hasiči

Staré stanici v Konici odzvonilo aneb poslední střídání směn

Foto HZS Ol. kraje

V pondělí 4. prosince 2017 v sedm hodin ráno vystřídali hasiči naposledy směnu na staré požární stanici v Konici (ul. Hřbitovní) a dnešní směnu odslouží poprvé na stanici nové (ul. Chmelnice). Mezního historického okamžiku se zúčastnil krajský ředitel HZS Olomouckého kraje Karel Kolářík a Vladimír Kubíček, bývalý velitel požární stanice v Konici. Oba hasičům popřáli, aby se jim v nové moderní budově dobře sloužilo, aby jim přirostla k srdci stejně tak, jako stávající stanice a od zásahů se do ní vždy ve zdraví vraceli. 

Nová stanice byla slavnostně otevřena 13. listopadu 2017, hasiči postupně do nových prostor stěhovali vybavení ze stávající stanice. Nová stanice HZS vyrostla na "zelené louce" za třináct měsíců. Profesionální hasiči získali budovu s odpovídajícím zázemím pro jednotku požární ochrany, garáže pro požární techniku, dílny speciálních služeb a zázemí pro fyzickou přípravu.

Při požáru domku v Přemyslovicích zemřel 39letý muž

Foto HZS Ol. kraje

Šest jednotek hasičů Olomouckého kraje v sobotu 2.12.2017 v nočních hodinách zaměstnal požár rodinného domku v Přemyslovicích na Prostějovsku. Prvotní informace o požáru převzala linka tísňového volání HZS Olomouckého kraje krátce před dvaadvacátou hodinou. V domku zemřel muž, žena skončila v péči lékařů. 

Dle informací se valil hustý kouř ze střechy a z místností byly pozorovatelné zuřivé plameny. Operační středisko postupně k místu vyslalo profesionální jednotky požárních stanice Konice a Prostějov, v pozdějším čase také jednotku z Olomouce s doplněním přístrojů s dýchací technikou. Posílení u požáru zajistily také jednotky dobrovolných hasičů Přemyslovice,  Kostelec na Hané a Ptení.

Při požáru domku v Přemyslovicích zemřel 39letý muž

Foto HZS Ol. kraje

Šest jednotek hasičů Olomouckého kraje v sobotu 2.12.2017 v nočních hodinách zaměstnal požár rodinného domku v Přemyslovicích na Prostějovsku. Prvotní informace o požáru převzala linka tísňového volání HZS Olomouckého kraje krátce před dvaadvacátou hodinou. V domku zemřel muž, žena skončila v péči lékařů. 

Dle informací se valil hustý kouř ze střechy a z místností byly pozorovatelné zuřivé plameny. Operační středisko postupně k místu vyslalo profesionální jednotky požárních stanice Konice a Prostějov, v pozdějším čase také jednotku z Olomouce s doplněním přístrojů s dýchací technikou. Posílení u požáru zajistily také jednotky dobrovolných hasičů Přemyslovice, Kostelec na Hané a Ptení.

Na hradě Bouzov hořelo. Naštěstí jen cvičně

Foto HZS Ol. kraje

Hasiči se znovu vrátili na hrad Bouzov do Rytířského sálu. Tentokrát ne kvůli slavnostnímu předávání medailí, ale kvůli fiktivnímu požáru, který vznikl přímo v Rytířském sále. To bylo hlavní téma cvičení, které proběhlo ve čtvrtek 30. listopadu 2017 od 9 hodin na hradě Bouzov.

"Průvodce hradu zjistil při prohlídce požár v Rytířském sále. Požár ohlásil na tísňovou linku 150 a o situaci informoval kastelánku hradu. Následovala evakuace skupiny návštěvníků ze zakouřeného Rytířského sálu. Kastelánka vyrozuměla členy požární hlídky a zajistila vypnutí elektrické energie. Souběžně bylo nutné zajistit a zorganizovat evakuaci celého hradu," informovala mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Požár od myčky nádobí poničil byt a zakouřil panelák

Foto HZS Olomouckého kraje

Zakouřené chodby panelového domu a hrozící nebezpečí pro obyvatele, taková situace se odehrávala chvíli po šestnácté hodině v pátek 24.11.2017 v Olomouci místní části Holice v jednom z panelových domů na ulici Urxova. K místu po získání prvotních informací z hovoru na linku tísňové pomoci vyrazily čtyři hasičské jednotky s výškovou technikou. 

Operační středisko HZS Olomouckého kraje k místu vyslalo jednotky z centrální požární stanice v Olomouci, místních dobrovolných hasičů a Velké Bystřice. Ještě před příjezdem hasičů jeden z obyvatel násilně vniknul do hořících prostor a z bytu zachránil kočku patřící nájemníkům, nikdo jiný se v bytě nenacházel. Prostory byly výrazně zakouřeny a prostoupily schodištěm do všech sedmi pater domu.

V Pěnčíně hořel rodinný dům. Majitelka skončila v nemocnici

Foto HZS Ol. krajehzs

V pondělí 20. listopadu 2017 byl v 8:30 hodin oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje požár rodinného domu v obci Pěnčín. 

Na místo vyjeli profesionální hasiči z Konice a Prostějova a dobrovolní hasiči z Pěnčína, Kostelce na Hané a Náměště na Hané, kteří po příjezdu zjistili, že požár zachvátil předsíňku v přizemním starším rodinném domě. Dům byl silně zakouřen, proto ho hasiči odvětrávali. Plameny dostaly jednotky pod kontrolu během několika minut, likvidaci hlásil velitel zásahu v 9:29 hodin.

"Při požáru se zranila majitelka, která se nadýchala zplodin hoření a zdravotnická záchranná služba ji odvezla do nemocnice na ošetření," uvedla mluvčí hasičů Vladimra Hacsiková.

Hasičská stanice v Konici byla slavnostně otevřena

Foto HZS Ol. kraje

V pondělí 13. listopadu 2017 byla v 10:00 hodin slavnostně otevřena nová stanice profesionálních hasičů v Konici. Slavnostního přestřihnutí pásky a oficiálního uvedení stanice do provozu se zúčastnili Jiří Nováček, 1. náměstek ministra vnitra pro řízení sekce vnitřní bezpečnosti, Drahoslav Ryba, generální ředitel HZS ČR, Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje, Jiří Calábek, zástupce ředitele Divize M – Morava společnosti OHL ŽS a.s., František Novák, starosta města Konice a spousta dalších významných osobností z celé ČR.

Příprava výstavby nové stanice byla zahájena před více než deseti lety a v roce 2009 Olomoucký kraj nechal zhotovit prvotní projektovou dokumentaci. Následně došlo k jejím různým úpravám a v roce 2015 byla převedena na Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje. V roce 2016 město Konice poskytlo HZS Olomouckého kraje pozemek vhodný pro výstavbu a 12. září 2016 bylo zhotoviteli, firmě OHL ŽS a.s., předáno staveniště.

V Lidlu zasahovali hasiči i policisté! Dnes ráno

ilustrační foto ber

Dnes v 4,17 hodin bylo stanici HZS Prostějov a PČR Prostějov nahlášeno vniknutí do prodejny Lidl v Újezdu v Prostějově. Na místo se sjelo několik hasičských vozů a policisté. Jejich zásahu ale nebylo třeba, šlo o planý poplach.

"Signál vydal pult centrální ochrany, který signalizoval vniknutí do objektu. K takovým případům vyjíždíme ze zákona, a protože se jedná o zástavbu rodinných domů, navíc v centru města, vyjíždí vždy několik vozidel," sdělila redakci mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková s tím, že tentokrát se jednalo o planý poplach. (ber)

 

 

Koničtí hasiči převzali novou stanici. I s heliportem

Foto HZS Ol. kraje

Právě dnes, v podělí 13. listopadu, převzali profesionální hasiči z Konice novou požární stanici. Její stavba byla zahájena 3. října 2016.  

Součástí nové požární stanice v Konici je odpovídající zázemí pro jednotku požární ochrany, garáže pro požární techniku, dílny speciálních služeb, tj. strojní, chemické, technické a spojové apod. Z finančního příspěvku Olomouckého kraje je v areálu požární stanice vybudováno místo pro přistání vrtulníku letecké záchranné služby. 

Náklady na vybudování stanice činily 44 415 418,66 Kč s DPH. (ber)

 

Hasiči zasahovali v Kauflandu

ilustrační foto

Ve čtvrtek 9. listopadu 2017 se v Logistickém centru společnosti Kaufland konalo cvičení profesionálních hasičů Olomouckého kraje. V rámci něj si hasiči vyzkoušeli organizaci na místě události, hasební zásah na požárem zasažený prostor, vyhledávání pohřešovaných osob a komunikaci s Krajským operačním a informačním střediskem. Na závěr cvičení hasiči ještě prověřili funkčnost suchovodu, který by byl využit v případě reálného požáru. 

Scénář byl sice předem připraven, ale zásahová jednotka o něm dopředu nevěděla. Celá akce začala oznámením požáru v Logistickém centru společnosti Kaufland na Týnecké ulici v Olomouci  na operační středisko HZS Olomouckého kraje. Na místo vyjeli profesionální hasiči z Olomouce se dvěma cisternami. Hned po příjezdu zjistili, že hoří uvnitř skladu suchých potravin. V objektu se složitým regálovým systémem zůstaly uvězněny dvě osoby. Celý sklad byl hustě zakouřen, přesto hasiči po provedeném průzkumu po několika minutách oba pohřešované muže nalezli.