hasiči

Nákladní vozidlo s naloženým bagrem se zaseklo pod mostem ve Vrahovicích

Foto HZS Ol. kraje

Dvě jednotky z řad profesionálních hasičů se v pátek 18. srpna 2017 podílely na likvidaci dopravní nehody nákladního vozidla převážející bagr, ten se zaseknul pod mostem a poté se převrátil na komunikaci. 

 

Operační středisko HZS Olomouckého kraje bylo o události informováno krátce před půl pátou odpolední s upřesněním možného porušení mostní konstrukce a úniku provozních kapalin. K události vyjela profesionální jednotka požární stanice Prostějov a také drážní kolegové (SŽDC HZSp) z Přerova.

Při nehodě v Lidické se zranili tři lidé!

Foto HZS Ol. kraje

Posádky dvou zásahových vozidel z požární stanice v Prostějově se v pátek 18. srpna 2017 zasahovaly u dopravní nehody dvou osobních vozidel, při které došlo ke zranění tří osob, jedno z vozidel po střetu zůstalo převrácené na střeše. 

"Informaci o dopravní nehodě v křižovatce ulic Dobrovského x Lidická přijala linka tísňové pomoci HZS Olomouckého kraje krátce po sedmnácté hodině. Mezi zraněnými byly dvě dospělé osoby a jedno dítě. Hasiči na místě v první fázi asistovali zdravotnické záchranné službě při ošetřování osob, rovněž provedli nutná bezpečnostní opatření a zajištění uniklých provozních kapalin", popsal nešťastnou událost Zdeněk Hošák, mluvčí HZS Olomouckého kraje. (red)

V Kostelci zasahovali hasiči

ilustrační foto

Ve středu 16. srpna 2017 byl v 11:02 hodin oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje požár kůlny stojící nedaleko bytového domu v obci Kostelec na Hané. 

"Na místo vyjeli profesionální hasiči z Prostějova a dobrovolní hasiči z Kostelce na Hané a Prostějova - Vrahovic. Hasiči po příjezdu zjistili, že požárem jsou zasaženy tři boudy stojící nedaleko bytového domu. Hasiči plameny dostali pod kontrolu za několik minut. Spolu s Policií ČR prohledávali další okolní budovy a garáže, zda nejsou také zasaženy požárem. Nedaleko hořících staveb byla také králíkárna s několika králíky, které hasiči před plameny zachránili", popsala událost i práci hasičů mluvčí HZS Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

Ve Vrbátkách shořelo osobní auto!

ilustrační foto

Ve středu 16. srpna 2017 byl v 11:39 hodin oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje požár osobního automobilu na silnici nedaleko obce Vrbátky. 

"Na místo vyjeli profesionální hasiči z Olomouce a Prostějova a dobrovolní hasiči z Prostějova - Vrahovic, Vrbátek a Dubu nad Moravou. Již v době jízdy hasičů k zásahu bylo vidět stoupat vzhůru hustý černý dým. Hasiči po příjezdu zjistili, že požárem je kompletně zasaženo osobní vozidlo. Plameny zapálily také strniště na poli o rozměrech asi 10 x 10 metrů", popsala událost Vladimíra Hacsiková, mluvčí HZS Olomouckého kraje.

Požár dostali hasiči pod kontrolu během několika minut po příjezdu. Výše škody i příčina vzniku požáru jsou zatím v šetření. (red)

 

Lidé nás zahrnují dotazy. Mnohdy zbytečnými, říká mluvčí hasičů

ilustrační foto HZS

Houkali hasiči, co se děje? Byla bouřka, kde to napáchalo škody? Byla u nehody bílá škodovka? Takovými dotazy zahrnují v poslední době tiskové mluvčí nejen média, ale i veřejnost. Za všechny to potvrdila mluvčí HZS Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

„Volají nám třeba lid,é kteří jsou na dovolené a zjistí, že se místem jejich bydliště přehnala prudká bouře. Požadují informace, zda se dotkla jejich nemovitosti,“ sdělila PvNovinkám jeden z příkladů. „Pokud jsme v té oblasti zasahovali, jsme schopni alespoň částečně odpovědět. Rozhodně ale nikoho nikam nevysíláme, aby se přesvědčil,“ uvedla s tím, že podobné dotazy se objevují čím dál častěji.

Hasiči vyjíždí k zásahům na včely, vosy a sršně

ilustrační foto

V posledních dnech se zvýšil počet výjezdů hasičů k bodavému hmyzu (včelám, vosám, sršňům). Zatímco v červnu 2017 hasiči v Olomouckém kraji vyjeli celkem 34x likvidovat nebezpečný hmyz, za prvních čtrnáct dní srpna to bylo již v 58 případech. 

Podstatou výjezdu hasičů je provádění likvidace rojů pouze tehdy, když hrozí nebezpečí. Hasiči vyjíždí likvidovat roje na veřejná prostranství, když hrozí pobodání dítěte, seniora nebo alergika, v případech, kdy se roj usadil na veřejné budově, dětském hřišti, mateřské školce apod. Operační důstojník vždy musí vyhodnotit nebezpečnost situace a posoudit, zda opravdu hrozí nebezpečí. Podle toho buď jednotku hasičů k místu události vyšle nebo ne. Hasiči nejsou deratizační firma a nevyjedou k zásahu na požádání každého.

Nehoda na ulici Kralická

Foto HZS Ol. kraje

U dvou dopravních nehod, které se staly téměř současně, zasahovali v pátek 11. srpna 2017 odpoledne hasiči v Olomouckém kraji. První se stala v Prostějově, druhá v Mladějovicích. 

"Nehoda v Prostějově na ulici Kralická byla oznámena na operační středisko HZS Olomouckého kraje v 16:25 hodin. Na místo vyjeli profesionální hasiči z Prostějova a Olomouce a dobrovolní hasiči z Prostějova - Vrahovic. Hasiči po příjezdu zjistili, že při nehodě se střetla tři vozidla (dvě osobní a jedno nákladní). Hasiči zajistili vozidla proti vzniku požáru a zasypali sorbentem uniklé provozní kapaliny na silnici v délce asi 120 metrů. Hasiči dále spolupracovali s Policií ČR a městkou policií.

Hasiči zasahovali celou noc. Vyjížděli ke sto třiceti případům!

ilustrační foto

Také v noci ze čtvrtka 10. srpna na pátek 11. srpna 2017 zasahovali hasiči v Olomouckém kraji kvůli bouřkám. Naštěstí vítr lámal pouze stromy, které nikoho nezranily. Bouřky se  krajem prohnaly ve dvou vlnách. V podvečer zasáhly zejména Přerovsko, v noci, těsně po půlnoci, udeřily bouřky na Šumpersku a Olomoucku.

První výjezdy hasiči zaznamenali ve čtvrtek 10. srpna 2017 těsně před půl sedmou večer. "Do půlnoci evidovalo naše operační středisko padesát událostí. Nejčastěji vyjížděli hasiči na Přerovsku (43 událostí), ve zbytku kraje se jednalo spíše o jednotlivé výjezdy," uvedla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

OBRAZEM: Na Krasické zasahovali hasiči

ilustrační foto

O tom, že ještě i dnes se hasiči vypořádávají se silným větrem a jeho následky, nás na základě zaslaných fotografií informuje čtenářka Jana Z.

"Na Krasické ulici právě zasahovali hasiči a městská policie. Vlivem větru se částečně zlomil strom a bylo ho tedy nutné odstranit. Na několik minut byl omezen provoz ,ale již je vše v pořádku", napsala Jana k zaslaným fotografiím. (red)

OBRAZEM: Bouřka ničila i v Určicích

Foto čtenář Radek K.

Jak jsme informovali, hasiči zažili pernou noc. Nejvíce zásahů provedli na Prostějovsku, Olomoucku a Mohelnicku. Dobrovolní hasiči JSDH Určice zasahovali i "doma".

"Zasílám foto spadeného smrku po bouřce přes polovinu komunikace i zaparkovaný dodávkový automobil", napsal k zaslaným fotografiím čtenář Radek. (red)