kontrola

Policisté kontrolovali pití mladistvých!

Foto PČR

V době od 13. do 20. 11. 2015 proběhla v Olomouckém kraji kontrola podávání alkoholu mladistvým. Celkem policisté zkontrolovali 40 zařízení, kde se schází mladí lidé. Do opatření byly zapojeny i další složky, které kontrolovaly provozovny dle svých platných norem.

Jednalo se o hasiče, ČOI, inspektorát práce, celní úřad, živnostenský úřad, hygienu, OSPOD a do akce byli přizváni i strážníci městských policií. Během akce policisté zkontrolovali 150 zájmových osob a zjistili u 11 mladistvých osob požití alkoholu. Na Olomoucku policisté zjistili dvě mladistvé osoby pod vlivem alkoholu, na Přerovsku jednu a na Jesenicku policisté při kontrole zjistili 8 mladistvých osob pod vlivem alkoholu, z toho dvě dívky.

Hygienici kontrolují letní tábory. Bez velkých hříchů

ilustrační foto adam.cz

 

Několik kontrol dětských táborů denně provádí v Olomouckém kraji  pracovníci hygieny. Zatím ale nenašli žádný vážný prohřešek.

Dosud provedli 32 kontrol, které dopadly dobře. „Udělili jsme jen několik blokových pokut za menší nedostatky. Organizátoři je odstranili hned po kontrolách,“ uvedla Veronika Panáčková, vedoucí odboru hygieny dětí a mladistvých krajské hygienické stanice Olomouc.

V regionu je celkem 96 nahlášených táborových míst a v průběhu prázdnin se zde uskuteční 150 táborů. „Kontroly ještě zintenzivníme,“ upozornila Panáčková. (ber)

Tam, kde jsou zřízeny cyklostezky, je povinností cyklistů je používat!

Foto PCŘ

 

Cyklostezka je určena pro cyklisty a chodci ji mohou využívat pouze při obcházení nebo vycházení ze stezky pro chodce a cyklisty, při tom nesmí ohrozit cyklisty, kteří jedou ve svém pruhu. Cyklostezku mohou používat i osoby pohybující se na kolečkových bruslích, koloběžkách a čtyřkolkách.

„Při různých dopravně bezpečnostních akcích se policie zaměřuje nejen na řidiče, ale velkou pozornost věnuje i cyklistům, vybavení jejich kol a hlavně dodržování dopravních předpisů,“ uvedla policejní mluvčí Marta Vlachová. Za řidiče se považuje i účastník provozu na pozemních komunikacích, který řídí nemotorové vozidlo, tedy i cyklista. Vztahují se na něj předpisy jako na řidiče motorového vozidla. Na tuto skutečnost cyklisté často zapomínají a vyžadují od řidičů přednost na cyklistických přechodech, což zákon řidičům neukládá.

Policisté vyrazili na chaty!

Foto PČR

 

V minulém týdnu se policisté zaměřili na kontrolu chatových oblastí na Prostějovsku. Nejprve provedli policejní psovodi kontrolu chatových kolonií v katastru obcí Otaslavice, Křenůvky a Prostějovičky a následně v součinnosti s policisty Obvodního oddělení Plumlov také kontrolu chatových oblastí v okolí obce Ptení. 

"Při těchto akcích je tradičně kontrolován stav chat, zda jsou dobře zabezpečeny a zda nejsou narušeny a pohyb osob. Při uvedených akcích nebyl zjištěn žádný narušený objekt ani pohyb závadových osob. Z toho by se mohlo vyvodit, že se u nás taková trestná činnost nevyskytuje, ale opak je pravdou. Každoročně je v rámci Územního odboru Prostějov nahlášeno přibližně třicet případů vloupání do rekreačního objektu. Například v loňském roce to bylo 29 případů s celkovou škodou ve výši 500 tisíc korun, což je průměrných asi 17 tisíc na jeden takový skutek.

Státní úřad inspekce práce provedl v loňském roce téměř 47 tisíc kontrol

ilustrační foto suip.cz

 

Pracovní smlouvy bez potřebných náležitostí, nevyplacení mzdy ve lhůtě splatnosti či nevydání potvrzení o zaměstnání. To jsou jedny z nejčastějších nedostatků, které při kontrolách v roce 2014 zjistil Státní úřad inspekce práce.

V loňském roce oblastní inspektoráty práce provedly celkem 46 685 kontrol. Z tohoto počtu bylo 15 081 zaměřeno na nelegální zaměstnávání, 14 081 na oblast bezpečnosti práce (BOZP) a 17 523 kontrol směřovalo do oblasti pracovněprávních vztahů. Na základě kontrol SÚIP zaměstnavatelé dostali celkem 4 366 pokut ve výši téměř 216 milionů korun.  Inspektoři loni odhalili 1 847 nelegálně zaměstnávaných osob, z nichž 1 116 bylo občanů ČR, 173 občanů EU a 558 cizinců.

Dva v jednom!?

ilustrační foto PČR

 

Ve středu v dopoledních hodinách kontrolovali policisté na ulici Sladkovského v Prostějově řidiče vozidla VW Golf. Při kontrole provedli policisté u řidiče test DrugWipe 5S na omamné a psychotropní látky, který byl pozitivní na amphetamin/methamphetamin/XTC. 

"Navíc zjistili, že 28letý řidič má Magistrátem města Prostějova vysloven zákaz řízení všech motorových vozidel až do listopadu roku 2015. Na místě mu další jízdu zakázali," konstatovala policejní mluvčí Irena Urbánková. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za který mu hrozí až tříletý pobyt za mřížemi a přestupku na úseku bezpečnosti a plynulosti silničního provozu. (red)

Policejní kontroly se dotkly i honů

Foto PČR

 

Sezóna honů na Prostějovsku je v plném proudu a s tím již tradičně souvisí i činnost policistů z oddělení služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje. Na kontrolu se vydali v sobotu 6. prosince do Pivína a Nezamyslic. 

Zkontrolovali celkem 15 náhodně vybraných myslivců, u kterých kontrolovali dodržování ustanovení zákona číslo 119/2002 Sb. o střelných zbraních a střelivu, zejména zda nejsou účastníci honu pod vlivem alkoholických nápojů, manipulaci se zbraní a předepsané doklady jimiž jsou průkaz zbraně a zbrojní průkaz.

Dopravní akce odhalila hříšníky

ilustrační foto PČR

 

V pondělí  29. září v dopoledních hodinách proběhla na území Prostějova dopravně bezpečnostní akce, zaměřená na alkohol za volantem.

Policisté zkontrolovali 543 motorových vozidel a zjistili 18 přestupků. Sedmnáct přestupků bylo vyřešeno blokovou pokutou v celkové výši 2900 Kč. Ve zbylém případě byl přestupek oznámen k příslušnému správnímu orgánu. "Nejčastějším prohřeškem byl špatný technický stav motorových vozidel," uvedl policejní mluvčí Josef Bednařík. (red)

Jel rychle, bez řidičáku a nechtěl dýchat

ilustrační foto PČR

 

V pondělí krátce po jedné hodině odpoledne kontrolovali policisté dopravního inspektorátu v Prostějovské ulici v Mostkovicích vozidlo Škoda Octavie, které řídil 40letý muž. Toho čeká postih od správního orgánu.

"Vozidlo krátce předtím překročilo nejvyšší povolenou rychlost v obci, naměřena mu byla  rychlost 65 km/h. Při kontrole řidič nepředložil policistům řidičský průkaz. Neměl ho u sebe. Policisté ho vyzvali k provedení dechové zkoušky, kterou odmítl, stejně jako lékařské vyšetření, spojené s odběrem biologického materiálu v nemocnici," potvrdila policejní mluvčí Irena Urbánkvá.

Policejní kontroly na silnicích odhalily vraky i opilce

ilustrační foto PČR

 

V týdnu od 9. do 15. září se na území Olomouckého kraje konala dopravně bezpečnostní akce. Policisté se zaměřili hlavně na používání bezpečnostních pásů, neušly jim ale ani další přestupky. 

Policisté zkontrolovali 2754 vozidel a zjistili 514 přestupků. Za 437 přestupků bylo uloženo blokově 136 400 korun, 77 přestupků bylo oznámeno. Policisté se zaměřili hlavně na použití bezpečnostních pásů. Bez nich cestovalo 89 lidí, ve dvou případech ve vozech cestovaly děti bez autosedačky.