vyhrál volňásky na Floru?

ilustrační foto čtenář

Podzimní přehlídka ovoce a zeleniny Flora Olomouc odkazuje svým pojetím ke stému výročí státu a tradicím trhů na náměstích a návsích. Olomoucké výstaviště tak zaplní ve dnech 4. – 7. října ty nejlepší zahrádkářské výpěstky, festival Olima, soutěž Flora košt a Flora džem či podzimní zahradnické trhy. Historické olomoucké památky letos rozkvetou v barvách trikolory. A vy jste s námi soutěžili o vstupenky! 

Pořadatelé Flory nabídli pro čtenáře šest volných vstupenek. My vylosovali tři z vás, kteří si s sebou mohou vzít doprovod. A na koho se usmálo štěstí? Na Floru se zdarma vydají Petra Nevrtalová z Prostějova, Zdeněk Militký z Pěnčína a Šárka Mojzíková z Přerova. Gratulujeme! (red)

Soutěžte o vstupenky na Floru!

ilustrační foto Flora Olomouc

Podzimní přehlídka ovoce a zeleniny Flora Olomouc odkazuje svým pojetím ke stému výročí státu a tradicím trhů na náměstích a návsích. Olomoucké výstaviště tak zaplní ve dnech 4. – 7. října ty nejlepší zahrádkářské výpěstky, festival Olima, soutěž Flora košt a Flora džem či podzimní zahradnické trhy. Historické olomoucké památky letos rozkvetou v barvách trikolory. A vy s námi můžete soutěžit o vstupenky! 

Postačí, když do 2. října zašlete na redakční e-mail redakce@pvnovinky.czodpověď na otázku, jak se jmenuje letošní hlavní expozice?

Odpověď označte v předmětu FLORA. Pro tři vylosované máme vstupenky pro dvě osoby.

Svým přihlášením do soutěže dáváte souhlas s užitím vašeho jména, e-mailu, telefonu i adresy k účelům losování a následného vyhlášení soutěže a s předáním údajů partnerům akce či předání vstupenek osobně. (red)

 

Na Floře rozkvetla královna

Foto Flora Olomouc

Výstaviště Flora Olomouc ani letos není ochuzena o jedinečný květ Victorie cruziany (Viktorie Crusova), který vykvetl v tropickém skleníku dnes v noci a bude zde k vidění díky zatažené obloze ještě do dnešního poledne, než se květ zavře a ukáže se v plné své kráse opět až za rok.

Květy viktorie jsou největší z květů vodních rostlin, v průměru dosahují až třicet centimetrů.

Tato vodní rostlina pocházející z Jižní Ameriky je ukotvena v bahně. Listy plovoucí na hladině jsou okrouhlé, na okrajích výrazně vyhrnuté dosahující průměru až jedno sto padesáti centimetrů. Jsou žebernaté a ostnité. Květy jsou leknínovité, otevírají se vždy po setmění, okvětní lístky jsou špičaté, zprvu bílé, později však zrůžoví. (red)

"Pugéty pro Floru" nadchly, překvapily i zaskočily

Foto Zdeněk Slavotínek

Za jarní etapou mezinárodní květinové a zahradnické výstavy Flora Olomouc 2018 se pro letošní rok zavřely brány. V návštěvnících však jistě ještě doznívají zážitky a dojmy z nevšedně prožitých čtyř dnů na květinové Floře.            

Novodobé pojetí hlavní expozice v pavilonu A „Pugét pro Floru“ vzbudilo mezi návštěvníky emoce. Mnohými bylo přijato s nadšením, s úsměvem na tváři, s vráskou zamyšlení na čele, ale i s nevolí a s nesplněným očekáváním. Narozeninové pugéty si závěrem výstavy návštěvníci vytančili a odnesli s sebou domů.

Flora nezklamala, říká jedna z výherkyň, paní Kamila

Foto Kamila Cetkovská

Jedna z výherkyň, paní Kamila, zaslala fotografie s poděkováním a sdělením, že jarní Flora opět nezklamala.

A co vy? Byli jse spokojeni? Zažili jste fronty či bezproblémový vstup? Nabídka byla pestrá? (red)

Jedete-li na Floru, obrňte se trpělivostí!

Foto Eva Navrátilová

Obrovský nápor návštěvníků zažívá olomoucká Jarní Flora 2018. Fotografie dlouhých front nám zaslala do redakčního e-mailu jedna z výherkyň, Eva Navrátilová.

„Hodinu a půl jsme čekaly s kamarádkou ve frontě, abychom si mohly vyzvednout vyhrané lístky. Nakonec jsme to vzdaly, nápor na pokladny je to obrovský“,  napsala k zaslaným fotografiím paní Eva. Chystáte-li se tedy ještě dnes vyrazit, budete semuset obrnit trpělivostí. (red)

Motoráčkem na jubilejní jarní Floru Olomouc!

ilustrační foto

Právě dnes, 26. dubna, začíná na olomouckém výstavišti už jubilejní 60. ročník jarní etapy Flory Olomouc, největší květinové akce v zemi. V hlavní hale olomouckého výstaviště se představí letošní narozeninové téma – „Pugét pro Floru“. Na zahradnickou výstavu se mohou zájemci vydat vlakem Českých drah. Z olomouckého hlavního nádraží k výstavišti bude vozit návštěvníky historický motorový vůz M131 „Hurvínek“. Tradičně pak na veletrhu bude i stánek národního dopravce s maskotem ČD slonem Elfíkem. Výstava potrvá do neděle 29. dubna.

Zpříjemnit si návštěvu jarního zahradnického veletrhu Flora Olomouc může každý romantickou jízdou historickým motorákem. Z olomouckého hlavního nádraží je doveze „motorák“ Hurvínek až na zastávky Olomouc-Smetanovy sady nebo Olomouc-Nová Ulice, které leží na dohled výstaviště. Pendlovat Olomoucí bude speciální vlak po celou dobu výstavy mezi 9. a 17. hodinou. Prodej jízdenek bude pouze ve vlaku, kapacita vozů je omezena a nelze v nich přepravovat jízdní kola. Jednosměrné jízdné stojí 15 Kč, děti od 6 do 15 let platí 10 Kč, nejmenší do 6 let pojedou zdarma.

Kdo vyhrál volňásky na Floru?

ilustrační foto Flora Olomouc

Soudobé principy floristické tvorby, práce s prostorem a energií, důraz kladený na světlo, zvuk, teatrálnost. Novodobé pojetí expozice předvede jarní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc 2018. Ta se veřejnosti představí 26. – 29. dubna 2018 v pavilonech a přilehlém parku Výstaviště Flora. Hlavní expozice s názvem „Pugét pro Floru“ v pavilonu A se tentokrát ponese v duchu oslav 60 let od první květinové výstavy na Floře. Další výstavní pavilony a venkovní prostory budou patřit veletrhu zahradní mechanizace Hortifarm, oblíbeným Jarním zahradnickým trhům a záplavě barev a vůní květinami osázených záhonů. Slavnostní zahájení se uskuteční ve čtvrtek 26. dubna v 10.30 hodin na podiu pavilonu A.

Jarní etapa květinové výstavy Flora Olomouc a její hlavní expozice „Pugét pro Floru“ je letos opředena tajemstvím, a to díky netradiční umělecké instalaci, kterou lze vnímat všemi smysly. „Návštěvník ústřední expozice v pavilonu A může díky soudobému principu instalace zažít jedinečný kontakt s exponátem. Symbolika narozeninové kytice je Adrianinou nití celé projekce největšího pavilonu olomouckého výstaviště,“ nastínila pojetí novodobé výstavy její autorka Lucie Radilová z Atelieru zahradní a krajinářské architektury Zdeňka Sendlera.

Tip na výlet: Flora Olomouc a Tajemná Indonésie v palmovém skleníku

ilustrační foto plakát

Expozice odhaluje taje pohádkové Indonésie a ostrova Nová Guinea. Projekt o tajemném ostrově Nová Guinea je největší výstavou svého druhu. Výstava prezentuje výsledky práce Rudolfa Švaříčka o panenské přírodě, neznámých etnikách, dobrodružství i sportovních výkonech hluboko v nitru ostrova. Známý cestovatel nové generace se vypravil do hlubin ostrova ke kmenům, které bojují v rituálních válkách, komunikují s duchy, používají krevní mstu.

Dobrodružné snímky z nejvyšších ledovcových vrcholů se střídají s přiblížením života domorodců, scenériemi jedinečných přírodních lokalit a momentkami z osad, které jsou bez kontaktu s okolním světem. Najdeme zde unikátní etnografické předměty (loď a pádla odlišných etnik, pětimetrové rituální totemy bisj, válečné štíty, obrovské iniciační masky, bojové oštěpy, luky a šípy, kamenné rituální sekery a kostěné nože). Nechybí ani stavby domorodých chýší, projekce filmů. Expozice nabízí rozsáhlý a vzrušující pohled na podivuhodnosti ostrova.

Veletrh STAVOTECH Olomouc poradí

ilustrační foto STAVOTECH Olomouc

Stalo se tradicí, že stavební sezónu na střední Moravě symbolicky otevírá stavební a technický veletrh STAVOTECH Olomouc. Více než 150 vystavovatelů nabídne své výrobky i služby ve dnech 22. až 24. března 2018 v pavilonu A olomouckého Výstaviště Flora a přilehlých venkovních plochách.

Návštěvníci i vystavovatelé Stavotechu si již zvykli na moderní technické vybavení a větší komfort rekonstruovaného a rozšířeného pavilonu A s více než 3000m2 výstavní plochy. Vystavující svým záběrem obsáhnou všechna odvětví stavebního oboru. Nejsilnější zastoupení mají firmy nabízející zdící materiály, střešní krytiny, dřevěná i plastová okna, dveře a parapety, garážová vrata, izolace, domovní čističky odpadních vod.