Jiří Wolker

Sochu Wolkera očistili pracovníci jednoho z odborů města

ilustrační foto Jana Zaorálková

Začátkem dubna se na sociální síti objevila fotografie dvou mládenců, kterak "obšťastňují" nově instalovanou sochu Jiřího Wolkera. Ta nalezla místo na náměstí TGM v Prostějově. Protože centrum města je hlídáno kamerami, totožnost mladíků je známa. Stejně jako fakt, že je nemine trest. Město Prostějov se postaralo o očištění sochy. Oč se jednalo, se redakce dotázala Magistrátu. 

"O konkrétním znečištění nepíšeme, nicméně se to dá z fotek, které byly na sociálních sítích zveřejněny, usuzovat. Jak a čím konkrétně byla znečištěna, nechám na představivosti každého čtenáře," odpověděla mediální referentka Anna Kajlíková.

Čištění zařídil Odbor správy a údržby majetku města. "Sochu myli pracovníci na VPP, žádné finance se neplatily," dodala Kajlíková.

"Pokud se k soše budou lidé chovat slušně, nebude ji třeba nijak čistit. Nepotřebuje rovněž žádnou speciální údržbu," konstatoval autor unikátního projektu Miloš Karásek. (ber)

Zpráva městské policie: Obnažování u sochy vysvětlovali mladíci opilostí

ilustrační foto Jana Zaorálková

Jak PvNovinky informovaly, prostějovští strážníci řešili incident týkající se sochy Jiřího Wolkera, umístěné na náměstí TGM v Prostějově. Dva mládenci se u sochy obnažovali, jejich společnice je fotily. Fotografie byly následně publikovány na Facebooku. 

"Skupinu čtyř osob jsme ztotožnili na základě záznamů kamer a fotografií a příspěvků na sociální síti. Jednalo se o dva mladíky ve věku 22 a 25 let. S nimi byly na místě i dvě dívky, které je  fotily. Strážníkům se podařilo část podezřelých osob zkontaktovat v místě bydliště. K incidentu se přiznaly a uvedly, že všichni byli opilí a to co udělali, byla klukovina," konstatoval ředitel MP Prostějov Jan Nagy.

Jiří Wolker zneuctěn. Muži byli identifikováni

ilustrační foto Jana Zaorálková

Ve FB skupině Prostějov bez cenzury se před několika dny objevila fotografie dvou mužů. Byli zachyceni na náměstí TGM v Prostějově u nedávno odhalené sochy básníka Jiřího Wolkera. K soše se nechovali zrovna s úctou a tak se nelze divit, že jsou podezřelí z přestupku.

"Osoby, které byly uvedeny na fotografii, jsou identifikovány," sdělil PvNovinkám ředitel MP Prostějov Jan Nagy. Věc bude předána do správního řízení pro podezření z přestupkového jednání - přestupek proti veřejnému pořádku dle § 5 odst. 1) písm. e) zákona č. 251/2016 o některých přestupcích, ve správním řízení lze uložit pokutu až do výše 15.000 Kč. "Tohoto jednání se dopustili na místě veřejnosti přístupném a veřejně na facebooku," zdůvodnil rozhodnutí  Nagy. (ber)

Dva pohledy na Jiříka

Foto čtenář

Socha Jiřího Wolkera již také leccos pamatuje.

Nabízíme vám dva pohledy do let minulých, kdy ještě neexistovalo Atrium, místo jedné banky stál Hotel U tří králů a místo druhé byla prodejna Sklo - porcelán. A záda Jiříkovi nekryla Zlatá brána. Za fotografie děkujeme panu Bedřichovi. (ber)

Wolker odhalen! Kulturní událost přilákala spoustu diváků

Foto Jana Zaorálková

Základem díla sochy Jiřího Wolkera se stala autentická dobová fotografie Wolkera uvolněně spočívajícího na lavičce v nenucené póze. Autor Miloš Karásek sochu prostějovského rodáka slavnostně odhalil 28. března 2018 v 15 hodin na náměstí TGM v Prostějově.  

Slavnostní události se zúčastnilo množství Prostějovanů, nechyběl autor díla, žijící příbuzná básníka, zástupci kulturního scény ani místní politici. Zhudebněné básně Jiřího Wolkera představilo studentské divadlo POINT při Gymnáziu Jiřího Wolkera. (red)

Neděste se! Je to Wolker!

Foto PČR

Již včera večer nám do Prostějovských novinek jeden čtenář zaslal fotografii zabalené černé osoby v domnění, že může jít o něco nehezkého. Obával se, zda osoba není bez života a není zabalená do igelitového pytle. Bez života sice je, ale to neznamená, že skrývá něco nepěkného.

Děsit se nemusíme! Již úderem třetí odpolední černé torzo odhalí své vzezření! (red)

Projekt Wolker pokračuje výstavou Re-Reinkarnace

Foto ber

Kulturní projekt statutárního města Prostějova pod osobní záštitou primátorky Aleny Raškové pokračuje výstavou plakátů Luďka Bárty „RE – REINKARNACE WOLKER“. Vernisáž se uskuteční 15. března od 18 hodin v kině Metro70.

Před časem PvNovinky informovaly o tom, že v Prostějově bude umístěna první 3D plastika v zemi „Lavička Jiřího Wolkera“. Součástí Projektu Wolker bylo mimo jiné i nedávné umístění dememoriální desky v městské knihovně.

Tentokrát projekt nabízí výstavu kolekce plakátů pražského výtvarníka Luďka Bárty, která vznikla v rámci Projektu Wolker – PROSTĚ-OFF představuje zcela mimořádné grafické dílo.

Jiří Wolker tak trochu jinak...

Foto MMP

Ve čtvrtek v odpoledních hodinách v Městské knihovně Prostějov proběhlo slavnostní odhalení dememoriální desky věnované neznámému čtenáři. Takzvaného aktu kulturní tolerance se mimo jiné zúčastnila primátorka města Prostějova Alena Rašková.

Jak již jednou informoval autor projektu Miloš Karásek, koncept dememoriálních desek si klade za cíl vytvoření energetizujících bodů v parteru a celkové oživení atmosféry města. Podle jeho názoru jsme si zvykli pohybovat se v nám důvěrně známém prostoru ulic a náměstí bez toho, aniž bychom registrovali mnohost detailů, jež nás obklopují. Bez povšimnutí míjíme dekorativní výlohy obchodů, květinovou výzdobu a osazená sochařská díla. Ve snaze o dokonalou harmonii formy obsahu se z prostoru kolem nás stala civilizační šeď, která nás již ničím neudivuje a moment překvapení se vytratil.

PROJEKT WOLKER pokračuje. Těšit se můžeme i na Wolkerovu lavičku

ilustrační foto ber

JIŘÍ WOLKER TAK TROCHU JINAK... to je kulturní projekt Statutárního města Prostějova pod osobní záštitou primátorky Aleny Raškové. Díky němu se Prostějov bude chlubit první 3D plastikou v zemi. Odhalení „Lavičky Jiřího Wolkera“ budou předcházet další akce, mimo jiné umístění dememoriální desky v městské knihovně. Její odhalení se uskuteční 22. února.

„Koncept dememoriálních desek si klade za cíl vytvoření energetizujících bodů v parteru a celkové oživení atmosféry města,“ vysvětlil autor projektu Miloš Karásek. 

Miloš Karásek přivezl první hlavu. Jiřího Wolkera

Foto ber

Hlavu Jiřího Wolkera představil v minulých dnech na prostějovské radnici výtvarník Miloš Karásek. Jde o další pokračování jeho práce na soše básníka. Tu chce usadit na hlavním prostějovském náměstí. A změnit náhled na výtvarné umění.

"Prostějov bude prvním městem, kde bude socha, udělaná v 3D, ve volném prostranství," připomněl autor.

Na soše se momentálně intenzivně pracuje. "Protože je to něco zcela nového, hledáme stále cesty. Věřím ale, že bude dokončena včas," dodal autor. 

Do Prostějova přivezl i speciální trika s potiskem a pozvání na první doprovodnou akci. Tou je výstava a koncerty, které se uskuteční ve dnech 27.9 - 28.9. v Galerii Cyril a v nestátním zdravotnickém zařízení ADP-Sanco ve Vrahovicích. Pozvánku připravujeme. (ber)