kontroly na silnicích

Řidič při kontrole nadýchal přes tři promile

ilustrační foto PČR

Z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky podezírají prostějovští policisté šestatřicetiletého muže. Tohoto skutku se měl podezřelý dopustit dne 9. května 2018 po jednadvacáté hodině tím, že ve stavu vylučujícím způsobilost řídil osobní automobil Škoda Felicia.

"Policisty na sebe upozornil v ulici Josefa Lady v Prostějově stylem své jízdy, kdy nebyl schopen vozidlo udržet v přímém směru jízdy. Zřejmě jenom díky zvýšenému obrubníku neskončil mimo vozovku. Během silniční kontroly po zastavení u něho policisté provedenými dechovými zkouškami změřili hodnoty 3,03 a 3,11 ‰ alkoholu v dechu. Řidič s naměřenými hodnotami souhlasil a požití alkoholu před jízdou přiznal," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. V případě prokázání viny a odsouzení mu za uvedený přečin hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest a zákaz činnosti. (red)

Opilci. V autech i na kole

ilustrační foto PČR

Tři případy řízení pod vlivem alkoholu řešili o víkendu policisté na Prostějovsku. Ve dvou případech za volantem přistihli opilé řidiče, třetím byl opilý cyklista. 

V pátek 18. května krátce před jednadvacátou hodinou zastavili policisté v Kostelci na Hané sedmadvacetiletou řidičku osobního vozu. Při komunikaci s řidičkou pojali policisté podezření, že usedla za volant pod vlivem alkoholu. To, že byl jejich úsudek správný, potvrdily výsledky dechových zkoušek, kterým se žena dobrovolně podrobila. Přístrojem Dräger jí byly opakovaně naměřeny hodnoty lehce přes 1 ‰ alkoholu v dechu. S naměřenými hodnotami řidička souhlasila. Zároveň se také podrobila lékařskému vyšetření. Policisté řidičce zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu.

Řidička se vydávala za svoji sestru. Kvůli opilosti a zákazu řízení

ilustrační foto PČR

Ve středu 16. května 2018 před šestou hodinou ranní kontrolovali policisté obvodního oddělení Prostějov 2 u obce Vrbátky osobní automobil a jeho jednačtyřicetiletou řidičku z Olomoucka. Provedenými dechovými zkouškami policisté u ženy změřili hodnoty 0,22, 0,46 a 0,47 ‰ alkoholu v dechu. Žena s naměřenými hodnotami souhlasila a požití alkoholu před jízdou přiznala. Při kontrole nepředložila doklady, ale policistům uvedla jméno a rodné číslo.

"Při důkladném prověření poskytnutých informací policisté zjistili podezřelé nesrovnalosti. Při následném výslechu se žena přiznala, že policistům uvedla totožnost své sestry, protože sama má na dobu dvou let vysloven platný zákaz řízení. Ten skončí v březnu příštího roku. Na obhajobu svého jednání uvedla, že z důvodu zákazu řízení běžně jezdí autobusem. V tento den ale bohužel zaspala, a aby nepřišla pozdě do zaměstnání, musela jet autem.

Cyklista pod vlivem alkoholu. V dechu měl dvě promile

ilustrační foto PČR

V pátek v podvečer sedl na kolo šestačtyřicetiletý cyklista, který se před jízdou posilnil několika pivy a panáky tvrdého alkoholu.

Na ulici Plumlovská v Prostějově ho ale zastavila hlídka policistů a provedla u něho dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem 1,91 a 2,20 promile alkoholu v dechu. "Muž se přiznal, že si před jízdou dal pět piv a dva panáky. Pokračovat v jízdě na kole mu policisté zakázali. Z přestupkového jednání se bude zodpovídat u příslušné komise správního orgánu,"  uvedl policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Včerejší policejní akce neodhalila jediného řidiče pod vlivem!

Foto PČR

18. dubna 2018 se policisté Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje zapojili do celoevropské dopravně bezpečnostní akce SPEED MARATHON 2018 zaměřenou na dodržování povolené rychlosti v obci i mimo obec na pozemních komunikacích. Do akce byla zapojena i veřejnost. Občané mohli navrhnout vlastní místa vhodná pro kontrolu rychlosti.

"V Olomouckém kraji máme pět územních odborů – Olomouc, Prostějov, Přerov, Šumperk a Jeseník. V každém teritoriu daného územního oboru policisté měřili rychlost v průběhu 24 hodin na osmi stanovištích. Celkem se řidiči potkali s téměř padesáti policisty při měření rychlosti na čtyřiceti místech v Olomouckém kraji. Policisté zkontrolovali během akce 347 vozidel, a zjistili 212 přestupků v dopravě, z toho 160 přestupků vyřešili na místě uložením blokové pokuty v celkové výši 77 300 korun," uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman. Dvaapadesát řidičů oznámili do správního řízení.

Pozor, policisté dnes měří rychlost! Na mnoha místech!

ilustrační foto PČR

Prostějovští policisté se 18. dubna připojí k evropské dopravně bezpečnostní akci s názvem „Speed Marathon 2018“. Zapojeni budou dopravní policisté, kteří svoji pozornost zaměří zejména na rychlost vozidel. 

Do projektu Speed Marathon byla letos opět zapojena i veřejnost, která měla možnost navrhovat policii místa, která považuje za riziková, a to prostřednictvím webové stránky. Na Prostějovsku budou měřit rychlost v těchto lokalitách:

D 46, hranice okresu Vyškov až hranice okresu Olomouc

sil. II/150, Dub nad Moravou až Prostějov

sil. II/367, Klenovice na Hané 

Vrchoslavice hlavní komunikace

obec Hvozd hlavní komunikace

 il. II/367, Bedihošť, hlavní komunikace

sil. II/367, Hluchov, hlavní komunikace

Na dálnici mířil s téměř třemi promile!

ilustrační foto PČR

V neděli 8. dubna 2018 ve 22:35 hodin kontrolovali policisté na nájezdu na dálnici D46 v obci Vranovice-Kelčice osobní automobil značky Volkswagen. Šestadvacetiletý řidič jevil zjevné známky podnapilosti. 

"Nebyl schopen stát bez opory, nesouvisle a hůře artikuloval, měl nekoordinované pohyby a byl z něho cítit zápach alkoholu. Provedenými dechovými zkouškami policisté u muže změřili hodnoty 2,99 a 2,95 ‰ alkoholu v dechu. Protože muž nebyl schopen podrobit se nezbytným administrativním úkonům, byl na místě zadržen a k vystřízlivění umístěn do policejní cely. Ihned také přišel o řidičský průkaz," konstatoval policejní mluvčí František Kořínek.

Policisté se ptají dětí, zda umí bezpečně přejít silnici

Foto PČR

V týdnu od 3. – 6. dubna 2018 probíhá v Olomouckém kraji další kolo celorepublikové dopravně preventivní akce připravované Policejním prezidiem ČR nesoucí název „Zebra se za Tebe nerozhlédne“. Zaměřená je i tentokrát na nezletilé chodce.

Do akce se zapojily hlídky policistů na území celého kraje. Jednotlivá stanoviště byla záměrně vytipována u přechodů pro chodce v blízkosti školských zařízení, kde lze předpokládat zvýšený pohyb školou povinných dětí. Policisté při provádění preventivní činnosti svou pozornost zaměřují nejen na dodržování správných pravidel při přecházení přes pozemní komunikaci, ale i na dodržování obecně platných ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích. "Policejní hlídky oslovují naše nejmenší chodce při cestě do školy a zjišťují, zda vědí, jak mohou bezpečně přejít silnici.

O Velikonocích jsme jezdili rychle. A platili za to

ilustrační foto PČR

Od 28. 3. 2018 do 2. 4. 2018 probíhala také v Olomouckém kraji dopravně bezpečnostní akce „Velikonoce 2018“. Do akce bylo v Olomouckém kraji zapojeno 222 policistů, kteří zkontrolovali 3000 vozidel a zjistili celkem 455 porušení zákona. Na pokutách bylo uloženo 189.300 korun.

"Mezi nejčastější porušení zákona patřilo překročení nejvyšší povolené rychlosti, a to ve 176 případech, dále v sedmi případech řídili řidiči pod vlivem alkoholu, v osmatřiceti případech bylo zjištěno nepoužití bezpečnostních pásů a v jednom případě nepoužití zádržného systému během přepravy dítěte," informovala policejní mluvčí Marta Vlachová. U sedmadevadesáti řidičů byl zjištěn nevyhovující technický stav jejich vozidla, v šesti případech použili řidiči dálnici bez platné dálniční známky a tři řidiči nepředložili doklad o pojištění odpovědnosti. (red)

 

Dopravně bezpečnostní akce odhalila rychlíky

ilustrační foto PČR

V neděli 25. března 2018 v době od 10:00 do 15:30 hodin proběhla na teritoriu města Prostějova dopravně bezpečnostní akce policistů dopravního inspektorátu. Do 12:00 hodin byla akce zaměřená na dohled nad BESIP při sportovní akci Velikonoční půlmaraton Prostějovem, kterého se zúčastnilo přibližně 300 běžců. V druhé části akce se policisté kromě jiného zaměřili zejména na kontrolu dodržování rychlostních limitů v obci i mimo obec a dodržování zákazu požívání alkoholických nápojů a jiných návykových látek řidiči. 

Během druhé části akce policisté zkontrolovali čtyřiatřicet motorových vozidel a jejich řidičů. Přitom zjistili jednadvacet dopravních přestupků, které vyřešili uložením pokut v souhrnné výši 19 400 korun. "Z tohoto počtu bylo šestnáct přestupků překročení nejvyšší povolené rychlosti jízdy," uvedl policejní mluvčí František Kořínek.