inspekce

Bille ve Zlaté bráně zavřeli inspektoři sklad. Kvůli špíně a hlodavcům

Foto potravinynapranyri.cz

V pondělí 19. prosince se na kontrolu provozu vydali do prodejny Billa v Dukelské bráně v Prostějově pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce. A následně zavřeli zdejší sklad potravin.

Důvodů k tomuto kroku bylo hned několik – výskyt trusu hlodavců a stopy po jejich působení a výskytu, výrazně zanedbaný úklid, výrazné znečištění prostor, nečistoty na stěnách nebo stropě, nečistoty na podlaze, nečistoty na regálech či zařízeních a poškození podlah.

„Uzavřena byla pouze část provozovny – sklad potravin. Provozovna jako celek uzavřena nebyla,“ upozorňuje inspekce. (ber)

Zemědělské družstvo Vícov prodávalo přesolené špekáčky

Foto potravinynapranyri.cz

Inspektoři Státní veterinární správy se vydali do prodejny Zemědělského družstva Vícov v Lešanech. A našli tam nejakostní špekáčky.

„Ve výrobku Špekáčky lešanské byl zjištěn vyšší obsah soli, než je deklarováno na etiketě. Zjištěno bylo 2,42 g/100 g, výrobce uvádí obsah soli 1,8g/100 g,“ uvedli inspektoři. (red)

Inspektoři uzavřeli sklad prodejny potravin v Domamyslicích

Foto SZPI

Potraviny u Maxíka, které v Prostějově v Domamyslické ulici provozuje Dien  Dao Duy, navštívili 4. června inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce. A uzavřeli sklad.

Důvodem uzavření skladu potraviny byl výskyt trusu hlodavců a stopy po působení a výskytu hlodavců, uvádí SZPI na stránce Potravinynapranyri.cz. 8. června ráno byl sklad stále uzavřen. (Zdroj SZPI)

V Drahanech prodávali nebezpečnou klobásu

Foto SZPI

V prodejně smíšeného zboží, kterou v Drahanech provozuje Lenka Jančíková, našli pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce zkažené klobásy.

Při kontrole 25. září odhalili nebezpečnou potravinu, Tišnovskou klobásu. „Výrobek měl nakyslý zápach. Na povrchu se vyskytovala plíseň. Potravina se nepovažuje za bezpečnou, pokud jeví známky kažení,“ píše na webu potravinynapranyri.cz inspekce.

Vzorek byl odebrán z načatého balení v den data použitelnosti stanoveného výrobcem. Při kontrole nebyly zjištěny nevyhovující teploty skladování tohoto výrobku. (red)

SZPI zjistila 21 tun rozinek kontaminovaných ropnými oleji. Našla je v Olomouci

Foto SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila společnosti Orient Bohemia s.r.o., Na Sezníku 309/4, Olomouc, aby neprodleně stáhla z tržní sítě potravinu Rozinky Malayer, označení šarže a datum minimální trvanlivosti do: 12/2021, velikost balení: 10 kg a 1 kg, země původu: Irán.

Laboratorní rozbor v potravině potvrdil přítomnost minerálních (ropných) olejů (frakce C18 – C42) v množství 173 miligramů na kilogram (mg/kg), příslušný právní předpis ale nepřipouští přítomnost jakéhokoli detekovatelného množství minerálních olejů. Inspektoři SZPI proto dovozci zakázali uvádět na trh dosud neuvolněnou část závadné šarže potraviny a dále nařídili okamžité stažení uvolněné části šarže od všech odběratelů. Šetření dalších fází odběratelského řetězce ze strany SZPI pokračuje. 

Inspekce odhalila nebezpečné hračky

Foto ČOI

Inspektoři z České obchodní inspekce (ČOI) varují před nebezpečnými hračkami. Jde o upíří zuby s make-upem a dětský kinspekce, hračky, kočárek, zubyočárek pro panenky.

Karnevalový upíří set značky FEI ZUAN TOYS, šarže číslo PT15221, složený z upířích zubů a make-upu (bílá, žlutá, červená, zelená a modrá barva), pocházející z Číny, představuje pro děti vážné riziko. V plastovém materiálu, ze kterého je značná část tohoto produktu vyrobena, bylo nalezeno nadměrné množství Bis(2-ethylhexyl)-ftalátu (DEHP), konkrétně 19 % z jeho hmotnosti. EU zakazuje uvádět na trh výrobky s více než 0,1 % hmotnosti DEHP, proto bylo nařízeno z trhu tento nebezpečný výrobek stáhnout.

Inspekce varuje před konzumací jedovatých sterilovaných hub

Foto SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila v potravině „Murklor – sterilovaní smrži, 200g“ přítomnost houby "ucháč obecný" (Gyromitra esculenta), jejíž konzumace je považována za vysoce rizikovou. Inspekce potravinu odebrala v provozovně VIKING HAUS s.r.o., Rychnovská 124, Praha 199 00. SZPI důrazně varuje všechny spotřebitele, kteří mají uvedenou potravinu doma, aby ji nekonzumovali.

Na obalu potraviny byl kromě českého názvu „Murklor – sterilovaní smrži“ ve složení uveden latinský název houby (Gyromitra esculenta), který odkazoval k obsahu ucháče obecného, jenž může vyvolat závažnou otravu.

Provedená analýza a odborné posouzení prokázalo, že jde skutečně o ucháč obecný, který může být se smržem zaměněn. Kontrolovaná osoba si překlad a české označení potraviny prováděla sama.

Výrobcem potraviny je společnost Tillverkas av Borgens Konserver AB Borgholm, Švédsko.

Státní energetická inspekce varuje před falešnými inspektory!

ilustrační foto inspekce

Státní energetická inspekce (dále SEI) dostala informaci o falešných kontrolorech na Jihlavsku, jež se vydávají za inspektory Státní energetické inspekce. Pod touto záminkou se dostávají do bytů a žádají od majitelů informace týkající se dodávky elektřiny, dodavatelské smlouvy, spotřebě energie a další informace týkající elektřiny.

Státní energetická inspekce proto upozorňuje veřejnost, že pověření inspektoři SEI se vždy předem písemně ohlásí a domluví si termín návštěvy.

Inspekce stáhla přípravek na podporu erekce

Foto SZPI

 

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila stáhnout z trhu kanadský potravinový doplněk Vimax, který slouží k posílení erekce a údajně i zvětšení penisu. Obsahuje totiž látky, které nesmí potraviny a doplňky obsahovat a jsou potenciálně zdraví nebezpečné.

Zmíněnými látkami jsou na obale nedeklarované a farmakologicky účinné látky sildenafil a tadalafil. "Používají se v léčivech na podporu mužské erekce, v potravinách být nesmí. Nevědomé použití může způsobit závažné zdravotní komplikace zejména kardiakům a lidem s vysokým krevním tlakem," uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Výrobek se dováží z Kanady, inspekce je odebrala prostřednictvím dvou e-shopů. Zatímco v jedné šarži obsahovala tobolka 384 miligramů sildenafilu, v druhé 14,5 miligramu a zároveň 3,52 miligramu tadalafilu.

Jedovaté panenky, koňské balzámy, nafukovací hračky i kuchyňské nádobí

ilustrační foto

 

V roce 2013 Ministerstvo zdravotnictví varovalo před 73 nebezpečnými výrobky, které se objevily na českém trhu. Patří mezi ně masti, hračky, nádobí, umělé nehty i vlhčené ubrousky. Nejvíce nebezpečí ale skrývaly obyčejné panenky. Obsahovaly totiž velké množství ftalátů. 

36 hraček, 31 kosmetických přípravků a 6 pomůcek k vaření. To jsou výrobky, které byly v roce 2013 k dostání v obchodech. Pro kupující ale představovaly zdraví ohrožující nebezpečí.

Podle mluvčí ministerstva patří k závažným zjištěním obsah vybraných jedovatých ftalátů v panenkách, zejména látky DEPH, která má negativní vliv na reprodukční orgány. DEPH se může dostávat do kontaktu s ústy a kůží dítěte, může přecházet do slin, ulpívat na rtech a sliznici a společně se slinami může být tato látka konzumována.