FN Olomouc

Novorozenecká JIP má maskota. Z Brodku u Prostějova!

Foto FB JIP Ol

O dlouhodobém projektu výroby chobotniček pro nedonošené děti PvNovinky informují průběžně. Ty z našeho regionu putují nejen do prostějovské nemocnice, ale i na Novorozeneckou JIP Fakultní nemocnice Olomouc. A ta má už i svého maskota, od nás, z Prostějovska.

"Největší nakonec. A jen pro sestřičky," doplnil k fotografii kolektiv JIP. Za velkou "růžovou" chobotničku moc děkují paní Mikešové z Brodku u Prostějova. (ber)

Fakultní nemocnice Olomouc nabízí novou službu "Lékárna 24"

ilustrační foto

Fakultní nemocnice Olomouc v těchto dnech spustila novou službu „LÉKÁRNA 24“, která umožní lidem vyzvednout si běžné a akutní léky kdykoliv, tedy i v noci nebo o víkendech a svátcích.

Moderní výdejnu léků s non-stop pohotovostí najdou pacienti ve vstupní hale chirurgického komplexu uprostřed nemocničního areálu. Je tedy situována do blízkosti urgentního příjmu i lékařské pohotovostní služby pro dospělé. Nemocnice do nezbytné přestavby výdejny investovala 4,3 milionu korun, náklady na provoz nepřetržité lékárenské pohotovosti odhaduje na další tři miliony korun ročně.

Nedonošeňátkům věnovaly pletařky již 1359 chobotniček!

ilustrační foto

Ke dni 28. července 2017 bylo na Novorozeneckou JIP Fakultní nemocnice Olomouc doručeno 1359 originálních krásných chobotniček. Nemocnice všem moc děkuje za snahu. 

"Děkujeme všem, kdo udělali velkou radost dětem a zároveň i rodičům. Ti mohou vidět, že jejich malé statečné miminko není v inkubátoru samotné, ale má svého mazlíčka pořád u sebe," vzkazuje nemocnice. Rada chobotniček, ale i papučků či čepiček, dorazila do Olomouce poštou. Řada dárců ale neváhala a přinesla je osobně. Máte tam ty svoje? 

Novorozenecká JIP FN Olomouc děkuje za chobotničky!

Foto FB

Díky obrovské vlně sledovanosti se prosba Novorozenecké JIP Fakultní nemocnice Olomouc dostala do celé republiky. Od té doby nedonošeňátkům proudí desítky háčkovaných chobotiček a také čepiček. Díky nim se všechna maličká miminka napříč republikou cítí v inkubátorech co nejpříjemněji.

Tento projekt vznikl v Dánsku v roce 2013. Do Olomouce první chobotničky dovezly koordinátorky z organizace Nedoklubko v letošním roce, nicméně ty pro velký zájem rodičů velmi rychle došly. Dostávají je miminka, která se narodí před 30. týdnem těhotenství. Tvar chobotničky má svůj důvod. Nebýt předčasného narození, tak by si děti ještě mohly hrát v bříšku maminky s pupečníkem. Ten u miminek v inkubátoru nahrazují právě chapadla chobotničky. „Vídáme, jak se miminka, (i ta půlkilová), chapadélek skutečně chytají, drží se jej, hrají si s ním, úžasný pohled!

Dítě v inkubátoru můžete sledovat on-line, vzkazuje rodičům FN Olomouc

ilustrační foto internet

 

Jako vůbec první v České republice nabízí Fakultní nemocnice Olomouc rodičům nedonošených dětí novou službu, díky které mohou své novorozeně v inkubátoru sledovat on-line na internetu. Podle odborníků nejde pouze o možnost dítě kdykoliv vidět, ale především o psychickou podporu rodin, které musejí snášet odloučení od svého potomka v prvních týdnech a měsících jeho života. Nemocnice v těchto dnech spustila kamery ve zkušebním provozu u dvou z dvanácti inkubátorů na jednotce intenzivní péče Novorozeneckého oddělení. 

„Specializovaná péče o novorozence, kterou poskytujeme pro celou střední Moravu, je opravdu na špičkové odborné úrovni. Velmi mě těší, že k odbornosti jsme schopni přidat i pochopení a lidský přístup, že citlivě vnímáme potřeby našich pacientů a jejich rodin. Právě projekt on-line kamer v inkubátorech je toho důkazem," uvedl ředitel Fakultní nemocnice  Roman Havlík. 

Tisíc transplantací kostní dřeně provedli za 17 let ve FN Olomouc

Foto FN Olomouc

 

Tisící transplantaci kostní dřeně provedou v nejbližších dnech odborníci ve Fakultní nemocnici Olomouc. Jubilejním pacientem je šestatřicetiletý Roman Weiss z Olomouce, jemuž letos na počátku roku olomoučtí lékaři diagnostikovali závažné onemocnění krvetvorby. V tomto týdnu podstoupí transplantaci štěpu od dárce z Německa. V olomoucké nemocnici byl program transplantací zahájen v roce 1997, přičemž první pacientka žije dnes plnohodnotným životem bezmála osmnáct roků.

Transplantační program dává dnes šanci na přežití přibližně osmdesáti procentům lidí s nejzávažnějšími onemocněními krve a krvetvorby. Úspěšnost léčby se neustále zvyšuje díky včasnější diagnostice a novým lékům. „Jestli je dárce kostní dřeně příbuzným nemocného nebo není, to dnes už v procesu léčby nehraje zásadní roli. Umíme vhodného dárce velmi přesně vytipovat. Zlepšuje se diagnostika, podpůrná léčba i naše zkušenosti. To vše hraje ve prospěch nemocného,“ uvedl Karel Indrák, přednosta Hemato-onkologické kliniky FN Olomouc. Ročně je ve FN Olomouc transplantováno více než 70 pacientů.

Ve FN Olomouci odstranili nádor, funkce řeči pacientovi zůstala

ilustrační foto

 

Novou metodu použili odborníci ve Fakultní nemocnici Olomouc při léčbě pacienta se zhoubným nádorem hrtanu. Takzvanou fotodynamickou terapii aplikovali lékaři v České republice při léčbě tohoto onemocnění teprve podruhé. Specializovaný výkon provedli Roman Šmucler a Mathias von Beckerath ze Švédska. Masového rozšíření se operace nedošká, pojišťovny ji nehradí.

Pro pacienta je výhodou šetrné odstranění nádoru při zachování funkce hrtanu, tedy řeči.

„Při použití fotodynamické terapie se nejprve nemocnému nitrožilně aplikuje speciální látka, která zvýší citlivost nádorových buněk na energii dodanou laserem. Ozářením těchto buněk pomocí laseru je zahubíme a okolní tkáň přitom zůstane nepoškozená. Výkon je tedy velmi šetrný. Výhodou je navíc i nízká toxicita, takže postup lze na rozdíl od chemoterapie nebo radioterapie v krátké době znovu opakovat,“ popsal Ivo Stárek, přednosta Otolaryngologické kliniky FN Olomouc.