hasiči

Převrácený přívěs se dřevem zcela zablokoval dopravu

Foto HZS Olomouckého kraje

Profesionální jednotku požární stanice Hranice v pondělí odpoledne zaměstnal převrácený přívěs se dřevem. Dřevěné klády poté zcela zatarasily všechny průjezdné pruhy v Bělotíně, naštěstí k této situaci nedošlo na hlavním tahu na Nový Jičín. 

Operační středisko HZS Olomouckého kraje bylo o převráceném nákladu na komunikaci informováno v pondělí 19.2.2017 krátce po šestnácté hodině. K místu návazně vyrazila nedaleká profesionální jednotka z Hranic. Hasiči po svém příjezdu provedli kontrolu možného úniku provozních kapalin a ověření zda opravdu nedošlo ke zranění, byť dle prvotních informací z tísňového hovoru, nikdo z účastněných ošetření nevyžadoval.

Požár v lakovně likvidovaly tři jednotky hasičů

Foto HZS Olomouckého kraje

V pondělí 19. února 2018 byl v 9:45 hodin oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje požár v hale lakovny v Jeseníku na ulici Janáčkova. 

Na místo vyjeli profesionální hasiči z Jeseníku a dobrovolní hasiči z Jeseníku a České Vsi. Hasiči po příjezdu zjistili, že požár vznikl v technologii stříkacího stroje v hale lakovny, plameny zasáhly i několik uskladněných barev a ředitel. Hasiči požár zlikvidovali za necelou hodinu.

"Výše škody byla předběžně vyčíslena na 200.000 Kč, příčina vzniku požáru se šetří," uvedla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. (red)

 

Hořel autobus. Škoda je tři miliony

Foto HZS Ol. kraje

V pondělí 19. února 2018 byl v 4:45 hodin oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje požár autobusu mezi obcemi Bezděkov u Úsova a Police na Šumpersku. 

Na místo vyjeli profesionální hasiči z Uničova a dobrovolní hasiči z Mohelnice, Úsova a Rohle. Hasiči po příjezdu zjistili, že hoří autobus na plynový pohon (CNG). Uvnitř autobusu v době vzniku požáru cestovaly pouze dvě osoby a řidič, všichni stihli vystoupit ještě před příjezdem hasičů. Hasiči v průběhu likvidačních prací ochlazovali zásobníky plynu na střeše autobusu a likvidovali požár.

Sněžení a dopravní nehody v kraji očima hasičů

Foto HZS Ol. kraje

V pátek 16. února 2018 během dvou ranních hodin (5:45 - 7:50 hodinou) vyjížděli profesionální hasiči z Olomouckého kraje celkem k osmi dopravním nehodám. 

5:46 hodin - Mohelnice - osobní vozidlo na střeše. Na místě dvě jednotky hasičů, které zajistily vozidlo proti vzniku požáru. Nehoda bez zranění a bez úniku provozních kapalin. Vozidlo po nehodě částečně zasahovalo do komunikace, hasiči pomáhali policistům řídit dopravu.

6:40 hodin - Olomouc - Topolany - dopravní nehoda jednoho osobního vozidla. Na místě zasahovaly dvě jednotky hasičů, které zajistily vozidlo proti vzniku požáru. Nehoda se zraněním.

Požár přístavku rodinného domu způsobil statisícovou škodu

Foto HZS Ol. kraje

V pátek 16. února 2018 byl v 7:12 hodin oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje požár přístavku rodinného domu v Černé Vodě na Jesenicku. 

Na místo vyjeli profesionální hasiči z Jeseníku a dobrovolní hasiči z Vápenné, Černé Vody, Žulové a Staré Červené Vody. Hasiči po příjezdu zjistili, že požárem je zcela zasažen dřevěný přístavek u rodinného domu o rozměrech asi 12 x 5 metrů. Požár zasáhl částečně i rodinný dům. K likvidaci požáru použili hasiči několik proudů vody, v průběhu likvidačních prací rozebírali stavební a střešní konstrukce a dohašovali skrytá ohniska.

Při požáru garáže explodovala plynová lahev

ilustrační foto

V pátek 9. února 2018 byl krátce po jedné odpolední oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje požár garáže v obci Kopřivná - Lužná na Šumpersku. 

Na místo vyjeli profesionální hasiči ze Šumperka a dobrovolní hasiči z Hanušovic, Bratrušova, Temenice a Kopřivné. Hasiči po příjezdu zjistili, že požárem je zasažena samostatně stojící celodřevěná garáž v chatové osadě. Uvnitř garáže bylo v době vzniku požáru zaparkováno vozidlo, které majitelé vytáhli ven ještě před příjezdem hasičů a požárem poškozeno nebylo.

Hasiči vystřihávali mladíkovi prst z poštovní schránky

Foto HZS Ol. kraje

Ve středu 7. února 2018 byli v 17:10 hodin požádáni profesionální hasiči z Olomouce o pomoc při vyproštění prstu z poštovní schránky na Gorazdově nám. v Olomouci. 

"Hasiči po příjezdu na místo zjistili, že mladý brigádník vhodil do poštovní schránky reklamní letáky. Následně si nebyl jistý, zda reklamní nabídka byla kompletní. Proto chtěl situaci prověřit, strčil malíček do otvoru v poštovní schránce a snažil se letáky vysunout nahoru. Prst se mu ale ve schránce zasekl a nešel vytáhnout. Na pomoc si proto zavolal hasiče", popsala poměrně kuriozní případ mluvčí HZS Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

Ti kleštěmi schránku prostřihli, otvor roztáhli a mladík malíček vytáhl. Celý zásah hasičům zabral pouze několik minut. (red)

 

Ve výrobní hale v ulici U Spalovny v Prostějově hořelo

ilustrační foto HZS

Ve středu 7. února 2018 byl v 13:47 hodin oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje požár ve výrobní hale soukromé společnosti v Prostějově na ulici U Spalovny. 

"Na místo vyjeli profesionální hasiči z Prostějova a dobrovolní hasiči z Prostějova – Vrahovic a Prostějova – Žešova. Hasiči po příjezdu zjistili, že zahořel technologický filtr ve výrobní hale. Zaměstnanci firmy měli požár pod kontrolou, hasiči ho přenosným ručním hasicím přístrojem zlikvidovali a ohořelé části filtru postupně vybrali ze zařízení ven", popsala událost mluvčí hasičů Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

Požár hasiči zlikvidovali za necelou hodinu po oznámení, výše škody byla předběžně vyčíslena na 300.000 Kč, po příčině se pátrá. (red)

 

V požářišti Cheopsu odebrány vzorky, odešly na analýzu

Foto Radek Kadlčík

V neděli 28. ledna ráno zasáhl rozsáhlý požár průmyslový objekt v Olomoucké ulici. Tiskárna Cheops hořela několik hodin, škoda je předběžně vyčíslena na deset milionů korun. Hasiči zatím neznají příčinu vzniku požáru. 

"Vyšetřování stále pokračuje, byly odebrány vzorky, které zpracovávají laboratoře, pak se bude čekat na výsledky," sdělila dnes PvNovinkám mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. Podle jejích slov bude tento proces trvat minimálně měsíc. "Následně bude vše vyhodnocovat vyšetřovatel," dodala. (ber)

 

Požářiště Cheopsu prohledával i speciálně vycvičený pes

Foto HZS Ol. kraje

V neděli nad ránem vzplála tiskárna v Olomoucké ulici v Prostějově. Na náročném hašení požáru se podílelo devět jednotek hasičů, škoda podle prvních informací dosáhla pěti milionů korun. Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru nyní uvedlo, že škoda dosáhla až deseti milionů korun, jednou z vyšetřovacích verzí je úmyslné zapálení.

„Ohledávání místa požáru pokračuje za pomoci složek integrovaného záchranného systému a za přítomnosti specialistů z odboru kriminalistické techniky a expertiz. Zúčastnil se ho i psovod se psem vycvičeným na vyhledávání látek urychlujících hoření,“ uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová.

„Zatím nelze říci, co požár způsobilo, stejně, jako není ani v této chvíli plně vyčíslena škoda. Na případu intenzivně pracujeme,“ dodala mluvčí s tím, že ve vyšetřování stále pokračují i krajští vyšetřovatelé HZS. (ber)