hasiči

Shořelo luxusní vozidlo za tři miliony. Zbyla karoserie

Foto HZS

Luxusní Porsche Panamera shořelo na obchvatu Olomouce v neděli večer. Škodu vyčíslili hasiči předběžně na tři milióny korun. 

"K požáru došlo na 267. kilometru dálnice D35, konkrétně u sjezdu na dálnici D46. Sjezd musel být kvůli požáru uzavřen," řekl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. "Škoda byla předběžně vyčíslena na tři milióny korun," dodal. (red)

Vážná dopravní nehoda dvou osobních automobilů

Foto HZS

V pátek 13. ledna v 15:59 byla oznámena na operační středisko HZS Olomouckého kraje dopravní nehoda dvou vozidel na silnici I/55 u obce Krčmaň (okres Olomouc) s nutností vyproštění zraněných osob z havarovaných vozidel.

Na místo dopravní nehody vyjely profesionální jednotky ze stanice Přerov a Olomouc společně s jednotkou sboru dobrovolných hasičů obce Dub nad Moravou. "Průzkumem místa nehody bylo zjištěno, že došlo k čelnímu střetu dvou osobních automobilů s nutností vyproštění dvou zraněných osob z jednoho z havarovaných vozidel. Jednotky na místě události provedly zajištění místa nehody, protipožární opatření a začaly pomocí hydraulických vyprošťovacích nástrojů s vyproštěním osob z vozidla. Poté pomocí sorbentu zlikvidovaly únik provozních kapalin.

OBRAZEM: Hasičské selfie

Foto HZS

Práce hasičů je velmi zodpovědná a náročná. To ale neznamená, že se chlapi nemohou pobavit. A umí to skvěle, třeba fotografiemi.

"Selfíčkovat se dá i přes kolegovu GALETKU," připsal k téhle parádní momentce mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Souhlas, viďte? (ber)

V rodinném domě došlo k explozi. Byl v něm muž!

ilustrační foto HZS

Tísňová linka Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje přijala ve večerních hodinách v sobotu 7.1.2017 informaci o neznámé explozi v rodinném domku se zraněním osoby v obci Turovice na Přerovsku.

"K místu události ihned poté vyrazily jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů z požární stanice v Přerově, Bystřice pod Hostýnem a dále hasiči Dřevohostice a místní Turovice. Hasiči provedeným průzkumem navíc zjistili souběžné již uhašené drobné zahoření papírových krabic, vyloučili možnou domněnku předchozí exploze topného systému a dle získaných poznatků začali pracovat s variantou neopatrnosti při manipulaci s nebezpečnou látkou – střelný prach, veškeré další okolnosti dále šetří Policie ČR", popsal událost Zdeněk Hošák, mluvčí HZS Olomouckého kraje.

Rok 2016 se zapsal do statistik největším požárem od vzniku HZS Olomouckého kraje

ilustrační foto HZS Ol. kraje

V loňském roce hasiči v Olomouckém kraji likvidovali jeden požár, který výší své škody dosáhl na prvenství mezi požáry s nejvyšší škodou za posledních šestnáct let. Byl jím červnový požár skladu a třídírny textilu v Olomouci na ulici Matěje z Janova. Požár způsobil předběžně škodu 80 milionů Kč a je tak požárem s největší škodou od vzniku Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje dne 1. ledna 2001.

V průběhu roku hasiči v Olomouckém kraji vyjeli každou stou minutu k zásahu. Při těchto událostech bezprostředně zachránili nebo evakuovali z ohrožených prostor 3949 osob. V roce 2016 zasahovali hasiči Olomouckého kraje celkem u 825 požárů, při kterých zemřely čtyři osoby a šedesát jich bylo zraněno. Škody, které požáry způsobily, dosáhly částky 163.570.000 Kč. Hasiči svými zásahy uchránili hodnoty ve výši 376.610.000 Kč.

Největší požáry (se škodou 3 mil. Kč a vyšší)

Tři králové u hasičů

foto HZS OLK

Stejně jako v předchozích letech navštívili olomoucké profesionální hasiče v pátek 6. ledna 2017 Tři králové. Koledovat mezi hasiče přišli ve 12:30 hodin. 

Kostýmy Melichara, Kašpara a Baltazara oblékli prezident Arcidiecézní charity Olomouc Bohumír Vitásek a charitní pracovníci Miroslav Podhajský a Vojtěch Krystek. Koledovat přišli za tónů kytary a vůně kadidla. Koledníky přivítaly na krajském ředitelství HZS Olomouckého kraje a centrální požární stanici v Olomouci asi dvě desítky příslušníků a občanských zaměstnanců, kteří přispěli do jejich kasičky.

Tři králové všechny obdarovali tradičním tříkrálovým cukrem a kapesními kalendáři.

Ženu, která v lese spadla ze srázu, zachránili hasiči

ilustrační foto HZS Ol. kraje

Tísňová linka Hasičského záchranného sboru byla ve středu 4.1.2017 krátce po šestnácté hodině kontaktována oznamovatelkou pro pomoc po pádu v neznámém terénu ve směru z Nových Losin na Pusté Žibřidovice. V hovoru se paní snažila popsat terén a okolní záchytné body místa události. Dle sdělení se ji udělalo nevolno a návazně upadla, po chvíli došlo k přerušení telefonického spojení, operačnímu středisku se již s paní v nesnázích spojit nepodařilo. 

Okamžitě tedy ve spolupráci s provozovatelem linky 112 zahájilo možnost získání podrobnějších lokalizačních údajů z proběhlého hovoru. K místu události ihned vyslalo nedaleké dobrovolné jednotky Jindřichov a Hanušovice a z řad profesionálních hasičů jednotku požární stanice Šumperk. Do hotovosti a k případnému výjezdu byli kontaktování příslušníci pro obsluhu spojového vozidla z Olomouce a taktéž byla k pomoci připravena speciální technika do terénu z požární stanice Jeseník (sněžný skútr a terénní vozidlo).

Vyšetřování požáru zámku Plumlov policie odložila

ilustrační foto

Jedenáctého října v noci zasáhl střechu levého křídla nízkého zámku v Plumlově požár. Přes rychlý zásah hasičů oheň způsobil škodu ve výši 3 milionů korun. Podle hasičů je za vznikem požáru nedbalost, pachatel ale znám není. Policie případ odložila.

"Prověřování bylo odloženo. V zákonné lhůtě se nepodařilo prokázat skutečnost, že za činem stojí konkrétní osoba," sdělil redakci policejní mluvčí František Kořínek. 

Podle jeho slov to ale neznamená, že případ je definitivně uzavřen. "Kdyby se objevily jakékoli nové skutečnosti, jsme připraveni případ znovu otevřít," dodal. (ber) 

Prostějovské hasiče přivolali k záchraně osoby na Plumlovské přehradě

ilustrační foto HZS Ol. kraje

V pátek 6. ledna 2017 vyjeli v 9:11 hodin prostějovští profesionální hasiči k záchraně osoby, která se propadla do ledu na Plumlovské přehradě. Když hasiči přijeli na místo, zjistili, že se nejedná o skutečnou událost, ale o prověřovací cvičení. Námětem cvičení byla simulace propadnutí osoby ledem a úkolem pro zasahující hasiče byla její záchrana a transport ke břehu.

Hasiči si během výcviku vyzkoušeli několik způsobů záchrany s využitím různých postupů a technických prostředků, které mají k dispozici (házecí pytlík, záchranný kruh, záchrana pomocí žebříků nebo člunu). Tento způsob tréninku je ideální přípravou pro reálné zásahy, se kterými se každoročně hasiči potýkají. Samotná záchrana osob, které se propadnou zamrzlou vodní hladinou do ledové vody, je totiž pro zasahující hasiče velice náročná a může přinést řadu nečekaných komplikací.

Na E. Beneše zasahovaly složky IZS. Kvůli zranění

Foto čtenářka

Technickou pomoc hasičů si dnes vyžádalo zranění obyvatelky jednoho z domů v sídlišti E. Beneše v Prostějově. Na místě zasahovali rovněž policisté a záchranka.

"Obyvatelka bytu zřejmě upadla a způsobila si zranění. Zavolala si záchranku, dveře od bytu ale otevřít nedokázala. Na místo proto vyjeli policisté a hasiči," sdělil PvNovinkám mluvčí Policie ČR František Kořínek. (ber)