kontroly na silnicích

Bez řidičáku, pod vlivem. Řidiči se činili

ilustrační foto

O prodlouženém víkendu se policisté nenudili. Při kontrolách dodržování pravidel silničního provozu ulovili hned několik hříšníků. Za volant usedli se zákazem řízení, či pod vlivem omamných látek. Všechny čeká trest.

Ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání je důvodně podezřelý 29letý muž z Prostějova. V pátek 28. září dopoledne ho policisté přistihli v obci Žárovice při řízení osobního vozidla. Poté, co jej policisté vyzvali k předložení dokladů potřebných k řízení a provozu motorového vozidla, se muž přiznal, že mu byl soudem uložen zákaz řízení všech motorových vozidel, a to s platností až do začátku ledna 2021.

Policisté se zaměřili na telefonující řidiče

ilustrační foto PČR

Ve dnech od 17. do 21. září 2018 proběhla na teritoriu územního odboru Prostějov republiková dopravně bezpečnostní akce, zaměřená především na kontrolu a pozornost řidičů, kterou věnují silničnímu provozu, zejména na telefonování za jízdy a na dodržování dalších obecně platných ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích.

Do akce bylo celkově nasazeno dvacet policistů dopravního inspektorátu, kteří zkontrolovali 89 motorových vozidel a odhalili 33 přestupků, které byly vyřešeny v příkazním řízení uložením pokut v celkové výši 11 300 Kč. "Z uvedeného počtu přestupků deset řidičů porušilo povinnost uloženou zákonem a za jízdy telefonovali," uvedla policejní mluvčí  Miluše Zajícová. (red)

Policie se zaměří na 19. září 2018. Den bez úmrtí na silnici

ilustrační foto

Europe Day Without Road Death, neboli „EDWARD“, je překládán jako „Evropský den bez úmrtí na silnici“. Policie České republiky se do tohoto projektu, který je součástí Evropského týdne mobility už od roku 2016, poprvé zapojí dne 19. září 2018. Autorem projektu je agentura TISPOL, Evropská síť dopravních policií se sídlem v Manchesteru ve Velké Británii, která se zabývá chováním účastníků silničního provozu a jejímž aktivním členem Policie České republiky je.  A motoristy čekají silniční kontroly napříč republikou.

Cílem projektu je zastřešit a zvýšit povědomí o akcích organizací zabývající se bezpečností silničního provozu a tím i výrazně a trvale snížit počet úmrtí a vážných zranění na evropských silnicích. Aktivita je v souladu s hlavními cíli Národní strategie bezpečnosti silničního provozu v České republice do roku 2020, kde Policie ČR společně s dalšími subjekty přispívá svojí činností ke snížení smrtelných následků dopravních nehod. „Policie ČR provádí v rámci výkonu své služby i prevenci a osvětu u všech účastníků silničního provozu.

Policisté budou opět dohlížet na bezpečný pohyb dětí na přechodech

ilustrační foto

V týdnu od 3. – 7. září 2018 proběhne v Olomouckém kraji již jedenáctý ročník celorepublikové dopravně preventivní akce připravované Policejním prezidiem České republiky s názvem „Zebra se za Tebe nerozhlédne!“.

Policejní hlídky budou především zajímat nezletilí chodci. Policisté v rámci svého preventivního působení budou dohlížet na chodce v blízkosti školských zařízení, kde je zvýšený pohyb dětí školou povinných. Činnost policistů bude zaměřena nejen na dodržování pravidel při přecházení přes pozemní komunikaci, ale i na dodržování obecně platných ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích. Zaměří se také na řádné použití bezpečnostních pásů a zádržných systémů při přepravě dětí.

Po šesti lahvových si vyjel pro další

ilustrační foto PČR

Ve středu 8. srpna 2018 ve 2:30 hodin kontrolovali policisté v Okružní ulici v Prostějově osobní automobil Volkswagen Passat a jeho devětatřicetiletého řidiče. Pozornost policistů k sobě muž přitáhl jízdou s rozsvícenými světly pouze pro denní svícení. 

Provedenými dechovými zkouškami policisté u muže změřili hodnoty 1,48 a 1,52 ‰ alkoholu v dechu. "Řidič s naměřenými hodnotami souhlasil a přiznal vypití šesti lahvových dvanáctistupňových piv. Dále uvedl, že více lahví doma neměl, proto autem vyrazil nakoupit další. Na výzvu policistů se poté dobrovolně podrobil odbornému lékařskému vyšetření," konstatoval policejní mluvčí František Kořínek.

Orientační test na drogy byl u mladé paní pozitivní

ilustrační foto ber

Včera hodinu po půlnoci kontrolovala policejní hlídka pětadvacetiletou řidičku osobního vozidla Audi A3 v Prostějově na ulici Brněnská. Žena byla pod vlivem drog.

Po běžné kontrole dokladů byla vyzvána k provedení dechové zkoušky na alkohol, která byla negativní. Policisté přistoupili i k provedení orientačního testu na jiné návykové látky, který byl pozitivní na amfetaminy a metamfetaminy." Řidička uvedla, že před pěti dny, v pátek, vykouřila skleněnku pervitinu. Lékařskému vyšetření a odběru biologického materiálu se odmítla podrobit. Na místě jí policisté zadrželi řidičské oprávnění a další jízdu jí zakázali," dodala policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

 

Pozitivní test na drogy vynesl zákaz jízdy

ilustrační foto PČR

V neděli dopoledne kontrolovala policejní hlídka vozidlo VW Golf, které řídil šestadvacetiletý muž a jel ve směru od centra obce Baldovec ke kempu. Po kontrole všech potřebných dokladů se podrobil dechové zkoušce, která byla negativní. 

"Vzápětí byl u řidiče proveden i orientační test na návykové látky, který byl pozitivní na amfetaminy a metamfetaminy. Mladý řidič byl vyzván k lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, kterému se podrobil," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová s tím, že další jízda mu byla zakázána. V případu probíhá nadále šetření a policisté se jím zabývají. (red)

Víkendová zpráva policie: Pozitivní alkohol i drogy

ilustrační foto

V sobotu 28. července dopoledne zastavili policisté v Prostějově na ulici Janáčkova vůz zn. Škoda Fabia. Za volantem seděl šestadvacetiletý muž. Policisté řidiče vyzvali k dechové zkoušce na alkohol. Ta byla negativní. Poté se řidič dobrovolně podrobil i orientačnímu testu na drogy. Testr byl pozitivní na amfetamin/metamfetamin a cannabis. Po lékařském vyšetření spojeném s odběrem krve a moči policisté muži zakázali další jízdu.

O čtyři hodiny později zastavili policisté u obce Kralice na Hané nákladní vůz zn. Avia s pětatřicetiletým řidičem. Následná dechová zkouška byla u muže pozitivní, a to s výsledkem 1,23 ‰ alkoholu. Řidič s naměřenou hodnotou nesouhlasil a požadoval lékařské vyšetření spojené s odběrem krve. Policisté pětatřicetiletému muži zakázali další jízdu a zadrželi mu jeho řidičské oprávnění. Nyní je důvodně podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Tereza Neubauerová, mluvčí PČR Olomouckého kraje

(red)

 

 

Cyklista nadýchal. Dál musel pěšky

ilustrační foto PČR

Po svých musel opustit hlídku policistů pětatřicetileletý cyklista, který byl včera krátce před půlnocí zastaven na ulici Mlýnská v Prostějově. 

"Po kontrole dokladů přišla na řadu dechová zkouška, která byla pro cyklistu nepříznivá, i když to zřejmě předpokládal, protože nadýchal 1,08 a opakovaně 1,25 promile alkoholu v dechu," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová. K požití alkoholu se přiznal a uvedl, že před jízdou vypil čtyři jedenácti stupňová piva. Jeho jednání bylo vyhodnoceno a kvalifikováno jako přestupek. (red)

 

Policejní kontroly se zaměřily na rychlost

ilustrační foto PČR

Ve středu v době od 14.00 do 18.00 hodin proběhla na teritoriu územního odboru Prostějov dopravně bezpečnostní akce zaměřená zejména na kontrolu dodržování rychlostních limitů v obci i mimo obec, na kontrolu technického stavu vozidel a na dodržování dalších ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích ze strany řidičů.

Do opatření bylo nasazeno šest policistů dopravního inspektorátu, kteří v uvedené době zkontrolovali celkem 39 motorových vozidel. "Přitom odhalili šest přestupků, které byly vyřešeny uložením pokut v celkové výši 4 400 Kč. Z toho tři přestupky souvisely s překročením rychlosti," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)