folklór

Prostějovský region hostoval v Senátu a Parlamentu ČR

ilustrační foto folklornisoubory.cz

 

Dva prostějovští zástupci v nejvyšších státních orgánech pozvali k návštěvě obyvatele Prostějova. Senátorka Božena Sekaninová pozvala do Prahy folklorní soubor Mánes, poslanec Pavel Holík pak ženy z Klubu Onko Diana a SDŽ.

Senátorka Božena Sekaninová pozvala na 1. ročník Krojovaných slavností v Senátu České republiky v Praze folklórní soubor Mánes. Soubor svým vystoupením představil region Hané nejen písněmi a tancem, ale i ochutnávkou krajových koláčků. Takové představení a prezentace byla pro všechny přítomné opravdu velkým zážitkem.

Krásný a pohodový den s novými poznatky strávily ženy z Prostějova díky pozvání poslance MUDr. Pavla Holíka v Praze. Na návštěvu zavítaly členky Klubu Onko Diana a SDŽ. (red)

 

Hanácký folklór zdokumentovala televize

ilustrační foto

V sobotu 10. března dostanou v pořadu Folklorika, který vysílá ČT 2 od 9.20 hodin, prostor hanácké zvyky a tradice. Letošní ostatkový průvod v Pivíně natáčela Česká televize a nabídne reportáž z jeho průběhu divákům v celé republice.

Ostatky v Pivíně jsou vyhlášené široko daleko i za hranicemi regionu. V režii Divadelní společnosti Větřák se stará lidová tradice odehrávala po čtyři dny – od sobotního maškarního průvodu a převzetí práva od starosty obce, až po pochování basy Barborky o úterní půlnoci. Ostatky v Pivíně pořádají už řadu desetiletí, letos to bylo po čtyřiačtyřicáté.