hasiči

Hranická věž 2017 zná své vítěze

Foto HZS Ol. kraje

Ve čtvrtek 22. června 2017 proběhl v Hranicích již 8. ročník Hranické věže. Hasiči soutěžili v běhu na 100 m s překážkami a ve výstupu do 4. podlaží cvičné věže. Nejlépe se s oběma disciplínami a horkým letním počasím popral Jakub Pěkný z HZS Ústeckého kraje. S časem 29,64 sekund za sebou nechal ostatní závodníky. 

Soutěž Hranická věž se konala již tradičně na dvou místech. Start byl zahájen v 9:00 hodin na stadionu SK Hranice, Žáčkova 1442, kde závodníci odběhli první disciplínu Hranické věže, a to běh na 100 m s překážkami. Po ukončení této disciplíny se všichni závodníci přesunuli na požární stanici v Hranicích (Tovačovského ulice), kde je čekal výstup do 4. podlaží cvičné věže.

Vodu z nádrže k požáru dopraví speciální čerpadlo

ilustrační foto

Minulý pátek proběhlo na Plumlovské přehradě taktické cvičení hasičů a dalších složek integrovaného záchranného systému. Zadání znělo jasně: „Následkem dlouhotrvajícího sucha došlo k rozsáhlému požáru lesního porostu, který ohrožuje rekreační oblasti. Vzhledem k rozsahu požáru a omezené komunikační síti je nutné zřídit dálkovou dopravu hadicemi.“ Kvůli suchu a nízkým hladinám řek musí hasiči využívat vodu z vodních nádrží.  

Právě pro případy rozsáhlých porostů lesa, ke kterým je špatný přístup a zejména je časově náročná jízdní doba cisternami, slouží speciální čerpadlo HFS Hydrpsub 150. To dokáže čerpat vodu v místech s velkou sací hloubkou, tedy například z vodní nádrže, a voda je pak na místo požáru dopravována hadicemi. V případě sucha a nedostatku vody v řekách je pro rozsáhlé lesní požáry nemožné čerpat vodu z koryt toků.

OBRAZEM: V Mostkovicích hořelo vozidlo

Foto HZS Ol. kraje

V sobotu 17. června 2017 byl v 15.11 hodin oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje požár osobního vozidla v obci Mostkovice. 

"Na místo vyjeli profesionální hasiči z Prostějova a dobrovolní hasiči z Mostkovic, kteří po příjezdu zjistili, že hoří osobní vozidlo v přední části. Podle majitele se za jízdy začalo z pod kapoty kouřit. Zastavil a vozidlo opustil. Ještě před příjezdem hasičů se pokoušel s plameny bojovat hasicím přístrojem. Hasiči požár zlikvidovali během několika minut, uniklé provozní kapaliny zasypali sorbentem. Po naložení vraku vozidla hasiči uklidili komunikaci a vrátili se zpět na základnu", popsala událost Vladimíra Hacsiková, mluvčí HZS Olomouckého kraje.

Slunečník skončil v koruně stromu

Foto HZS

V úterý 13. června 2017 vyjeli v 7:40 hodin profesionální hasiči z požární stanice v Olomouci k netradiční události do ZOO na Svatém Kopečku. Z různých stromů tam v minulosti zachraňovali a sundávali kdekoho, na místě je však čekalo překvapení. Na stromě neuvízlo žádné zvíře, ale velký reklamní slunečník. Ten se tam dostal zřejmě po pondělním silném větru, který kolem půl páté odpoledne foukal. 

Hasiči na místo vyjeli nejprve jen s cisternou. "Zjistili však, že slunečník je příliš vysoko, proto na místo vyjela i výšková technika. Teprve pomocí ní se hasičům podařilo slunečník z koruny vzrostlého jehličnanu z výšky asi 10 m sundat. Zásah hasiči po necelé hodině ukončili. Nikdo se při něm nezranil," uvedla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. (red)

 

Hasiči zachránili mladou lišku

foto HZS OLK

V pátek 9. června 2017 byli těsně před sedmou hodinou ranní (v 6:54 hodin) požádáni profesionální hasiči z Konice o pomoc při vyproštění mladé lišky, která uvízla v díře v obci Horní Štěpánov, část Nové Sady. 

Hasiči po příjezdu na místo události zjistili, že liška uvízla ve staré vyschlé studánce nedaleko rodinného domu v hloubce asi 1 metr a nemohla se dostat ven. Krčila se na dně a čekala na záchranu. "Jeden z hasičů slezl dolů, v rukavicích, které se používají na odchyt zvířat, lišku chytil a vypustil do volné přírody.Celá záchranná akce trvala pouze několik minut," uvedla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. (red)

 

Bouřky si vyžádaly výjezdy hasičů

Foto HZS Ol. kraje

Během přecházejících bouřek, v neděli 4.6.2017 přes Olomoucký kraj, řešili profesionální a dobrovolní hasiči prozatím sedmnáct událostí. V drtivé většině se ale jednalo díky lokálním vydatnějším srážkám o menší vodní laguny, které velmi rychle opadly a nebylo vůbec nutné zahájit čerpání. 

Několik ze zmiňovaných výjezdů v sumarizaci patřilo tradičně spadeným stromům. Z výčtu zajímavých zásahu je pomoc na radnici v Olomouci na Horním náměstí, zde je prováděna rekonstrukce střechy a došlo k částečnému zatopení. "Hasiči poskytli náhradní zaplachtování a asistovali při monitoringu a dalších opatření pro zamezení opětovného zatečení v případě dalších srážek. V Mohelnici došlo k částečnému zatopení místní restaurace z důvodu ucpání kanalizace, místní jednotka provedla odčerpání vody.

OBRAZEM: Noční nehoda kamionu v Držovicích

Foto čtenář

Do redakčního e-mailu přišly fotografie týkající se nehody kamionu v obci Držovice. Dle vyjádření čtenáře spadl kamion zadními koly do příkopu a nechybělo málo, aby se převrátil na dům.

"Na objízdné trase přes Držovice se stala nehoda kamionu, při které došlo k úniku provozních kapalin", uvedl k fotografiím mluvčí HZS Olomouckého kraje Zdeněk Hošák. (red)

Hasiči si zacvičili. Na Forest Fire 2017

Foto HZS

Ve středu 31.5.2017 se úderem deváté hodiny rozehrálo jedno z největších cvičení složek Integrovaného záchranného systému nejen Olomouckého kraje. Tématem cvičení i s ohledem na nedávné reálné situace, byl zvolen rozsáhlý lesní požár v oblasti Staré Město – Kunčice, nedaleko Paprsku. 

Do cvičení kromě základních složek IZS se v součinnosti také zapojila mezikrajská výpomoc profesionálních kolegů HZS Pardubického kraje a Záchranného útvaru Hlučín, ale také mezistátní pomoc jednotek hasičů z Polska, horská služba, letecká hasicí služba, letecká pomoc vrtulníku Policie ČR s nasazením bambivaku, spolupráce se zástupci lesního hospodářství a další.

Po požáru střechy skončil v nemocnici majitel domku

Foto HZS

Čtyři jednotky z řad profesionální a dobrovolných hasičů zasahovaly během odpoledních hodin v sobotu 13.5.2017 u požáru rodinného domku v Července poblíž Litovle na Olomoucku. Dle prvotních informací z tísňového hovoru na linku 112 Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje se jednalo o přízemní dům a ze střechy stoupal hustý kouř a oznamovatel viděl také plameny. 

Operační středisko k místu vyslalo profesionální jednotky požárních stanic Litovel a Uničov, návazně na to doplněnou o dobrovolné hasiče Tři Dvory a místní Červenka. Po provedeném průzkumu bylo zjištěno zahoření slámy pod střechou objektu zhruba na ploše 10x5 metrů. Hasičům se po chvíli podařilo v ničivému počínání plamenů zabránit, v navazujícím čase pokračovali v postupném dohašování a důkladné kontrole požářiště.

U Kauflandu hořel stánek!

Foto Jiří Malíček

Profesionální jednotka požární stanice v Prostějově, a to přesněji posádky tří výjezdových vozidel, zasahovala v brzkých ranních hodinách neděle 14.5.2017 u požáru dřevěného stánku na ulici Okružní v Prostějově. 

Hasiči po příjezdu velmi rychle požár lokalizovali a zhruba další půlhodinu pokračovali v postupném dohašování a celkové likvidaci požáru. "Na místě provedl prvotní ohledání vyšetřovatel hasičů, pracujeme s více variantami možného vzniku, a to závadou na elektroinstalaci, a nelze i vyloučit úmysl neznámé osoby, škodu po požáru majitel prozatím nevyčíslil. Požár se naštěstí obešel bez zranění osob," uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. (red)