hasiči

Další zásah hasičů. Hořel les a tráva u Kostelce na Hané

ilustrační foto

Další z úterních ohlášených požáru lesa byl u Kostelce na Hané na Prostějovsku.

Jednalo se naštěstí o požár malého rozsahu - převážně trávy. Zasahovali hasiči PS Prostějov, SDH Kostelec na Hané, SDH Vrahovice. (red)

 

Tři hektary lesního porostu podlehly ničivým plamenům u Otaslavic

Foto HZS Olomouckého kraje

Až tři hektary lesního porostu v pondělí podlehly ničivým plamenům u Otaslavic na Prostějovsku. U požáru byl postupně vyhlášen třetí nejvyšší stupeň požárního poplachu. Hustý černý kouř byl vidět z velké dálky, složitý přístup k nalezení si vytrpělo několik prvních dojíždějících jednotek. Těžce přístupný terén pro hasičskou techniku, ale i hustý porost pro samotné natažení hasebního vedení a to v součtu až několik stovek metrů. 

Výhled na několik hodin intenzivního hašení s okamžitou žádostí povolání letecké techniky kolegů Policie ČR s účinnou pomocí hašení bambivakem. Postupně došlo k posílení jednotek a změn stupnice požárního poplachu. V průběhu dne se tak na požářišti již prostřídalo 17 jednotek, v součtu více jak dvě desítky cisternových vozidel a počet zasahujících hasičů přibližující se trojcifernému číslu.

OBRAZEM: Návrat hasičů od lesního požáru

Foto FB

I hasiči z Brodku u Prostějova zasahovali u lesního požáru, který vypukl u Otaslavic. A že to nebyl zásah lehký, dokumentují na FB stránce.

"Po návratu od Podivic. Myjem, myjem a dlouho budem," posteskli si.  Podívat se můžete i na ejich video -https://www.facebook.com/873429649422181/videos/1738014676297003/. (red)

 

Shořel vlek na balíkovanou slámu. I s kusem pole

Foto HZS Olomouckého kraje

V pátek 3. srpna 2018 byl v 7:45 hodin oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje požár stroje na poli nedaleko Olomouce - Nemilan. 

Na místo vyjeli profesionální hasiči z Olomouce a dobrovolní hasiči z Olomouce a Dubu nad Moravou, kteří po příjezdu zjistili, že plameny zasáhly sběrný vlek za balíkovacím strojem na slámu a částečně i přilehlé strniště. Hasiči plameny dostali pod kontrolu za pět minut po příjezdu, likvidaci hlásil velitel zásahu

"Výše škody byla předběžně vyčíslena na jeden milion korun, příčina vzniku požáru je zatím v šetření," uvedla mluvčí hasičů  Vladimíra Hacsiková. (red)

 

Jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů zasahovaly v Prostějově!

Foto HZS Olomouckého kraje

Profesionální a dobrovolné jednotky v podvečerních hodinách zasahují u několika událostí spojených s přecházející silnou bouřkou přes Prostějov. Ve většině případů se jedná o spadené stromy, bohužel také na osobní vozidla. V Prostějově se na některých místech čerpá také voda z komerčních prostor. 

Proč a kde zasahovali hasiči v Prostějově?

19:22 Prostějov - Jana Kuchaře ul.

nebezpečné větve ohrožující vozidlo - odstranění větví

18:42 Prostějov - ul. Husovo nám.

ucpané okapy rodinného domku - událost pouze ohlášena, vyřešeno vlastními prostředky.

18:33 Prostějov - Šafaříkova ulice

Spadený strom - provedení odstranění spadeného stromu.

18:31 Prostějov - Náměstí spojenců ul.

Spadený strom - provedení ostranění spadeného stromu.

V odpoledních hodinách havarovali motorkáři. Dva zranění

ilustrační foto HZS

Jednotky ze dvou krajů dnes 23.7.2018 v odpoledních hodinách vyslalo operační středisko HZS OLK k dopravní nehodě motocyklistů u obce Rozstání na Prostějovsku. 

"Dle upřesnění došlo ke zranění dvou osob," uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Hasiči na místě asistovali zdravotníkům ZZS Olomouckého kraje. Místo události zabezpečili proti případnému vzniku požáru a zajistili únik provozních kapalin. U události zasahovaly dvě jednotky z Jihomoravského kraje, a to stanice Blansko a dobrovolná jednotka SDH Jedovnice. V rámci pomoci HZS Olomouckého kraje pak také jednotka požární stanice Prostějov a SDH Rozstání. (red)

 

První oběť žní. Kombajn

Foto HZS Ol. kraje

V sobotu 14. července 2018 byl v 13:05 hodin oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje požár kombajnu na poli u obce Bochoř. Na místo vyjeli profesionální hasiči z Přerova a dobrovolní hasiči z Přerova, Troubek a Horní Moštěnice.

"Hasiči po příjezdu zjistili, že požárem je kombajn zcela zachvácen, plameny se částečně rozšířily i na pole, na kterém hořící kombajn stál," uvedla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. Hasiči požár dostali pod kontrolu za patnáct minut po ohlášení. "Řidič kombajnu stihl včas stroj zastavit a vystoupit, při požáru se nezranil. Výše škody byla předběžně vyčíslena na 90.000 korun, příčinou vzniku požáru byla technická závada," dodala mluvčí. (red)

 

Prostějovští hasiči zasahovali u několika požárů!

Foto HZS Olomouckého kraje

Vydanou výstrahu na vysoké teploty platnou od včerejšího poledne (5.7.2018) s hrozícím nebezpečím vzniku požáru dokreslily výjezdy profesionálních a dobrovolných jednotek v Olomouckém kraji. Během dne tak hasiči zasahovali na sedmi místech. 

K první dnešní události vyrazily jednotky z řad profesionálů, přesněji Prostějov a Konice, do Přemyslovic. Oznámení o požáru převzala linka tísňového volání krátce po desáté hodině dopolední. Nad pilou v lese byl pozorován hustý černý kouř. Operační středisko své jednotky posílilo o dobrovolné hasiče Přemyslovice a Ptení.

Noční bouřky si vyžádaly dvacítku výjezdů hasičů! Vodu odčerpávali i v Prostějově!

Foto HZS Ol. kraje

Noční bouřky, které se Olomouckým krajem prohnaly v noci z pondělí 11. na úterý 12. června 2018, zaměstnaly hasiče hlavně kvůli popadaným stromům a větvím na komunikacích. Od třetí do sedmé hodiny ranní vyjeli hasiči celkem k osmnácti událostem. 

"Hasiči v průběhu noci a rána vyjeli k pěti planým poplachům, kdy oznamovatelé nahlásili na krajské operační a informační středisko HZS Olomouckého kraje požár. Když však hasiči místo prověřili, zjistili, že ve skutečnosti nehoří. V hustém dešti se totiž mnohdy stalo, že oznamovatelé zaměnili svítící billboardy za plameny," uvedl mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. 

Roj včel obsadil radnici

ilustrační foto HZS

Čtyřiadvacátého května 2018 krátce po poledni přijali strážníci na operačním středisku MP oznámení o výjezdu jednotky hasičů do centra města Prostějova k odstranění roje včel. 

"Včely se nacházely ve dvorním traktu radnice. Strážníci během zásahu hasičů uzavřeli prostor, proti vstupu neoprávněných osob," doplnila strážník Tereza Greplová. (red)