kontroly na silnicích

Pět piv a čtyři vodky večer. Téměř promile za volantem

ilustrační foto

Ve středu 21. srpna 2019 v 8:20 hodin kontrolovali policisté v Nezamyslicích osobní automobil a jeho čtyřiadvacetiletého řidiče. Provedenými dechovými zkouškami policisté u muže změřili hodnoty 0,99 a 0,97 ‰ alkoholu v dechu.

Muž se změřenými hodnotami souhlasil a přiznal vypití pěti jedenáctistupňových piv a čtyř odlivek slivovice večer před jízdou. Na místě přišel o řidičský průkaz a byla mu zakázána další jízda. Věc bude s podezřením na přestupek podle zákona o silničním provozu k dořešení postoupena příslušnému správnímu orgánu. „Ten může podezřelému uložit pokutu až do výše 20 tisíc korun a zakázat řízení až na dobu jednoho roku," doplnil policejní mluvčí František Kořínek. (red)

Speed Marathon bude měřit i na Prostějovsku. Ve středu!

ilustrační foto PČR

Ve středu 3. 4. 2019 se také Krajské ředitelství police Olomouckého kraje zapojuje do dopravně bezpečnostní akce, která probíhá v celé Evropě pod názvem SPEED MARATHON. Měřit se bude i na Prostějovsku.

Výběr kontrolovaných úseků tentokrát není jen na policii, ale podílí se na něm sami občané, kteří měli možnost v rámci kampaně své typy zaznamenávat na speciální internetové stránce. Měřit se bude na dálnici D46, na silnici II/150 křižovatka Čechůvky - Kralice na Hané, silnici II/433 - Výšovice, v Klenovicích, Hluchově, Vrchoslavicích a Bedihošti ve středu obcí a v Kostelci na Hané v Palackého ulici. 

Dopoledne řídila pod vlivem a se zákazem žena, v noci její partner

ilustrační foto

V úterý 15. ledna 2019 před jedenáctou hodinou ve Vrahovické ulici v Prostějově kontrolovali policisté obvodního oddělení Prostějov 2 osobní automobil značky Volkswagen a jeho čtyřiadvacetiletou řidičku. Při kontrole policisté zjistili, že žena má rozhodnutím Magistrátu města Přerova a rozsudky okresních soudů v Olomouci a Prostějově vysloveny celkem tři zákazy řízení, a to až do června roku 2022. Provedenou orientační zkouškou policisté dále u ženy zjistili přítomnost látky amphetamin/metamphetamin.

"Stejný automobil jiná hlídka obvodního oddělení Prostějov 2 kontrolovala tentýž den, krátce před půlnocí, v Palackého ulici v Prostějově. V tomto případě řídil osmadvacetiletý přítel dopoledne kontrolované ženy. Jinak měla kontrola shodný průběh. Muž má také vysloven zákaz řízení. Na rozdíl od přítelkyně pouze jeden, a to prostějovským magistrátem na dobu dvanáct měsíců do června tohoto roku. Stejný byl i výsledek orientační zkoušky na přítomnost zakázaných látek. Ten ukázal také přítomnost látky amphetamin/metamphetamin," uvedl policejní mluvčí František Kořínek.

I zbytkový alkohol znamená pokutu a zákaz řízení

ilustrační foto PČR

V sobotu ráno po osmé hodině policisté zastavili řidiče motorového vozidla Škoda Octavia v obci Konice. Šestadvacetiletý řidič při kontrole předložil doklady potřebné k řízení a provozu motorového vozidla a podrobil se orientačním dechovým zkouškám na alkohol. 

"Přístroj naměřil hodnoty 0,36 ‰ a 0,46 ‰ alkoholu v dechu. Na základě výzvy se řidič podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve. Muž uvedl, že v pátek večer vypil pět piv," uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman. Je podezřelý z přestupku o provozu na pozemních komunikacích, za který mu hrozí pokuta od 2 500 korun do 20 000 korun a zákaz činnosti od šesti měsíců do jednoho roku. (red)

Zákaz nepomohl. Řidiče se zákazem chytili v Palackého ulici!

ilustrační foto PČR

V úterý pár minut před půlnocí zastavila policejní hlídka v Prostějově na ulici Palackého osobní motorové vozidlo VW Passat, které řídil sedmadvacetiletý muž. 

Při kontrole policisté odhalili, že řidič má uložený trest spočívající v zákazu řízení motorových vozidel do konce června letošního roku a za volantem neměl tedy co dělat. "Ve zkráceném přípravném řízení mu bylo vzápětí sděleno podezření z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Alkohol ani drogy za volant nepatří

ilustrační foto PČR

V pátek 11. ledna 2019, krátce před tři čtvrtě na šest ráno, kontrolovali policisté ve Vrbátkách osobní motorové vozidlo Ford Focus. U třiatřicetiletého řidiče provedli orientační dechovou zkoušku a naměřili mu lehce přes 0,40‰ alkoholu v dechu. Řidič s naměřenými hodnotami souhlasil. 

Policisté mu zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu. Nyní je podezřelý z přestupku na úseku bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.

Dopravní akce opilé řidiče neodhalila

ilustrační foto PČR

V pondělí 7. ledna 2019 proběhla v rámci místní působnosti obvodního oddělení v Němčicích nad Hanou dopravně bezpečnostní akce místních policistů. 

Při akci zaměřené zejména na kontrolu dodržování zákazu řízení pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek policisté zkontrolovali 62 vozidel a jejich řidičů. 

"Ovlivněn zakázanými látkami nebyl žádný z nich a policisté tak řešili pouze sedm drobných dopravních přestupků. Udělené pokuty pak odpovídaly závažnosti zjištěných přestupků a dosáhly souhrnné výše 800 korun," doplnil policejní mluvčí František Kořínek. (red)

 

Podnapilý cyklista skončí s pokutou

ilustrační foto

Cyklistu, který se před jízdou řádně posilnil alkoholem, zastavili policisté v sobotu po deváté hodině večer na stezce pro chodce u Víceměřic. Dvaatřicetiletého muže, který jevil známky podnapilosti, vyzvali, aby se podrobil orientační dechové zkoušce.

"Opakovaným měřením byly cyklistovi naměřeny hodnoty okolo 1,9 ‰ alkoholu v dechu. S naměřenými hodnotami řidič souhlasil a k popíjení alkoholických nápojů v průběhu večera se policistům přiznal. Z místa kontroly pak musel dále pokračovat po svých," uvedla policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová. Ze svého protiprávního jednání se nyní bude muset zodpovídat před příslušným správním orgánem, kterému bude věc po zadokumentování oznámena k projednání. (red)

Pozbyl zdravotní způsobilost. Přesto řídil dál

ilustrační foto PČR

Z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání podezírají plumlovští policisté jednadvacetiletého muže z obce na Konicku. Muž z důvodu pozbytí zdravotní způsobilosti přišel v září minulého roku o řidičský průkaz, který poté v říjnu odevzdal na příslušném úřadě. 

"Již počátkem listopadu však tuto skutečnost přestal akceptovat a minimálně ve dvou policií zadokumentovaných případech v obci svého bydliště řídil osobní automobil typu Peugeot 206," uvedl policejní mluvčí František Kořínek s tím, že ve věci je konáno zkrácené přípravné řízení. V případě prokázání viny a odsouzení podezřelému za přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta. (red)

Řidiče z Prostějova chytili v Olomouci. Byl na mol!

ilustrační foto PČR

Podezřelým ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky je šestadvacetiletý muž z Prostějova. Ve čtvrtek 27. prosince 2018 po třetí hodině ráno jej v Olomouci na Tř. Kosmonautů jako řidiče osobního motorového vozidla zastavila a kontrolovala policejní hlídka.

"Při kontrole se mladý muž podrobil dechové zkoušce na alkohol, a ta měla pozitivní výsledek 1,52 promile alkoholu v dechu. Opakovanou dechovou zkouškou byla naměřena hodnota 1,54 promile. Muž s naměřenými hodnotami nesouhlasil a vyžádal si lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu," uvedla policejní mluvčí Marie Šafářová. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení. Za výše uvedený trestný čin lze dle trestního zákoníku uložit mimo jiné trest odnětí svobody až na jeden rok. (red)