herec

Zemřel oscarový režisér Miloš Forman

Ilustrační foto filmserver.cz

Po krátké nemoci zemřel v pátek 13. dubna v USA oscarový režisér Miloš Forman. Bylo mu 86 let.

"Jeho odchod byl klidný a po celou dobu byl obklopen rodinou a svými nejbližšími," uvedla jeho manželka Martina s tím, že poslední rozloučení bude v úzkém rodinném kruhu.

Dnes zemřel Mistr Rudolf Hrušínský

ilustrační foto

Narodil se 17. října 1920 v tehdejším Novém Etynku (dnes Nová Včelnice) jako Rudolf Böhm do rodiny s hlubokými hereckými kořeny, které sahají až k Josefu Kajetánu Tylovi. A od té doby odstartovala výjimečná kariéra Rudolfa Hrušínského.

Diváky udivoval svým klidem, nulovou mimikou, rozvážnými gesty a melancholickýma očima. Duševní rozpoložení postavy a nové pohnutky dokázal přetvořit jen pouhou změnou intonace svého klidného hlasu. 

Vytvořil stovky divadelních a filmových rolí. Osobně nevím, ve které ho mám nejraději. Byl úžasný jako Švejk, Pandrhola, doktor Skružný, komisař Ledvina, veterán Pankrác či převozník Prošek ve Smrti krásných srnců. 

Rudolf Hrušínský zemřel po těžké nemoci 13. dubna 1994 ve věku nedožitých 74 let. Ve svých postavách ale bude žít napořád. (ber)

Dnes se narodil český Král komiků

ilustrační foto archiv ČT

Kdo by neznal hlavního protagonistu filmů Ducháček to zařídí, U pokladny stál, Anton Špelec ostrostřelec, Přednosta stanice či To neznáte Hadimršku. Dnes by své 126. narozeniny oslavil český herec Vlasta Burian. 

Jan Werich o Burianovi řekl: "Kdybych měl třídit, řekl bych, že Hašler byl komik regionální, Ferenc Futurista evropský, Vlasta Burian světový, jeden z deseti nejlepších komiků světa."

Komik Vlasta Burian, vlastním jménem Josef Vlastimil Burian (9. 4. 1891 – 31. 1. 1962) byl divadelní herec, režisér, zpěvák, divadelní ředitel, sportovec, podnikatel, filmový herec, spisovatel, mim a imitátor, který byl jedním z nejpopulárnějších herců za první republiky. Po válce byl nařčen z kolaborace s nacisty.

Zemřel režisér Juraj Herz

Foto Juraj Herz

Ve věku 83 let zemřel režisér Juraj Herz. Natočil mimo jiné filmy Spalovač mrtvol či Petrolejové lampy, pohádky Panna a netvor či Deváté srdce nebo první český horor Upír z Feratu. Jeho posledním filmem byl snímek z roku 2010 Habermannův mlýn. 

Mnohé z pětadvaceti Herzových celovečerních filmů získaly ocenění na prestižních filmových festivalech. Například před osmi lety obdržel Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Je také držitelem ocenění Český lev za celoživotní dílo. (red)

 

 

Zemřel herec Marián Labuda

ilustrační foto ČT

Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel slovenský herec Marián Labuda. Podle webu Cas.sk mu selhalo srdce. 

Mariána Labudu znají velmi dobře i čeští diváci. Mezi jeho nejslavnější role patří řidič náklaďáku Pávek v komedii Vesničko má středisková. Naposledy si zahrál v úspěšné pohádce Anděl páně 2 režiséra Jiřího Stracha. Z dalších filmů můžeme zmínit například Obsluhoval jsem anglického krále, Odcházení, Čert ví proč, Lotrando a Zubejda, Roming, Král Ubu. (ber)

 

Dnes by slavil narozeniny Jiří Sovák

ilustrační foto ČT

Dnes by 97. narozeniny oslavil slavný český herec Jiří Sovák. Uměl zahrát prakticky všechno, vypadal přirozeně v montérkách jako i v obleku, ve fraku či v historickém kostýmu. Vystřihl lehce seriózního úředníka, opilce anebo nevrlého dědka v rádiovce a této tvárnosti režiséři hojně využívali. Skvělý komediální herec a bavič se narodil 27. prosince 1920.

Těžko by si dnes někdo představil neurotického revizora na penzi Evžena Humla z Chalupářů, mistra Kroupu z nestárnoucího filmu Marečku, podejte mi pero! či koumavého Bouvarda ze seriálu Byli jednou dva písaři jinak než v podání Jiřího Sováka. Totéž platí i pro docenta Beránka v komiksovém filmu Kdo chce zabít Jessii? či jeho fasádníka v Podskalského komedii Světáci. Nezapomenutelný byl i ve filmu Ať žijí duchové! jako rytíř Brtník z Brtníku či jako kouzelník Vigo z Arabely. Jiří Sovák zemřel 6. září 2000. (ber)

Dnes zemřel Tulák Charlie. Před čtyřiceti lety

ilustrační foto ČT

Pětadvacátého prosince 1977 zemřel ve věku 88 let jeden z nejslavnějších filmových tvůrců všech dob, Sir Charles Spencer Chaplin.

Britský herec, režisér a scenárista se proslavil jako tulák Charlie. S buřinkou, hůlkou a v sešmajdaných botách vyprávěl příběhy, kde kromě humoru nabízel i dojetí. (red)

Jiří Suchý slaví 86. narozeniny

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Český divadelník, hudebník, textař, básník, skladatel, spisovatel, filmař, grafik, výtvarník, divadelní režisér a sběratel.

Je spoluzakladatel Divadla Na zábradlí a Semaforu. Spolupracoval s Miroslavem Horníčkem, Ivanem Vyskočilem, později vytvořil autorskou dvojici s Jiřím Šlitrem. Po Šlitrově smrti se jeho hlavním divadelním partnerem stala Jitka Molavcová.

Výstavu zhruba třiceti litografií, fotografie ze soukromého života a plakáty divadla Semafor, nazvanou Jiří Suchý - 85+, můžete až do 12. listopadu vidět ve Vlastivědném muzeu v Olomouci.

Gratulujeme! (red)

 

Zemřel herec Jan Tříska

ilustrační foto divadlonajezerce.cz

Po sobotním pádu z Karlova mostu v Praze zemřel v nemocnici herec Jan Tříska. Tříska spadl v sobotu z Karlova mostu do řeky Vltavy, odkud ho vytáhla dvojice ve výletní lodi. Záchranáři ho poté převezli do nemocnice. Dnes ráno následkům podchlazení podlehl. Bylo mu 80 let.

Jana Třísku známe z filmů jako Obecná škola, Želary a podobně. Já jsem jej viděla několikrát v divadle. V tom prostějovském v jedinečném představení KUMŠT, kde mu skvěle sekundovali další dva Janové, Hrušinský a Kačer. Dodnes na tohle vystoupení vzpomínám s úsměvem. Tak se mějte dobře, Jene. (ber)

 

Král komiků by měl dnes narozeniny

ilustrační foto

125. narozeniny by dnes oslavil čslavný eský herec Vlasta Burian. Mezi jeho nesmrtelné filmy patří například U pokladny stál, Přednosta stanice, Ducháček to zařídí či Anton Špelec Ostrostřelec. 

Muž, označovaný jako Král komiků, zemřel 31. ledna 1962. Který film máte nejraději vy? (red)