hasiči

CAS MAN vrahovických hasičů má nové botičky

ilustrační foto

Za přispění Olomouckého kraje, s finanční spoluúčastí města Prostějova, bylo pořízeno a vyměněno šest kusů nových pneumatik zn. Goodyear na zásahové cisterně CAS MAN čety Vrahovice.

S použitím příspěvku ve výši třicet tisíc korun, který Jednotce sboru dobrovolných hasičů města Prostějova poskytl Olomoucký kraj v rámci programu podpory JSDH (zbývající částku doplatilo město Prostějov), bylo zakoupeno a vyměněno na vozidle CAS MAN čety Vrahovice šesti kusů nových pneumatik zn. Goodyear. Proběhla tak kompletní výměna nových pneumatik na tomto zásahovém vozidle CAS MAN za kvalitní a bezpečné pneumatiky, celková cena výměny stála 62 620 korun.

OBRAZEM: Hasiči otevřeli dveře dokořán

Foto MM

Třináctka je pro někoho špatné číslo, hasiči se ale rozhodli proti pověře bojovat. Už několik let 13. října otevírají dveře svých stanic v rámci Dne požární bezpečnosti, aby je zpřístupnili široké veřejnosti. Stalo se tak i včera na té prostějovské.

Malí i velcí návštěvníci se měli možnost seznámit s hasičskou technikou, absolvovat  stezku s  plněním úkolů či malé TFA. (ber)

 

 

V pátek 13. října se otevřou všechny požární stanice v kraji. I ta prostějovská

ilustrační foto HZS

Pátek 13. patří již řadu let neodmyslitelně k hasičům a ke zlomení pověry nešťastného dne. Letos vyhlásila Česká asociace hasičských důstojníků Dnem požární bezpečnosti pátek 13. října. 

Hlavní témata Dne požární bezpečnosti pro letošní rok jsou „Bezpečné provozování komínů a tepelných spotřebičů“ • podmínky požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv • zařízení autonomní detekce a signalizace (detektory požáru) • zařízení pro detekci nebezpečným plynů (zejm. metan, oxid uhelnatý) 

Družstvo hasičů Olomouckého kraje uspělo na mistrovství ČR. Nechyběl mezi nimi Prostějovan

ilustrační foto HZS Ol. kraje

Družstvo HZS Olomouckého kraje, složené z Michala Přecechtěla (PS Olomouc), Martina Plška a Pavla Bernhauera (PS Přerov) a Jana Šindelky (PS Prostějov) získalo na mistrovství České republiky v disciplínách TFA krásné druhé místo. Soutěž o nejtvrdšího hasiče proběhla ve středu 27. září 2017 v Ústí nad Labem.

V letošním roce se jednalo již o osmý ročník mistrovství ČR v disciplínách TFA a soutěž uspořádalo Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR a Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje ve spolupráci se Sportovním klubem hasičů Ústeckého kraje. Mistrovství proběhlo v obchodním centru Forum.

Mistrovství se zúčastnilo celkem 77 závodníků, šlo o příslušníky krajských hasičských sborů ČR a Asociace hasičských sborů podniku.

Domamysličtí hasiči získají nové auto

ilustrační foto

Jednotka Sboru dobrovolných hasičů Prostějov - Domamyslice získá pro svoji potřebu auto za 750 tisíc korun. Veřejná zakázka na dodavatele automobilu pro hasiče již má svého vítěze.

„Oslovili jsme desítku dodavatelů. Svoji nabídku nám předložil jeden z oslovených a další čtyři. Hodnotící komise měla pevná kritéria, podle kterých vybírala,“ uvedla primátorka Alena Rašková.

Nabídky byly hodnoceny podle ekonomické výhodnosti, technické úrovně a délky záruky. Jako dodavatel vozidla za 749 600 Kč (bez DPH) byla nakonec vybrána firma AGROTEC a. s., Hustopeče.

Regionální soutěž hasičů ve vyprošťování vyhrál Přerov. Koničtí byli pátí

Foto HZS Ol. kraje

Ve středu 6. září 2017 proběhlo v Přerově na náměstí Přerovského povstání regionální kolo soutěže hasičů ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel. Na start závodu se postavilo celkem deset soutěžních týmů z Olomouckého a Zlínského kraje, které změřily síly při deseti simulovaných dopravních nehodách. Vítězem se stali profesionální hasiči z požární stanice Přerov. 

Soutěžní týmy byly čtyřčlenné a složeny z profesionálních hasičů z jednotlivých územních odborů HZS krajů (územní odbor Přerov sestavil dva týmy - z požární stanice v Přerově a z požární stanice v Hranicích).

Hasiči vyprostili koně, který uvízl v potoce. Povolali jeřáb

Foto HZS Ol. kraje

Ve středu 6. září 2017 vyjeli profesionální hasiči z Prostějova do Biskupic, kde v potoce uvízl kůň. Zadníma nohama se zabořil do bláta a vody, hustá tráva a houští mu znemožňovali dostat se zpět na břeh. Hasiči po příjezdu na místo a průzkumu situace vyhodnotili, že bude potřeba na místo povolat jeřáb. 

"Než jeřáb přijel, profesionální hasiči z Prostějova a dobrovolní hasiči z Biskupic koně podvázali popruhy a vlastními silami ho vytáhli na břeh. Tam už na něj čekala majitelka, která si ho převzala. Kůň byl nezraněn," uvedla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. (red)

 

Náročná záchrana zříceného muže ze zatopeného lomu ve Výklekách

ilustrační foto

Pomoc dvou jednotek hasičů a doslova „náročný“ zásah všech složek IZS Olomouckého kraje se odehrál v podvečer neděle 27.8.2017 ve známém zatopeném lomu ve Výklekách na Přerovsku. Zdravotnické operační středisko si krátce po devatenácté hodině vyžádalo součinnost při záchraně zraněného muže po nešťastném pádu z výšky. Posádka vrtulníku letecké záchranné služby se bez pomocí záchranného člunu nedokázala dostat ke zraněné osobě. 

"Operační středisko HZS Olomouckého kraje k pomoci vyslalo posádku se záchranných člunem z požární stanice v Lipníku a dále k místu vyslalo nedalekou místní jednotku Výkleky. Hasiči po svém příjezdu převezli lékaře a také transportní páteřní desku k postiženému, asistovali při primárním ošetření a poté převezli zraněného na druhý bezpečný břeh pro následný transport k vrtulníku. Pacienta imobilizovaného přepravila posádka dopravním automobilem k místu s vrtulníkem.

Stoh podpálily děti

Foto HZS Olomouckého kraje

Mnohahodinový zásah mají za sebou profesionální a dobrovolní hasiči u požáru stohu tentokráte na Olomoucku. Krátce před půl osmou večerní v pátek 25.8.2016 vyslalo operační středisko k likvidaci požáru stohu za obcí Želechovice směr Uničov čtyři jednotky. Z požárních stanic k místu události vyjely jednotky Uničov a Litovel, z řad dobrovolných hasičů Tři Dvory a Uničov.

Požár zachvátil celou plochu ložené balíkové slámy na ploše zhruba 15x10 metrů, svou intenzitou ohrožoval nedaleký další stoh. Jednotky zabezpečovaly možné rozšíření a asistovaly při postupném rozvážení pomocí zemědělského nakladače vlastníka. Kontrolované dohořívání na místě zajišťovali dvě jednotky až do ranních hodin, poté požářiště s poučením předali majiteli a vrátily se zpět na své základny.

"Majitel prozatím přesně nevyčíslil vzniklé škody, příčinou vzniku požáru je hra dětí s ohněm," uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. (red)

 

Zlatá farma: Od jiskry ze svařování shořel sklad slámy

Foto HZS Ol. kraje

Ve středu 23. srpna před polednem v areálu zemědělské farmy v obci Štětovice opravoval devětatřicetiletý muž kovová vrata na budově skladu slámy. Od jiskry ze svařování došlo ke vznícení uskladněné slámy a následnému požáru uskladněných 350 balíků slámy a 14 balíků vojtěškového sena.

Požárem slámy a sena vznikla zemědělskému družstvu škoda vyčíslená na 200 tisíc korun. Na další dva miliony korun pak byla předběžně vyčíslena škoda vzniklá na budově skladu. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu poškození cizí věci. "Za ten podezřelému muži v případě prokázání viny a odsouzení mimo jiné hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. (red)