klášter

Klášter Milosrdných bratří ve filmu

Foto Památkydnes.cz

„Areál kláštera Milosrdných bratří řádu svatého Jana z Boha v Prostějově “, je titul nové epizody dokumentárního filmu popisující založení kláštera a počátky působení řádu Milosrdných bratří v Prostějově.

Interiérem kostela sv. Jana Nepomuckého diváky provádí P. Narcis Schön, tehdejší převor kláštera. Postavě převora propůjčil hlas ostravský divadelní a rozhlasový herec Miroslav Rataj. Diváci si epizodu mohou užít ve 4K (UHD) rozlišení.

Klášter Milosrdných bratří je na prodej

ilustrační foto

 

Památkově chráněná budova, v níž v minulosti fungovala nemocnice, lazaret, ale i sirotčinec a domov důchodců, nemá už od roku 2007 žádné využití. Areál se zahradami a kaplí nedaleko historického centra města tak několik let chátrá. Milosrdní bratři jej chtějí prodat.

„Náš řád vede v současné době intenzivní jednání s několika zájemci o koupi areálu kláštera v Prostějově, avšak vzhledem k tomu, že jednání dosud probíhají, nemohou k nim představení řádu uvést žádné další podrobnosti,“ uvedl za řád ředitel delegatury Jan Švorc. Řád samotný podle něj nemá v současné době dostatečné finanční prostředky ani personální kapacity, aby mohl klášter rekonstruovat a provozovat. Cena objektu je zhruba 200 milionů korun. Zahradu letos památkáři zařadili na seznam kulturních památek.