hvězdy

Přejte si, dnes padají Geminidy!

Foto: Wally Pacholka

V tento čas máme všichni plnou hlavu nadcházejících Vánoc. Kdybychom ji ale zvedli, uvidíme večer na obloze „padat hvězdy“. Právě dnes totiž vrcholí maximum meteorického roje Geminid. Tak koukejte a přejte si… Třeba právě klidné a krásné Vánoce!

Středeční noční nebe rozjasní meteorický roj Geminidy. Pouhým okem bude vidět na sto meteorů za hodinu, což je skoro dvojnásobně více než v případě známějších Perseid. Roj Geminidy by měl být nejintenzivnější kolem sedmé hodiny ranní. To už se ale bude rozednívat, takže lépe pozorovatelné budou kolem třetí ráno, kdy uvidíte roje s četností až 100 meteorů v hodině. 

Hlavu vzhůru! Nebe rozzáří ponejvíce dnešní noc Orionidy!

Foto Dark Sky Diary

V sobotu v noci rozzáří oblohu meterorický roj Orionidy. Roj prolétá okolo země každým rokem, ale letos by měl být podle astronomů o mnoho zářivější. Orionidy už popsal astronom E.C. Herrick roku 1839.

Meteorický roj pochází z Halleyovy komety a od 15. do 29. října prochází zemskou atmosférou. Tyto částice jsou součástí ocasu Halleyovy komety a drtivé procento jich při průletu atmosférou shoří. V noci z pátku na sobotu bude prolétat velké množství meteorů v oblasti souhvězdí Orion. To poznáte snadno podle toho, že vypadá jako lidské tělo.

Orionidy prolétávají velmi vysokou rychlostí a rozzáří oblohu jako blesk. V minulosti prolétávalo až 60 meteorů za hodinu. V letošním roce by měla být četnost Orionidů velmi vysoká, což zajistí fantastickou podívanou.

Nezapomeňte na Perseidy neboli slzy svatého Vavřince dnes večer!

ilustrační foto Lidová hvězdárna Prostějov

Začátkem měsíce srpna ozdobí nebe meteorický roj Perseid, neboli „Slzy svatého Vavřince“. První meteory tohoto roje je možné teoreticky spatřit již od 17. července, nicméně maximum se letos očekává 12. srpna ve 22 hodin. Původcem tohoto roje je kometa Swift-Tuttle. Tak nezapomeňte, neplačte, ale slzy lovte. A nezapomeňte si něco přát!

Materiál vysvobozený z ledového povrchu kometárního jádra se samozřejmě zpět na kometu nevrací, ale podél dráhy vlasatice vytváří skutečnou meziplanetární řeku. Na rozdíl od těch pozemských však není složena z vody, nýbrž z drobounkých prachových částeček, které se během času rozptýlí po celé oběžné dráze komety. A protože dráha mateřské komety Swift-Tuttle téměř kříží dráhu Země, dostáváme se každoročně do proudu těchto částic. Po srážce s naší hustou atmosférou se tyto maličké kometární odrobinky prudce zahřejí a během krátkého okamžiku zcela vypaří.

Na obloze září Venuše

ilustrační foto astrologie.net

Také se vaše oči po setmění obracejí na jihozápad, kde už delší dobu září jasný bod? Vězte, že jde o Venuši, která přebrala roli Večernice. Po Slunci a Měsíci je nejjasnějším objektem oblohy.

Není to jediné překvapení, které nám obloha v tomto čase přináší. V těchto dnech by se měla objevit "československá" kometa 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková, která podle portálu České astronomické společnosti dosáhne jasnosti 7 mag (zdánlivá jasnost), a do půlky měsíce pak ještě zjasní. Díky přiblížení ji bude možné pozorovat celou noc. Viditelnost bude od poloviny příštího měsíce výrazně slábnout.

A navíc, 10. a 11. února bude pozorovatelné polostínové zatmění Měsíce. Víkendové zatmění uvidíme pouhýma očima. (ber)

 

Přejte si, dnes padají Geminidy. Nejvíc!

Foto: Wally Pacholka

V tento čas máme všichni plnou hlavu nadcházejících Vánoc. Kdybychom ji ale zvedli, uvidíme večer na obloze „padat hvězdy“. Právě dnes totiž vrcholí maximum meteorického roje Geminid. Tak koukejte a přejte si… třeba právě klidné a krásné Vánoce.

Maximum letošních Geminid bylo předpovězeno na 14. prosince v 1 hodinu středoevropského času, kdy bude možné pozorovat maximum roje s četností až 100 meteorů v hodině. Roj bude tak silný, že bude rušit i superúplněk. 

Právě dnes vyvrcholí Leonidy. Budou padat!

ilustrační foto astro.cz

Listopadová obloha nám nabídne zajímavý úkaz. Sedmnáctého listopadu ve 20,15 hodin si můžeme vychutnat  maximum meteorického roje Leonid. Radiant mají v "hřívě" souhvězdí Lva.

Leonidy jsou meteorický roj spojený s mateřskou kometou Tempel-Tuttle. Jde o jeden z nejvýraznějších a nejčastěji pozorovaných meteorických rojů. Aktivita roje začíná již od 6. 11. a končí až 30. 11. Zvýšenou aktivitu lze očekávat nejen na den maxima, ale i dny před a po maximu. Frekvence by se měla v maximu pro tento rok pohybovat kolem 15 meteorů za hodinu. (ber)

Hlavu vzhůru! Nebe rozzáří Orionidy

ilustrační foto Dark sky diary

V sobotu ráno rozzáří oblohu meterorický roj Orionidy. Roj prolétá okolo země každým rokem, ale letos by měl být podle astronomů o mnoho zářivější. Orionidy už popsal astronom E.C. Herrick roku 1839.

Meteorický roj pochází z Halleyovy komety a od 15. do 29. října prochází zemskou atmosférou. Tyto částice jsou součástí ocasu Halleyovy komety a drtivé procento jich při průletu atmosférou shoří. V noci z pátku na sobotu bude prolétat velké množství meteorů v oblasti souhvězdí Orion. To poznáte snadno podle toho, že vypadá jako lidské tělo.

V sobotu nás čeká střelecký úplněk. Bude štastný

ilustrační foto astro.cz

V sobotu 21. května ve 23:15 hodin nastane další z letošních úplňků. Je ve znamení Střelce a protože tomuto znamení vládne Jupiter, bude to úplněk, který nám přinese štěstí.

Střelecký úplněk navíc podněcuje optimismus, naději, touhu poznávat, toulat se, cestovat. Posvítí vám na plánování letních dovolených i a nové plány.Jen pozor na to, jak budeme vyjadřovat své názory. Střelecká energie je dost ostrá a vůbec není diplomatická. Takže pozor, aby nevznikaly komunikační šumy a nedorozumění!

A pro zajímavost, štěstí se jen tak nezbavíme. Úplněk ve Střelci totiž bude ještě jeden, a to 20. června ve 13 hodin. (ber)

Čeká nás „štíří“úplněk. Plný sexu

ilustrační foto corbis.com

Ani se nenadějeme a máme tady další úplněk. Nastane 22. dubna v 7,23 hodin a je ve znamení vášnivého Štíra. Měsíc v úplňku krade spánek, ale ten štíří podporuje sexuální touhu. Takže ve zkratce – moc se nevyspíme, ale můžeme promilovat minimálně zbytek dubna. A bonus - budou "padat" hvězdy.

Tento úplněk bude mít vliv na finance a sex. Do úplňku bychom měli dořešit vše související s půjčkami a hypotékou, vrátit dluhy, zaplatit vše, co je nutné, konsolidovat půjčky nebo snížit procenta na hypotéce. Můžeme ale také výhodně nakupovat a prodávat.  

Váhavý úplněk zajistí nápravu starých křivd

ilustrační foto nasandel.cz

Březnový úplněk nastal ve středu 23. března ve 13 hodin a je ve znamení Vah. Čekal nás nejen úplněk, ale i polostínové zatmění, které vždycky přináší změnu. Tentokrát Váhy zajistí nápravu starých nespravedlností a křivd. 

Váhy jsou znamení, které řeší vnější krásu a mezilidské vztahy. Váhavý úplněk tak bude mít vliv na veškeré vztahy, smlouvy, dohody, konflikty a diplomatická jednání. Pod jeho vlivem se mohou ukončit konfliktní situace, dokonat dohody a nastavit nová pravidla. Budeme se muset vrátit do minulosti, učinit něco, co nám později přinese štěstí a posun. (ber)