internet

Zaplatil vstupenky na Real Madrid. Nemá nic

ilustrační foto

Na fotbalový zápas se zaručeně těšil pětačtyřicetiletý muž z Přerovska, který si od údajného zástupce nadace inzerujícího na internetovém prodejním portálu zakoupil čtyři vstupenky na utkání mezi Plzní a Realem Madrid. Jeden lístek stál 4 000 Kč. 

"Fotbalový fanoušek převedl na požadovaný účet částku za všechny vstupenky a čekal na jejich doručení. Protože se tak nestalo, chtěl kontaktovat osobu, s níž celou transakci domluvil, ale protějšek se stal nedostupný. Navíc se na stránkách nadace objevilo upozornění, že neznámá osoba se vydává za jejich zástupce a prodává podvodně lístky na fotbal. Po přijetí oznámení jsme zahájili úkony trestního řízení pro trestný čin podvod," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Policisté varují před virtuálním světem. Hlavně rodiče

Foto PČR

Prázdniny jsou v plném proudu, dětem odpadly školní povinnosti a mají tak daleko více volného času než v průběhu školního roku. Děti jsou nadšené, ale rodiče již méně, neboť musí zajistit program pro své potomky. Prázdniny u babiček nebo tábory většinou pokryjí jen část z dvouměsíčních prázdnin, a tak jsou rodiče rádi, když mladšího potomka pohlídá třeba i starší sourozenec. A poté co přijdeme z práce unavení, ani nám moc nevadí, když se syn sám zabaví s telefonem, tabletem či počítačem. Hlavně, že je na chvíli klid. Víte však, co na počítači dělá?

Dnešní doba je stále více virtuální a kybernetická. Naše děti se do tohoto světa narodily, ale my starší jsme pouhými přistěhovalci. Proto není vůbec jednoduché s nimi udržovat krok a tempo. Děti a dospívající pohybující se v kolektivu stejně starých vrstevníků mají daleko větší přehled o novinkách a trendech v prostředí internetu, a proto je možná až na malé výjimky skoro nemožné se jim vyrovnat.

Změnil hesla. Odsedět si může tři roky

ilustrační foto

Ze spáchání přečinu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací je podezřelý dosud neustanovený pachatel, který si měl někdy v době od 16. do 20. března neoprávněně opatřit přístupové údaje k instagramovému účtu sedmačtyřicetileté ženy. 

"Po překonání přístupového hesla měl změnit název profilu i samotné přístupové heslo. Následně si měl opatřit také přístupové heslo k e-mailové schránce téže poškozené. Také v tomto případě měl provést změnu hesla, a tím oprávněné uživatelce zamezit v přístupu k uvedeným účtům," uvedla policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.

Za takové jednání pachateli v případě prokázání viny a odsouzení hrozí podle trestního zákoníku až tříletý trest odnětí svobody, zákaz činnosti nebo propadnutí věci. (red)

 

Podvod na internetu. Tentokrát s lístky na koncert

ilustrační foto

Během minulého víkendu si dvaadvacetiletá žena z Němčicka na internetovém inzertním serveru vyhlédla dva lístky na koncert hudební skupiny. S prodejcem dohodla zaslání na dobírku za částku 6 100 korun. 

"Po otevření zásilky v ní však nalezla pouze propagační leták jedné z tuzemských bank. Protože se tímto jednáním cítila podvedená, oznámila celou věc policistům na obvodním oddělení v Němčicích nad Hanou," uvedl policejní mluvčí František Kořínek s tím, že policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu podvod. Za ten pachateli v případě dopadení a prokázání viny hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta. (red)

 

Oslavme nakupování na internetu. Nabídne dva dny nákupů bez poštovného

ilustrační foto

Den dopravy zdarma vypukne 13. listopadu  ve 12 hodin a potrvá do 15. 11. 2017 do 12 hodin. Letos se do akce zapojilo 1213 obchodů. 

Ale pozor, akce se účastní pouze obchody s certifikátem Ověřeno zákazníky. Dopravu zdarma budou mít zákazníci u každého nákupu v hodnotě minimálně 300 korun.

Bližší informace včetně obchodů, které se zapojily, najdete na  http://www.dendopravyzdarma.cz/. (ber)

 

 

 

 

Vozidla, objednaného na inzerát, se nedočkala

ilustrační foto

Ve druhé polovině měsíce srpna nabízela prostřednictvím jednoho z internetových portálů neznámá osoba k prodeji osobní vozidlo Opel Astra za 4 500 eur. Žena z Olomoucka poslala zálohu, neviděa ale auto ani peníze.

"Na nabídku zareagovala 35letá žena z Olomoucka, která prodávající osobě, po proběhlé komunikaci, zaslala předem na její účet v zahraničí nejprve zálohu 70 000 korun a zhruba za tři dny na to dalších 71 000 korun. Poté jí mělo být vozidlo dodáno. Do dnešního dne se však žádného vozidla, ani případného vrácení peněz, nedočkala," konstatovala policejní mluvčí Irena Urbánková. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu podvod, na který trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody až na pět let. (red)

Podezřelého z internetového podvodu policisté vypátrali v Německu

ilustrační foto PČR

V srpnu roku 2016 si tehdy devětatřicetiletý muž z Prostějova na zahraničním internetovém aukčním portálu vyhlédl čtyři kompletní kola na osobní automobil značky BMW. Německému prodejci po vzájemné dohodě poté formou bankovního převodu odeslal dohodnutou částku 390 euro. 

Po obdržení platby s kupujícím však prodávající přestal komunikovat a kola neodeslal. "Provedeným prověřováním prostějovští policisté jako podezřelého vypátrali třiatřicetiletého občana Spolkové republiky Německo. Ten je pro své jednání podezřelý z přečinu podvod. Za ten mu dle českých zákonů hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta," uvedl policejní mluvčí František Kořínek s tím, že spisový materiál byl cestou státního zastupitelství k trestnímu řízení zaslán do vlasti podezřelého. (red)

 

Podváděl na internetovém inzertním portálu. Sedmnáctiletý mladík byl usvědčen!

ilustrační foto top bazar

V únoru 2017 zakoupila sedmačtyřicetiletá žena z Prostějova na internetovém inzertním portálu herní konzoli Playstation PS4. Zaplatila ale starý videorekordér. Policisté podvodníka vypátrali. Je jím sedmnáctiletý mladík.

Po převzetí balíku a zaplacení ceny i s dobírkou ve výši 5 015 korun na ni při rozbalení čekalo překvapení. Balíček totiž neobsahoval očekávanou konzoli, ale pouze starý a nefunkční videorekordér. Celou věc tedy oznámila prostějovským policistům. Ti ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu podvod. "Provedeným prověřováním jako podezřelého ustanovili sedmnáctiletého mladíka z Moravskoslezského kraje," konstatoval policejní mluvčí František Kořínek. (red)

 

Prolomení hesla k e-mailu vynese až rok vězení

ilustrační foto

V březnu tohoto roku došlo k prolomení hesla k e-mailovému účtu devětačtyřicetiletého muže z obce na Prostějovsku. Útočník po získání neoprávněného přístupu k účtu změnil přihlašovací údaje tak, že jeho majitel se již nemohl přihlásit a ani s účtem jakkoliv pracovat. 

"Provedeným prověřováním kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality jako pachatele ustanovili dvaadvacetiletého syna poškozeného, který tímto skutkem pokračoval v dlouhodobých sporech se svým otcem," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. Kriminalisté ve věci vedou zkrácené přípravné řízení. Podezřelému muži v případě prokázání viny a odsouzení za přečin neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací mimo jiné hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok. (red)

 

Na erotických seznamkách se vydával za mladou ženu. Z mužů vylákal 300 tisíc!

ilustrační foto pinterest.com

Kriminalisté Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje obvinili 45letého muže z Bruntálska z trestných činů vydírání a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. Šestačtyřiceti poškozeným osobám způsobil škodu ve výši bezmála 300 tisíc korun.

"Od roku 2014 do roku 2016 měl dotyčný na erotických seznamkách a serverech pod smyšlenou identitou, kdy se vydával za mladou ženu, zveřejňovat nabídky sexuálních služeb za drobnou úplatu. V rámci eroticky laděné elektronické komunikace s využíváním tzv. phishingu vylákal od poškozených přihlašovací údaje k e-mailovým schránkám a profilům na sociálních sítích. Díky přihlašovacím údajům se mu pak podařilo získat jejich intimní fotografie či videozáznamy a také citlivé a osobní údaje.