knihobudky

Knihobudky fungují napříč republikou

Foto ber

V minulých dnech jsem byla v západních Čechách. A zcela náhodně jsem objevila něco, co jsem mohla přivézt do Prostějova. Jsou to knihy z knihobudek. Jedna pochází z hradu Švihova, druhá z Klatov.

Knihobudka funguje přímo v chodbě Městského úřadu Klatovy. Spolu s ní je zde i bílé piáno, které věnoval Okrašlovací spolek Klatovy. Chodba je průchozí celý týden, z jedné strany ústí do hlavního náměstí, z druhé se dostanete do krásně upraveného dvora, který mimo posezení nabízí i bludiště z květin. Z téhle knihovničky jsem si odnesla knížku Nikiho Laudy Mé roky s Ferrari.

Knihobudky dostávají nový kabát!

Foto ber

První knihobudka spatřila v Prostějově světlo světa v říjnu roku 2016. Dnes jsou na území města už tři a dvířka se v nich netrhnou. Proto je na čase, aby prošly změnou. A ta začala právě dnes, u knihobudky na Husově náměstí. 

"Říkala jsem si, že by nebylo špatné knihobudky pomalovat, aby poutaly oči kolemjdoucích," uvedla jedna z autorů projektu knihobudek předsedkyně Okrašlovacího spolku Milada Sokolová. Obrátila se proto na dalšího z autorů, ředitele Městské knihovny Prostějov, Aleše Procházku. I on o možnosti zviditelnění dřevěných schránek uvažoval a oslovil Magdu Jansovou z Ateliéru Modrý anděl. "Magda pořádá příměstské tábory, a tak jsme se domluvili, že jejich účastníci knihobudky promění," dodal Procházka.

Knihobudky dostanou nový kabát! Děti je o prázdninách namalují!

ilustrační foto

První knihobudka spatřila v Prostějově světlo světa v říjnu roku 2016. Dnes jsou na území města už tři a dvířka se v nich netrhnou. Je na čase, aby prošly změnu.

"Dostala jsem spoustu podnětů, že by nebylo špatné knihobudky pomalovat, aby poutaly oči kolemjdoucích," uvedla jedna z autorů projektu knihobudek předsedkyně Okrašlovacího spolku Milada Sokolová. Obrátila se proto na dalšího z realizátorů, ředitele Městské knihovny Prostějov Aleše Procházku. I on o možnosti zviditelnění dřevěných schránek uvažoval a oslovil Magdu Jansovou z Ateliéru Modrý anděl. "Magda pořádá příměstské tábory a tak jsme se domluvili, že jejich účastníci knihobudky promění," dodal Procházka.

Tak uvidíme, jak si s úkolem poradí dětská fantazie. (ber) 

OBRAZEM: Knihobudky mají obyvatele

Foto ber

Dnes jsme po delší době navštívili obě prostějovské knihobudky. Věřte nevěřte, knížek v nich bylo dost.

Naše poslední návštěva nebyla příliš úspěšná, knihobudka v Kolářových sadech zela prázdnotou, stejně jako ta v Husově náměstí. Situace se změnila, tak doufáme, že k dobrému.

První knihobudka byla instalována právě v Kolářových sadech v Prostějově 6. října 2016. V červnu přibyla další v Husově náměstí a od července se z ní těší návštěvníci aquaparku. Nápad mají na svědomí předsedkyně Okrašlovacího spolku města Prostějova Milada Sokolová a ředitel Městské knihovny Aleš Procházka.