hasiči

Pět hasičských vozů zasahovalo ve Vrahovicích. Žena skončila v péči lékařů!

ilustrační foto HZS

Dnes dopoledne vyjíždělo hned pět hasičských vozů do Vrahovic. V jednom z domů shořel bojler.  

"Došlo z zahoření bojleru v dvoupodlažním domě. V domě se nacházela žena, kterou hasiči vyvedli a předali do péče zdravotníků. Nadýchala se kouře," sdělila PvNovinkám mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Hasiči požár lokalizovali a zlikvidovali, odvětrání prostor provedli přetlakovou ventilací. 

Na místě podle mluvčí zasahovaly profesionální jednotky z Prostějov a dobrovolní hasiči z Vrahovic a Žešova. Hasiči při zásahu použili i žebřík. (ber)

Do náklaďáku se pustil ohnivý kohout. Moc toho nezbylo

ilustrační foto

V Přerově v areálu Metalšrotu došlo v sobotu krátce před devatenáctou hodinou k požáru nákladního vozidla.

Hasičům se v krátkosti podařilo požár lokalizovat, nicméně k uchránění toho již moc nezbylo... "Škoda je vyčíslena v částce tří milionů korun, s největší pravděpodobností půjde o technickou závadu," uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Zasahovala centrální stanice profesionálních hasičů z Přerova, posádky dvou cisternových vozidel. (red)

Hořel byt v paneláku. Evakuováno bylo 16 lidí

Foto HZS Olomouckého kraje

Krátce po půl druhé odpolední v úterý 13. 8. 2019 převzala linka tísňové pomoci HZS Olomouckého kraje informaci o viditelných plamenech a kouři z druhého patra bytu v panelovém domě v ulici Interbrigadistů v Přerově. Operační středisko k místu ihned vyslalo posádky výjezdových vozidel z centrální stanice v Přerově za posílení další jednotkou drážních hasičů (HZSp SŽDC) a dobrovolných hasičů z Přerova.

Plameny a zakouření byt zcela poničily, samotné zdolání plamenů proběhlo v krátkosti. Návazně hasiči prostory ochladili a odvětrali pomocí přetlakové ventilace. Důkladným průzkumem s využitím termokamery vyloučili možné skryté šíření v šachtách a okolí ohniska požáru.

OBRAZEM: Olomoucký kraj pod vodou. Nejvíce zásahů hlásí Prostějovsko!

Foto HZS

Přes dvě stě padesát výjezdů za jediný večer. Tak včera hasiči bojovali s následky bouřek a krupobití, které se přehnaly Olomouckým krajem. Na 6,5 tisíce domácností se ocitlo bez elektrického proudu.

V Bohuslavicích se přelil rybník, v Cakově skončila pod vodou část obce. Šest desítek dětí, které byly před velkou vodou evakuovány z letního tábora v Bohuslavicích,  je i s pěti vedoucími doma ve Šternberku. Jejich záchrana před valící se vodou byla na poslední chvíli. 

Situaci dále sledujeme. (ber)

Rallye Hamry ovládli hasiči z Plumlova. Již po páté!

Foto HZS Olomouckého kraje

Soutěž Rallye Hamry 2019 jako již tradičně pořádala Česká asociace hasičských důstojníků a Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje. Zúčastnilo se jí deset družstev. Palmu vítězství si po páté v řadě odneslo družstvo Plumlova. Putovní pohár tak doputoval napořád právě k nim.  

"Již po páté soutěž vyhrála jednotka Plumlov a získala tak již na stálo putovní pohár. Příští rok nás tedy čeká soutěž o zbrusu nový putovní pohár," uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Na organizaci letošního ročníků se významnou rolí podílela Střední zdravotnická škola Prostějov a také mnoho nadšenců z řad profesionálních hasičů z našeho kraje.

Pořadí: 1. Plumlov, 2. Vrahovice, 3. Zábřeh. (ber)

 

Prostějovští hasiči mají nového šéfa!

ilustrační foto HZS

Dlouhá léta vedl HZS Olomouckého kraje, Územní odbor Prostějov, Jozef Novák. Před týdnem jej nahradil nový muž.

Jozef Novák odešel do důchodu. V pozici šéfa jej nyní zastupuje jiný známý muž prostějovské hasičské scény. "Dnem 21. 5. 2019 byl na základě výběrového řízení pověřen zastupováním na služebním místě ředitel územního odboru Prostějov plk. Ing. Marek Sobek," uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Ten do současné doby zastával post vedoucího pracoviště IZS a služeb. (red)

Výbuch v Mostkovicích je stále v šetření. Způsobila ho pyrotechnika

Foto HZS

V sobotu 22. září otřásl Mostkovicemi obrovský výbuch. V troskách rodinného domu zemřel 33letý muž, řada okolních nemovitostí byla zničena. Některé domy musely být demolovány. Jak na tiskové konferenci uvedl vedoucí ÚO Prostějov Tomáš Adam, v domě zřejmě vybuchly při manipulaci látky pro výrobu pyrotechniky při neodborné manipulaci. Výbuch plynu už dříve policie vyloučila.

„Nebyla prokázána přítomnost trhavin a třaskavin. Předpokládáme, že to, co způsobilo výbuch, odpovídá materiálu, který se používá v pyrotechnických složích. Domníváme se, že tam byl chloristan draselný, hliník a hořčík,“ uvedl Leo Haluza, vedoucí odboru obecné kriminality prostějovské policie.

Oznámení o hořící střeše bylo aprílovým žertem. A přijde draho

ilustrační foto SDH Suchý

V pondělí 1. dubna 2019 po šestnácté hodině přijali prostějovští hasiči a policisté na tísňových linkách oznámení o požáru střechy u nakládací rampy obchodního domu v ulici Újezd v Prostějově. K požáru vyjelo pět hasičských vozů. Jejich osádky ale požár na místě vyloučily. Anonymní volání bylo aprílovým žertem. Ten se teď devětatřicetiletému muži prodraží.

O výjezdu informoval PvNovinky náměstek primátora Jiří Rozehnal, který úzce spolupracuje s vrahovickou jednotkou. "Na místo vyjelo 5 aut , 1 x Vrahovice, 1x Žešov a 3 x profesionálové Prostějov, " posteskl si Rozehnal.

Spolupráce mezi městem a hasiči pokračuje formou daru

ilustrační foto

Radní na svém posledním jednání odsouhlasili bezúplatný převod movitých věcí a zastupitelům doporučují tento krok schválit.

„Obrátil se na nás Karel Kolářík, ředitel Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje s žádostí o bezúplatný převod movitých věcí,“ uvedl primátor města Prostějova František Jura.

Movité věci jsou v celkové pořizovací hodnotě téměř 445 tisíc korun ve vlastnictví statutárního města Prostějova.

Noční vítr bral střechy. A lámal stromy

Foto HZS Olomouckého kraje

Profesionální a dobrovolní hasiči od sobotní dvaadvacáté hodiny vyjížděli v Olomouckém kraji ke zvýšenému počtu technických pomocí s ohledem na silný vítr.  Zásahy hasičů pokračovaly i v nedělních hodinách, do statistik se zapsaly více jak čtyři desítky žádostí převážně o pomoc s odstraňováním spadených stromů na komunikace, železnici, či místa ze zvýšeným pohybem osob.

"Nejčastěji pohledem lokací se jedná o zásahy na Prostějovsku a Olomoucku. V Mostkovicích hasiči zajišťovali provizorně střechu, poté co zde začala padat střešní krytina do ulice. Na místo po průzkumu první jednotkou z Prostějova dorazil také speciální technický kontejner ze stejné stanice v Prostějově. Hasiči větší část tašek hrozící pádem odstranili, návazně pomocí latí a plachet střechu pro krátkodobé překlenutí situace zakryli. V Mostkovicích také hasiči na jiném místě museli rozebrat větrem poničenou plechovou garáž.