FN Olomouc

FN Olomouc hlásí další zákazy návštěv!

ilustrační foto

Zvyšující se výskyt akutních respiračních onemocnění a tedy i zhoršující se epidemiologická situace přiměla k vyhlášení zákazu návštěv další kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. Od středy 7. února zákaz platí na Klinice plicních nemocí a tuberkulózy a Hemato-onkologické klinice. Už v pátek 2. února se před návštěvami uzavřelo oddělení dětské hematoonkologie, v pondělí 5. února se přidala celá dětská klinika. Zákaz návštěv platí do odvolání.

Podle epidemiologů se dá předpokládat, že nemocnost v celém Olomouckém kraji ještě poroste. „Zatím tady máme akutní respirační infekce, chřipky po republice jsou, ale v Olomouckém kraji zatím celkově v epidemii nejsme. Na Olomoucku je situace horší, což je dáno tím, že tento okres má stotisícové velkoměsto, což se promítá v hlášeních od lékařů, koncentrují se zde školská zařízení,“ řekla včera pro Olomoucký deník ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Růžena Haliřová.

Pozor! Fakultní nemocnice Olomouc vyhlásila zákaz návštěv!

ilustrační foto FN Olomouc

Zákaz návštěv platí od dnešního dne na oddělení dětské hematoonkologie, od pondělí 5. února začne platit pro celou Dětskou kliniku Fakultní nemocnice Olomouc. Důvodem je zvyšující se výskyt akutních respiračních onemocnění a tedy i zhoršující se epidemiologická situace.

„Během víkendu budeme návštěvy omezovat na zdravé rodiče a budeme je informovat o tomto rozhodnutí. Možnost hospitalizace zdravých doprovázejících osob zůstává netknuta. Zákaz zůstává v platnosti do odvolání,“ uvedla MUDr. Marta Neklanová, zástupkyně primáře Dětské kliniky FN Olomouc.

Sexy kalendář pomůže nedonošeným miminkám!

Foto Lukáš Navara

Krásné modelky se předváděly v bikinách na pláži! Nový nástěnný kalendář z dílny marketingové agentury RPSC ideas s.r.o. a olomouckého fotografa Lukáše Navary přináší unikátní kombinaci. Kalendář potěší oko každého muže a zároveň každé ženě pookřeje srdce, jelikož výtěžek z prodeje poputuje na Novorozenecké oddělení FN Olomouc. 

Tento odvážný kalendář je již v prodeji! Je k dostání na ticket.rpsc.cz nebo na prodejních místech v Olomouci za 499,- v omezeném počtu. Ten prostě musíte mít!

„Tento unikátní projekt vznikl za podpory Novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice Olomouc, které nám poskytlo dvanáct uháčkovaných chobotniček, se kterými se modelky fotily,“ prozradil Roman Štěpánek, který s hlavní myšlenkou charitativního kalendáře přišel společně s fotografem Lukášem Navarou.

Nová sanitka Fakultní nemocnice Olomouc usnadňuje převozy extrémně obézních pacientů

Foto FN Olomouc

Převozy extrémně obézních pacientů jsou nyní ve Fakultní nemocnici Olomouc výrazně snazší díky moderně vybavenému sanitnímu vozu, který zdravotníci začali v těchto dnech využívat.

S pomocí hydraulických nosítek už manipulace s nemocnými, jejichž tělesná váha občas přesahuje i dvě stě kilogramů, nepředstavuje pro personál nadměrnou zátěž. Skříňová nástavba také poskytuje větší prostor v ambulantní části pro pacienta, vybavení vozu i ošetřující personál. Zdravotnické zařízení pořídilo novou sanitku za 3,3 milionu korun a je zároveň první nemocnicí v České republice, která má podobné speciální sanitní vozidlo k dispozici.

Novorozenecká JIP má maskota. Z Brodku u Prostějova!

Foto FB JIP Ol

O dlouhodobém projektu výroby chobotniček pro nedonošené děti PvNovinky informují průběžně. Ty z našeho regionu putují nejen do prostějovské nemocnice, ale i na Novorozeneckou JIP Fakultní nemocnice Olomouc. A ta má už i svého maskota, od nás, z Prostějovska.

"Největší nakonec. A jen pro sestřičky," doplnil k fotografii kolektiv JIP. Za velkou "růžovou" chobotničku moc děkují paní Mikešové z Brodku u Prostějova. (ber)

Fakultní nemocnice Olomouc nabízí novou službu "Lékárna 24"

ilustrační foto

Fakultní nemocnice Olomouc v těchto dnech spustila novou službu „LÉKÁRNA 24“, která umožní lidem vyzvednout si běžné a akutní léky kdykoliv, tedy i v noci nebo o víkendech a svátcích.

Moderní výdejnu léků s non-stop pohotovostí najdou pacienti ve vstupní hale chirurgického komplexu uprostřed nemocničního areálu. Je tedy situována do blízkosti urgentního příjmu i lékařské pohotovostní služby pro dospělé. Nemocnice do nezbytné přestavby výdejny investovala 4,3 milionu korun, náklady na provoz nepřetržité lékárenské pohotovosti odhaduje na další tři miliony korun ročně.

Nedonošeňátkům věnovaly pletařky již 1359 chobotniček!

ilustrační foto

Ke dni 28. července 2017 bylo na Novorozeneckou JIP Fakultní nemocnice Olomouc doručeno 1359 originálních krásných chobotniček. Nemocnice všem moc děkuje za snahu. 

"Děkujeme všem, kdo udělali velkou radost dětem a zároveň i rodičům. Ti mohou vidět, že jejich malé statečné miminko není v inkubátoru samotné, ale má svého mazlíčka pořád u sebe," vzkazuje nemocnice. Rada chobotniček, ale i papučků či čepiček, dorazila do Olomouce poštou. Řada dárců ale neváhala a přinesla je osobně. Máte tam ty svoje? 

Novorozenecká JIP FN Olomouc děkuje za chobotničky!

Foto FB

Díky obrovské vlně sledovanosti se prosba Novorozenecké JIP Fakultní nemocnice Olomouc dostala do celé republiky. Od té doby nedonošeňátkům proudí desítky háčkovaných chobotiček a také čepiček. Díky nim se všechna maličká miminka napříč republikou cítí v inkubátorech co nejpříjemněji.

Tento projekt vznikl v Dánsku v roce 2013. Do Olomouce první chobotničky dovezly koordinátorky z organizace Nedoklubko v letošním roce, nicméně ty pro velký zájem rodičů velmi rychle došly. Dostávají je miminka, která se narodí před 30. týdnem těhotenství. Tvar chobotničky má svůj důvod. Nebýt předčasného narození, tak by si děti ještě mohly hrát v bříšku maminky s pupečníkem. Ten u miminek v inkubátoru nahrazují právě chapadla chobotničky. „Vídáme, jak se miminka, (i ta půlkilová), chapadélek skutečně chytají, drží se jej, hrají si s ním, úžasný pohled!

Dítě v inkubátoru můžete sledovat on-line, vzkazuje rodičům FN Olomouc

ilustrační foto internet

 

Jako vůbec první v České republice nabízí Fakultní nemocnice Olomouc rodičům nedonošených dětí novou službu, díky které mohou své novorozeně v inkubátoru sledovat on-line na internetu. Podle odborníků nejde pouze o možnost dítě kdykoliv vidět, ale především o psychickou podporu rodin, které musejí snášet odloučení od svého potomka v prvních týdnech a měsících jeho života. Nemocnice v těchto dnech spustila kamery ve zkušebním provozu u dvou z dvanácti inkubátorů na jednotce intenzivní péče Novorozeneckého oddělení. 

„Specializovaná péče o novorozence, kterou poskytujeme pro celou střední Moravu, je opravdu na špičkové odborné úrovni. Velmi mě těší, že k odbornosti jsme schopni přidat i pochopení a lidský přístup, že citlivě vnímáme potřeby našich pacientů a jejich rodin. Právě projekt on-line kamer v inkubátorech je toho důkazem," uvedl ředitel Fakultní nemocnice  Roman Havlík. 

Tisíc transplantací kostní dřeně provedli za 17 let ve FN Olomouc

Foto FN Olomouc

 

Tisící transplantaci kostní dřeně provedou v nejbližších dnech odborníci ve Fakultní nemocnici Olomouc. Jubilejním pacientem je šestatřicetiletý Roman Weiss z Olomouce, jemuž letos na počátku roku olomoučtí lékaři diagnostikovali závažné onemocnění krvetvorby. V tomto týdnu podstoupí transplantaci štěpu od dárce z Německa. V olomoucké nemocnici byl program transplantací zahájen v roce 1997, přičemž první pacientka žije dnes plnohodnotným životem bezmála osmnáct roků.

Transplantační program dává dnes šanci na přežití přibližně osmdesáti procentům lidí s nejzávažnějšími onemocněními krve a krvetvorby. Úspěšnost léčby se neustále zvyšuje díky včasnější diagnostice a novým lékům. „Jestli je dárce kostní dřeně příbuzným nemocného nebo není, to dnes už v procesu léčby nehraje zásadní roli. Umíme vhodného dárce velmi přesně vytipovat. Zlepšuje se diagnostika, podpůrná léčba i naše zkušenosti. To vše hraje ve prospěch nemocného,“ uvedl Karel Indrák, přednosta Hemato-onkologické kliniky FN Olomouc. Ročně je ve FN Olomouc transplantováno více než 70 pacientů.