hvězdárna

Nezapomeňte! Zatmění Měsíce můžete sledovat na hvězdárně!

ilustrační foto plakát

V pondělí ráno 21. ledna uvidíte nápadný astronomický úkaz. Přestože bude Měsíc v úplňku, nebude vidět jeho jasně zářící kotouč. Namísto toho najdete nevysoko nad obzorem jen jakéhosi ducha Měsíce. Přibližně hodinu, od tři čtvrtě na šest do tři čtvrtě na sedm, bude totiž Měsíc v zemském stínu a jeho povrch bude nasvětlen pouze paprsky, které prošly zemskou atmosférou. 

"Měsíc by měl mít nápadnou narudlou barvu. Směrem k okraji stínu bude Měsíc světlejší. Zajímavý vzhled bude mít Měsíc rovněž asi hodinu před a po úplné fázi zatmění, kdy se bude postupně nořit a vystupovat ze zemského stínu. Během částečné fáze zatmění si budete moci všimnout kulatého tvaru zemského stínu, který svým zakřivením zhruba odpovídá velikosti naší Země. Budete si tak moci sami odhadnout, podobně jako například antičtí myslitelé, kolikrát je naše planeta větší, než náš kosmický průvodce," uvedl za hvězdárnu Karel Trutnovský.

Hěvzdárna zve na pozorování zatmění Měsíce

ilustrační foto

Úplné zatmění Měsíce nastane v noci z 27. na 28. 7. 2018. Prostějovská hvězdárna zájemcům umožní sledovat ho už od 20:30 hodin.

Během pátečního večerního pozorování budou mít návštěvníci hvězdárny možnost pozorovat překrásný a zajímavý úkaz – úplné zatmění Měsíce. Měsíc vychází již částečně zatmělý, začátek úplného zatmění bude asi ve 21:30 hodin. Hvězdárna bude otevřena již od 20:30 hodin, kdy v přednáškovém sále proběhne pořad o teorii a zajímavostech zatmění. Maximální fáze nastává přibližně ve 22:20 hodin a z plného stínu začne vystupovat přibližně ve 23:13 hodin. Konec částečného zatmění nastane asi dvacet minut po půlnoci.

Nad Prostějovem se nikdy nestmívá. Kvůli světelnému smogu. Co na to radnice?

Foto Hvězdárna PV

Před dvěma dny PvNovinky zveřejnily výtah z článku Karla Trutnovského o světelném smogu v Prostějově. Vedoucí prostějovské hvězdárny Karel Trutnovský mimo jiné zmiňuje znečištění způsobené lampami veřejného osvětlení. Město se ale brání, světla jsou podle něj v souladu s normami pro osvětlení komunikací v ulicích měst a obcí.

„Svítidla typu OCP jsou standardní a nejvíce používaná parková svítidla, která se používají k pro osvětlení zástavby rodinných domů, sídlišť, parků a klidnějších komunikací apod.  Na chodníku – oválu v Kolářových sadech okolo hvězdárny byly právě kvůli hvězdárně osazeny speciální svítidla s metal halogenovou výbojkou 35W, pro omezení svítivosti v těsné blízkosti hvězdárny.

Nad Prostějovem se nikdy nestmívá. Kvůli světelnému smogu

Zdroj hvězdárna

Teorie říká, že když je Slunce více než 18 stupňů pod obzorem, nastává tzv. „astronomická noc“ a na nebi jsou vidět i ty nejslabší hvězdy. Jenomže nad Prostějovem se doopravdy nikdy nestmívá a astronomická noc nikdy nenastává. Když se totiž Slunce ocitne přibližně jen 12 stupňů pod obzorem, světla přestane ubývat a více hvězd se již na obloze neobjeví. Zde v Prostějově, ale i v jiných městech, máme totiž trvalý soumrak. Může za to světelný smog, který dusí nejen pozorování krás hvězdné oblohy, ale je příčinou nemocí lidí i smrti mnoha živočichů závislých na noční tmě. Světelný smog produkují zejména pouliční lampy. Na prostějovské hvězdárně se jejich rušivý vliv projeví v celé své nahotě zejména v zimě, když jejich světlo netlumí listí na stromech. V Prostějově je jen velmi málo lamp, které bychom mohli označit za šetrné k životnímu prostředí.

Aby pouliční lampa osvětlila terén pod sebou, musí svítit do dolního poloprostoru. Jenže všechny lampy umožňují svítit do dolního poloprostoru, včetně světelných koulí. Pokud však chceme hovořit o lampě kvalitní a k přírodě šetrné, je potřeba, aby svítila výhradně do dolního poloprostoru. Dobrá lampa se z dálky pozná tak, že je patrný pouze osvětlený terén pod lampou, samotná lampa však vidět není.

Hvězdárna zve na Saturn

ilustrační foto plakát

Ve čtvrtek 7. prosince v 18 hodin zavítá na prostějovskou hvězdárnu Tomáš Přibyl. Návštěvníkům bude vyprávět o Saturnu - Králi mezi raketami.

"Málokdo si uvědomil, že letos uplynulo právě půlstoletí od chvíle, kdy se do vesmíru poprvé vydala obří raketa Saturn V, která dovolila uskutečnit pilotované lety na Měsíc. Dodnes jde o nepřekonaný nosič, a to jak velikostí, tak výkony. Výška 110,6 metrů, průměr 10,1 metru, hmotnost 3038 tun, spotřeba 13 tun paliva za sekundu, nosnost 45 000 kg k Měsíci… Podíváme se na peripetie jeho vzniku, úspěchy i nezdary při testování, obdivuhodnou pozemní infrastrukturu od testovacích stavů až po startovací rampy.

Čeká nás ukousnutý Měsíc!

ilustrační foto hvězdárna PV

Když se v pondělí 7. srpna asi ve 20:30 hodin podíváte nad východní obzor, uvidíte vycházející Měsíc velice netypického tvaru. Jako by ho odspoda někdo ukousl...

Jedná se o částečné zatmění Měsíce, které nastává pouze ve chvíli, kdy se úplňkový Měsíc dostane téměř přesně na spojnici Země – Slunce. V tu chvíli vrhá naše planeta stín na měsíční povrch. Zakřivení zemského stínu zhruba odpovídá skutečnému zakřivení zemského povrchu, takže si můžete všimnout, kolikrát je naše planeta větší než Měsíc a můžete si představit, jak je asi veliká Země na měsíční obloze. Pozorování však nebude úplně snadné, protože Měsíc na obloze vychází krátce před půl devátou, tedy prakticky přesně v okamžiku západu Slunce. Obloha proto bude velmi světlá.

Hvězdárna zve na přednášku: Odkryté tajemství prostějovské bouře

ilustrační foto pozvánka

V pondělí 10. 7. 2017 ve večerních hodinách se přehnala přes Prostějov série silných bouří, jejichž následkem byly převážně vysoké úhrny srážek. Zaznamenány byly též silné nárazy větru a velké kroupy. Problematice bouřek jako takových se bude na prostějovské hvězdárně věnovat Otakar Salaj, a to 10. srpna od 18 hodin.

"Prostějované, ale i lidé z okolí, mají tuto událost jistě v živé paměti, protože srážková voda následně vyplavila spoustu sklepů a rozvodnila menší vodní toky. Voda se dostala například i do suterénních prostor naší hvězdárny a některé zdi vysychají doposud. Podrobnější informace viz http://www.hvezdarnapv.cz/bourky-kroupy-dest. Tato, mimořádná a nanejvýš aktuální přednáška, bude zaměřena jednak konkrétně na tuto bouřkovou situaci, ale budeme se věnovat také problematice bouřek samotných.

Hvězdárna přijede i s dalekohledy! Do škol, na letní tábory...

ilustrační foto hvězdárna

Pozorování i přednášky u vás. Pracovníci prostějovské hvězdárny svou techniku přivezou přímo na místo.  

Prostějovská hvězdárna vlastní, mimo jiné, i transportovatelné astronomické dalekohledy vybavené příslušenstvím pro bezpečné denní pozorování Slunce a samozřejmě i pro večerní pozorování Měsíce, planet, hvězd.

Ve hvězdárně se bude přednášet. O Giordanu Brunovi

ilustrační foto

Přednáška, která proběhne na prostějovské hvězdárně ve čtvrtek 9. února 2017 v 18 hodin, nás zavede do doby velkých zámořských objevů a přerodu lidského myšlení. 

Jak vypadala renesance, doba na jejichž základech je v podstatě vybudovaná celá naše současná civilizace? Kdo byl ve skutečnosti Giordano Bruno, který se stal jedním za symbolů této doby? Jaká byla jeho představa o vesmíru? A byl upálen na hranici právě pro tuto představu, nebo s tím bylo spojeno také ještě něco jiného?

"To jsou neobyčejně zajímavé otázky, na které nám dá mnohdy nečekané odpovědi člověk nanejvýš povolaný -  Pavel Goliáš z Nové Akropolis v Brně," zve hvězdárna. (red)

 

Co dnešní soutěž pro děti na hvězdárně?!

ilustrační foto astro.cz

Sobota  a neděle byla a je v prostějovské hvězdárně věnována astronomii. Astronomický víkend nabídne pozorování slunce či hvězdného nebe a soutěž. 

Během Astronomického víkendu je možné navštívit hvězdárnu a zúčastnit se v sobotu, ale  i v neděli pozorování Slunce od 14 do 15 hodin.

V neděli 5. 2. v 15 hodin zahajuje soutěž pro děti z cyklu „KOSMONAUTIKA“- DRUŽICE V OKOLÍ ZEMĚ. Předcházet jí bude povídání o družicích, které pomáhají lidem v komunikaci i v poznávání naší planety. (red)