hvězdy

Zvedněte hlavu a přejte si. Oblohu brázdí Lyridy

ilustrační foto astro.cz

Lyridy jsou mezi meteorickými roji každoročním uvítáním do jara. Zejména v časných hodinách, kdy souhvězdí Lyry vrcholí, bývá možnost patřit i bolidy. Běžná hodinová frekvence v maximu dosahuje 20 meteorů za hodinu, ale výjimečně stoupá i k několikanásobku běžné frekvence. Meteorický roj Lyrid je aktivní od 16. do 25. dubna; jeho maximum je  22. dubna.

Takže stačí zvednout hlavu k noční obloze a přát si třeba milujícího partnera. Lyridy, pojmenované podle souhvězdí Lyra, ze kterého zdánlivě vylétají, s tím zcela jistě mají zkušenosti. Jsou známé již 2 600 let.

Na obloze září meteorický roj Orionidy!

Foto Dark Sky Diary

Letošní maximum Orionid připadá na sobotu 21. října a neděli 22. října 2023. Země totiž bude prolétat částicemi, které za sebou zanechává Halleyova kometa. Právě ta je mateřským tělesem tohoto meteorického roje.

A podmínky budou více než příznivé. Měsíc bude totiž v první čtvrti nízko nad obzorem v souhvězdí Vodnáře. Navíc zapadne ještě před půlnocí. "Radiant promítající se do Orionova kyje v severovýchodní části souhvězdí přitom stoupá nad obzor v průběhu pozdních nočních hodin a nejlepší podmínky bývají ve druhé polovině noci a nad ránem mezi jednou a pátou hodinou ranní, kdy Měsíc rušit nebude," informoval na webu Astronomický ústav AV ČR.

Úplněk v srpnu 2023 podruhé. Bude rybí, modrý a super

ilustrační foto pixabay

Úplněk v srpnu 2023, v pořadí již druhý, nastane ve čtvrtek 31. srpna v 3:37 SEČ a ponese se ve znamení citlivých Ryb. Jeho energie bude o to silnější, neboť se jedná o tzv. superúplněk.

V tomto období tedy nastane ten správný čas pro to, s lehkostí pustit minulost a otevřít se optimistické budoucnosti. Postavení planet a hvězd bude také nabádat k tomu, abyste se pustili svých strachů – ať jsou jakékoliv. Neskutečně vás to totiž osvobodí.

Padají hvězdy. Noční nebe roní slzy Svatého Vavřince

Foto Petr Horálek astro.cz

V době od 11. do 13. srpna vrcholí meteorický roj Perseidy. Pokud věříte pověrám, najděte si tmavé místo s dobrým výhledem na oblohu a připravte si hodně dlouhý seznam přání. Za jedinou hodinu totiž uvidíte padat až 80 hvězd.

Podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) dosáhne meteorický roj svého vrcholu v sobotu 12. srpna večer. Pokud v tuto noc nebudete mít čas nebo pozorování zhatí zatažená obloha, nezoufejte. Neméně vydatné by měly být i noci z 11. na 12. a ze 13. na 14. srpna.

Hlavu vzhůru. Oblohu brázdí Kvadrantidy

Ilustrační foto astro.cz

Pokud máte ještě nějaké nevyřčené novoroční přání, zvedněte hlavu k obloze.  Padají totiž padat Kvadrantidy, které mají nejvyšší zastoupení jasných meteorů ze všech známých rojů. Maxima dosáhnou 4. ledna, noční nebe ale budou brázdit až do 10. ledna.

Kvadrantidy jsou každoročně prvním meteorickým silným rojem, který můžeme pozorovat na lednové obloze. Vedle Perseid, Geminidy a Leonid patří k vrcholům kalendáře pozorovatelů meteorů. Jedná se totiž o roje s vysokou aktivitou, která přesahuje běžně 100 meteorů za hodinu. Radiant Kvadrantid se nachází v severní části souhvězdí Pastevce (Bootes), poblíž hranice tohoto souhvězdí se souhvězdími Herkula (Hercules) a Draka (Draco). Tak se dívejte a přejte si! (ber)

Úplněk ve znamení Ryb přináší emoce

ilustrační foto

Zářijový úplněk vychází na 10. září 2022 a bude ve znamení Ryb, pro které jsou charakteristické silné emoce, intuitivní chování i sklony k přecitlivělosti. Nastane přesně v 11:58 hodin středoevropského času (SEČ).

V indiánské tradici se označuje jako Úplněk sklizně, Dožínkový úplněk nebo také Kukuřičný úplněk. Jedná se totiž o dobu, kdy se sklízí kukuřice, tykve, fazole a další plodiny. Zemědělci přitom vždy pracovali do noci v měsíčním světle.

Hlavu vzhůru. Oblohou sviští Perseidy

Foto Petr Horálek astro.cz

Meteorický roj Perseid vrcholí. Jeho maximum bude v sobotu 13. srpna ve dvě hodiny ráno, tedy v noci z dneška na sobotu. V průběhu této noci uvidíme na úplňkovým Měsícem osvětlené obloze průměrně 50 meteorů za hodinu. Perseidy budeme mít možnost pozorovat až do 24. srpna.

Název Perseid je odvozen od místa v souhvězdí, z něhož meteory vlivem perspektivy zdánlivě vylétají. Meteoroidy roje Perseid vstupují do atmosféry rychlostí 59 km/s a začínají zářit ve výšce okolo 120 kilometrů nad zemí. Pohasínají o desítky kilometrů níže, v případě větších Perseid i méně než 80 km nad zemským povrchem. Pozorovat je můžeme více než měsíc okolo maxima roje, nejvíce jich však padá v době, kdy se Země ocitá v nejhustší oblasti proudu meteoroidů, vždy okolo 12. srpna.  

Srpnový úplněk je ve znamení lehkomyslného Vodnáře

ilustrační foto pixabay

Srpnový úplněk můžeme očekávat 12. srpna 2022 ve 3 hodiny a 35 minut. Říká se mu magický, jeseteří a červený. Je ve znamení Vodnáře a nese se v duchu jeho lehkomyslnosti a lehkosti bytí. 

Pro nás to znamená, že bychom měli být ve svém konání opatrnější a obezřetnější, neměli bychom se rychle a spontánně rozhodovat. Na zásadní rozhodnutí si nechejme dostatek času, popřípadě jej raději odložme na pozdější a stabilnější období. Mysleme více pozitivně a snažme se držet si dobrou náladu. To bude pro nás a naše zdraví to nejlepší.

Indiáni věřili, že den, kdy nastává srpnový úplněk, je dnem hojnosti a blahobytu. Proto tento úplněk pojmenovali jeseteří, jelikož se jeseteři v tomto období třou.

Přichází bouřkový úplněk ve znamení Kozoroha!

ilustrační foto pixabay.com

Druhý superúplněk tohoto roku a zároveň ze všech letošních úplňků největší nás čeká ve středu 13. července ve 20,37 hodin. Úplněk v červenci byl indiány nazýván bouřkový.

Kozoroh je znamení velmi trpělivé, zodpovědné, systematické a pracovité a je pro něj velmi důležité dosáhnout úspěchu. Máte šanci dokončit úkoly a resty z minulosti. Mohou se ale objevit myšlenky, zda dát přednost rodině nebo práci, svým pocitům nebo povinnostem. Pokud uvažujete v tuto dobu o velkých finančních transakcích nebo chcete uzavřít výhodný obchod, raději si dopřejte ještě trochu času na důkladnou analýzu svých finančních možností. Do ničeho se nevrhejte po hlavě. (ber)

Připravte si přání. Budou padat Akvaridy

ilustrační foto astro.cz

Máte-li nějaké toužebné přání, můžete zkusit poprosit o pomoc hvězdy. Budou padat 6. května ve tři hodiny ráno. Jsou to částečky slavné Halleyovy komety - létavice z meteorického roje Éta Akvarid.

Jak už název napovídá, jeho radiant (místo na obloze, odkud zdánlivě vylétají jednotlivé meteory) nalezneme v souhvězdí Vodnáře, jehož latinské pojmenování zní Aquarius. Pod tmavou oblohou bychom v ideálním případě mohli zahlédnout až desítku jasných meteorů za hodinu. Částečky tohoto roje přitom pocházejí z jádra slavné Halleyovy komety.

Tak hlavu vzhůru a přejte si... (ber)