Katka Francová

Katčin přejezd do Nicaraguy

foto Katka Francová

 

I přes zdlouhavé vyjednávání přes mail se společností Gekko Expeditions, která zajišťuje dopravu mezi některými středoamerickými zeměmi, jsem nakonec dostala potvrzený pondělní odjezd do Leonu v Nikaragui. Obvykle je nutné jim přes paypal zaplatit dopravu, ale domluvila jsem to tak, že jsem těch 45 US dala řidiči.

Další věcí bylo, že jsem se ráno musela dopravit ze Suchitota na benzinku v San Martin, protože pro jednu osobu nezajížděli do Suchitota. Takže během nedělního dopoledne jsem si udělala výlet do San Martinu a zjistila, že cesta tam mi zabere hodinu a ne 25 minut, jak mi tvrdili v mailu. A tak jsem v jedenáct dopoledne s plnou bagáží sedla dovnitř benzinky a čekala na příjezd minivanu. Samozřejmě měl kvůli dopravě zpoždění. Pak ale již cesta ubíhala rychle. Na hranicích řidič oběhl s našimi pasy celnice. Poplatek za vstup do Hondurasu 3 US a do Nicaraguy pak 13 US.

S Katkou o kávě, guerille, Cartagene a Ztraceném městě

Foto Katka Francová

 

Na začátku tohoto roku jsem se na vlastní pěst vypravila do Kolumbie. Jen s ruksakem a očekáváním nových cestovatelských zážitků. A ano, i s malou obavou z neznáma. Jelikož se Kolumbie zatím ještě nezbavila nálepky nebezpečné země, na jejímž území stále operují guerillové skupiny živící se únosy a obchodem s drogami, nepatří Kolumbie k těm nejvyhledávanějším turistickým cílům. Tedy zatím. Během posledních několika let se bezpečnostní situace v Kolumbii rapidně zlepšila a, i když část kolumbijského území stále ovládá FARC, běžný cestovatel vydávající se do těch nejznámějších turistických oblastí se nemá čeho obávat. 

Moje putování po Kolumbii začalo v Medellínu, které neslavně proslavil Pablo Escobar, který do začátku 90.let stál v čele medellínského kartelu ovládajícího osmdesát procent obchodu s drogami v zemi. Tehdy to bylo jedno z nejnebezpečnějších měst latinské Ameriky. Dnes je to jedno z nejbezpečnějších měst Kolumbie. Ve městě jsem nemohla nenavštívit hřbitov, kde je Escobar pohřbený.

Kateřina Francová představila exotickou Kolumbii

Foto ber

 

Káva, drogy, čaj, mafie, nebezpečí, Shakira, zumba a  turistické zajímavosti. To je Kolumbie, jak ji početnému publiku představila v úterý večer v prostějovské knihovně cestovatelka Kateřina Francová.  

Do Kolumbie se vydala na šestitýdenní cestu letos v lednu. „Nebezpečná země to už dávno není, vláda má vše pod kontrolou,“ vysvětlila publiku. A tak její toulky vedly cestou necestou, přes kávovníkové plantáže a hrob Pabla Escobara po vrcholky And.

Američané nevěděli, kde je Česko a záviděli mi voděodolný foťák, směje se Katka

ilustrační fota Katka Francová

 

Katčino panamsko-kostarické putování sledujeme pravidelně. Katka je Prostějovanka, která na vlastní pěst cestuje křížem krážem světem. O svém dalším putování, tentokrát dobrodružství na raftech, se rozepisuje níže...

Dnes mi začala "adrenalinová" část dovolené. Přes hotel jsem si se slevou zakoupila rafting, který měl být na řece Toro, stupeň obtížnosti III.-IV. (ze šesti stupňové škály), jenže, jak nám náš průvodce Jose v autobuse sdělil, na řece Toro je již tři dny málo vody, a tak jsme jeli řeku Sarapiqui, se stejnou obtížností. Před rokem jsem si v Thajsku raftování vyzkoušela poprvé a nadchlo mě to a nyní byly přede mnou více jak 2 hodiny sjíždění řeky, která byla obtížnější, než co jsem kdy dříve zažila.