hudba

Světoznámá Eliška slaví 207. narozeniny

ilustrační foto

Krátkou hudební skladbu Pro Elišku složil 27. dubna 1810 Ludwig van Beethoven. Její melodii si vybaví téměř každý.

Bonnský rodák Ludwig van Beethoven (1770-1827) složil 30 klavírních bagatel, krátkých skladeb příležitostného charakteru, z nichž nejznámější je Bagatela číslo 25 a moll, zvaná Pro Elišku. Tato jemná skladbička, o jejíž dedikaci se vedou dlouhá léta spory, oslaví dnes, 27. dubna, nejspíš již 207. narozeniny.

Její melodii si vybaví téměř každý, poslechnout si ji můžete třeba na https://www.youtube.com/watch?v=L4f6a8gwSeo. (ber)

Fotopostřeh: Nouze naučila housti?!

Foto ber

Úterní dopoledne bylo prostějovské hlavní náměstí ve znamení hudby. Staré šlágry zde preludoval neméně starý houslista.

Jestli jej k hudební produkci přivedla nouze, stejně jako proslaveného Dalibora, to si netroufáme říci. Ale v každém případě to bylo krásné zpestření slunečného dopoledne. (ber)

Zábavu přetáhli. Za rušení nočního klidu hudbou bude pokuta

ilustrační foto

 

Hned dva obyvatelé Prostějova si stěžovali na rušení nočního klidu. Toho se měl nepovolenou produkcí dopustit pořadatel hudební akce, která se uskutečnila 25. července v čechovické sokolovně. Akci měl povolenu, překročil ale povolenou dobu produkce. Čeká jej postih.

 „Dne 26. 07. 2015 ve 2 hodiny. byla vyslána hlídka k sokolovně na ulici Čechovická v Prostějově. Na místě hlídka kontaktovala pořadatele akce a toho upozornila na skutečnost, že hudební produkci mají dle usnesení č. 5346 Rady města Prostějova povolenou dne 26. 07. 2015 do 2 hodin,“ sdělila Městská policie. O dvacet minut později ale strážníci zjistili, že hudba hraje dál. Hlídka kontaktovala opětovně pořadatele, který spolu s hlídkou ve 2,30 hodin ukončil produkci. Pořadatel nebyl na místě schopen předložit doklad totožnosti.

Cimbál na ulici? A co takhle v sadech nebo na zámku, říká Sokolová

ilustrační foto FB výzva

 

Když mohou být v ulicích českých měst piána, proč by v nich nemohly znít i cimbály. Zejména v těch moravských, řekli si lidé z Jihomoravské komunitní nadace. A na 21. června vyhlásili celorepublikový happening Cimbály na ulici.

"Cílem je oživit český a moravský veřejný prostor," vysvětlují organizátorky Zlata Maděřičová a Jana Šimečková. K akci se podle nich může přihlásit libovolné město či obec.

Víte, jaké je nejsledovanější video z Prostějova? Hardbass!

ilustrační foto

 

Když na youtube zadáte heslo Prostějov, objeví se tisíce odkazů. Tím pravděpodobně nejsledovanějším je video nazvané HARDBASS PROSTEJOV. Od května 2011 ho zhlédlo 897 850 lidí.

V bezmála deset minut trvajícím spotu vás skupina tanečníků povede městem. Podíváte se na hlavní náměstí, do obchodních center, restaurací, ale i na silnice. Pomineme-li v několika případech až příliš nebezpečné situace, kdy tanečníci neváhali zastavit či omezit v jízdě automobil,  je se nač dívat. Tanečníky nepoznáte kvůli maskování, nepochybně ale celá řada z vás nepozná i některé lokality, kde se tanci věnovali. 

Místo klavíru prozatím housle

Foto

 

Pokud vše dobře dopadne, v Prostějově na náměstí se rozezní klavír. Zatím je zde ale slyšet jiný hudební nástroj, svou píseň zde rozeznívají housle.

U houslisty, preludujícího ve čtvrtek na náměstí TGM, se s potěšením zastavilo nejedno „ucho“ prostějovských obyvatel. „Hraje moc pěkně,“ pochválila mladého umělce Marta Strupková.

Snad nejen ji potěší zpráva, že v návrzích na kulturní granty na tento rok je zakoupení klavíru, který by měl stát u kavárny Avatarka. Pokud návrh schválí zastupitelstvo, bude mít houslista doprovod. (red) 

Avatarku otevřou Andělé

ilustrační foto pozvánka

 

Společnou výstavu Andělé Anetty Pantělejevové a Markéty Art Angels MG otevře vernisáž ve čtvrtek 14. listopadu v art-kavárně Avatarka na náměstí TGM v Prostějově. 

Výstava nabídne obrazy a hedvábí s andělskou energií, které pohladí duši i tělo. Vernisáž, které se zúčastní obě autorky, uvede Miroslav Srostlík. Začátek akce je v 18 hodin. (red)

Keltové se opět setkali v plumlovském kempu Žralok

ilustrační foto

V pátek 26. a sobotu 27. července se konal dvanáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Keltská noc. Jako každý rok, i letošní program byl velice pestrý. Návštěvníci mohli na hlavní scéně spatřit jak české skupiny, tak i zahraniční hudebníky (Irish Rose, Tradish, J. Eoin, Sliotar). I mimo hlavní scénu festival nabízel mnoho kvidění.

Ohlédnutí sobotním programem (15:30- 24:00).

S půlhodinovým zpožděním vystoupil Tomáš Kočko & ORCHESTR. Tento český písničkář zde účinkuje už od prvního ročníku Keltské noci. Zároveň je skupina také dvojnásobným držitelem ceny Anděl v oblasti World music. První je z roku 2006 za CD Poplór a letošní cena Anděl je za CD Cesta na jih. Tomáš Kočko & ORCHESTR opět uspěli u návštěvníků s energickou keltskou hudbou v moravském pojetí z okolí Beskyd.

Hudební umělec Alfons Jindra se vrací domů

ilustrační foto

Město Prostějov se postará o památku na hudebního umělce Alfonse Jindru. Rada vyčlenila dvanáct tisíc korun na zřízení hrobového místa na městském hřbitově. Za iniciativou stojí Milada Sokolová, radní a předsedkyně kulturní komise.

Alfons Jindra, vlastním jménem Alfons Jindřich Langer (28. července 1908, Čechovice – 20. prosince 1978, Praha) byl český skladatel, aranžér, klarinetista, altsaxofonista a houslista. Na hudební nástroje se učil hrát v Prostějově u Bedřicha Voldana. V roce 1937 začal hrát s orchestrem Josefa Venclů, později hrál v jako profesionální hudebník v tanečním souboru svého staršího bratra - Langer Brothers kde hrál až do roku 1956. Svůj pseudonym Alfons Jindra začal používat od své první skladby - Hodiny spí v roce 1939. Spolupracoval zejména s orchestry R. A. Dvorského a Karla Vlacha.

Pozvánka na Svátek hudby v Němčicích nad Hanou

Dechový orchestr ZUŠ Němčice nad Hanou
Dechový orchestr ZUŠ Němčice nad Hanou

Žáci a učitelé ZUŠ Němčice nad Hanou vás všechny srdečně zvou na XV. ročník Svátku hudby, který proběhne v pátek 15. června od 17.00 hodin ve venkovním areálu školy. 

V programu Zahradní slavnost se od 17.00 hodin představí soubory školy ze všech deseti poboček, od 18.30 vystoupí vedle domácího dechového souboru i soubory z partnerských škol, a to z Plumlova, Konice a Prahy. Od 20.00 uslyšíte světové evergreeny v podání Youthbandu - orchestru složeného z mladých muzikantů okresu Prostějov.