hasiči

Hasičské myši budou učit děti také v Olomouckém kraji

ilustrační foto pracovní listy

Hasičský záchranný sbor ČR připravil ve spolupráci s učitelkou základní školy Oty Pavla z Buštěhradu Danou Odvárkovou tzv. neperiodickou publikaci s názvem: „Hasičské myši učí děti“. 

Soubor pracovních listů je určen k volnému využití pro předškoláky, žáky 1. stupně ZŠ, speciální a praktické základní školy. Publikace byla koncem února elektronicky rozeslána na všechny MŠ a ZŠ v Olomouckém kraji. (red)

Krásné víkendové počasí zaměstnává hasiče v Olomouckém kraji

foto HZS OLK

Od soboty 4. března evidovali hasiči v Olomouckém kraji zvýšený počet výjezdů jednotek požární ochrany (dále je „PO“) na události související s následky silného větru a požárů lesních a travních porostů. Ve většině případů se jedná o spadlé stromy tvořící překážku na pozemní komunikaci. Během sobotního dne vyjížděly jednotky PO k celkem pěti požárům travního porostu. Při těchto požárech se ve většině případů jednalo o rozfoukání ohniště silným větrem po pálení biologického odpadu (listí, větví, rostlinného odpadu, apod.). Na Prostějovsku zasahovali zatím jen jednou, kvůli větru. 

V sobotu 5. března 2017 byla v 20:51 oznámena na operační středisko HZS Olomouckého kraje událost týkající se odstranění uvolněných plechů na střeše rodinného domu (dála jen „RD“) v obci Vrchoslavice na Prostějovsku. Na místo události vyjela profesionální jednotka ze stanice Kojetín spolu s jednotkou SDH obce Vrchoslavice. "Průzkumem místa události bylo zjištěno, že došlo k uvolnění plechů na střeše RD v blízkosti nadzemního vedení elektrické energie. Na místo byla povolána výšková technika ze stanice Prostějov a bylo zažádáno o vypnutí vedení.

Ne vždy se byt otevírá! Nezneužívejme hasiče!

ilustrační foto pozary.cz

Během noci druhého března přijali prostějovští strážníci dvě oznámení z operačního střediska HZS. V obou šlo o otevření bytu.

V prvním případě se mělo jednat o požár výškového domu. "Na místě bylo zjištěno, že muž pekl v troubě maso a při tom usnul. Jídlo se spálilo a zakouřilo všechny pokoje. Spáče se podařilo probudit a byt odvětrat. O požár se naštěstí nejednalo," uvedla strážník Tereza Greplová.

Hasiči likvidovali následky silného větru

ilustrační foto HZS

Ve čtvrtek 2. 3. 2017 přibližně od jedenácti hodin evidovali hasiči v Olomouckém kraji zvýšený počet výjezdů jednotek požární ochrany na události související s následky silného větru.

"Ve většině případů se jedná o spadlé stromy. Pouze pří zásahu v obci Jeseník došlo k uvolnění plechu na střeše vícepatrové budovy, který hrozil pádem," uvedl mluvčí hasičů Jan Ondruch s tím, že na Prostějovsku si vítr vynutil čtyři zásahy. (red)

 

Hasiči zasahovali. Hořel dům!

Foto HZS Ol. kraje

V úterý 28. února byl v 15:03 v obci Čechy pod Kosířem oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje požár rodinného domu.

Na místo nahlášené události vyjely profesionální jednotky ze stanice Prostějov spolu s jednotkami SDH obce Kostelec na Hané, Náměšť na Hané a Čechy pod Kosířem. "Průzkumem místa zásahu bylo zjištěno, že se jedná o požár 1. patra rodinného domu, kdy došlo již k rozšíření požáru na střešní konstrukci. Jednotky ochraňovaly sousední objekty proti rozšíření požáru a po částečné lokalizaci požáru uvnitř domu se soustředily na hašení střechy.

Vítr kácí stromy. Hasiči mají pohotovost

ilustrační foto

V souvislosti s výstrahou na silný vítr, který přechází téměř přes celé území Olomouckého kraje, jsou v pohotovosti hasičské jednotky, které zatím řeší především spadlé stromy na komunikacích.

Hasiči zatím evidují sedmnáct výjezdů, z toho na Olomoucku šest, na Přerovsku dva, na Jesenicku čtyři a na Šumpersku pět výjezdů. "V drtivé většině se jedná o spadené stromy na komunikacích či větší větve. Hasiči také v jednom případě a to na Jesenicku ve Zlatých Horách řešili uvolněné plechy na střeše objektu," řekl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. (red)

 

Hasiči vyjížděli i v noci. Kvůli vodě

foto HZS

V noci z úterý 21. února 2017 na středu 22. února 2017 vyjížděli hasiči v Olomouckém kraji také likvidovat několik událostí, které měly souvislost s táním sněhu a deštěm. 

Až do třetí hodiny ranní (středa 22. února 2017) zasahovali hasiči u čerpání vody, která vtékala do autosalonu v Olomouci - Holici. Poté se situace na místě stabilizovala, nahrálo tomu zřejmě i počasí, teploty se dostaly těsně k bodu mrazu. Voda stále sice ještě přitékala, nicméně také plynule odtékala. Při zásahu byl použit speciální čerpací kontejner, který byl v loňském roce pořízen z prostředků statutárního města Olomouce. „Díky nasazení této techniky se výrazně zefektivnil zásah a zkrátila jeho celková doba trvání.

Ve středu večer hořelo

ilustrační foto HZS

Profesionální a dobrovolné jednotky hasičů Olomouckého kraje zasahovaly u požáru kůlny v Konici v ulici Zádvoří. Vzplála ve středu večer.

Operační středisko HZS Olomouckého kraje bylo o prvním požáru informováno ve středu 8.2.2017 krátce před osmnáctou hodinou (17:48). Dle získaných informací došlo k požáru v ulici Zádvoří, a to přesněji objektu o rozměru zhruba 4x3 metry, dřevěné kůlny. K místu návazně vyjela profesionální jednotka požární stanice Konice posílená o dobrovolné hasiče Konice, Hvozd a Přemyslovice. Požár se velmi rychle podařilo lokalizovat a také likvidovat.

Padající sníh ze střech si vyžádal výjezdy hasičů

ilustrační foto ber

Kvůli množství sněhu, které za poslední dva dny napadalo v Olomouckém kraji, a také teplotám těsně nad bodem mrazu, začínají hasiči vyjíždět sundávat sněhové převisy ze střech. Jen v průběhu čtvrtku 2. února 2017 ráno vyjeli hasiči ke dvěma takovýmto událostem. 

V 5:50 hodin vyjeli hasiči do Hranic na ulici Galašovu. Sněhové převisy visely nad vstupem do školky asi 2,5 m vysoko. Hasiči je odstranili a vrátili se na základnu. V 8:19 hodin vyjeli hasiči do Ludéřova, místní části Drahanovic. Hasiči po příjezdu zjistili, že nad vchodem do školky visí převis sněhu. Ustavili proto výškovou techniku, pomocí které ho sundali.

Hořel drážní domek v blízkosti místního nádraží!

Foto HZS Ol. kraje

Ve čtvrtek 26. ledna 2017 byl v 16:25 hodin oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje požár drážního domku v Prostějově nedaleko místního nádraží.  

Na místo vyjeli profesionální hasiči z Prostějova a dobrovolní hasiči z Vrahovic a Žešova. "Hasiči po příjezdu zjistili, že požárem je zasažen menší drážní domek o rozměrech asi 5 x 5 metrů. Plameny zachvátily odpad, který byl uvnitř. V průběhu likvidačních prací hasiči rozebírali střešní konstrukci a vyhledávali skrytá ohniska, která dohašovali", popsala událost mluvčí hasičů Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.