hlavní nádraží

Místo hotelu market? Železniční správa o pronájmu jedná

ilustrační foto ber

Prostějovské hlavní nádraží se mění. Do části areálu se před časem vrátila Policie ČR, využití v podobě zázemí pro zaměstnance drah našla i část bývalého hotelu.  Místo restaurace v přízemí budovy hotelu by podle informací SŽDC mohl být market. 

"V případě volných nebytových prostor na hlavním nádraží v Prostějově máme zájem o spolupráci s obchodními řetězci a v této věci také jednáme," sdělila PvNovinkám už v listopadu mluvčí Správy železniční dopravní cesty Kateřina Šubová.

Podle informací redakce vedla SŽDC jednání s řetězci Penny a Billa, nebyla ale úspěšná. V lednu objekt nabídla řetězcům Globus, COOP Centrum a Hruška. (ber) 

 

Policisté jsou na nádraží spokojeni. Ubylo i kriminality

ilustrační foto PČR

Dvacátého listopadu 2017 se do nově zrekonstruované budovy na prostějovském hlavním nádraží přestěhovali policisté z obvodního oddělení policie Prostějov 2 z dosavadního působiště ve Vrahovicích. Záhy je následovali kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality a oddělení kriminalistické techniky služby kriminální policie a vyšetřování. Policisté si chválí nové prostory, veřejnost úbytek kriminality. 

"Od té doby, co jsou tady policisté zpátky, ubylo kapesních krádeží, nevyskytuje se zde tolik bezdomovců, kteří obtěžovali cestující nejrůznějšími způsoby. Jsme rádi, že se sem vrátili, občas to tady, hlavně večer a o víkendech, bylo o strach," nechala se slyšet pracovnice jedné prodejen v hale nádrží. 

Místo hotelu na nádraží obchodní řetězec? Železničáři to nevylučují

ilustrační foto ber

Prostějovské hlavní nádraží se mění. Do části areálu se před časem vrátila Policie ČR, využití v podobě zázemí pro zaměstnance drah našla i část bývalého hotelu. Zdá se, že se rýsuje i budoucnost restaurace, která byla v přízemí této budovy. Mohl by zde být market. 

"V případě volných nebytových prostor na hlavním nádraží v Prostějově máme zájem o spolupráci s obchodními řetězci a v této věci také jednáme. Zatím nemáme konkrétní informace," sdělila PvNovinkám mluvčí Správy železniční dopravní cesty Kateřina Šubová.

Podle informací redakce vede SŽDC jednání s řetězci Penny a Billa. (ber) 

 

Prostějovská mašinka na opravy zatím čeká, vzkazují z Lužné

ilustrační foto ČD

Čtrnáctého listopadu zmizela od prostějovského hlavního nádraží lokomotiva 310.127. Mašinka, která je jediným zachovaným strojem své řady, putovala do Muzea ČD v Lužné u Rakovníka. PvNovinky se informovaly o jejím současném stavu hned u zdroje. 

"Podle informací z Depa historických vozidel v Lužné bude na lokomotivě přes zimu proveden nový ochranný nátěr a doplněny chybějící konstrukční celky, jejichž soupis však zatím nemáme k dispozici. Stroj by měl být součástí luženské expozice od hlavní sezony 2018," sdělil PvNovinkám manažer projektu ČD Nostalgie Marek Plochý.

Obvodní oddělení PČR Prostějov 2 se právě stěhuje

Foto PČR

Dnes v době od 7:00 do 15:00 hodin probíhá stěhování sídla policistů obvodního oddělení Prostějov 2 z dosavadního působiště v ulici Karolíny Světlé stěhuje do nových prostor u Hlavního vlakového nádraží v Janáčkově ulici 2 v Prostějově. Během stěhování v době od 7:00 do 15:00 hodin veškerou agendu obvodního oddělení Prostějov 2 převezmou kolegové na obvodním oddělení Prostějov 1 na adrese Újezd 12, Prostějov.

"V uvedenou dobu budou mimo provoz i telefonní linky stěhovaného útvaru, proto vyzýváme veřejnost, aby v případě potřeby svá oznámení podávala výhradně na lince tísňového volání č. 158. V případě neodkladných dotazů se lze telefonicky obrátit i na policisty stálé služby obvodního oddělení Prostějov 1 na čísle 974 781 651.Běžná činnost obvodního oddělení Prostějov 2 bude v nových prostorách obnovena nejpozději v pondělí 20. listopadu 2017 v 15:00 hodin. Všechny dosavadní telefonické a e-mailové kontakty zůstanou beze změny", uvádí policie.

Policisté se stěhují na nádraží. V pondělí

ilustrační foto ber

V pondělí 20. listopadu 2017 se obvodní oddělení policie Prostějov 2 z dosavadního působiště v ulici Karolíny Světlé přestěhuje do nových prostor u Hlavního vlakového nádraží v Janáčkově ulici 2 v Prostějově.

"Během stěhování v době od 7 do 15 hodin veškerou agendu obvodního oddělení Prostějov 2 převezmou kolegové na obvodním oddělení Prostějov 1 na adrese Újezd 12, Prostějov. V uvedenou dobu budou mimo provoz i telefonní linky stěhovaného útvaru, proto vyzýváme veřejnost, aby v případě potřeby svá oznámení podávala výhradně na lince tísňového volání č. 158. V případě neodkladných dotazů se lze telefonicky obrátit i na policisty stálé služby obvodního oddělení Prostějov 1 na čísle 974 781 651," uvedl policejní mluvčí František Kořínek.

OBRAZEM: Od podstavce k valníku

ilustrační foto

Jak jsme již mnohokrát psali, historickou mašinku z předminulého století nechaly České dráhy přemístit do svého muzea, do Lužné u Rakovníka.

Celých pět hodin trvalo přepravní firmě mašinku naložit, přesto po ní zbylo již jen prázdné místo a množství fotografií. (red)

Mašinka od nádraží je definitivně pryč

Foto ber

Dlouhých pět hodin zabralo přepravní firmě sundání a naložení mašinky, která od roku 1980 stála na podstavci u prostějovského hlavního nádraží. Malá, původně lokálková lokomotiva, byla vyrobena v roce 1889 a naposledy jezdila v dnes již neexistujícím cukrovaru v Bedihošti. Nyní zamířila do muzea ČD v Lužné u Rakovníka.  

Po ukončení provozu na veřejné síti sloužila ještě v cukrovaru v Bedihošti. Stroj absolvoval svou poslední jízdu v roce 1968. Poté lokomotivu určenou k sešrotování zrenovovali v sedmdesátých letech nadšení železničáři. Není bez zajímavosti, že se jedná o jediný dochovaný exemplář - stejný typ lokomotivy „hrál“ například ve filmu Páni kluci. 

V muzeu Českých drah v Lužné u Rakovníka bude mít zrenovovaný a opravený stroj dobrou společnost, a to přes třicet parních lokomotiv. (ber)

OBRAZEM: Stěhování mašinky se protahuje

ilustrační foto

Zatímco stěhovací parta byla na hlavním nádraží v Prostějově krátce po patnácté hodině, jeřáb dorazil o půl hodiny později. Po osmnácté hodině odpovědní pracovníci stále přemýšleli, jak mašinku uchytit. Tahač, na kterém má odcestovat, rovněž nedorazil.

"Náš časový harmonogram byl trochu jiný, stroj měl být naložen kolem 18,30 hodin. To se tedy určitě neuskuteční," sdělila redakci mluvčí drah Kateřina Šubová. Podle jejích slov prozatím není jasné, co bude s podstavcem, na kterém mašinka stojí. "Zatím nevíme, jestli jej využijeme jinak, nebo zlikvidujme," dodala. 

Situaci i nadále sledujeme. (ber)

 

OBRAZEM: Mašinka už se stěhuje!

Foto ber

Mašinka, stojící u hlavního prostějovského nádraží, se stěhuje do svého nového domova. Na místo už dorazili pracovníci přepravní firmy.

"Čekáme na jeřáb a tahač," sdělili redakci dva muži, kteří tvoří předvoj stěhovacího konvoje. Mašinka pak po D46 zamíří do svého nového domova, do Muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka, kde bude na přelomu roku 2017 a 2018 zrenovována a vystavena v expozici. (ber)