IRIS

Přijďte uspat ježky! Již zítra!

ilustrační foto ber

V pátek 9. listopadu pořádá Ekocentrum Iris benefiční akci na pomoc ježkům. Beseda bude doplněna ukázkou živých bodlináčů.

Zájemci se dozví vše o ježcích, jejich životě a zimním spánku. „Povídání bude doplněno ukázkou živých ježků. Dozvíte se, jak ježek dělá klubíčko, kolik má bodlinek, jestli má ocásek a jaký má zrak. Společně zjistíme hmotnost ježků, podíváme se do ježčího kalendáře a dozvíme se, jestli by tito ježci v přírodě přežili zimu,“ uvedla Eva Zatloukalová. Průvodcem bude odborník na zvířata, vedoucí Stanice pro handicapované živočichy v Němčicích nad Hanou Drahoš Kňourek.

Vstupné v podobě kočičí konzervy nebo 15 korun bude věnováno na podporu ježků, přezimujících ve stanici.

Do projektu 72 hodin se zapojili i prostějovští ochránci přírody

Foto IRIS

V první polovině října se prostějovští ochránci přírody z Ekocentra Iris zapojili hned dvakrát do celostátního projektu 72 hodin. Jedná se o tři dny plné dobrovolnických aktivit, které se v ČR konají již po sedmé. Kdykoliv během těchto 72 hodin (od čtvrtka 11. října 12:00 do neděle 14. října 12:00) a zároveň jakkoliv dlouho se dobrovolníci po celém Česku pustí do aktivit, které pomohou druhým, přírodě, či jejich okolí. Projekt koordinuje Česká rada dětí a mládeže. Ochránci o víkendu sázeli ovocné stromy v sadu na Kosíři a upravovali studánku Svatá voda u Drahanovic.

Sobotního sázení se zúčastnilo celkem 38 dobrovolníků. Tradičně se kromě rodin s dětmi zapojil i dětský přírodovědný oddíl ze ZŠ Smržice vedený paní učitelkou Gulakovou, letos se k organizátorům přidali i odborníci ovocnáři - Antonín Pařez z nedalekých Čelechovic a paní Zahradníková, vedoucí ovocné školky v Litenčicích. "Společně jsme vysadili 25 stromků třešní. Na závěr akce jsme si opékali dobroty na ohýnku, poté všichni účastníci obdrželi nejen pamětní list, ale i tričko projektu 72 hodin spolu s náramky a plackami", sdělila Eva Zatloukalová za Iris. 

Přijďte na Den stromů. V sobotu!

ilustrační foto iprostejov.cz

V sobotu 20. října proběhnou v rámci celosvětové akce Den stromů na náměstí TGM aktivity pro všechny věkové skupiny.

Informace pro dospělé, výstava o stromech, hravé, výtvarné a naučné aktivity pro děti, např. o známých i neznámých plodech našich dřevin. „Kulturní program zajistí živá kapela,“ zve ČSOP Iris Prostějov. Akce se koná v době od devíti do dvanácti hodin. (red)

Iris zve na sázení stromů na Kosíři

Foto Eva Zatloukalová

V sobotu 13.10.2018 budou členové ČSOP Iris Prostějov sázet ovocné stromy na Kosíři. Můžete se přidat!

„V rámci projektu 72 hodin vysadíme pětadvacet sazenic třešní v sadu na okraji Přírodní památky Vápenice,“ uvedla za organizátory Eva Zatloukalová.

Sraz všech účastníků je v 8:30 hodin u žel. zastávky Kaple.

Akce je vhodná pro rodiny s dětmi. Cestou na místo sázení budou pro děti připraveny hravé aktivity. „Nářadí a pracovní rukavice zajistíme. Na závěr chystáme opékání dobrot na ohýnku a drobné občerstvení. Všichni účastníci obdrží pamětní list, ti nejaktivnější i tričko projektu 72 hodin,“ dodala Zatloukalová.

Iris zve na naučnou stezku na Stráž

ilustrační foto

V úterý 31. července pořádá prostějovský Iris vycházku naučnou stezkou na kopec Stráž. Odjezd z Prostějova je v 9:50 hodin ze stanoviště číslo 9. 

„Vycházka ze Smržic plná šifer a zábavných úkolů povede údolíčkem na kopec Stráž a alejí starých krajových odrůd zase zpět,“ zvou ochránci s tím, že návrat do Prostějova je naplánován v 15:05. hodin. Délka trasy je přibližně šest kilometrů. (red)

 

Iris zve na Den na loukách Velkého Kosíře!

ilustrační foto Eva Zatloukalová

10. července v době od 8:30 do 13:30 hodin pořádá Ekocentrum Iris Prostějov vycházku na jižní svahy Kosíře spojenou s pomocí přírodě. 

"Najdeme tu pozůstatky prvohorního moře a dozvíme se, kdo na těchto místech žije dnes a jaké podmínky pro život potřebuje. Vyzkoušíme si, jak se hrabe posečená louka a dozvíme se, kdo námi shrabané seno využije. Délka trasy cca 5 km. Pro všechny pomocníky bude připraveno drobné občerstvení," přidala pozvání Eva Zatloukalová.  Sraz je v 8:30 na nádraží v Čelechovicích na Hané, návrat do Prostějova ve 13:30 nebo v 15:40 hodin. (red)

Den Země a ekojarmark již v sobotu! Nenechte si s dětmi ujít aktivity!

ilustrační foto

Ochránci přírody, Regionální sdružení Iris ve spolupráci se Zdravým městem Prostějov se připojují k akci Den země. Uskuteční se v sobotu 21. dubna na náměstí TGM v Prostějově.

Sobotní kulturní program doplní Ekojarmark. V nabídce návštěvníci kromě zdravé výživy najdou i ukázku dravců a sov, obojživelníků, budou mít možnost zajezdit si na koni nebo koupit výrobky z proutí. Po celou dobu bude probíhat i kulturní program.

Akce se uskuteční v době od 8 do 13 hodin. (red)

 

Den Země a ekojarmark se blíží!

ilustrační foto plakát

Ochránci přírody, Regionální sdružení Iris ve spolupráci se Zdravým městem Prostějov se připojují k akci Den země. Uskuteční se v sobotu 21. dubna na náměstí TGM v Prostějově.

Sobotní kulturní program doplní Ekojarmark. V nabídce návštěvníci kromě zdravé výživy najdou i ukázku dravců a sov, obojživelníků, budou mít možnost zajezdit si na koni nebo koupit výrobky z proutí. Po celou dobu bude probíhat i kulturní program.

Akce se uskuteční v době od 8 do 13 hodin. (red)

 

Pomůžete 7. dubna uklízet Česko? Dobrovolnických skupin je více!

ilustrační foto Jiří Malíček

Sedmého dubna vypukne celostátní projekt Ukliďme Česko. Zapojí se do něj i Okrašlovací spolek města Prostějova, který uklidí břehy Hloučely od Olomoucké k Močidýlkům. Iris pak bude uklízet od Abrahámka směrem na Tichou či směrem ke Kostelecké.

Stejně jako v loňském roce se vyjde v devět hodin od penzionu Taboo v Olomoucké ulici. Návrat je kolem dvanácté hodiny tamtéž. „Čeká nás opět občerstvení v podobě limonád a také si opečeme špekáčky. Těším se na vás,“ dodala předsedkyně spolku Milada Sokolová.

V devět hodin se u občerstvení u Abrahámka sejdou ti, kteří chtějí uklízet s ochránci přírody. „Čeká nás tradiční jarní úklid obou břehů říčky Hloučely. S sebou pracovní rukavice a staré igelitky. Na závěr bude pro všechny účastníky úklidu připraveno občerstvení na ohýnku,“ zvou Irisáci.

Přijďte uspat ježky! Právě dnes

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

V pátek 10. listopadu pořádá Ekocentrum Iris benefiční akci na pomoc ježkům. Beseda bude doplněna ukázkou živých bodlináčů.

Zájemci se dozví vše o ježcích, jejich životě a zimním spánku. „Povídání bude doplněno ukázkou živých ježků. Dozvíte se, jak ježek dělá klubíčko, kolik má bodlinek, jestli má ocásek a jaký má zrak. Společně zjistíme hmotnost ježků, podíváme se do ježčího kalendáře a dozvíme se, jestli by tito ježci v přírodě přežili zimu,“ uvedla Eva Zatloukalová. Průvodcem bude odborník na zvířata, vedoucí Stanice pro handicapované živočichy v Němčicích nad Hanou, Drahoš Kňourek.