hasiči

Hasiči zasahovali u požáru v kotelně rodinného domu

Foto HZS Ol. kraje

V pondělí 15. října 2018 byl o půl desáté večer oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje požár v kotelně rodinného domu v obci Březsko na Konicku. 

Na místo vyjeli profesionální hasiči z Konice a dobrovolní hasiči z Konice, Březska a Hvozdu. Hasiči po příjezdu zjistili, že požár vznikl v kotelně rodinného domu a naštěstí se nerozšířil nikam jinam, pouze kouř byl cítit v kuchyni. Hasiči plameny dostali pod kontrolu během několika minut, v průběhu likvidačních prací vynášeli z kotelny ohořelý materiál a dohašovali skrytá ohniska.

Hasiči likvidovali požár stodoly

Foto HZS Olomouckého kraje

Sedm jednotek z řad profesionálních a dobrovolných jednotek se od brzkých ranních hodin soboty 6.10.2018 podílelo na likvidaci požáru starší stodoly s uskladněným větším množstvím sena ve Stříteži nad Ludinou na Přerovsku. Oznámení o požáru objektu převzalo operační středisko HZS Olomouckého kraje krátce po třetí hodině ranní (03:07) s popisem viditelných plamenů uvnitř objektu. 

K likvidaci požáru byla vyslána profesionální jednotka stanice Hranice za postupné pomoci jednotek dobrovolných hasičů Hranice, Střítež na Ludinou, Jindřichov, Radíkov, Opatovice a Potštát. Hasiči v počátku museli provést likvidaci částečného zahoření do lesního prostoru, za dalšího soustředění jednotek poté již došlo k lokalizaci zahoření v objektu. Pomoc s likvidací požáru v podobě dohašování mimo areál zajistila manipulační technika, nakladačem z místního zemědělského družstva.

Začala topná sezóna

ilustrační foto HZS

V pondělí 1. října 2018 oficiálně začala topná sezóna. Chladné večery a studená rána také nahrávají tomu, že mnoho z nás alespoň na noc začínáme přitápět. Jak ale vypadají naše kotle a komíny po létě? Určitě by je měl před zprovozněním prohlédnout odborník, abychom si byli jisti, že topení v nadcházející topné sezóně bude bezpečné. 

"Během loňské topné sezóny, tedy od 1. října 2017 do 31. března 2018, zasahovali hasiči v Olomouckém kraji celkem u 71 požárů způsobených komíny (obdobný počet požárů zaznamenaly statistiky i v předchozích letech). Nejvíce požárů vznikne přímo v komíně, kde se vznítí nevyčištěné saze. Dalšími příčinami požárů mohou být nevhodná konstrukce komína, zazděný trám v komíně a spáry v komíně," uvedla mluvčí HZS Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

Hanáckým pilařem 2018 se stal Martin Plšek

Foto HZS Ol. kraje

Ve středu 26. září 2018 byl v 9:00 hodin zahájen na stanici v Olomouci druhý ročník soutěže Hanácké pilař 2018. Na soutěž se sjelo 29 závodníků z řad profesionálních a dobrovolných hasičů z celé České republiky a nejlépe si s motorovou pilou poradil příslušník HZS Olomouckého kraje, stanice Přerov Martin Plšek. 

Soutěžící závodili ve čtyřech disciplínách, výměna řetězu, kombinovaný řez, přesný řez a odvětvování. Každý závodník musel mít vlastní motorovou pilu a být oblečen do protiprořezových kalhot a bot. Pro zájemce byla připravena ještě jedna doplňková soutěž - řezání ruční pilou ve dvojicích.

Vítězem hlavního závodu se stal Matin Plšek z HZS Olomouckého kraje stanice Přerov, na druhém místě se umístil Tomáš Doležal z HZS Kraje Vysočina a bronzovou medaili získal Dušan Bátěk z HZS Olomouckého kraje stanice Olomouc.

Hasiči zasahovali ve Štětovicích! Škoda dva miliony korun!

Foto HZS Ol. kraje

Osm jednotek z řad profesionálních a dobrovolných hasičů se v nočních hodinách úterý 25.9.2018 podílelo na likvidaci rozsáhlého požáru objektu ve Štětovicích (Vrbátky) na Prostějovsku. Na linku tísňové pomoci krátce po devatenácté hodině volalo hned několik oznamovatelů s upřesněním zahoření v autodílně s několika vozidly. 

Operační středisko k likvidaci vyslalo profesionální hasiče z Prostějova a Olomouce, z řad dobrovolných jednotek, Vrbátky-Štětovice, Prostějov-Vrahovice, Dub nad Moravou, Olšany u Prostějova, Tovačov a Brodek u Přerova.

Policie dnes vydala souhrnou zprávu k výbuchu v Mostkovicích

Foto HZS Ol. kraje

Sobotní polední detonace obytného domu v Mostkovicích poničila řadu budov v okolí. V troskách domu zahynul jeden člověk, škoda se vyšplhala na miliony korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti.

"V době výbuchu se v domě nacházela jedna osoba, která utrpěla zranění neslučitelná se životem. S největší pravděpodobností se jednalo o třiatřicetiletého majitele domu," uvedla policejní mluvčí Marie Šafářová, podle které totožnost zemřelého potvrdí až nařízená soudní pitva.

Kriminalisté pracují s několika vyšetřovacími verzemi. Ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. Veškeré okolnosti, souvislosti a příčina výbuchu jsou předmětem dalšího šetření.

Silný vítr zaměstnal v noci hasiče v Olomouckém kraji

ilustrační foto HZS

V důsledku silného větru, který v Olomouckém kraji foukal v noci z neděle 23. na pondělí 24. září 2018, vyjížděli hasiči v Olomouckém kraji odstraňovat jeho následky. Hasiči vyjížděli po celém kraji, nejvíce výjezdů řešili na Přerovsku (41 událostí), Olomoucku (31 událostí), Jesenicku (7 událostí), Prostějovsku (6 událostí) a Šumpersku (3 události) - stav k pondělí 24. září 2018, 6:20 hodin.

Největší počet událostí se týkal především popadaných stromů a větví na komunikacích a drátech elektrického vedení. Ve třech případech stromy zablokovaly také železniční tratě (Hlubočky, Mariánské údolí, Lipová-lázně), nicméně šlo o jednotlivé události, kdy nebyl provoz na tratích zastaven.

Hasiči dokončili šetření a začali s demolicí

Foto Daniel Krč

Dnes, v neděli 23. září 2018, po sedmnácté hodině bylo ukončeno šetření na místě včerejší exploze rodinného domu v Mostkovicích.

"K události byl povolán statik a pod jeho dohledem byla těsně před osmnáctou hodinou zahájena demolice výbuchem poškozeného domu", uvedla kvečeru krátce ve své tiskové zprávě Vladimíra Hacsiková, mluvčí HZS Olomouckého kraje.

Fotografie do redakčního e-mailu ze včerejšího zásahu zaslal Daniel Krč. (red)

Domy v blízkosti výbuchu jsou poškozené, některé rodiny se nevrátily zpět

Foto Vlastimil Filák

V sobotu 22. září 2018 byl v 12:15 hodin oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje výbuch rodinného domu v Mostkovicích na Prostějovsku. 

"Na místo postupně vyjelo sedm jednotek hasičů (2 profesionální - Prostějov a Olomouc, 5 dobrovolných - Mostkovice, Vrahovice, Určice, Kostelec na Hané, Žešov). Podle prvotních informací se pod sutinami měly nacházet dvě osoby. Hasiči po provedeném průzkumu vyprostili jednu osobu, která nejevila známky života. Další dvě osoby byly zraněny a odvezla je zdravotnická záchranná služba na ošetření do nemonice.

Výbuch plynu v domě v obci Mostkovice

Foto Vlastimil Filák

Dnes odpoledne po dvanácté hodině přijalo zdravotnické operační středisko tísňovou výzvu o výbuchu plynu v rodinném domě v obci Mostkovice na Prostějovsku. Na místo byly vyslány dvě výjezdové skupiny Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje.

"Po příjezdu byly zajištěny celkem tři osoby, z čehož dvě byly zraněné osoby z okolí, které se nenacházely přímo v domě a jejich rozsah zranění byl lehký až středně závažný. Oba zranění byli po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče transportováni na traumaologickou ambulanci nemocnice Prostějov. Další osoba byla nalazena v domě v místě výbuchu, nicméně její stav byl bohužel neslučitelný se životem. Na místě události dále probíhá prohledávání a šetření dalších okolností", popsal v tiskové zprávě mluvčí ZZS Olomouckého krajePavel Lampa. (red)