kniha

Lenka Halířová bude křtít Klub padlých andělů

ilustrační foto obal knihy, archiv Josef Koudelka

Sedmáctiletá Lenka Halířová vydala svou první knihu před dvěma lety. Knížka s názvem "Síla osudu" je velmi čtivým příběhem o mladých lidech. Svou další knihu, sbírku poezie, nazvanou Klub padlých andělů, pokřtí spolu s Josefem Koudelkou 15. září na plumlovském zámku.

"Autorka našla odvahu vyjádřit své vlastní pocity prostřednictvím sbírky poezie. Odhlédneme-li od pesimistických, ba tragických pocitů osamocení, zmaru a podobně, jež jsou v přímém kontrastu s autorčiným mládím, zbyde ve sbírce ještě pár dalších témat na slušné myšlenkové úrovni a zejména snaha psát (epické) příběhy ze života, což v dnešní převážně lyrické české poezii není zrovna obvyklé," píše se v recenzi.

Fotopostřeh: Cestovali jste s Honzíkem?

ilustrační foto

Honzíkova cesta od Bohumila Říhy byla kdysi povinnou četbou. Narazila jsem na tuhle knihu nedávno v útrobách své maxiknihovny.

Ať byl obsah jakýkoli, ilustrace Heleny Zmatlíkové jsou prostě úžasné. A jen po zajímavost, kniha poprvé vyšla v roce 1954. Do roku 2015 vyšla v nejméně 21 vydáních a počet výtisků přesahuje 2 miliony. (ber) 

Proběhl křest knihy: Jak na to?!

Foto MC Cipísek

 

V rámci týdne pro rodinu, který Mateřské centrum Cipísek vyhlašuje každý rok k Mezinárodnímu dni rodiny ( 15.5.), proběhl v MC křest knihy pro rodiče Jak na to? O rodičovství, dětech a výchově. Knihu za účasti autorky pokřtila společně s vedoucí MC Cipísek Jitkou Zapletalovou také literární redaktorka nakladatelství CPress ( Albatros Média a.s.) Ivana Auingerová. 

Kniha prostějovské autorky, lektorky MC Cipísek, Markéty Skládalové, je inspirací pro rodiče a všechny ostatní, kteří přemýšlejí o tom, co a jak dělat či změnit, aby prožívali výchovu i život s dětmi ve větší pohodě. Kniha je určena především rodičům malých dětí do 4 let, ale principy a příběhy v ní popsané jsou platné pro každý věk. Přítomní rodiče si už knihu začali při křtu číst a pochvalovali si, že kniha má přesný formát na mateřskou dovolenou - krátké kapitoly a konkrétní příklady k tématům. A těch je spousta.

Už jste četli Vraní dívku? Češi prý po ní šílí

ilustrační foto

 

Vraní dívka. Pokud očekáváte sladký příběh podobný těm z Červené knihovny, mýlíte se. Podle psychologů jde o brutální dílo, kterému by se slabší povahy měly raději vyhnout. O to víc našla v Česku čtenářů.

Příběh ženy, která unáší malé děti, píchá jim do žil různé látky a ještě předtím, než je surově zavraždí, je nutí mezi sebou bojovat. Myslíte, že je to smyšlená pitomost? Čtenáři jsou jiného názoru. Z pultů knihkupectví mizí rychlostí blesku a internetové obchody si pochvalují zisky. „Kupovali ji lidé napříč generacemi i vzděláním,“ potvrdila PvNovinkám zaměstnankyně jednoho prostějovského knihkupectví, podle které zřejmě lidi stále více láká brutalita. Ve spojení s pochvalnými kritikami hovořícími o inovacích a nové cestě „vraní“ kombinace.

Jak pochopit ženu?!

ilustrační foto

 

Milovníci knih si jistě přijdou na své. Tentokrát vyšlo dílko, které by si měli přečíst hlavně pánové.

"Na knižních pultech se objevil 1. díl publikace Jak pochopit vlastní manželku," poslal nám upozornění čtenář Jan, který ovšem dodal, že nejde jen o manželky, ale ženy jako takové. Další díly prý budou k dostání v nejbližší době. (red)

Hejlík představí v LiStOVáNí bestseller Inferno

ilustrační foto internet

 

Nejnovější thriller a světový bestseller INFERNO amerického spisovatele Dana Browna zprostředkuje publiku celorepublikové turné scénického čtení LiStOVáNí, jehož autorem je známý herec Lukáš Hejlík. Inferno je v Městském divadle v Prostějově na programu ve čtvrtek 23. ledna v 19 hodin na jevišti za oponou.

„Šance dostat se na jeviště s knihou spisovatele, kterého zná celý svět, se neodmítá. Zvlášť, když na startu turné v polovině ledna v Praze bude i mistr samotný,“ uvedl k chystanému projektu Hejlík.

Záhadolog a hledač pokladů Milan Zacha Kučera ve Vranovicích-Kelčicích

ilustrační foto pozvánka

 

Badatel, záhadolog a spisovatel Milan Zacha Kučera představí svou další knihu Největší záhady třetí říše II. Beseda se koná ve čtvrtek 14. listopadu v 18 hodin v motorestu U Toma ve Vranovicích – Kelčicích.

 

 

Milan Zacha Kučera – záhadolog a člen Klubu psychotroniky a UFO se záhadami zabývá již od roku 1992 a je účastníkem a iniciátorem mnoha záhadologických expedic. Je členem zahraniční skupiny, která se věnuje odhalení tajemství Sovích hor. Jeho kniha je výsledkem terénního průzkumu i zpracováním mnoha polských zdrojů. Pojednává o podzemních stavbách v dnešním Polsku, v prostoru mezi státní hranicí, Wałbrzychem a Świdnicí.

Vyšla publikace o nemovitých kulturních památkách okresu Prostějov

ilustrační foto

Olomoucké územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu vydalo publikaci Soupis nemovitých kulturních památek okresu Prostějov. Publikace je vydána v rámci projektu Pernštejnský rok.

Publikace obsahuje aktualizovaný  přehled památkového fondu, zpřístupňující odborné i laické veřejnosti 362 nemovitých kulturních památek. Navazuje na již vydané soupisy jednotlivých okresů Olomouckého kraje. "Při tvorbě publikace byla uplatněna v minulosti osvědčená obsahová struktura dříve vydaných soupisů. Jednotlivé nemovité kulturní památky prostějovského okresu jsou členěny podle abecedně řazených obcí včetně jejich místních částí v daném katastrálním území.

Pohádky z Hané Lilian Amann čtou děti v Americe

Snímek ze zářijového křtu pohádkové knihy. Za asistence M. Sokolové knihu křtí cukrem spisovatelka L. Amann (vlevo).

Na podzim loňského roku spatřila světlo světa knížka pohádek a příběhů z Hané od spisovatelky Lilian Amann. V Prostějově byla slavnostně pokřtěna a dostala se do všech mateřských škol, knihoven a mezi děti v prostějovském regionu. Nyní si jí budou číst i děti v Americe.

„Vrátili jsme se s manželem pravě z cest po Spojených státech, kde jsem oficiálně věnovala několik výtisků pohádkové knížky z Hané Floridské knihovně. Byli moc vděčni, protože prý na Floridě žije komunita česky mluvících obyvatel a je dobře, když si děti budou moci v mateřštině přečíst pohádky z dávného domova,“ napsala autorka pohádek Lilian Amann předsedkyni okrašlovacího spolku Miladě Sokolové. „Američané samotní mají velice sentimentální vztah k minulosti, protože každy je vlastně přistěhovalec, navíc většinou z Evropy.

Kniha prostějovského fotografa a speleologa Petra Hrubana

Publikace poodkrývá tajemství zlatohorského podzemí

V těchto dnech vychází kniha prostějovského znalce podzemí a fotografa Petra Hrubana. Po dlouhých třech letech nekonečného focení v podzemí Zlatých Hor vychází knižní publikace Zlatohorské podzemí.

Tato kniha s asi stopadesáti barevnými fotografiemi dávno i nedávno zaniklých štol je výsledekem tříleté usilovné práce fotografa-speleologa Petra Hrubana z Prostějova, který nevynechal jedinou díru, štolku či šachtu ve Zlatohorském rudním revíru. Výsledek jeho práce umožní čtenářům nahlédnout do historie hornictví na tomto území. Zlatohorské podzemí ukrývá více než 100 km chodeb, komínů a jam různého stáří, různých profilů vyražených důlních děl různých plošných rozsahů.