kontroly na silnicích

Užití drog žena přiznala, zkoušce se podrobit odmítla

ilustrační foto

Dnes pět minut po půlnoci kontrolovali policisté v Němčicích nad Hanou osobní automobil typu Volkswagen Golf a jeho pětatřicetiletou řidičku. Po negativní dechové zkoušce na přítomnost alkoholu v dechu policisté ženu vyzvali také k podrobení se testu na přítomnost jiných návykových látek.

"Tomu se žena podrobit odmítla, ale přiznala, že si asi hodinu před kontrolou „dvakrát potáhla“ ze skleněnky s marihuanou. I přes poučení o následcích takového jednání se poté žena odmítla podrobit i odbornému lékařskému vyšetření. Z toho důvodu je podezřelá z přestupku podle zákona o silničním provozu," uvedl policejní mluvčí František Kořínek s tím, že za ten jí hrozí pokuta od 25 do 50 tisíc korun a zákaz řízení motorových vozidel na dobu od jednoho roku do dvou let.

Další jízdu policisté řidičce zakázali a na místě zadrželi její řidičský průkaz. (red)

U dálničního sjezdu Držovice u Tesca probíhá policejní kontrola

ilustrační foto

U dálničního sjezdu Držovice u Tesca stojí dva policejní vozy. 

"Dávají řidičům dýchat, kontrolují dálniční známky. Buďte připraveni", napsal do redakčního e-mailu řidič Petr. (red)

Řidička nadýchala téměř tři promile. Po láhvi fernetu

ilustrační foto PČR

V pondělí 5. února 2018 hodinu před půlnocí kontrolovali policisté v ulici Libušinka v Prostějově osobní automobil značky Volkswagen a jeho sedmačtyřicetiletou řidičku. Řidička jevila známky ovlivnění alkoholem, což potvrdily i dvě provedené dechové zkoušky. 

"První zkouškou policisté změřili hodnotu 2,78 ‰ a druhou 2,99 ‰ alkoholu v dechu. Žena se změřenými hodnotami souhlasila a přiznala vypití půllitrové láhve lihoviny fernet krátce před jízdou. Následně se dobrovolně podrobila odbornému lékařskému vyšetření ke zjištění ovlivnění alkoholem," uvedl policejní mluvčí František Kořínek s tím, že další jízdu policisté ženě zakázali a na místě zadrželi její řidičský průkaz. Pro své jednání je nyní podezřelá z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Policisté se soustředili na chodce a cyklisty. Zastavili i sedmdesát vozidel

Foto PČR

V pátek 2. 2. 2018 a v sobotu 3. 2. 2018 v době od 17:00 do 21:00 hodin probíhala v Olomouckém kraji dopravně bezpečnostní akce zaměřená na pohyb chodců a nemotorizovaných účastníků silničního provozu za snížené viditelnosti hlavně mimo obec. V každém okrese působila motorizovaná policejní hlídka, která měla pohyblivé stanoviště. 

Během akce policisté projížděli kolem osvětlených chodců i cyklistů vybavených různými reflexními prvky. Také na bezpečnost svých dětí myslí i maminky s kočárky. Kočárek opatřený reflexním páskem je již z dálky vidět a řidič jej nepřehlédne.

Devatenáctiletý řidič pod vlivem drog

ilustrační foto

V neděli 4. 2. 2018 kolem půl páté ráno kontrolovali policisté v Prostějově vozidlo Ford Mondeo. 

U devatenáctiletého řidiče provedli jak orientační dechovou zkoušku, tak i orientační test na omamné a psychotropní látky. Orientační dechová zkouška byla negativní, zato test na omamné a psychotropní látky byl pozitivní na amfetamin/metamfetamin. "Řidič se po poučení dobrovolně podrobil lékařskému vyšetření, spojenému s odběrem biologického materiálu v nemocnici", sdělila mluvčí Policie Olomouckého kraje Irena Urbánková. (red)

Cyklisté pod vlivem alkoholu

ilustrační foto PČR

V sobotu 3. 2. 2018 kolem půl jedné v noci kontrolovali policisté v Prostějově šestadvacetiletého cyklistu. Ten krátce předtím jel před policejním vozidlem, kličkoval a neměl předepsané osvětlení. Policisté u něj provedli orientační dechovou zkoušku a naměřili mu 0,84‰ alkoholu v dechu. Cyklista se k požití alkoholu doznal. Policisté mu další jízdu zakázali. 

"Dalším je sedmatřicetiletý cyklista, kterého kontrolovali policisté v sobotu 3. 2. 2018 krátce před třiadvacátou hodinou v Prostějově. Orientační dechovou zkouškou mu naměřili kolem 1,7‰ alkoholu v dechu. Cyklista s naměřenými hodnotami souhlasil a k požití alkoholu se doznal. Další jízdu mu policisté zakázali", popsala druhou událost mluvčí PČR Olomouckého kraje Irena Urbánková.

Jezdíme rychle, odhalila dopravně-bezpečnostní akce

ilustrační foto PČR

V pátek 26. ledna v odpoledních hodinách proběhla na silnicích Prostějovska dopravně bezpečnostní akce zaměřená kromě kontroly ostatních povinností zejména na dodržování rychlostních limitů jízdy a zákaz požívání alkoholu a jiných návykových látek řidiči.

"Během trvání akce policisté zjistili celkem osmnáct řidičů, kteří překročili nejvyšší povolenou rychlost jízdy. Sedmnáct přestupků vyřešili na místě uložením pokut v souhrnné výši 5 400 korun. Jeden přestupek byl k dořešení postoupen příslušnému správnímu orgánu. Alkohol policisté nezjistili u žádného řidiče," uvedl policejní mluvčí František Kořínek.

Opilec za volantem

ilustrační foto PČR

V pondělí 29. ledna 2018 před třetí hodinou v noci kontrolovali policisté v obci Pavlovice u Kojetína osobní automobil značky Ford a jeho jednadvacetiletého řidiče z Kroměříže. Provedenou dechovou zkouškou u muže změřili hodnotu 1,72 ‰ alkoholu v dechu. 

Muž se změřenou hodnotou souhlasil, k užití alkoholu se přiznal a uvedl, že krátce před jízdou vypil pět půllitrů desetistupňového piva a tři velké odlivky slivovice. Další jízdu policisté muži zakázali a na místě zadrželi jeho řidičský průkaz. Pro své jednání je nyní podezřelý z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. "Za ten mu v případě prokázání viny a odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok," upřesnil policejní mluvčí František Kořínek. (red)

 

Zcela nová Škoda Superb bude brázdit i silnice Olomouckého kraje

Foto GŘ PČR

Jak PvNovinky informovaly, Policie ČR získala v minulém týdnu devatenáct civilních vozidel Škoda Superb. Speciální vůz s měřící a dokumentační technikou bude sloužit i v Olomouckém kraji, konkrétně na Kocourovci. 

"Krajské ředitelství policie Olomouckého kraje obdrželo v těchto dnech jedno motorové vozidlo Škoda Superb v civilním provedení. Vůz je přidělen na Dálniční oddělení Kocourovec a do provozu bude uveden po nezbytných administrativních úkonech během tohoto čtvrtletí," sdělila redakci Jitka Dolejšová, vedoucí tiskového oddělení KŘP PČR Olomouckého kraje. 

Cyklista si dal „lajnu“

ilustrační foto PČR

V neděli v dopoledních hodinách zastavila policejní hlídka na ulici Plumlovská v Prostějově třicetiletého muže, který jel na bicyklu ve směru do centra. Orientační test na jiné návykové látky, kterému se cyklista podvolil, vykázal pozitivní hodnotu na amfetamin a metamfetamin. 

Muž souhlasil s výsledkem a vyšetření v nemocnici odmítl. Policistům sdělil, že předchozí den si dal takzvanou „lajnu“ pervitinu. Do cíle musel dojít pěšky, protože další jízdu mu policisté zakázali. "Uvedené přestupkové jednání bude řešit příslušný správní orgán," informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)