hřbitov

Žešovský hřbitov si město musí půjčit. Od církve

Foto archiv ber

O hřbitov v Žešově pečuje město Prostějov spoustu let. Jenže teď si jej musí půjčit. Od majitele, Římskokatolické církve ČR.

"O hřbitov se dlouhodobě stará firma FCC, město do jeho oprav a údržby investovalo nemalé peníze. Řimskokatolická církev si nyní vzpomněla, že jde o její majetek, a tak musíme sepsat v rámci narovnání vztahů smlouvu o výpůjčce," uvedla primátorka Alena Rašková. 

"O hřbitov se budeme starat i nadále, žádné větší investice ale do jeho rekonstruce nedáme. To je věc majiitele," dodal náměstek primátorky Jiří Pospíšil. (ber)

 

Cestu ke krasickému hřbitovu čeká rekonstrukce

Foto ber

Již několik let poukazovali návštěvníci hřbitova v Krasicích na neutěšený stav části přístupové cesty. Město teď chystá nápravu. 

„Jak zaprší, je hlavně v té zatáčce kaluž a bláto. Rozbité je to několik let a náprava nikde,“ zlobila se Milada N.

Podle náměstka primátorky Zdenka Fišera je náprava otázkou nejbližší doby. „V investicích města je zařazena akce komunikace Západní- tj. chybějící část  v délce cca 75 m. Náklady na opravu jsou cca 800 tisíc Kč,“ sdělil redakci Fišer s tím, že vítězem výběrového řízení na zhotovení díla se stala firma Insta.

Židovský hřbitov ve Studentské?!

Foto ber

Otázku úpravy bývalého židovského hřbitova ve Studentské ulici projednávalo pondělní zastupitelstvo. Zatímco někteří zastupitelé obhajovali úpravu celého místa tak, aby bylo důstojnou vzpomínkou na tisíce lidí, kteří zde byli pohřbeni, radní vyslovili zásadní nesouhlas. V blízkosti je škola a sídliště.

Myšlenku bývalého předsedy židovské obce Tomáše Jelínka nanesl zastupitel Václav Kolář. „Umím si představit postavení památníku. Do něj by jako připomínku bylo možné použít náhrobky," vysvětlil zastupitelům.

U hřbitova řádil zloděj

ilustrační foto PČR

V pondělí v době od 14:30 do 14:50 hodin došlo na parkovišti u Městského hřbitova v Prostějově v Brněnské ulici k vloupání do osobního automobilu značky Škoda. Dosud neznámého pachatele zřejmě přilákala pánská taška viditelně umístěná ve vozidle na sedadle spolujezdce.

"Pachatel do vozidla vnikl po rozbití skleněné výplně dveří u spolujezdce a poté se tašky s písemnostmi zmocnil. Odcizením tašky pachatel majiteli způsobil škodu ve výši 1 tisíc korun. Na další 4 tisíce korun byla vyčíslena škoda poškozením automobilu. Přestože se pachatel příliš neobohatil, může být v případě dopadení a odsouzení za přečin krádež potrestán trestem odnětí svobody až na dvě léta," konstatoval policejní mluvčí František Kořínek. 

Odcizenou tašku poté po šestnácté hodině nalezl všímavý občan plavat v říčce Hloučela v obci Mostkovice. (red)

 

Na městském hřbitově vznikne 243 nových urnových hrobů

ilustrační foto plán MMP

 

Rada města Prostějova doporučila Zastupitelstvu schválit smlouvu o dílo na na zhotovení nové stavby „Městský hřbitov v Prostějově – kolumbárium a urnové hroby“ s Kamenosochařstvím Emil Müller, Ludmírov. 

Investiční akce byla schválena do rozpočtu města na letošní rok. V rámci zadávacího řízení provedenou formou elektronické aukce předložila nejvýhodnější nabídku jmenovaná firma s cenou 4,277 milionů korun a dobou záruky 10 let. „V rámci stavby vzniknou nová kolumbária na městském hřbitově podél východní zdi. Bude se jednat o dva objekty se 126 a 117 urnovými schránkami. Kolumbária budou obložena stejným materiálem jako vstup do smuteční síně, tedy tiskou žulou, popsal projekt Jiří Pospíšil, náměstek primátora.

Na hřbitově se opravují arkády

ilustrační foto

 

I když jednu opravu mají arkády na hřbitově v nedávné době za sebou, další právě procházejí. A opět za ní stojí vlhko.

"Spodní část stavby byla ošetřena proti vlhkosti, ta ale začala vzlínat," vysvětlil nutnost dalších prací náměstek primátora Zdeněk Fišer. Podle jeho slov je opravená část v pořádku. (red)

Rušení hřbitova? Jde o fámu, říká radnice

ilustrační foto

 

Při čtvrtečním setkání vedení města s občany zazněl i dotaz, týkající se zrušení hřbitova v Krasicích. Jde o fámu, tvrdí radnice.

„Doslechl jsem se, že hřbitov by se měl rušit,“ vznesl na setkání dotaz jeden z občanů. Podle náměstka primátora Jiřího Pospíšila jde ale o fámu. „O ničem takovém v žádném případě neuvažujeme,“ sdělil postoj vedení.

Hřbitovy v dušičkovém obležení, policie na místě

www.pvnovinky.cz

Jak se přesvědčil náš reportér na několika místech okresu, dušičkové cestování je v plném proudu. Nejvíce lidí samozřejmě míří na prostějovský hřbitov, který byl již dopoledne doslova v obležení. 

Obtížné je zaparkovat, přestože mnoho lidí na hřbitov přichází pěšky nebo přijíždí na kole. Pochvalu si zaslouží Policie ČR, která podle dřívějšího slibu hlídkuje přímo na místě, aby zabránila nevhodnému parkování i případným chmatákům narušit klidný průběh Vzpomínky na naše zemřelé. (red)

Hřbitovy se mění v ráj zlodějů, výkupny šrotu odmítají nečinnost

ilustrační foto PČR

 

Věnce, svícny, žardinky i obyčejné svíčky. To všechno mizí z vyzdobených hrobů. Drobné ztráty majitele sice mrzí, většinou s nimi ale nedělají nic. Horší je, když z místa posledního odpočinku nejbližších zloději odcizí měděné či mosazné lampy, rámy fotografií a dokonce i sochy.

„Z našeho hrobu v Prostějově někdo odmontoval mosaznou plastiku. Měli jsme štěstí, zřejmě ho někdo vyrušil a tak ji schoval za náhrobek,“ řekl PvNovinkám pan Jiří. Ztráta plastiky by ho mrzela stejně jako celou rodinu, hrobku zdobí už bezmála sto let. Rodina obraz po nutných opravách umístí zpět, hodlá ho ale mnohem lépe zabezpečit.

Krádeží na hřbitovech za tento rok? Čtrnáct!

ilustrační foto Policie ČR

 

Od včerejšího večera prověřují prostějovští policisté další oznámení, které se týká krádeže na místním hřbitově v Pěnčíně. "Zatím neznámý vandal někdy v čase od 7.8.2013 do 8.8.2013 odcizil a poškodil kříže a hlavy „ Ježíše Krista „ z místního hřbitova. Předběžně byla škoda vyčíslena na 3 600 korun", uvedla k případu Irena Urbánková. 

V souvislosti s tímdo dalším případem krádeže na hřbitově vydala Policie ČR statistiku, z níž vyplývá, že krádeží na hřbitovech na Prostějovsku šetří policisté 14! 

"Ve třech případech se jedná o trestné činy, v jedenácti případech o přestupky. V roce 2012 (od 1.1.2012 do 31.12.2012) evidovali prostějovští policisté šestnáct případů. Ve  dvou případech se jednalo o trestné činy, ve čtrnácti případech o přestupky", tolik ke statistikám tisková mluvčí Policie Olomouckého kraje Irena Urbánková.