hlavní nádraží

Obvodní oddělení PČR Prostějov 2 se právě stěhuje

Foto PČR

Dnes v době od 7:00 do 15:00 hodin probíhá stěhování sídla policistů obvodního oddělení Prostějov 2 z dosavadního působiště v ulici Karolíny Světlé stěhuje do nových prostor u Hlavního vlakového nádraží v Janáčkově ulici 2 v Prostějově. Během stěhování v době od 7:00 do 15:00 hodin veškerou agendu obvodního oddělení Prostějov 2 převezmou kolegové na obvodním oddělení Prostějov 1 na adrese Újezd 12, Prostějov.

"V uvedenou dobu budou mimo provoz i telefonní linky stěhovaného útvaru, proto vyzýváme veřejnost, aby v případě potřeby svá oznámení podávala výhradně na lince tísňového volání č. 158. V případě neodkladných dotazů se lze telefonicky obrátit i na policisty stálé služby obvodního oddělení Prostějov 1 na čísle 974 781 651.Běžná činnost obvodního oddělení Prostějov 2 bude v nových prostorách obnovena nejpozději v pondělí 20. listopadu 2017 v 15:00 hodin. Všechny dosavadní telefonické a e-mailové kontakty zůstanou beze změny", uvádí policie.

Policisté se stěhují na nádraží. V pondělí

ilustrační foto ber

V pondělí 20. listopadu 2017 se obvodní oddělení policie Prostějov 2 z dosavadního působiště v ulici Karolíny Světlé přestěhuje do nových prostor u Hlavního vlakového nádraží v Janáčkově ulici 2 v Prostějově.

"Během stěhování v době od 7 do 15 hodin veškerou agendu obvodního oddělení Prostějov 2 převezmou kolegové na obvodním oddělení Prostějov 1 na adrese Újezd 12, Prostějov. V uvedenou dobu budou mimo provoz i telefonní linky stěhovaného útvaru, proto vyzýváme veřejnost, aby v případě potřeby svá oznámení podávala výhradně na lince tísňového volání č. 158. V případě neodkladných dotazů se lze telefonicky obrátit i na policisty stálé služby obvodního oddělení Prostějov 1 na čísle 974 781 651," uvedl policejní mluvčí František Kořínek.

OBRAZEM: Od podstavce k valníku

ilustrační foto

Jak jsme již mnohokrát psali, historickou mašinku z předminulého století nechaly České dráhy přemístit do svého muzea, do Lužné u Rakovníka.

Celých pět hodin trvalo přepravní firmě mašinku naložit, přesto po ní zbylo již jen prázdné místo a množství fotografií. (red)

Mašinka od nádraží je definitivně pryč

Foto ber

Dlouhých pět hodin zabralo přepravní firmě sundání a naložení mašinky, která od roku 1980 stála na podstavci u prostějovského hlavního nádraží. Malá, původně lokálková lokomotiva, byla vyrobena v roce 1889 a naposledy jezdila v dnes již neexistujícím cukrovaru v Bedihošti. Nyní zamířila do muzea ČD v Lužné u Rakovníka.  

Po ukončení provozu na veřejné síti sloužila ještě v cukrovaru v Bedihošti. Stroj absolvoval svou poslední jízdu v roce 1968. Poté lokomotivu určenou k sešrotování zrenovovali v sedmdesátých letech nadšení železničáři. Není bez zajímavosti, že se jedná o jediný dochovaný exemplář - stejný typ lokomotivy „hrál“ například ve filmu Páni kluci. 

V muzeu Českých drah v Lužné u Rakovníka bude mít zrenovovaný a opravený stroj dobrou společnost, a to přes třicet parních lokomotiv. (ber)

OBRAZEM: Stěhování mašinky se protahuje

ilustrační foto

Zatímco stěhovací parta byla na hlavním nádraží v Prostějově krátce po patnácté hodině, jeřáb dorazil o půl hodiny později. Po osmnácté hodině odpovědní pracovníci stále přemýšleli, jak mašinku uchytit. Tahač, na kterém má odcestovat, rovněž nedorazil.

"Náš časový harmonogram byl trochu jiný, stroj měl být naložen kolem 18,30 hodin. To se tedy určitě neuskuteční," sdělila redakci mluvčí drah Kateřina Šubová. Podle jejích slov prozatím není jasné, co bude s podstavcem, na kterém mašinka stojí. "Zatím nevíme, jestli jej využijeme jinak, nebo zlikvidujme," dodala. 

Situaci i nadále sledujeme. (ber)

 

OBRAZEM: Mašinka už se stěhuje!

Foto ber

Mašinka, stojící u hlavního prostějovského nádraží, se stěhuje do svého nového domova. Na místo už dorazili pracovníci přepravní firmy.

"Čekáme na jeřáb a tahač," sdělili redakci dva muži, kteří tvoří předvoj stěhovacího konvoje. Mašinka pak po D46 zamíří do svého nového domova, do Muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka, kde bude na přelomu roku 2017 a 2018 zrenovována a vystavena v expozici. (ber)

Historická lokomotiva se definitivně stěhuje!

ilustrační foto ČD

Historická lokomotiva, která byla roky umístěná na podstavci před vchodem do prostějovského hlavního nádraží, dostane nový domov. Jediný zachovaný exemplář této řady lokomotiv tak bude umístěn v ČD Muzeu v Lužné u Rakovníka, kde bude na přelomu roku 2017 a 2018 zrenovován a vystaven v expozici. 

Před prostějovské nádraží byl stroj umístěn v září roku 1980. Za téměř čtyřicet let, kdy se lokomotiva stala už zažitým symbolem přednádražního prostoru, byla ale několikrát cílem útoků vandalů. Naposledy loni v červenci na místo, kde dříve stával topič, někdo hodil zapálený hadr a naštěstí došlo jen k malému požáru. Stroj, který je sice nepojízdný, ovšem jeho historická hodnota je nevyčíslitelná, je jediným zachovalým exemplářem této řady a nejen proto se České dráhy rozhodly, že stojí za záchranu.

SŽDC se vrhne na prostějovská nádraží

ilustrační foto ber

Při nedávném předání budovy na prostějovském hlavním nádraží Policii ČR zmínil Tomáš Drmola, náměstek generálního ředitele Správy železniční dopravní cesty, i samotná nádraží. Místní i hlavní čekají velké změny.

"Hlavní nádraží má dosud venkovský charakter, částečně i díky nástupištím. Ta budou předělána na peróny s podchody a zmodernizována," uvedl Drmola. Podle jeho slov je investice odsouhlasena a SŽDC na ni již vyčlenilo finanční prostředky. S opravou by se mělo začít v roce 2020, trvat by měla dva roky. 

Policisté se stěhují na nádraží. Nájemné platit nebudou

Foto ber

Jak PvNovinky informovaly, na prostějovské hlavní nádraží se opět vrací Policie ČR. Podle informací redakce se tam přestěhuje Obvodní oddělení Prostějov 2. Správa železniční dopravní cesty investovala do rekonstrukce části budovy osm milionů, policisté ji budou mít v užívání zdarma.

„Policie ČR bude prostory SŽDC využívat bezúplatně na dobu neurčitou. Máme podepsanou Smlouvu o výpůjčce nebytových prostor s Česká republika – Krajské ředitelství policie Olomouckého kraje. O faktickém předání a převzetí se sepíše předávací protokol. Policie ČR ponese veškeré náklady spojené s provozem a řádnou údržbou,“ sdělila PvNovinkám mluvčí SŽDC Kateřina Šubová s tím, že celkové letošní náklady na stavební úpravy na prostějovském hlavním nádraží pro PČR dosáhnou cca osm milionů korun. 

Udržovat WC na nádraží není med, říká provozovatelka

Foto ber

Na stav toalet na hlavním prostějovském nádraží se stále snáší kritika. Špína, voda, která neteče. PvNovinky proto oslovily provozovatelku, paní Jiřinu. A také se několikrát na toalety vypravily.

Tři dny po sobě, vždy různou hodinu, byly toalety v naprostém pořádku. Čisto, voňavo. Jen čtvrtý den byl na jedné z toalet na zemi papír. 

"Chodíme uklízet třikrát denně, já zaběhnu i mimo tuto dobu, kdykoli mám chvilku, abych to zkontrolovala," říká paní Jiřina. Podle jejích slov byly toalety před rokem zrekonstruovány a vypadají mnohem lépe. Na tom, že jsou v čistotě, má zásluhu i uzavření nádražní restaurace. "Ubyli tzv. problémoví hosté, to jsme poznali vzápětí. Nemají důvod se na nádraží zdržovat a tomu odpovídá i stav toalet," vysvětluje.