hasiči

Vítr kácí stromy. Hasiči mají pohotovost

ilustrační foto

V souvislosti s výstrahou na silný vítr, který přechází téměř přes celé území Olomouckého kraje, jsou v pohotovosti hasičské jednotky, které zatím řeší především spadlé stromy na komunikacích.

Hasiči zatím evidují sedmnáct výjezdů, z toho na Olomoucku šest, na Přerovsku dva, na Jesenicku čtyři a na Šumpersku pět výjezdů. "V drtivé většině se jedná o spadené stromy na komunikacích či větší větve. Hasiči také v jednom případě a to na Jesenicku ve Zlatých Horách řešili uvolněné plechy na střeše objektu," řekl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. (red)

 

Hasiči vyjížděli i v noci. Kvůli vodě

foto HZS

V noci z úterý 21. února 2017 na středu 22. února 2017 vyjížděli hasiči v Olomouckém kraji také likvidovat několik událostí, které měly souvislost s táním sněhu a deštěm. 

Až do třetí hodiny ranní (středa 22. února 2017) zasahovali hasiči u čerpání vody, která vtékala do autosalonu v Olomouci - Holici. Poté se situace na místě stabilizovala, nahrálo tomu zřejmě i počasí, teploty se dostaly těsně k bodu mrazu. Voda stále sice ještě přitékala, nicméně také plynule odtékala. Při zásahu byl použit speciální čerpací kontejner, který byl v loňském roce pořízen z prostředků statutárního města Olomouce. „Díky nasazení této techniky se výrazně zefektivnil zásah a zkrátila jeho celková doba trvání.

Ve středu večer hořelo

ilustrační foto HZS

Profesionální a dobrovolné jednotky hasičů Olomouckého kraje zasahovaly u požáru kůlny v Konici v ulici Zádvoří. Vzplála ve středu večer.

Operační středisko HZS Olomouckého kraje bylo o prvním požáru informováno ve středu 8.2.2017 krátce před osmnáctou hodinou (17:48). Dle získaných informací došlo k požáru v ulici Zádvoří, a to přesněji objektu o rozměru zhruba 4x3 metry, dřevěné kůlny. K místu návazně vyjela profesionální jednotka požární stanice Konice posílená o dobrovolné hasiče Konice, Hvozd a Přemyslovice. Požár se velmi rychle podařilo lokalizovat a také likvidovat.

Padající sníh ze střech si vyžádal výjezdy hasičů

ilustrační foto ber

Kvůli množství sněhu, které za poslední dva dny napadalo v Olomouckém kraji, a také teplotám těsně nad bodem mrazu, začínají hasiči vyjíždět sundávat sněhové převisy ze střech. Jen v průběhu čtvrtku 2. února 2017 ráno vyjeli hasiči ke dvěma takovýmto událostem. 

V 5:50 hodin vyjeli hasiči do Hranic na ulici Galašovu. Sněhové převisy visely nad vstupem do školky asi 2,5 m vysoko. Hasiči je odstranili a vrátili se na základnu. V 8:19 hodin vyjeli hasiči do Ludéřova, místní části Drahanovic. Hasiči po příjezdu zjistili, že nad vchodem do školky visí převis sněhu. Ustavili proto výškovou techniku, pomocí které ho sundali.

Hořel drážní domek v blízkosti místního nádraží!

Foto HZS Ol. kraje

Ve čtvrtek 26. ledna 2017 byl v 16:25 hodin oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje požár drážního domku v Prostějově nedaleko místního nádraží.  

Na místo vyjeli profesionální hasiči z Prostějova a dobrovolní hasiči z Vrahovic a Žešova. "Hasiči po příjezdu zjistili, že požárem je zasažen menší drážní domek o rozměrech asi 5 x 5 metrů. Plameny zachvátily odpad, který byl uvnitř. V průběhu likvidačních prací hasiči rozebírali střešní konstrukci a vyhledávali skrytá ohniska, která dohašovali", popsala událost mluvčí hasičů Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

Shořelo luxusní vozidlo za tři miliony. Zbyla karoserie

Foto HZS

Luxusní Porsche Panamera shořelo na obchvatu Olomouce v neděli večer. Škodu vyčíslili hasiči předběžně na tři milióny korun. 

"K požáru došlo na 267. kilometru dálnice D35, konkrétně u sjezdu na dálnici D46. Sjezd musel být kvůli požáru uzavřen," řekl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. "Škoda byla předběžně vyčíslena na tři milióny korun," dodal. (red)

Vážná dopravní nehoda dvou osobních automobilů

Foto HZS

V pátek 13. ledna v 15:59 byla oznámena na operační středisko HZS Olomouckého kraje dopravní nehoda dvou vozidel na silnici I/55 u obce Krčmaň (okres Olomouc) s nutností vyproštění zraněných osob z havarovaných vozidel.

Na místo dopravní nehody vyjely profesionální jednotky ze stanice Přerov a Olomouc společně s jednotkou sboru dobrovolných hasičů obce Dub nad Moravou. "Průzkumem místa nehody bylo zjištěno, že došlo k čelnímu střetu dvou osobních automobilů s nutností vyproštění dvou zraněných osob z jednoho z havarovaných vozidel. Jednotky na místě události provedly zajištění místa nehody, protipožární opatření a začaly pomocí hydraulických vyprošťovacích nástrojů s vyproštěním osob z vozidla. Poté pomocí sorbentu zlikvidovaly únik provozních kapalin.

OBRAZEM: Hasičské selfie

Foto HZS

Práce hasičů je velmi zodpovědná a náročná. To ale neznamená, že se chlapi nemohou pobavit. A umí to skvěle, třeba fotografiemi.

"Selfíčkovat se dá i přes kolegovu GALETKU," připsal k téhle parádní momentce mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Souhlas, viďte? (ber)

V rodinném domě došlo k explozi. Byl v něm muž!

ilustrační foto HZS

Tísňová linka Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje přijala ve večerních hodinách v sobotu 7.1.2017 informaci o neznámé explozi v rodinném domku se zraněním osoby v obci Turovice na Přerovsku.

"K místu události ihned poté vyrazily jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů z požární stanice v Přerově, Bystřice pod Hostýnem a dále hasiči Dřevohostice a místní Turovice. Hasiči provedeným průzkumem navíc zjistili souběžné již uhašené drobné zahoření papírových krabic, vyloučili možnou domněnku předchozí exploze topného systému a dle získaných poznatků začali pracovat s variantou neopatrnosti při manipulaci s nebezpečnou látkou – střelný prach, veškeré další okolnosti dále šetří Policie ČR", popsal událost Zdeněk Hošák, mluvčí HZS Olomouckého kraje.

Rok 2016 se zapsal do statistik největším požárem od vzniku HZS Olomouckého kraje

ilustrační foto HZS Ol. kraje

V loňském roce hasiči v Olomouckém kraji likvidovali jeden požár, který výší své škody dosáhl na prvenství mezi požáry s nejvyšší škodou za posledních šestnáct let. Byl jím červnový požár skladu a třídírny textilu v Olomouci na ulici Matěje z Janova. Požár způsobil předběžně škodu 80 milionů Kč a je tak požárem s největší škodou od vzniku Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje dne 1. ledna 2001.

V průběhu roku hasiči v Olomouckém kraji vyjeli každou stou minutu k zásahu. Při těchto událostech bezprostředně zachránili nebo evakuovali z ohrožených prostor 3949 osob. V roce 2016 zasahovali hasiči Olomouckého kraje celkem u 825 požárů, při kterých zemřely čtyři osoby a šedesát jich bylo zraněno. Škody, které požáry způsobily, dosáhly částky 163.570.000 Kč. Hasiči svými zásahy uchránili hodnoty ve výši 376.610.000 Kč.

Největší požáry (se škodou 3 mil. Kč a vyšší)