FTL

Jízdní řády procházejí změnami. Kvůli stížnostem

ilustrační foto ftl.cz

Krajský koordinátor dopravy (KIDSOK) v těchto dnech intenzivně pracuje na změně jízdních řádů. Nové jízdní řády se budou týkat oblastí, v nichž se po 1. lednu letošního roku objevily výraznější problémy. Změny negativně zasáhly cestující především na Hranicku, Přerovsku a Prostějovsku. Dílčí problémy je třeba vyřešit také v Olomouci. 

KIDSOK informuje veřejnost takto:

„V minulých dnech jsme byli nuceni stáhnout z našeho webu jízdní řády IDSOK. Zcela aktuální data nejsou ani v celostátním vyhledavači IDOS, protože změny se snažíme připravovat co nejrychleji a spojení měnit dle potřeb cestujících operativně. Pokud cestujete územím zmíněným výše, doporučujeme vám ověřit si spojení prostřednictvím naší infolinky na telefonním čísle 588 88 77 88. Provozní doba infolinky je každý pracovní den od 5 do 22.30 hodin. Děkujeme za pochopení a omlouváme se za komplikace," Vzkazuje KIDSOK. (red)

 

Od 1. ledna mohou cestující platit v autobusech kartou

ilustrační foto FTL

Veřejná autobusová doprava má od 1. ledna významnou změnu. Cestující mohou ve všech autobusech objednávaných Olomouckým krajem platit kartou. Bezkontaktní karty zároveň začnou sloužit jako nosiče časových jízdenek, například týdenní či měsíční. 

Bezkontaktní placení je k dispozici v příměstských autobusech objednávaných krajem a ve vozidlech městské hromadné dopravy v Prostějově, Šumperku, Zábřehu a Přerově. Výjimkou je Dopravní podnik města Olomouce, kde cestující jízdné tímto způsobem prozatím nezaplatí, nicméně i ten bude akceptovat časové jízdenky na platebních kartách. Pro tyto účely proto vybaví své revizory příslušnými čtečkami. 

Jízdní řád MHD už je v prodeji!

ilustrační foto

Jízdní řád prostějovské městské hromadné dopravy platí od 1.1.2018. V prodeji je už teď mimo jiné v trafice na hlavním vlakovém nádraží.

"Stojí stejně, jako v minulých letech, patnáct korun," uvedla jedna z prodavaček. A jaké nás čekají změny?

Od 1. ledna 2018 vstupují v platnost nové jízdní řády MHD v Prostějově. Na linkách MHD č. 4 nádraží - Domamyslice a MHD 5 Čechůvky - nemocnice byly provedeny drobné úpravy poloh jízdních časů některých spojů.  

Město podpoří pro příší rok veřejnou dopravu částkou 26 milionů

ilustrační foto FTL

Rada města Prostějova odsouhlasila zařadit do návrhu rozpočtu města na rok 2018 celkovou částku 25,76 milionu korun, a to jako úhradu prokazatelné ztráty v městské hromadné dopravě. O úhradě budou následně rozhodovat zastupitelé při schvalování rozpočtu města.

Městskou hromadnou dopravu v Prostějově provozuje společnost FTL – First Transport Lines a.s., a to na základě rámcové smlouvy o úhradě kompenzace ztráty uzavřené s městem Prostějovem na období do konce roku 2023. Předmětem této smlouvy je provozování třinácti linek městské hromadné dopravy, a to za kompenzaci ztráty, která jejich provozem vznikne.

Čtvrteční celostátní stávka řidičů autobusů dopravu v Prostějově neohrozí!

ilustrační foto ftl.cz

Ústředí Odborového svazu dopravy vyhlásilo na čtvrtek celorepublikovou stávku řidičů autobusů kvůli mzdovým požadavkům. V Olomouckém kraji zřejmě na své linky vyjede většina autobusů. 

Linkovou autobusovou dopravu v Olomouckém kraji provozuje přibližně patnáct firem. "Dopravci už minulý týden přislíbili, že budou o případných stávkujících řidičích krajský úřad včas informovat," konstatovala mluvčí kraje Kamila Navrátilová s tím, že od žádného dopravce kraj celoplošnou stávku, která by měla ohrozit autobusovou dopravu v regionu, nahlášenu nemá. 

Řidič bude finančně postižen, autobus je vydesinfikován, oznámilo vedení FTL

ilustrační foto FTL

V reakci na včerejší kauzu na jedné ze sociálních sítí, kde vyvolala fotografie řidiče vykonávajícího potřebu uvnitř autobusu prostějovské MHD bouřlivou diskuzi, PvNovinky kontaktovaly vedení divize autobusové dopravy FTL Prostějov. Jiří Hloch byl již s fotografií obeznámen (zasláno magistrátem, pozn. redakce) a odpověděl hned na několik otázek, mimo jiné, jak je zajištěno zázemí pro řidiče, kteří mají delší zastávku v některé stanici, například i u nové nemocnice. Dále jsme se zeptali, jakým způsobem řeší FTL potřeby svých zaměstnanců na linkových tratích, zda mají k dispozici místnosti či zázemí, kde si mohou ulevit. Zajímalo nás také, jak mají řešit situaci, kdy potřebují vykonat potřebu a zázemí není k dispozici. 

"Ke zmíněné fotografii mohu uvést jen to, že se tato situace stala osobním pochybením řidiče. S řidičem byla celá problematika projednána a bude finančně postižen. Autobus byl ještě ten den úklidovou firmou vyčištěn a byla provedena desinfekce," uvedl Jiří Hloch k fotografii a pokračoval. 

Řidiči "milionáři" oceněni

Foto FTL

Dne 07.01.2017 dojeli řidiči FTL Prostějov rozhodnou hranici v soutěži „Jízda bez nehod“.

Osobní doprava 

Fládr Martin

250 000 km

Podsedníková Marcela

250 000 km

Havlen Rostislav

500 000 km

Marčík Roman

500 000 km

Nejedlý Pavel

500 000 km

Zajíček Josef

500 000 km

Filipčík Zdeněk

750 000 km

Kouřil Jiří

Nesvezu tě, máš blechy!, sdělil řidič autobusu cestujícímu

ilustrační foto

S kuriózním případem se setkali prostějovští strážníci 5. října v podvečerních hodinách. Řidič autobusu nechtěl přepravit cestujícícho, protože měl blechy.

"Cestující telefonicky oznámil stížnost na řidiče autobusu, že ho nechce přepravit. Řidič hlídce vysvětlil, že muž žije v nevyhovujících hygienických podmínkách a po minulé přepravě bylo jeho sedadlo a celý autobus zablešen," uvedla strážník Jana Adámková s tím, že tomu chtěl řidič zabránit, a proto ho odmítl pustit do autobusu. "S majitelem firmy řidič ještě před příjezdem hlídky dohodl náhradní řešení, s kterým oznamovatel souhlasil," dodala Adámková. Strážníci tedy zasahovat nemuseli. (ber)

Sezóna pro cyklobusy byla úspěšná, hlásí provozovatel

ilustrační foto FTL

Cyklobusy byly v letošním roce v provozu od 23.4. do 11.9., a to o sobotách, nedělích a státních svátcích. Rozšířena byla také, oproti roku předchozímu, nabídka tras této přepravy. Cyklobusy zajížděly nejen do Protivanova, Bukové či Boskovic, ale i do oblasti Moravského krasu se zastávkou v Jedovnici. Zájem o tuto službu odráželo hlavně počasí. Celkem bylo přepraveno 1050 jízdních kol.

„Nový směr na Jedovnici v Moravském krasu se ukázal dobrou volbou pro zájemce o cyklistiku. Kromě hlavního lákadla, což je cyklostezka kolem Moravského krasu, nabízela Jedovnice nově i síť cyklostezek kolem Jedovnického rybníka s názvem Singletrail. Tato síť by se měla v příštím roce ještě rozšířit,“ uvedla primátorka města Prostějova Alena Rašková. Provoz ale ukázal i jedno drobné negativum. S rozvojem terénní cyklistiky se začínají objevovat nové typy jízdních kol. Mají třeba široká řídítka, 29 palcová kola nebo fenoménem posledního období jsou elektrokola.

Připomínkujte jízdní řády MHD!

ilustrační foto FTL

Do 10. září 2016 můžete podávat připomínky ke stávajícím jízdním řádům MHD. Své návrhy je možno zaslat poštou, e-mailem nebo předat písemně na podatelně Magistrátu města Prostějova, nám T. G. Masaryka 130/14, e-mail:posta@prostejov.eu.

1. navrhovaná změna:

Požadavek: některé spoje o sobotách a nedělích přetrasovat z linky MHD č. 4 aut. st. - Domamyslice (přes Drozdovice, rybník, Žeranovskou) na linku MHD č. 6 aut. st.  -Domamyslice (přes Krasice, nemocnici, Plumlovskou).