hasiči

Noční bouřky si vyžádaly dvacítku výjezdů hasičů! Vodu odčerpávali i v Prostějově!

Foto HZS Ol. kraje

Noční bouřky, které se Olomouckým krajem prohnaly v noci z pondělí 11. na úterý 12. června 2018, zaměstnaly hasiče hlavně kvůli popadaným stromům a větvím na komunikacích. Od třetí do sedmé hodiny ranní vyjeli hasiči celkem k osmnácti událostem. 

"Hasiči v průběhu noci a rána vyjeli k pěti planým poplachům, kdy oznamovatelé nahlásili na krajské operační a informační středisko HZS Olomouckého kraje požár. Když však hasiči místo prověřili, zjistili, že ve skutečnosti nehoří. V hustém dešti se totiž mnohdy stalo, že oznamovatelé zaměnili svítící billboardy za plameny," uvedl mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. 

Roj včel obsadil radnici

ilustrační foto HZS

Čtyřiadvacátého května 2018 krátce po poledni přijali strážníci na operačním středisku MP oznámení o výjezdu jednotky hasičů do centra města Prostějova k odstranění roje včel. 

"Včely se nacházely ve dvorním traktu radnice. Strážníci během zásahu hasičů uzavřeli prostor, proti vstupu neoprávněných osob," doplnila strážník Tereza Greplová. (red)

 

Meteorologové varují před silným větrem a nebezpečím požárů

ilustrační foto mapa

Dle předpovědi meteorologů míří do oblasti Olomouckého kraje silný vítr. V platnosti je proto výstražná informace na jevy: nebezpečí požárů  a silný vítr.

Varování meteorologů se dotýká oblastí: Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Praha, Středočeský kraj, Zlínský kraj, Ústecký kraj.

Platnost výstrahy je do odvolání. (Zdroj portal.chmi.cz/)

 

Hasiči zvou na TFA Olomouc 2018

ilustrační foto plakát

Ve čtvrtek 3. května 2018 proběhne v Olomouci před budovou regionální centra Olomouc soutěž o nejtvrdšího hasiče - TFA Olomouc 2018.

Pro závodníky nejen z České republiky, ale i ze zahraničí je připravena paralelní trať pro současný start dvou soutěžících. Slavnostní zahájení závodu je v 9:15 hodin, první závodník se postaví na start v 9:45 hodin.

Soutěž bude probíhat podle platných pravidel, bude rozdělena do čtyř úseků, časy ze všech čtyř úseků budou sečteny a poté vyhodnoceny.

"Vyhodnocení proběhne v kategoriích jednotlivců s rozdělením na profesionální a dobrovolné hasiče," dodala mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. (red)

 

Hasiči z Olomouckého kraje uspěli v anketě Hasič roku

Foto HZS Ol. kraje

Jednu ze sedmi skleněných hasičských přileb, která je vždy připravena pro vítěze ankety Hasič roku, přivezli ve čtvrtek 19. dubna 2018 z Prahy hasiči z Olomouckého kraje. Zvítězili v kategorii Projekt roku s publikací pro slabozraké a nevidomé žáky ZŠ a SŠ „Jak se chovat při mimořádné události“. Uspěli tak mezi padesáti dvěma nominacemi, které byly do ankety zaslány, a ze kterých sedmnáctičlenná porota vybrala vítěze. 

Nápad vytvořit tuto speciální publikaci pro děti nevidomé nebo se zbytky zraku s názvem "Jak se zachovat při mimořádné události" vznikl koncem roku 2016, kdy zástupci HZS Olomouckého kraje oslovili vedení Střední školy, Základní školy a Mateřské školy prof. V. Vejdovského v Olomouci – Hejčíně, kterou navštěvují slabozrací a nevidomí žáci, zda by byl zájem o vytvoření příručky s tématikou ochrany obyvatelstva a požární ochrany pro žáky a studenty této školy.

Hasiči vyjíždějí k požárům v přírodě. I na Prostějovsku!

Foto HZS Ol. kraje

V průběhu čtvrtka 12. dubna 2018 vyjeli hasiči z Olomouckého kraje k několika požárům ve volném přírodním prostředí. 

První požár byl oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje v obci Horní Sukolom v 10:08 hodin. Na místo vyjeli profesionální hasiči z Uničova, kteří po příjezdu zjistili, že mezi příkopou a polem hoří starý suchý rákos na ploše asi 8 x 5 metrů.

Pozor! Prostějovští hasiči v pátek brány neotevřou!

ilustrační foto HZS

I když ještě 5. dubna prostějovští profesionální hasiči avizovali, že i oni v pátek 13. dubna otevřou veřejnosti svou stanici, opak je pravdou. Své rozhodnutí v těchto dnech přehodnotili. Pokud ale bude o prohlídku zájem, organizované skupiny si ji mohou objednat.

O vysvětlení důvodu poněkud překvapivé změny PvNovinky požádaly mluvčí HZS Olomouckého kraje. "Prostějovští hasiči se nakonec rozhodli, že stanici veřejnosti neotevřou, a to ze dvou důvodů. Za prvné chtějí návštěvníky nalákat k návštěvě nové stanice v Konici a za druhé v Prostějově na velodromu se v pátek 27. dubna uskuteční Den se složkami IZS, takže tam budou hasiči veřejnosti prezentovat svoji činnost," sdělila Vladimíra Hacsiková.

Hasiči zasahují v Prostějově i na Prostějovsku v souvislosti se silným větrem

Foto HZS Olomouckého kraje

Profesionální a dobrovolné jednotky hasičů vyjíždějí k technickým událostem spojeným se silným větrem přecházející přes území Olomockého kraje, jedná se o desítky událostí a linka tísňové pomoci HZS Olomouckého kraje přijímá další nové žádosti o pomoc hasičů.

Seznam veškerých zásahů v tabulce níže:

12:32:40

Přerov, Potštát, Potštát, Potštát-město, Hranická

Stanice Hranice, Potštát

Odstranění stromu z komunikace.

12:40:44

Olomouc, Nové Sady, Českobratrská,  Rooseveltova

Stanice Olomouc

Padající omítka z domu.

Pátek 13. u hasičů nenosí smůlu!

Foto HZS Olomouckého kraje

Stalo se již tradicí, že se vždy v pátek třináctého otevřou všechny požární stanice profesionálních hasičů v kraji veřejnosti. Ani letošní jediný pátek 13. v tomto roce, pátek 13. dubna, nebude výjimkou. Česká asociace hasičských důstojníků ho vyhlásila Dnem požární bezpečnosti.

"Hlavním tématem pro letošní rok je „Vzděláváním k bezpečnosti“ s cílem veřejnosti předat informace o činnosti hasičů,a předání informací využitelných při předcházení požárů a jiných mimořádných událostí. Snahou také bude poukázat na to, že občan, který má znalosti o tom, jak se chovat v případě vzniku požáru nebo jiné mimořádné události, může přispět k záchraně života, zdraví nebo snížení materiálních škod," uvedla Klára Beranová, krajský koordinátor preventivně výchovné činnosti HZS Olomouckého kraje.

Hasiči zachraňovali kočku. Z motoru automobilu!

Foto HZS Olomouckého kraje

Opravdu netradiční zásah mají za sebou profesionální hasiči z profesionální požární stanice v Přerově. Širokou pestrost možných událostí dnes v podvečerních hodinách doplnilo hlášení výjezdového rozhlasu s popisem záchrany osob a zvířat v uzavřených prostorech s doplněním o zaseknuté kočce v motoru osobního vozidla. 

"Oznamovatel v tísňovém hovoru ve čtvrtek 5.4.2018 krátce po půl sedmé večerní požádal o pomoc s vyproštění uvězněné kočky v úzkém prostoru v motorové části na ulici Svépomoc v Přerově. Dle jeho popisu při příchodu k vozidlu uslyšel hlasité kňourání. Po otevření motoru se nestačil divit. V úzkém prostoru v motorové části uviděl bezradnou a již patrně vysílenou kočku hlasitě žadonící o pomoc. Samotnému se mu jí nepodařilo dostat do bezpečí, neváhal a vytočil známé číslo tísňové linky 112.