jezdecká kasárna

V areálu jezdeckých kasáren se pracuje

Foto Jakub Bureš

Budoucnost areálu bývalých jezdeckých kasáren zatím není zcela jasná. V minulých dnech zde ale začaly intenzivní práce. Nikoli stavební.

"Momentálně probíhá odstraňování náletu a vzrostlého plevele, dále jsou prováděny terénní úpravy v areálu," sdělila PvNovinkám zprávu Odboru rozvoje a investic mluvčí magistrátu Jana Gáborová. (ber)

Po jezdeckých kasárnách se slehla zem

Foto MMP

Bourání hlavní budovy bývalých jezdeckých kasáren v Prostějově začalo 18. ledna tohoto roku.

Po pár týdnech už byste siluetu starého domu hledali marně. Na místě již zůstala jen suť, která postupně mizí. (red)

OBRAZEM: Kasárna jsou minulost

Foto MMP

Bourání hlavní budovy bývalých jezdeckých kasáren v Prostějově začalo 18. ledna 2016. Demoliční firma má termín provedení prací do září letošního roku, areál se ale už teď změnil k nepoznání.

"I přes daný termín firma provedla demolici ani ne za měsíc. Nyní musí uvést do patřičného stavu pozemky, což bude trvat přibližně měsíc," konstatoval první náměstek primátorky Zdeněk Fišer. Magistrát na demolici pospíchal mimo jiné proto, aby obyvatele okolních domů co nejméně obtěžoval prach. "Čím bude tepleji, tím víc budou otevírat okna a stavební práce tohoto druhu s sebou zvýšenou prašnost nesou," dodal Fišer. O využití areálu dosud rozhodnuto není, město má prý k dispozici hned několik vypracovaných projektů. (ber)

OBRAZEM: Jezdecká kasárna

Foto Jakub Bureš

Bourání jezdeckých kasáren se blíží do finále.

Fotografie nám zaslal Jakub Bureš, zachycují bourání ve včerejším odpoledni. Zhlédněte. (red)

OBRAZEM: Pár dní, rozdíl zřejmý

Foto Jakub Bureš

Bourání kasáren, konkrétně jejich centrální budovy, bylo zahájeno v týdnu od 18. ledna 2016. Fotografie současného stavu (dnešní odpoledne) zaslal do redakce Jakub Bureš.

Jediná budova jízdárny zůstane zachována. (red)

Videodokument Romana Štarhy: Jezdecká kasárna mizí

Foto Jakub Bureš

Fotografie z průběhu demolice jezdeckých kasáren již PvNovinky přinesly. Dnes vám nabízíme trochu jiný pohled, a to z ptačí perspektivy.

Video je z dílny Romana Šarhy a naleznete ho v odkaze. (red)

OBRAZEM: Bourání jezdeckých kasáren pokračuje

Foto MMP

Bourání centrální budovy prostějovských jezdeckých kasáren bylo zahájeno 18. ledna 2016.

Zhlédněte, jak práce na bourání pokračují. (red)

OBRAZEM: Demolicí kasáren se právě zabývala i Česká televize

ilustrační foto PvNovinky.cz

V pátek v podvečer zveřejnila ČT24 reportáž věnvanou demolici prostějovských Jezdeckých kasáren.

V příspěvku vystoupil náměstek prinátorky Jiří Pospíšil, který demolici označil za správnou, rozhodlo o ní zastupitelstvo města.Jiný názor má opoziční zastupitel Aleš Matyášek (TOP09). Ten spolu s dalším opozičním zastupitelem, Františkem Filoušem z hnutí ANO, podal podnět na kontrolní odbor ministerstva vnitra, aby usnesení o demolici pozastavil. Vnitro to v prvním kole odmítlo, Matyášek s Filoušem se proto odvolali k ministrovi vnitra.

OBRAZEM a video pohledem Jiřího Pospíšila na Jezdecká kasárna

Foto Jiří Pospíšil

Také občasný dopisovatel, kameraman a fotograf Jiří Pospíšil zaslal do redakčního e-mailu několik fotografií, řádek a video natočené z Jezdeckých kasáren. Jeho zprávu otiskujeme v plném znění.

"Těžká demoliční technika kousek po kousk, ukusuje hlavní historickou budovu Jezdeckých kasáren. Budovy kasáren vznikly roku 1891jako náhrada za staré kasárny, které stály na náměstí T.G.M. Ty však musely v roce 1911 ustoupit nové radnici. V roce 2004 Armáda ČR objekt opouští a novým majitelem se stává město Prostějov. Jedenáct let nechalo město budovu na pospas svému osudu, lovci kovů a lidé bez domova dokončili její zkázu. Co je ještě horší, že město nemělo ani zájem tuto budovu alespoň zakonzervovat.

OBRAZEM: Jezdecká kasárna ve čtvrteční odpoledne

Foto Jakub Bureš

Každý den vám představujeme pohled na Jezdecká kasárna a bourací práce, které tu pokračují.

Z fotografií je každý den znát posun bouracích prací. Děkujeme Jakubu Burešovi za jeho fota. (red)