hasiči

OBRAZEM: V Prostějově hořelo u místního nádraží

Foto Radek Kadlčík

Šest jednotek z řad profesionálních a dobrovolných hasičů  likvidovalo požár dřevěného objektu na nádraží v Prostějově na ulici Sladkovského. Šlo o budovu sběrny papíru, zasažená plocha požárem byla zhruba 10x12 metrů. Jednotkám se velmi rychle podařilo zabránit případnému rozšíření na další přilehlý objekt. 

"Na místě zasahovaly dvě profesionální jednotky, a to ze stanice Prostějov a drážní jednotka HZS SŽDC z Přerova. Z řad dobrovolných hasičů jednotky Prostějov - Vrahovice, Žešov, Mostkovice a Kostelec na Hané. Záhy byl požár lokalizován, jednotky pokračovaly v postupném prolévání," uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Výbuch v Mostkovicích plyn nezavinil

Foto HZS Olomouckého kraje

V sobotu 22. září otřásl Mostkovicemi obrovský výbuch. V troskách rodinného domu zemřel třiatřicetiletý muž, řada okolních nemovitostí byla zničena. Některé domy  musely být demolovány. Policie příčiny tragedie stále šetří, vyloučila ale, že by výbuch způsobil plyn. 

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. "Zajištěné stopy byly zaslány na odborná pracoviště k provedení expertiz, jsou vyžádány znalecké posudky. Jejich vypracování může trvat několik týdnů, nebo dokonce měsíců.

Hasiči hromadně darovali krev

Foto HZS Olomouckého kraje

Ve středu 21. listopadu 2018 dopoledne hasiči z celého kraje hromadně darovali na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci krev a krevní plazmu. 

Do akce se zapojilo čtrnáct výjezdových hasičů a příslušníků Krajského operačního a informačního střediska, kteří bezplatně darovali 470 ml tekutiny našeho života. Tři hasiči darovali krevní plazmu, zbytek daroval krev. Celkem tak hasiči dnes odevzdali 5170 ml plné krve a 2483 ml krevní plazmy.

Hasiči po celém kraji cvičili. I v Prostějově

Foto HZS Ol. kraje

V pátek 16. listopadu 2018 byla v devět hodin odstartována v celém kraji čtyři cvičení Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje. Cvičení spolu neměla žádnou souvislost a hasiči při nich cvičili různé činnosti. Některá z nich byla taktická, jiná prověřovací. 

"V Prostějově na ulici Říční zasahovali prostějovští profesionální hasiči cvičně v areálu soukromé firmy u úniku nebezpečné látky. Chemickou látku jeden z pracovníků převážel v sudu na vysokozdvižném vozíku. Při přepravě z důvodu netěsnosti víka nebezpečná látka unikla, naštěstí nikoho nezranila. Hasiči v rámci cvičení procvičovali vytyčení nebezpečné zóny, stavěli dekontaminační pracoviště a trénovali zastavení úniku nebezpečné látky," uvedla k taktickému cvičení mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Hořící olej v Plumlově způsobil statisícové škody

Foto HZS Olomouckého kraje

Čtyři jednotky z řad profesionálních a dobrovolných hasičů likvidovaly v odpoledních hodinách 6.11.2018 požár v průmyslovém objektu na ulici Boskovická v Plumlově. Při provozní závadě na technologii došlo k vzplanutí zhruba tisíce litrů horkého oleje v kalírně. 

Operační středisko krátce před půl čtvrtou odpolední na místo vyslalo profesionální hasiče stanice Prostějov a současně dobrovolné jednotky Prostějov-Vrahovice, Plumlov a Kostelec na Hané. Jednotky pomocí střední pěny po zhruba půl hodině uhasily hořící olej v plechové vaně a návazně na to zahájily důkladnou kontrolu termokamerou převážně ve stropní části objektu pro vyloučení skrytých ohnisek hoření. Prostory zakouřené po požáru odvětraly a ochladili pomocí přetlakové ventilace.

Ve Vrlově ulici zasahovaly tři vozy. Hořel přístavek a střecha rodinného domu

Foto HZS Olomouckého kraje

Jak jsme vás již včera informovali, na ulici Vrlova v Prostějově zasahovaly tři hasičské vozy. Událost byla oznámena na operační středisko HZS Olomouckého kraje krátce po druhé hodině odpoledne.

Na místo vyjeli profesionální hasiči z Prostějova a dobrovolní hasiči z Vrahovic a Žešova. Hasiči po příjezdu zjistili, že požárem je zasažen přístřešek o rozměrech asi 3 x 5 metrů, plameny zasáhly částečně i střechu rodinného domu, který stál v těsné blízkosti hořícího přístřešku. 

Hasiči zasahovali u požáru v kotelně rodinného domu

Foto HZS Ol. kraje

V pondělí 15. října 2018 byl o půl desáté večer oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje požár v kotelně rodinného domu v obci Březsko na Konicku. 

Na místo vyjeli profesionální hasiči z Konice a dobrovolní hasiči z Konice, Březska a Hvozdu. Hasiči po příjezdu zjistili, že požár vznikl v kotelně rodinného domu a naštěstí se nerozšířil nikam jinam, pouze kouř byl cítit v kuchyni. Hasiči plameny dostali pod kontrolu během několika minut, v průběhu likvidačních prací vynášeli z kotelny ohořelý materiál a dohašovali skrytá ohniska.

Hasiči likvidovali požár stodoly

Foto HZS Olomouckého kraje

Sedm jednotek z řad profesionálních a dobrovolných jednotek se od brzkých ranních hodin soboty 6.10.2018 podílelo na likvidaci požáru starší stodoly s uskladněným větším množstvím sena ve Stříteži nad Ludinou na Přerovsku. Oznámení o požáru objektu převzalo operační středisko HZS Olomouckého kraje krátce po třetí hodině ranní (03:07) s popisem viditelných plamenů uvnitř objektu. 

K likvidaci požáru byla vyslána profesionální jednotka stanice Hranice za postupné pomoci jednotek dobrovolných hasičů Hranice, Střítež na Ludinou, Jindřichov, Radíkov, Opatovice a Potštát. Hasiči v počátku museli provést likvidaci částečného zahoření do lesního prostoru, za dalšího soustředění jednotek poté již došlo k lokalizaci zahoření v objektu. Pomoc s likvidací požáru v podobě dohašování mimo areál zajistila manipulační technika, nakladačem z místního zemědělského družstva.

Začala topná sezóna

ilustrační foto HZS

V pondělí 1. října 2018 oficiálně začala topná sezóna. Chladné večery a studená rána také nahrávají tomu, že mnoho z nás alespoň na noc začínáme přitápět. Jak ale vypadají naše kotle a komíny po létě? Určitě by je měl před zprovozněním prohlédnout odborník, abychom si byli jisti, že topení v nadcházející topné sezóně bude bezpečné. 

"Během loňské topné sezóny, tedy od 1. října 2017 do 31. března 2018, zasahovali hasiči v Olomouckém kraji celkem u 71 požárů způsobených komíny (obdobný počet požárů zaznamenaly statistiky i v předchozích letech). Nejvíce požárů vznikne přímo v komíně, kde se vznítí nevyčištěné saze. Dalšími příčinami požárů mohou být nevhodná konstrukce komína, zazděný trám v komíně a spáry v komíně," uvedla mluvčí HZS Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

Hanáckým pilařem 2018 se stal Martin Plšek

Foto HZS Ol. kraje

Ve středu 26. září 2018 byl v 9:00 hodin zahájen na stanici v Olomouci druhý ročník soutěže Hanácké pilař 2018. Na soutěž se sjelo 29 závodníků z řad profesionálních a dobrovolných hasičů z celé České republiky a nejlépe si s motorovou pilou poradil příslušník HZS Olomouckého kraje, stanice Přerov Martin Plšek. 

Soutěžící závodili ve čtyřech disciplínách, výměna řetězu, kombinovaný řez, přesný řez a odvětvování. Každý závodník musel mít vlastní motorovou pilu a být oblečen do protiprořezových kalhot a bot. Pro zájemce byla připravena ještě jedna doplňková soutěž - řezání ruční pilou ve dvojicích.

Vítězem hlavního závodu se stal Matin Plšek z HZS Olomouckého kraje stanice Přerov, na druhém místě se umístil Tomáš Doležal z HZS Kraje Vysočina a bronzovou medaili získal Dušan Bátěk z HZS Olomouckého kraje stanice Olomouc.