hasiči

OBRAZEM: Olomoucký kraj pod vodou. Nejvíce zásahů hlásí Prostějovsko!

Foto HZS

Přes dvě stě padesát výjezdů za jediný večer. Tak včera hasiči bojovali s následky bouřek a krupobití, které se přehnaly Olomouckým krajem. Na 6,5 tisíce domácností se ocitlo bez elektrického proudu.

V Bohuslavicích se přelil rybník, v Cakově skončila pod vodou část obce. Šest desítek dětí, které byly před velkou vodou evakuovány z letního tábora v Bohuslavicích,  je i s pěti vedoucími doma ve Šternberku. Jejich záchrana před valící se vodou byla na poslední chvíli. 

Situaci dále sledujeme. (ber)

Rallye Hamry ovládli hasiči z Plumlova. Již po páté!

Foto HZS Olomouckého kraje

Soutěž Rallye Hamry 2019 jako již tradičně pořádala Česká asociace hasičských důstojníků a Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje. Zúčastnilo se jí deset družstev. Palmu vítězství si po páté v řadě odneslo družstvo Plumlova. Putovní pohár tak doputoval napořád právě k nim.  

"Již po páté soutěž vyhrála jednotka Plumlov a získala tak již na stálo putovní pohár. Příští rok nás tedy čeká soutěž o zbrusu nový putovní pohár," uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Na organizaci letošního ročníků se významnou rolí podílela Střední zdravotnická škola Prostějov a také mnoho nadšenců z řad profesionálních hasičů z našeho kraje.

Pořadí: 1. Plumlov, 2. Vrahovice, 3. Zábřeh. (ber)

 

Prostějovští hasiči mají nového šéfa!

ilustrační foto HZS

Dlouhá léta vedl HZS Olomouckého kraje, Územní odbor Prostějov, Jozef Novák. Před týdnem jej nahradil nový muž.

Jozef Novák odešel do důchodu. V pozici šéfa jej nyní zastupuje jiný známý muž prostějovské hasičské scény. "Dnem 21. 5. 2019 byl na základě výběrového řízení pověřen zastupováním na služebním místě ředitel územního odboru Prostějov plk. Ing. Marek Sobek," uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Ten do současné doby zastával post vedoucího pracoviště IZS a služeb. (red)

Výbuch v Mostkovicích je stále v šetření. Způsobila ho pyrotechnika

Foto HZS

V sobotu 22. září otřásl Mostkovicemi obrovský výbuch. V troskách rodinného domu zemřel 33letý muž, řada okolních nemovitostí byla zničena. Některé domy musely být demolovány. Jak na tiskové konferenci uvedl vedoucí ÚO Prostějov Tomáš Adam, v domě zřejmě vybuchly při manipulaci látky pro výrobu pyrotechniky při neodborné manipulaci. Výbuch plynu už dříve policie vyloučila.

„Nebyla prokázána přítomnost trhavin a třaskavin. Předpokládáme, že to, co způsobilo výbuch, odpovídá materiálu, který se používá v pyrotechnických složích. Domníváme se, že tam byl chloristan draselný, hliník a hořčík,“ uvedl Leo Haluza, vedoucí odboru obecné kriminality prostějovské policie.

Oznámení o hořící střeše bylo aprílovým žertem. A přijde draho

ilustrační foto SDH Suchý

V pondělí 1. dubna 2019 po šestnácté hodině přijali prostějovští hasiči a policisté na tísňových linkách oznámení o požáru střechy u nakládací rampy obchodního domu v ulici Újezd v Prostějově. K požáru vyjelo pět hasičských vozů. Jejich osádky ale požár na místě vyloučily. Anonymní volání bylo aprílovým žertem. Ten se teď devětatřicetiletému muži prodraží.

O výjezdu informoval PvNovinky náměstek primátora Jiří Rozehnal, který úzce spolupracuje s vrahovickou jednotkou. "Na místo vyjelo 5 aut , 1 x Vrahovice, 1x Žešov a 3 x profesionálové Prostějov, " posteskl si Rozehnal.

Spolupráce mezi městem a hasiči pokračuje formou daru

ilustrační foto

Radní na svém posledním jednání odsouhlasili bezúplatný převod movitých věcí a zastupitelům doporučují tento krok schválit.

„Obrátil se na nás Karel Kolářík, ředitel Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje s žádostí o bezúplatný převod movitých věcí,“ uvedl primátor města Prostějova František Jura.

Movité věci jsou v celkové pořizovací hodnotě téměř 445 tisíc korun ve vlastnictví statutárního města Prostějova.

Noční vítr bral střechy. A lámal stromy

Foto HZS Olomouckého kraje

Profesionální a dobrovolní hasiči od sobotní dvaadvacáté hodiny vyjížděli v Olomouckém kraji ke zvýšenému počtu technických pomocí s ohledem na silný vítr.  Zásahy hasičů pokračovaly i v nedělních hodinách, do statistik se zapsaly více jak čtyři desítky žádostí převážně o pomoc s odstraňováním spadených stromů na komunikace, železnici, či místa ze zvýšeným pohybem osob.

"Nejčastěji pohledem lokací se jedná o zásahy na Prostějovsku a Olomoucku. V Mostkovicích hasiči zajišťovali provizorně střechu, poté co zde začala padat střešní krytina do ulice. Na místo po průzkumu první jednotkou z Prostějova dorazil také speciální technický kontejner ze stejné stanice v Prostějově. Hasiči větší část tašek hrozící pádem odstranili, návazně pomocí latí a plachet střechu pro krátkodobé překlenutí situace zakryli. V Mostkovicích také hasiči na jiném místě museli rozebrat větrem poničenou plechovou garáž.

U Otaslavic hořel mladý les

Ilustrační foto SDH Brodek u Prostějova

V úterý 19. února 2019 byl ve 13:16 hodin oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje požár travního porostu nedaleko obce Otaslavice v těsné blízkosti vojenského prostoru Březina. 

Na místo vyjeli profesionální hasiči z Prostějova a dobrovolní hasiči z Otaslavic, Vrahovic, Žešova, Určic a Brodku u Prostějova. Hasiči po příjezdu zjistili, že hoří na ploše asi 10.000 m2 a požárem jsou zasaženy mladé lesní stromky a stará suchá tráva. Požár vznikl v těsném sousedství vojenského prostoru Březina a způsobil ho silný poryv větru při pálení klestí, kdy se ohniště rozfoukalo a plameny přeskočily na suchou trávu.

Na sídl. Beneše hořelo. Po viníkovi se pátrá!

ilustrační foto HZS

Z přečinu poškození cizí věci podezírají prostějovští policisté dosud nezjištěného pachatele. Tohoto skutku se měl pachatel dopustit v sobotu 16. února 2019 po páté hodině ráno na sídlišti E. Beneše v Prostějově tím, že dosud nezjištěným způsobem založil požár lodžie přízemního bytu. 

Požár uhasila obyvatelka bytu. Ke zranění osob nedošlo. Škodu způsobenou poškozením v lodžii uložených věcí žena předběžně vyčíslila na 10 tisíc korun. Škoda způsobená bytovému družstvu dosud vyčíslena nebyla. "V případě dopadení a prokázání viny pachateli tohoto skutku za uvedený přečin hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. (red)

Desítky lidí zachraňovali z lanovky hasiči a horská služba

ilustrační foto

Desítky lidí uvízly v sobotu odpoledne na dvousedačkové lanové dráze ve Filipovicích. Museli je vyprostit členové Horské služby, hasiči i policejní vrtulník.

Dispečink jesenické HS dostal výzvu k zásahu ve tři čtvrti na čtyři. „Ihned jsme připravili potřebnou techniku a v šesti lidech vyrazili pod lanovku. Tam jsme okamžitě po vyhodnocení situace a dohodě s přítomnými členy Hasičského záchranného sboru Jeseníky začali se záchranou uvízlých osob,“ uvedl k situaci na místě David Spiller, zasahující člen Horské služby Jeseníky s tím, že v okamžiku poruchy byly na lanovce dospělí i děti.  "Po pádu lana na lanovce uvízlo cca 45 osob. Událost se obešla bez zranění.