kácení stromů

Vykácené dřeviny mohou přijít na dva roky za katrem

ilustrační foto ber

Neznámý pachatel v přesně nezjištěné době od poloviny února do úterý 6. března odcizil na pozemku v katastrálním území obce Hradčany – Kobeřice vzrostlé dřeviny bez souhlasu a vědomí majitelů.

"Na místě je vykácel a provedl na pozemku terénní úpravy. Poškozeným tak způsobil předběžnou škodu nejméně 5 000 Kč na odcizených dřevinách a stejnou částku na poškození pozemku terénními úpravami," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová s tím, že případ policie šetří pro trestné činy krádež a poškození cizí věci s dvouletou trestní sazbou odnětí svobody. (red)

 

Kácení stromů v Prostějově má svá pravidla

ilustrační foto ber

Odpovědi stran kácení stromů na území města Prostějova přináší Odbor životního prostředí a Odbor správy a údržby majetku města.

Kácení stromů a keřů, které rostou na nelesních pozemcích, podléhá povolení příslušného orgánu ochrany přírody a krajiny. V případě Statutárního města Prostějova je to Odbor životního prostředí Magistrátu města Prostějova.

Nemocný habr na hlavním náměstí usychal. Byl pokácen

ilustrační foto

Dne 5. 2. 2018 proběhlo na náměstí T. G. Masaryka kácení vzrostlého habru obecného. Důvodem byl špatný zdravotní stav a provozní bezpečnost. Zdravotní ořez, který měl strom zachránit, nepomohl.

Dle informací Odboru správy a údržby majetku města byla na základě opakované odborné prohlídky stromu arboristickou firmou v roce 2017 potvrzena infekce kmenů a dynamické prosychání dřeviny. Z výsledků odborného hodnocení stavu stromu vyplynulo, že dřevina má infekci kmenů, prosychá a dochází k odlupování kůry v bazální části a k přerušení vodivých pletiv zásobujících dřevinu. S ohledem na stav stromu byl v roce 2017 proveden zdravotní ořez, který byl ale vyhodnocen jako neúčinné řešení.

Šárka bude částečně uzavřena. Kvůli kácení

ilustrační foto

Ve dnech 29.1.2018 až 24.2.2018 bude částečně uzavřena komunikace na ulici Šárka a některé komunikace ve vnitrobloku sídliště v souvislosti s kácením stromů v rámci regenerace sídliště. 

Jeden jízdní pruh na ulici Šárka bude volný. Délka uzavírky bude cca 300 m. (red) 

 

OBRAZEM: Tylovka nejen bez sakur

ilustrační foto

Kvůli revitalizaci další části Tylovy ulice šly k zemi vzrostlé stromy. Mimo sakur i břízy a statný smrk.

"Te stříbrný smrk byl nádherný, škoda ho. Když nic, mohl být na vánoce na náměstí," posteskla si jedna z obyvatelek přilehlého domu. (ber)

OBRAZEM: Na Tylové padnou stromy. I letité sakury

Foto ber

Jak PvNovinky informovaly, v letošním roce se uskuteční druhá fáze revitalizace Tylovy ulice. I při ní padnou vzrostlé stromy.

"Koukám na tu značku a je mi smutno. Sakury byly nedílnou součástí našeho města, z ulic ale mizí. Jsou to nádherné stromy a když kvetou, hladí na duši," posteskla si obyvatelka jednoho z blízkých domů, Alena H. Při předchozí etapě revitalizace první části ulice nahradily sakury magnolíe. (ber) 

Na Kotěrově se usilovně kácí! Kvůli přání a rekosntrukci

Foto čtenář

Do redakce PvNovinek doraziy fotografie z Kotěrovy ulice v Prostějově. Kácí se zde vzrostlé topoly. Důvody jsou podle Magistrátu města Prostějova dva, rekonstrukce přilehlého Neumannova náměstí a přání vlastníků jednoho z přilehlých domů. 

"Topoly 1,2,3 a 4 se kácí v rámci investiční akce – ORI (rekonstrukce Neumannova náměstí, chodníky… apod.), topoly č. 169 a 170 se kácí na základě žádosti Společenství vlastníků Kotěrova 2," odpověděla na dotaz redakce tisková mluvčí Magistrátu Jana Gáborová. Kácení se nelíbí obyvatelům nedalekého družstevního domu. "Náš dům jsme dokončili v roce 1968, postaven byl na pozemku, který býval dětským hřištěm. Museli jsme vybudovat náhradní hřiště a osadit ho topoly. Jsou to zdravé stromy, které zde v pohodě rostly desítky let.

Dopravu v Jungmannově ulici omezí kácení stromů

ilustrační foto MMP

Magistrát města Prostějova, odbor dopravy, oznamuje veřejnou vyhláškou opatření obecné povahy ve věci stanovení umístění dopravního značení na ulici Jungmannova v Prostějově, a to z důvodu kácení stromů.

„Jde o přechodnou úpravu provozu na pozemních komunikacích, důvodem je kácení stromů v dané lokalitě,“ upozorňuje Odbor dopravy prostějovského magistrátu. Platnost úpravy je ve dnech 25.-26.2.2017, 4.-5.3.2017, 11.-12.3.2017. (red)

Lípy v Komenského padly kvůli kanalizaci

Foto čtenář, paní Nová

V Komenského ulici v Prostějově bylo v minulých dnech pokáceno několik lip. Zdravé stromy musely ustoupit kanalizaci.

"Důvod na pokácení lip na ulici Komenského je velmi jednoduchý. Je to kompletní rekonstrukce kanalizace, kterou bude provádět společnost Vodovody a kanalizace Prostějov, a.s.," sdělil redakci Jaroslav Chromek, vedoucí oddělení držby majetku Magistrátu města Prostějova. (red)

OBRAZEM: V Šárce se kácí

Foto ber

V tomto týdnu se v lokalitě Šárka opět rozdrnčely motorové pily. Kácení zeleně pro 2. a 3. etapu akce regenerace sídliště Šárka povolil Odbor životního prostředí a také správce zeleně Odboru správy a údržby majetku města.

Celkem se jedná o osmapadesát stromů, za které bude v lokalitě v rámci regenerace vysázeno 125 nových stromů. Dále bude odstraněno cca čtyřicet keřů, za které budou rovněž vysázeny nové keře a živě ploty.

Původní stromy musí ustoupit změnám, které nejstarší sídliště v Prostějově změní k lepšímu. "V další části Šárky budou nová parkovací místa, chodníky, komunikace, VO, kanalizace. Chybět nebude samozřejmě ani nová zeleň," vzkazuje Odbor rozvoje a investic MMPv. (ber)