Klub vojenské historie

OBRAZEM: Den otevřených dveří Klubu vojenské historie

Foto Zuzana Zapletalová

Dnes, tedy v sobotu 23. června, probíhal od deváté ráno do patnácti odpoledne Den otevřených dveří Klubu vojenské historie Prostějov. Akce se konala na střelnici ve Vrahovicích.

Jak avizoval plakát, organizátoři pozvali širokou veřejnost na prohlídku střelnice, zbraní, které používají ke své sportovní činnosti, a též ke zkoušce střelby z ostřelných střelných zbraní. (red)

OBRAZEM: Náměstí obsadila vojenská historie

Foto MM

U příležitosti středečního pietního aktu, spojeného s koncem II. světové války, dorazila ve středu 9. 5. 2018 do centra města Prostějova dobová vojenská technika.

Lidé se tak mohli podívat na rumunský tančík Praga AH IV R, který v armádě nesl označení R-1, nákladní automobil americké výroby a lehký nákladní automobil s kanónem.

"Mimo Rumunské královské armády se veřejnosti představili i vojáci 1. čs. armádního sboru, Rudé armády a armády USA, která sice s osvobozením Moravy nemá nic společného, ale považujeme za správné, aby je lidé viděli," uvedl facebookový profil Klubu vojenské historie Dukla, o.s. v Prostějově.

Konec války připomene rumunský tank. Již zítra na náměstí!

ilustrační foto Klub vojenské historie

Ve středu 10. května 2017 v 16 hodin dorazí na prostějovské náměstí rumunský tank i s vojáky. Můžete být u toho!

Když končila druhá světová válka, na našem území se nacházela vojska čtyř spojenců a náš 1. československý armádní sbor. Rudá armáda se dočkala slávy a vděku po dlouhé desítky let. O amerických vojácích se mluvilo málo a plného uznání se jim dostalo až po roce 1989. Ale celá ta dlouhá desetiletí, až do současnosti, se nevzpomíná, nebo jen lokálně, na vojáky dalších dvou armád. Jde o vojáky polské armády, jejíž jednotky osvobodily několik malých území na severu Čech, ale hlavně jde o vojáky Rumunské královské armády. Tato armáda osvobodila více než tisíc československých osad, obcí a měst.

OBRAZEM: Pietní akt u příležitosti osvobození města Rudou armádou

Foto Jiří Malíček

Dne 5.5 května se v Brodku u Prostějova konal pietní akt u příležitosti osvobození města Rudou armádou.

Součástí tohoto aktu byla i Kolona vítězství pořádaná Klubem vojenské historie. Byly položeny věnce u Pomníku padlých a následovala slavnostní salva. Poté se Kolona vítězství přesunula k dalšímu pietnímu aktu do Dobrochova. Součástí Kolony vítězství byly i přednášky. Tyto se uskutečnily v KD Dobrochov. První byla přednáška Jaromíra Vykoukala na téma Nejchlapovitější chlapi aneb historie Československých lodních sil a v sobotu 6.5. přednesl Zdeněk Bezrouk příspěvek na téma Poslední boje pod Prostějovem - Jaro 1945.

Jiří Malíček

OBRAZEM: Vojenští nadšenci předvedli na Prostějovsku tábor poražených Němců

Foto Jiří Malíček

U příležitosti 72. výročí ukončení  2. světové války se i letos částí prostějovského okresu prohnala Kolona vítězství. Postaral se o ni Klub vojenské historie Dukla. Akce se bude konala od pátku 5. do neděle 7. května.

Svůj tábor rozložili vojenští dobrovolníci v Dobrochově, kam se vydal prostějovský fotograf Jiří Malíček, který nám do redakčního e-mailu zaslal fotografie z ležení. Děkujeme! (red)

Klub vojenské historie Dukla zve na Kolonu vítězství!

ilustrační foto plakát

U příležitosti 72. výročí ukončení 2. světové války se i letos částí prostějovského okresu prožene kolona vítězství. Postará se o to Klub vojenské historie Dukla. Akce se bude konat od pátku 5. do neděle 7. května.

Po celé tři dny bude v Dobrochově postaven dobový tábor s polní kuchyní. V pátek ve 20 hodin se v kulturním domě uskuteční přednáška Jaromíra Vykoukala Nejchlpovatější chlapi aneb Historie Československých lodních sil, v sobotu od 19,30 hodin přednese Zdeněk Bezrouk příspěvek na téma Poslední boje pod Prostějově. 

Cílem historické kolony je připomínka tvrdých bojů, které se v regionu odehrávaly jen pár dní před koncem války. Projede tak šestnácti obcemi, kde uctí památku obětí bojů.

Na náměstí se bude střílet. Promění se v bojiště!

ilustrační foto

10. května v 16 hodin se prostějovské hlavní náměstí promění v bojiště. Členové prostějovského Klubu vojenské historie Dukla předvedou výstroj a výzbroj rumunských vojáků i jejich bojovou zástavu.

Rumunská královská armáda byla třetím osvoboditelem naší vlasti za druhé světové války a osvobodila i Prostějov. Ukázka připomene její boje na našem území i na východní frontě. Bojů na našem území se zúčastnilo 248 430 rumunských vojáků, z nichž 66 495 zahynulo, bylo zraněno anebo zůstalo nezvěstných. (ber)

 

OBRAZEM: Den otevřených dveří se na střelnici vydařil

Foto Vladimír Hurdálek

Nezaváhali ti, kteří se v sobotu 28. května vydali do Vrahovic na střelnici. Klub vojenské historie Základní organizace AREÁL ve spolupráci s firmou QINS pořádaly Den otevřených dveří. A bylo na co koukat.

U vchodu upoutala ukázka kulometného hnízda s doopravdickým "Maximem" spolu s výstavkou zbraní současných, válečných i předválečných, včetně legendárního kulometu "Bren".

Přijďte si zastřílet, zve Klub vojenské historie

ilustrační foto plakát

V sobotu 28. května pořádá Den otevřených dveří Klub vojenské historie Prostějov. Střelnici ve Vrahovicích otevře pro veřejnost v devět hodin ráno.

„Můžete si prohlédnout zbraně, které používáme a vyzkoušet si střelbu,“ zvou pořadatelé. Za zapůjčení zbraní nic nechtějí, zájemci zaplatí pouze střelivo. Akce potrvá do 15 hodin. (red)

Je skvělé, že si muži mohou na válku jen hrát, zaznělo dnes v Obědkovicích

Foto PvNovinky.cz

O Koloně vítězství, která dnes projela několika vesnicemi a která ukončila svoji cestu v Obědkovicích, jsme vás již informovali. Kolonu a následný program rekonstrukce bitvy právě o Obědkovice připravil pro stovky návštěvníků Klub vojenské historie.

Cílem historické kolony je připomínka tvrdých bojů, které se v regionu odehrávaly jen pár dní před koncem války. Kolona projela dvanácti obcemi, kde uctila památku obětí bojů, viz http://pvnovinky.cz/klub-vojenske-historie/32339-obrazem-historicka-kolona-vzdala-hold-i-pamatce-valky-v-celcicich.