kácení stromů

Hrušky ve Šlikově ulici půjdou k zemi. Jsou nemocné

Foto MMP

Statutární město Prostějov oznamuje obyvatelům ul. Šlikova a blízkého okolí, že v letošním roce bude v této ulici provedena obnova stromořadí. Stávající hrušně budou pokáceny z důvodu špatného zdravotního stavu a z důvodu, že již neplní estetický a funkční význam.

Kácení stromů bylo povoleno Odborem životního prostředí Magistrátu města Prostějova a v rámci správního řízení projednáno se Spolkem AJDONY a Českým svazem ochránců přírody - Regionálním sdružení Iris.

Nekontrolovatelné kácení zeleně bez vědomí magistrátu? Nesouhlasíme, vzkazuje do sněmovny radnice

ilustrační foto ber

Ekologickou budoucnost Prostějova vidí radní, společně s Komisí životního prostředí, v intenzivním výkupu pozemků na výsadbu zeleně v jižní části města. Další plánovanou aktivitou je ozelenění u Čechůvek, kde se bude řešit výsadba dřevin, pročištění bývalého vodního toku a vybudování štěrkových cest. Bez debat je intenzivní výsadba dřevin a stromů v prašné oblasti. Do cesty se těmto i podobným aktivitám staví pozměňovací návrh poslance Josefa Kotta (sněmovní tisk 731/0).

S projednávaným pozměňovacím návrhem k vládnímu návrhu zákonu o invazivních nepůvodních druzích, který by firmám umožnil nekontrolovatelné kácení městské zeleně, ovšem vedení města nesouhlasí.

Třešně u „Hitlerovy dálnice" to mají spočítané

Foto ber

Ohrozimská třešňová alej byla podle sdružení Arnika nejdelším stromořadím v republice. Měří 3200 metrů, bohužel je ve velmi špatném stavu. A zřejmě zmizí úplně.

Třešně, lemující silnici z Mostkovic na Ohrozim, která je podle historických souvislostí jejího vzniku zvána i "Hitlerovou dálnicí", pomalu mizí. Desítky stromů již byly odstraněny, z dalších trčí k nebi jen torza. Obnovy se alej dočká, jak PvNovinkám sdělil Tomáš Vaida, provozní náměstek Správy silnic Olomouckého kraje.

Údržba stromů v lesoparku Hloučela si vyžádá statisíce korun

ilustrační foto ber

V dubnu 2019 byla dohodou ukončena Smlouva o nájmu mezi městem Prostějovem a společností Lesy města Prostějova, s.r.o., jejímž předmětem byla údržba cca 2/3 rozlohy lesoparku Hloučela. Údržba této podstatné a využívané části lesoparku Hloučela byla následně svěřena společnosti FCC Prostějov, s.r.o. Roční náklady na běžnou údržbu zeleně v těchto převzatých částech lesoparku Hloučela byly vyčísleny na 600 tisíc korun (bez DPH).

V průběhu loňského roku zde probíhalo především kácení a ošetřování nebezpečných stromů, které představovaly riziko pro návštěvníky lesoparku. „Zjistili jsme, že v těchto částech lesoparku se nachází zhruba 340 kusů suchých stromů, které je nutné pokácet. Od ledna 2020 proto probíhá intenzivní kácení, což vzhledem ke svému velkému rozsahu vyčerpá všechny finanční prostředky rozpočtované na údržbu lesoparku Hloučela na celý rok 2020,“ uvedl první náměstek primátora Jiří Pospíšil, do jehož gesce údržba majetku města spadá.

Vykácené dřeviny mohou přijít na dva roky za katrem

ilustrační foto ber

Neznámý pachatel v přesně nezjištěné době od poloviny února do úterý 6. března odcizil na pozemku v katastrálním území obce Hradčany – Kobeřice vzrostlé dřeviny bez souhlasu a vědomí majitelů.

"Na místě je vykácel a provedl na pozemku terénní úpravy. Poškozeným tak způsobil předběžnou škodu nejméně 5 000 Kč na odcizených dřevinách a stejnou částku na poškození pozemku terénními úpravami," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová s tím, že případ policie šetří pro trestné činy krádež a poškození cizí věci s dvouletou trestní sazbou odnětí svobody. (red)

 

Kácení stromů v Prostějově má svá pravidla

ilustrační foto ber

Odpovědi stran kácení stromů na území města Prostějova přináší Odbor životního prostředí a Odbor správy a údržby majetku města.

Kácení stromů a keřů, které rostou na nelesních pozemcích, podléhá povolení příslušného orgánu ochrany přírody a krajiny. V případě Statutárního města Prostějova je to Odbor životního prostředí Magistrátu města Prostějova.

Nemocný habr na hlavním náměstí usychal. Byl pokácen

ilustrační foto

Dne 5. 2. 2018 proběhlo na náměstí T. G. Masaryka kácení vzrostlého habru obecného. Důvodem byl špatný zdravotní stav a provozní bezpečnost. Zdravotní ořez, který měl strom zachránit, nepomohl.

Dle informací Odboru správy a údržby majetku města byla na základě opakované odborné prohlídky stromu arboristickou firmou v roce 2017 potvrzena infekce kmenů a dynamické prosychání dřeviny. Z výsledků odborného hodnocení stavu stromu vyplynulo, že dřevina má infekci kmenů, prosychá a dochází k odlupování kůry v bazální části a k přerušení vodivých pletiv zásobujících dřevinu. S ohledem na stav stromu byl v roce 2017 proveden zdravotní ořez, který byl ale vyhodnocen jako neúčinné řešení.

Šárka bude částečně uzavřena. Kvůli kácení

ilustrační foto

Ve dnech 29.1.2018 až 24.2.2018 bude částečně uzavřena komunikace na ulici Šárka a některé komunikace ve vnitrobloku sídliště v souvislosti s kácením stromů v rámci regenerace sídliště. 

Jeden jízdní pruh na ulici Šárka bude volný. Délka uzavírky bude cca 300 m. (red) 

 

OBRAZEM: Tylovka nejen bez sakur

ilustrační foto

Kvůli revitalizaci další části Tylovy ulice šly k zemi vzrostlé stromy. Mimo sakur i břízy a statný smrk.

"Te stříbrný smrk byl nádherný, škoda ho. Když nic, mohl být na vánoce na náměstí," posteskla si jedna z obyvatelek přilehlého domu. (ber)

OBRAZEM: Na Tylové padnou stromy. I letité sakury

Foto ber

Jak PvNovinky informovaly, v letošním roce se uskuteční druhá fáze revitalizace Tylovy ulice. I při ní padnou vzrostlé stromy.

"Koukám na tu značku a je mi smutno. Sakury byly nedílnou součástí našeho města, z ulic ale mizí. Jsou to nádherné stromy a když kvetou, hladí na duši," posteskla si obyvatelka jednoho z blízkých domů, Alena H. Při předchozí etapě revitalizace první části ulice nahradily sakury magnolíe. (ber)