Historia

Neděle na hlavním náměstí ve znamení promenády!

ilustrační foto Kloboukový klub

Pokud chcete neděli strávit v Prostějově, můžete si ji zpestřit procházkou na hlavní náměstí. Nebudete litovat, čeká vás tam totiž tradiční promenáda.

Ve 14 hodin se můžete přidat k těm, které oslovily tradiční promenády. „Sejdeme před radnicí a vydáme se k jednomu z měšťanských domů, o kterých jsme prozatím nemluvili. Dozvíme se něco zajímavého z jeho historie,“ zvou organizátoři, Divadelní spolek Historia a Loutkové divadlo Starost.

Pokud se chcete podívat, jak promenáda vypadá, zhlédněte https://vimeo.com/30859678

"Tato promenáda bude před zimní pauzou poslední, znovu se setkáme až na jaře příštího roku," upozorňují organizátoři. (ber)

Neděle na hlavním náměstí. Promenáda a prohlídka věže

ilustrační foto iprostejov.cz

Pokud chcete neděli strávit v Prostějově, můžete si ji zpestřit procházkou na hlavní náměstí. Nebudete litovat, čekají vás tam totiž hned dvě akce. Tou první je prohlídka radniční věže, druhou tradiční promenáda.

Na prohlídku prostějovské dominanty se můžete vydat ve 13, 14 a 15 hodin. Je bezplatná.

Ve 14 hodin se pak můžete přidat k těm, které oslovily tradiční promenády. „Sejdeme před radnicí a vydáme se k jednomu z měšťanských domů, o kterých jsme zatím nemluvili. Dozvíme se něco zajímavého z jeho historie,“ zvou organizátoři, Divadelní spolek Historia a Okrašlovací spolek Prostějov. Na promenádu se vydáte ve 14 hodin. (red)

Eva Suchánková oslavila neuvěřitelné osmdesátiny!

Foto publikace Eva Suchánková

 

Je šarmantní, nesmírně vzdělaná, moudrá, a v neposlední řadě krásná. Díky ní vznikl Divadelní spolek Historia, jedinečné Dámské jízdy a Kloboukový klub. Má Prostějov pod kůží, miluje jeho historii a ráda ji přibližuje ostatním. Vychovala řadu umělců, vlastní unikátní sbírku historických oděvů a je nositelkou několika cen. Eva Suchánková, pojem nejen mezi prostějovskými divadelníky, oslavila neuvěřitelné osmdesáté narozeniny.

Na benefici, která se uskutečnila v minulých dnech v Kulturním klubu Duha, se jubilantce dostalo nejen spousty gratulací, ale i památky v podobě knižního Památníku. V něm na spolupráci s jedinečnou dámou zavzpomínala řada jejích přátel a žáků. O vznik této publikace se zasloužila Dagmar Roháčková z Státního okresního archivu se svými přáteli. "Evička u nás obdivovala památník věnovaný Ludmile Kováříkové a mě napadlo, že by jí taková publikace velmi potěšila", řekla Roháčková. Potěšením z dlouholeté spolupráce se netají ani předsedkyně Okrašlovacího spolku Prostějov Milada Sokolová.

Dámská jízda se Stoletou dámou letos naposledy

ilustrační foto pozvánka

 

Oblíbené Dámské jízdy, které již několik let pořádá divadelní společnost Historia, mají pokračování. Už 26. října se při ní můžete letos naposledy setkat se Stoletou dámou.

Stoletá dáma v podobě prostějovské radnice je námětem setkání, které se uskuteční v 16 hodin v Kulturním klubu Duha. Můžete se těšit na setkání s historickými osobnostmi, které jsou s dominantou města už navždy spojeny. A slíbit můžeme i jedinečný komentář Evy Suchánkové. Takže „gurmánky a gurmáni“, udělejte si značku v kalendáři, zcela jistě nebudete litovat! (red)    

OBRAZEM: Muzejní derniérou byla malá Paříž

Foto ber

 

Ve čtvrtek  se v Muzeu a galerii Prostějovska konala derniéra výstavy Historická vozidla v obrazech malířky Věry Hejdové. Jejím zpestřením byl návrat do 30. let spolku Historia.

Unikátní klobouky doplněné dobovým oděvem i doplňky v podobě bot či kabelek představila početnému publiku Eva Suchánková. Sedm desítek originálních pokrývek hlavy nejen osobně restaurovala, ale mnohdy i vyprosila na zápůjčku právě pro tuto příležitost.

Na plese nechyběla ani babička spisovatele Edvarda Valenty

Foto PvNovinky.cz

 

Prostějovskou plesovou sezonu zahájil městský ples. Jeho počátek okořenily zajímavou a vtipnou scénkou také dvě dámy ze spolku Historia – Eva Suchánková a Jarmila Hlaváčová.

Obě dámy v dobových šatech včetně všech doplňků představovaly babičku Edvarda Valenty Josefínu Chmelařovou a její kamarádku, manželku někdejšího prostějovského radního, Marii Neumannovou. V úvodu předvedly humornou scénku, v níž nachytaly mladého Wolkra, kterak u radnice kouří s kamarádem Valentou, považte!

OBRAZEM: Křest dokumentu Historia!

Foto PvNovinky.cz

 

Nádherný zážitek prožili v sobotním odpoledni v kině Metro 70 pozvaní hosté na slavnostní křest nově vzniklého dokumentárního filmu o divadelním spolku Historia.

Několik fotografií je z krátkého filmu, který byl promítán na počátku programu, některé ze slavnostního křtu, některé ze společenského setkání po premiéře filmu.

"Kmotry byli Milada Sokolová a Josef Augustýn, záštitu převzal nad celou akcí náměstek hejtmana Olomouckého kraje Radovan Rašťák," uvedla Prostějovským novinkám hlavní aktérka dokumentu Eva Suchánková.

"Byl to nezapomenutelný zážitek. Několikrát během filmu jsem si uvědomila, jaká je Eva Suchánková neporazitelná ženská. Obdivuji ji," uvedla jedna z mnoha účastnic slavnostního křtu. (red)

Dokument o spolku Historia míří na plátno

ilustrační foto

Očekávaný dokumentární film o Divadelním spolku Historia je po roku a půl natáčení konečně na světě. Snímek Ondřeje Sovíka bude mít premiéru 9. listopadu v 16 hodin.

Tématem filmu je Divadelní spolek Historia, jehož činnost se datuje od roku 1990. Za tu dobu spolkem prošly desítky lidí, odehrály se stovky vystoupení a podařilo se populárně naučnými pořady seznámit širokou veřejnost nejen s historií odívání, ale i se zajímavými osobnostmi minulých let.