Jeseníky

Horská služba Jeseníky hlásí nárůst těžkých zranění dětí

ilustrační foto HS

Hned v první den, kdy začaly jarní prázdniny a do Jeseníků přibylo výrazné množství dětských návštěvníků, řešili členové HS dvě těžká zranění.

Během odpoledne si osmiletá lyžařka při nezvládnutém pádu poranila stehenní kost. „Bylo evidentní, že je zlomená, to u dítěte znamená velmi těžké zranění. I k dospělému bychom přivolali vrtulník, v případě dívky bylo jasné, že Letecká záchranná služba musí pomoc,“ komentoval událost Michal Klimeš, náčelník Horské služby Jeseníky. Posádka vrtulníku z Olomouce pak dívku transportovala k dalšímu ošetření do nemocnice.

V Jeseníkách platí třetí lavinový stupeň

ilustrační foto HS Jeseníky

Plánujete trávit víkend lyžováním v Jeseníkách? Pak dávejte pozor, Horská služba zvýšila ze druhého na třetí stupeň hodnocení lavinového nebezpečí v horách. Hlavně na závětrných svazích leží nestabilní vrstva sněhu.

Podle horské služby nyní v nejvyšších partiích Jeseníků leží průměrně metrová vrstva sněhu. „Na hřebeni je to okolo čtyřicet centimetrů, z toho patnáct tvoří nový sníh, který napadal za silného větru. Na závětrných svazích ho proto bude uloženo více a leží zde nestabilní vrstva. V lavinových katastrech je uloženo kolem dvou metrů sněhu,“ uvedl na internetových stránkách HS Jeseníky Jiří Hejtmánek.

V Jeseníkách se těžce zranila jedenáctiletá lyžařka!

ilustrační foto

Mladičká lyžařka ve věku jedenácti let dnes dopoledne během jízdy na Černé sjezdovce v areálu Dolní Morava vylétla z trati a velmi těžce se zranila.

Dívka po opuštění sjezdovky vlétla mezi vzrostlé stromy a v plné rychlosti do nich narazila. „Na místo jsme dorazili na lyžích, technika se tam nemá šanci dostat. Zjistili jsme, že zraněná je v bezvědomí a svědci nehody už zahájili laickou resuscitaci. My jsme její stav konzultovali s dispečinkem linky 155 a dohodli se s nimi na vyslání vrtulníku Letecké záchranné služby z Hradce Králové,“ uvedl k nehodě Michal Klimeš, náčelník Horské služby Jeseníky. Dodal, že dívka utrpěla několik velice vážných poranění končetin, trupu i hlavy.

V Jeseníkách zemřel běžkař

ilustrační foto ZZS

Na běžkařské túře na Pradědu v Jeseníkách zkolaboval v sobotu odpoledne devětapadesátiletý běžkař. Ani přes rychlý příjezd záchranářů se muže nepodařilo oživit. Základní životní funkce mu selhaly.

Podle moravskoslezského mluvčího záchranářů Lukáše Humpla byla na místo vyslána nejen pozemní posádka rychlé zdravotnické pomoci z Vrbna pod Pradědem, ale také vrtulník z Ostravy. Devětapadesátiletého muže se až do příjezdu záchranářů pokoušeli oživit s pomocí telefonní operátorky svědkové události a členové horské služby, přesto se muže nepodařilo oživit.

Ani hodinová resuscitace za použití přístrojové techniky a léků však nevedla k obnovení srdeční činnosti. „Zasahující lékař tak musel nakonec konstatovat smrt postiženého," dodal Humpl. (red)

V Jeseníkách dnes zemřel lyžař. Už třetí

ilustrační foto Horská služba ČR

Šestačtyřicetiletý lyžař dnes dopoledne v plné rychlosti vylétl z trati na sjezdové dráze ve skiareálu Klobouk v Karlově, narazil do stromu a zraněním podlehl.

Ani bezpečnostní přilba mu při prudkém nárazu nepomohla a lyžař utrpěl velice vážná zranění. „Nás k zásahu vyzval náš dispečink, který dostal informaci z linky 155. Údajně muž po nehodě ještě komunikoval, ale zřejmě bezprostředně poté ztratil vědomí, uvedl Martin Chalupa, zasahující člen Horské služby Jeseníky. Dodal, že záchranáři se ke zraněnému dostali velice rychle, i když sníh na sjezdové dráze je zcela zledovatělý. Jakmile členové HS dorazili na místo nehody, zjistili, že muž je v bezvědomí a nevykazuje ani známky srdeční činnosti.

Na sjezdovce v Jeseníkách zemřel lyžař

ilustrační foto

Devětačtyřicetiletého lyžaře dnes dopoledne zřejmě postihla náhlá srdeční příhoda na sjezdové trati lyžařského areálu Sedlář. Horská služba apeluje na lyžaře, aby při návštěvě sjezdovek či běžkařských tratí brali na vědomí svůj zdravotní stav.

Horskou službu vyzval krátce před desátou k zásahu dispečink linky 155 s tím, že muž je podle jejich informací v bezvědomí. „Na Sedláři nemáme stanici, i přesto nám ale cesta netrvala víc, než deset minut. Když jsme k pánovi dojeli, na místě už byli záchranáři Zdravotnické záchranné služby z Vrbna pod Pradědem. Ti se už pokoušeli pacientovi obnovit životní funkce,“ uvedl k výjezdu Jaroslav Tejnský, zasahující člen Horské služby Jeseníky. Členové HS se ihned zapojili do resuscitace.

Horská služba vyhlásila v Jeseníkách první lavinový stupeň

ilustrační foto Horská služba ČR

Horská služba v Jeseníkách vyhlásila po sněžení v minulých dnech první, tedy nejnižší, stupeň lavinového nebezpečí. Na hřebenech hor nyní leží kolem 40 centimetrů sněhu. Na závětrných svazích jsou však místa, kde je uloženo až metr sněhu. Tato místa jsou nestabilní.  

V Jeseníkách leží na hřebenech hor kolem 40 centimetrů sněhu. Na závětrných svazích Velkého Kotle je však sněhu více, místy až přes metr, je tam vytvořena deska. Jsou tam místa, kde může při dodatečném zatížení dojít k uvolnění menší laviny.

První stupeň znamená nízké lavinové nebezpečí. Podle jesenických horských záchranářů by měl platit i v příštích dnech, měření v lavinových katastrech plánují opět před víkendem.

Jeseníky varují před víkendem!

ilustrační foto HS

 

Dvacet šest zásahů má za sebou Horská služba v Jeseníkách jen za předvčerejší den, očekává slunečný víkend a výrazný nárůst návštěvníků hor.

„I ve všední den naše sjezdové dráhy a turistické trasy doslova praskají ve švech. S tím pak přichází i zvýšený počet výjezdů našich záchranářů,“ uvedl náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš. Z šestadvaceti zásahů během čtvrtka k pěti zraněným museli záchranáři dokonce přivolat lékaře Zdravotnické záchranné služby. V průběhu dne také pátrali po ztraceném běžkaři v oblasti Dlouhých strání. „Očekáváme vlivem inverze v průběhu víkendu krásné a slunečné počasí. To jistě přiláká do hor další lyžaře.

Horská služba hledala dnes v noci dva muže z Prostějova

ilustrační foto HS Jeseníky

 

Pátrání po dvou mužích z Prostějova ve věku 30 a 28 let, kteří si vyrazili na túru na sněžnicích bez potřebného vybavení, si v neděli v noci užili záchranáři z Jeseníků i z polského GOPRu.

Podle informací, které dostala Horská služba od jejich kamarádů ve čtvrt na devět večer, se výletníci nevrátili z túry na Králický Sněžník a zpět na chatu Návrší. „Během půl hodiny jsme vypravili do akce osm záchranářů. Dva ze stanice Dolní Morava a šest ze Starého Města. To ale byl jen začátek, postupně se do pátrání po nezvěstných zapojilo celkem dvacet členů HS,“ popsal začátek rozsáhlého pátrání náčelník Horské služby Jesení Michal Klimeš. Záchranáři následně zjistili, že oba turisté vyrazili z polské Chaty pod Sněžníkem směrem na chatu Návrší.