Hloučela

Hloučela se bude uklízet 15. září. Přidají se skauti i ženy z HC Rebels!

Foto Jiří Malíček

Během Celosvětového úklidového dne, který se bude konat 15. září 2018, se miliony lidí ve 134 zemích postaví proti globálnímu problému s odpady tím, že uklidí silnice, parky, pláže, lesy, řeky. Tisíce komunit budou fungovat jako jedna „zelená vlna“, která se potáhne od Nového Zélandu po Havaj. Zapojí se i Česká republika a samozřejmě Prostějov. Přihlášeni jsou ochránci přírody z Irisu, Komerční banka a přihlásil se i Okrašlovací spolek Prostějov, jak redakci potvrdila předsedkyně Milada Sokolová.

„Tentokrát se k dobrovolníkům přidá dvacítka skautů ze střediska Járy Kaštila a také HC Rebels - hráčky z místního hokejového klubu. A já jsem nesmírně šťastná, že nás bude tolik," dodala Milada Sokolová.

Sraz je v 9 hodin hodin u mostu na Olomoucké. „Půjdeme dvěma směry, vlevo i vpravo od Olomoucké, potom budeme jako již tradičně opékat párky," doplnila informaci.

Měsíčník Olomoucký kraj zveřejnil termín sjezdu Hloučely v červnu. Z důvodu sucha "se nejede"!

Foto Jan Pospíšil (Prostějovsko ve fotografiích)

Pokud jste z poštovní schránky vytáhli květnové vydání měsíčníku Olomoucký kraj, vězte, že ne vše je v něm dobře. Měsíčník totiž vydal článek o možnosti přihlásit se ke sjezdu Hloučely. Jenže s termínem, který neplatí!

"Na základě dotazů znovu opakuji, že po dohodě s Povodím Moravy byl termín sjezdu přesunut na září," upozornila za pořadatele předsedkyně Okrašlovacího spolku města Prostějova Milada Sokolová s tím, že důvodem je hrozící sucho. 

"Samozřejmě si uvědomuji, že i náš region je několik let ohrožen nedostatkem srážek a tudíž vody. V žádném případě bychom akcí nechtěli ohrozit plaveckou a rybářskou sezónu, či stát za ekologickou katastrofou. Proto jsme návrh Povodí Moravy na odklad ihned akceptovali," uvedla Sokolová.

Pozor! Sjezd Hloučely se odkládá kvůli suchu. Na podzim!

Foto: Jan Pospíšil (in: Prostějovsko ve fotografiích)

Na 16. června naplánoval Okrašlovací spolek města Prostějova ve spolupráci se Sportcentrem DDM Prostějov pod záštitou Zdravého města Prostějov a jeho političky Aleny Raškové sjezd řeky Hloučely. Povodí Moravy červnový termín odsouhlasilo, dnes ovšem informovalo, že rozumnější by s ohledem na sucho, které trápí celou republiku, bylo odsunout termín na podzim.

"V současné době opravdu není celková situace dobrá a jsme nuceni připravovat řadu opatření k omezení negativních dopadů sucha. I když jsou v současné době VD Plumlov cca 4 centimetry pod maximálnou zásobní hladinou, lze očekávat postupné zhoršování stavu a naším propočtem by zvýšení odtoku na cca 7 m3/s po dobu čtyř hodin znamenalo pokles hladiny na VD o cca 25 centimetrů.

Vodáci, pozor! Lodě došly!

ilustrační foto Zdeněk Vysloužil

Pokud hodláte 16. června sjet Hloučelu, vězte, že tak budete moci učinit pouze v případě, že budete mít vlastní loď. O zapůjčení lodí byl totiž velký zájem a organizátorům se přihlásila spousta osob.

Naposledy se Hloučela sjížděla před deseti lety. "Zdálo se mi to jako dobrý nápad tuhle tradici obnovit a tak jsem oslovila Povodí Moravy, zda by bylo možné zvýšit průtok z přehrady. Pan ředitel souhlasil," uvedla zastupitelka a předsedkyně Okrašlovacího spolku města Prostějova Milada Sokolová. Spolu s Okrašlovacím spolkem se na organizaci bude velkou měrou podílet Sportcentrum - DDM Prostějov.

Akce není určena pro vodáky - začátečníky. Říčka Hloučela je záludná, rozhodně si zaslouží respekt. Účastníky čeká i překonání dvou jezů. Samozřejmě po souši.

Podzimní Hloučela fotoaparátem Leo Ševčíka

Foto Leo Ševčík

Další fotografie z dílny Leo Ševčíka nám dorazily do redakčního e-mailu.

Pokud se zvedne mlha, je barevná Hloučela na podzim nejkrásnější. (red)

OBRAZEM: Park u Hloučely roste

Foto ber

Rozšíření biokoridoru Hloučela o park se stává skutečností. Stroje se do oranice v polích za novou nemocnicí zakously v srpnu. Park by měl být stavebně dokončen v listopadu letošního roku.

V tříhektarovém parku najdou své místo stromy, keře a samozřejmě tráva. "V této chvíli se pracuje na mlatových stezkách a osazují se některé dřeviny. Zbytek výsadby bude proveden na jaře příštího roku, podle druhu dřevin," sdělil náměstek Zdeněk Fišer. 

OBRAZEM: Podzim na Hloučele fotoaparátem Leo Ševčíka

Foto Leo Ševčík

Do redakčního e-mailu nám připutovaly fotografie podzimní Hloučely.

Opět nám je zaslal čtenář Leo Ševčík, který se vydal na procházku a pořídil snímky pro ty, kteří nemají na procházky Hloučelou čas. Děkujeme. (red)

OBRAZEM: Ukliďme si Česko s Okrašlovacím spolkem

Foto ber, PvNovinky.cz

Dnes ráno se do klidu Hloučely pustil i Okrašlovací spolek města Prostějova. Po břehu Hloučely se z Olomoucké ulice k Močidýlkům spolu s členy spolku vydaly dvě desítky sběračů.

"Je nás méně, než na jaře, sešlo se ale zase zdravé jádro," komentovala účast Milada Sokolová. I tentokrát se v blízkosti našeho vodního toku našly stovky kilogramů nejrůznějších odpadků. A nechyběl ani nákupní košík, ukrytý v houští či rozmontovaná žehlička. "Vloni jsme zde našli televizi," pochlubili se mladí uklízeči. 

Ve stejnou dobu se uklízelo i u Abrahámka, kam zamířili ochránci přírody a jejich příznivci. (ber)

 

Nedělní úklid na Hloučele? Nic nemožného

Foto čtenář

Nedělní procházka udělala čtenářce Kamile velkou radost. Zachytila dva mladé lidi, dívku a chlapce ve věku náctiletých, při úklidu Hloučely.

"Šla jsem na procházku s naším pejskem a narazila jsem na dva teenagery, kteří měli s sebou pytle a rukavice, a uklízeli v okolí Hloučely u sídliště E. Beneše. Udělalo mi to nesmírnou radost a zeptala jsem se, co je to napadlo. Prý, že byli nedávno tady na procházce a viděli ten neskutečný nepořádek, tak se pustili dnes do úklidu", napsala k zaslaným fotografiím čtenářka Kamila.

A my jsme nesmírně rádi, že o takovém skutku můžeme napsat. (red)

OBRAZEM: Park u Hloučely už roste

ilustrační foto

Rozšíření biokoridoru Hloučela o park se stává skutečností. Stroje se zakously do oranice v polích za novou nemocnicí. Park s mlatovými cestami by měl být dokončen v listopadu letošního roku.

V tříhektarovém parku najdou své místo stromy, keře a samozřejmě tráva. Město za jeho realizaci zaplatí pět milionů, z toho 1,6 milionu dostane z dotací ROP. (ber)