Jiří Wolker

Jiří Wolker má své známky. Jenže staré

ilustrační foto filatelie.cz

Prostějovský rodák, básník Jiří Wolker, se v poslední době těší zaslouženému zájmu města. Má zde své dvě sochy, z nichž jedna je opravdu výjimečná, nejen svým zpracováním, bustu na rodné domě, připravuje se nová expozice v muzeu, v plánu je zhmotnění Jiřího básní v centru města. Jedno ale chybí.

Známky s Jiří Wolkerem jsou ve filatelistickém světě známy dvě. V roce 1949 byla vydána ta v hodnotě 4 Kč, v roce 1954 pak další s hodnotou 1,60 Kč. A dál nic. 

Docela škoda. Pohled Prostějova s Jiřího vlastní známkou by nebyl špatný. (ber)

Jiří Wolker napsal svůj epitaf. Dnešního dne v roce 1923

ilustrační foto ber

Prostějovskému rodákovi, básniku Jiřímu Wolkerovi, je díky projektu Wolker věnována stále větší pozornost. A k té přispějeme i my. Právě dnes, 28. listopadu 1923, napsal slova, kterými předpověděl svůj osud. 

"Zde leží Jiří Wolker, básník jenž miloval svět a pro spravedlnost jeho šel se bít. Dřív než moh srdce k boji vytasit, zemřel, mlád dvacet čtyři let".

- můžeme číst na náhrobku skromného hrobu na prostějovském městském hřbitově. Na jaře 1923 diagnostikovali Jiřímu Wolkerovi tuberkulózu plic, marně pak léčenou v Tatranské Poliance. 28. listopadu si napsal svůj epitaf, 3. 1. 1924 vydechl naposledy. (ber)

Projekt Wolker pokračoval křtem publikace

Foto PvNovinky.cz, MMP

V městské knihovně se včera odpoledne za účasti nejvyšších představitelů Prostějova uskutečnil slavnostní křest publikace výtvarníka Miloše Karáska Projekt Wolker. V rámci tohoto projektu se už uskutečnilo několik akcí, pro veřejnost je zřejmě nejznámější básníkova socha usazená na lavičce naproti jeho rodného domu. Autorem celého projektu i sochy je právě Miloš Karásek a při její tvorbě experimentoval s využitím nových 3D technologií. Bez nadsázky lze říci, že sedící Wolker, vytvořený podle dobové fotografie, je unikátním dílem, které nenajdete nikde jinde na světě.

Dvojjazyčná publikace pojednává o vzniku celého projektu, především pak o samotné soše, která je v podstatě ojedinělou autorskou rekonstrukcí historické osobnosti. „Lidé se mě ptali, proč zrovna Wolker, že je víc osobností... No, protože, jsem si ho vybral. On se ve své tvorbě vydal novým směrem, žena pro něho byla ženou, strom stromem, zem zemí. Šel cestou krásy slova a do Prostějova prostě patří,“ řekl v úvodu Miloš Karásek.

Sochu Wolkera očistili pracovníci jednoho z odborů města

ilustrační foto Jana Zaorálková

Začátkem dubna se na sociální síti objevila fotografie dvou mládenců, kterak "obšťastňují" nově instalovanou sochu Jiřího Wolkera. Ta nalezla místo na náměstí TGM v Prostějově. Protože centrum města je hlídáno kamerami, totožnost mladíků je známa. Stejně jako fakt, že je nemine trest. Město Prostějov se postaralo o očištění sochy. Oč se jednalo, se redakce dotázala Magistrátu. 

"O konkrétním znečištění nepíšeme, nicméně se to dá z fotek, které byly na sociálních sítích zveřejněny, usuzovat. Jak a čím konkrétně byla znečištěna, nechám na představivosti každého čtenáře," odpověděla mediální referentka Anna Kajlíková.

Čištění zařídil Odbor správy a údržby majetku města. "Sochu myli pracovníci na VPP, žádné finance se neplatily," dodala Kajlíková.

"Pokud se k soše budou lidé chovat slušně, nebude ji třeba nijak čistit. Nepotřebuje rovněž žádnou speciální údržbu," konstatoval autor unikátního projektu Miloš Karásek. (ber)

Zpráva městské policie: Obnažování u sochy vysvětlovali mladíci opilostí

ilustrační foto Jana Zaorálková

Jak PvNovinky informovaly, prostějovští strážníci řešili incident týkající se sochy Jiřího Wolkera, umístěné na náměstí TGM v Prostějově. Dva mládenci se u sochy obnažovali, jejich společnice je fotily. Fotografie byly následně publikovány na Facebooku. 

"Skupinu čtyř osob jsme ztotožnili na základě záznamů kamer a fotografií a příspěvků na sociální síti. Jednalo se o dva mladíky ve věku 22 a 25 let. S nimi byly na místě i dvě dívky, které je  fotily. Strážníkům se podařilo část podezřelých osob zkontaktovat v místě bydliště. K incidentu se přiznaly a uvedly, že všichni byli opilí a to co udělali, byla klukovina," konstatoval ředitel MP Prostějov Jan Nagy.

Jiří Wolker zneuctěn. Muži byli identifikováni

ilustrační foto Jana Zaorálková

Ve FB skupině Prostějov bez cenzury se před několika dny objevila fotografie dvou mužů. Byli zachyceni na náměstí TGM v Prostějově u nedávno odhalené sochy básníka Jiřího Wolkera. K soše se nechovali zrovna s úctou a tak se nelze divit, že jsou podezřelí z přestupku.

"Osoby, které byly uvedeny na fotografii, jsou identifikovány," sdělil PvNovinkám ředitel MP Prostějov Jan Nagy. Věc bude předána do správního řízení pro podezření z přestupkového jednání - přestupek proti veřejnému pořádku dle § 5 odst. 1) písm. e) zákona č. 251/2016 o některých přestupcích, ve správním řízení lze uložit pokutu až do výše 15.000 Kč. "Tohoto jednání se dopustili na místě veřejnosti přístupném a veřejně na facebooku," zdůvodnil rozhodnutí  Nagy. (ber)

Dva pohledy na Jiříka

Foto čtenář

Socha Jiřího Wolkera již také leccos pamatuje.

Nabízíme vám dva pohledy do let minulých, kdy ještě neexistovalo Atrium, místo jedné banky stál Hotel U tří králů a místo druhé byla prodejna Sklo - porcelán. A záda Jiříkovi nekryla Zlatá brána. Za fotografie děkujeme panu Bedřichovi. (ber)

Wolker odhalen! Kulturní událost přilákala spoustu diváků

Foto Jana Zaorálková

Základem díla sochy Jiřího Wolkera se stala autentická dobová fotografie Wolkera uvolněně spočívajícího na lavičce v nenucené póze. Autor Miloš Karásek sochu prostějovského rodáka slavnostně odhalil 28. března 2018 v 15 hodin na náměstí TGM v Prostějově.  

Slavnostní události se zúčastnilo množství Prostějovanů, nechyběl autor díla, žijící příbuzná básníka, zástupci kulturního scény ani místní politici. Zhudebněné básně Jiřího Wolkera představilo studentské divadlo POINT při Gymnáziu Jiřího Wolkera. (red)

Neděste se! Je to Wolker!

Foto PČR

Již včera večer nám do Prostějovských novinek jeden čtenář zaslal fotografii zabalené černé osoby v domnění, že může jít o něco nehezkého. Obával se, zda osoba není bez života a není zabalená do igelitového pytle. Bez života sice je, ale to neznamená, že skrývá něco nepěkného.

Děsit se nemusíme! Již úderem třetí odpolední černé torzo odhalí své vzezření! (red)

Projekt Wolker pokračuje výstavou Re-Reinkarnace

Foto ber

Kulturní projekt statutárního města Prostějova pod osobní záštitou primátorky Aleny Raškové pokračuje výstavou plakátů Luďka Bárty „RE – REINKARNACE WOLKER“. Vernisáž se uskuteční 15. března od 18 hodin v kině Metro70.

Před časem PvNovinky informovaly o tom, že v Prostějově bude umístěna první 3D plastika v zemi „Lavička Jiřího Wolkera“. Součástí Projektu Wolker bylo mimo jiné i nedávné umístění dememoriální desky v městské knihovně.

Tentokrát projekt nabízí výstavu kolekce plakátů pražského výtvarníka Luďka Bárty, která vznikla v rámci Projektu Wolker – PROSTĚ-OFF představuje zcela mimořádné grafické dílo.