kontroly na silnicích

Ujížděl, pak prchal, policistům stejně neutekl. Byl zdrogovaný a bez řidičáku

ilustrační foto

Včera před půlnocí chtěli policisté z obvodního oddělení Prostějov 2 v Žeranovské ulici v Prostějově zastavit a zkontrolovat osobní automobil značky BMW a jeho řidiče. Na výzvy k zastavení však řidič nereagoval a naopak policistům začal ujíždět. Ti ujíždějící vozidlo pronásledovali Drozdovickou ulicí na Sídliště svobody. 

"Tam devětadvacetiletý řidič vozidlo zastavil, vyskočil a policistům začal utíkat. Policista byl však rychlejší a muže dostihl. Protože pronásledovaný neuposlechl výzvy k zastavení, byl policistou zastaven a zadržen za pomoci donucovacích prostředků," informoval policejní mluvčí František Kořínek s tím, že při zadržení nedošlo ke zranění osob ani ke škodě na majetku.

Celorepubliková dopravní akce. Jezdíme bez pásů

ilustrační foto ber

Ve dnech 11. a 13. září v době od 8:00 do 14:00 hodin proběhla na Prostějovsku republiková dopravně bezpečnostní akce zaměřená zejména na kontrolu používání bezpečnostních pásů, zádržných systémů a dalších ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích.

Do akce bylo nasazeno dvaatřicet policistů, kteří v průběhu opatření zkontrolovali 666 vozidel. "Při kontrolách odhalili 67 přestupků, které byly vyřízeny na místě v příkazním řízení uložením pokut v celkové výši 14 400 Kč, z toho v šestnácti případech bylo porušeno ustanovení o používání pásů," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová s tím, že u jednoho řidiče zjistili podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. (red)

 

Řídit měl zakázané. Hlídka jej zastavila!

ilustrační foto PČR

I přesto, že rozhodnutím Městského úřadu Boskovice byl 64letý muž potrestán zákazem činnosti, který spočíval v zákazu řízení motorového vozidla, nedělal si s tím těžkou hlavu. Policejní hlídka ho včera dopoledne zastavila při řízení auta zn. Daewoo Matiz v obci Konice a zjistila, že vozidlo nesmí řídit až do května příštího roku. 

Provedla u něho i dechovou zkoušku, která byla negativní. To ovšem nic nemění na věci, že se bude zodpovídat z podezření z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí s tříletou trestní sazbou odnětí svobody. "Věc bude zpracována ve zkráceném přípravném řízení," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

 

Opilci a feťáci na silnicích. Policisté jich chytili o víkendu devět

ilustrační foto ber

Přestože jsou policisté na silnicích vidět velice často, najde se stále dost řidičů, kteří řídí pod vlivem zakázaných látek. Od pátku do neděle tak policisté na silnicích na Prostějovsku zjistili takových řidičů devět, tři ženy a šest mužů. V šesti případech byl zakázanou látkou alkohol, ve dvou amphetamin a v jednom cannabis.

Tři případy šetří policisté pro podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, protože těmto řidičům změřili hodnoty alkoholu v dechu přesahující jedno promile. "V prvním případě to byla devětačtyřicetiletá řidička Citroënu, která při sobotní kontrole v Mostkovicích nadýchala 1,47 ‰ alkoholu. Ostatní dva podezřelí z tohoto přečinu byli muži, kontrolovaní v neděli. Před druhou hodinou po půlnoci to byl šestašedesátiletý řidič VW Polo, který při kontrole na Sídlišti Svornosti v Prostějově nadýchal 1,36 ‰ alkoholu v dechu.

Spatřila hlídku, zastavila vozidlo a odcházela pryč. Policisté ženu odejít nenechali

ilustrační foto PČR

Včera, tedy v sobotu 9. září, v podvečer prováděla hlídka dopravních policistů kontrolu vozidel a řidičů v obci Mostkovice a přitom si všimla vozidla Citroen, jehož řidička po spatření policistů náhle zastavila na ulici Jižní, zamkla ho a odcházela od něj ve směru od hlídky. 

Hlídce se chování řidičky zdálo podezřelé, proto se za ní vydala a ženu zastavila. Proč se k takovému jednání žena uchýlila, bylo zřejmé již po provedené dechové zkoušce, které byla podrobena. "První test byl pozitivní s hodnotou 1,36 promile alkoholu v dechu a druhou se hladina ještě zvýšila na 1,47 promile. Žena s naměřenými hodnotami souhlasila a policistům přiznala, že v dopoledních hodinách vypila litr vína. Další jízda jí byla samozřejmě zakázána a na místě jí byl zadržen řidičský průkaz.

Zebra se za tebe nerozhlédne

Foto PČR

Na silnicích po celé České republice se řidiči v tomto týdnu potkávají s mnohem vyšším počtem hlídkujících policistů. Také na Prostějovsku se do tradiční preventivně bezpečnostní akce s názvem „Zebra se za tebe nerozhlédne“ v tomto týdnu zapojí desítky policistů.

Například v úterý ráno, v době před začátkem vyučování, u přechodů pro chodce v okolí osmi škol na Prostějovsku na provoz dohlíželo celkem sedmnáct policistů. "Jejich úkolem při této akci je kromě jejich přítomnosti na místě i upozorňovat děti a řidiče na pravidla správného chování v dopravě a zejména na pravidla při přecházení komunikací," uvedl policejní mluvčí František Kořínek.

Fotografie je z centra města Kostelce na Hané. (red)

 

Dopravně bezpečnostní akce Zlomený šíp

Foto PČR

Dopravně bezpečností akce s názvem „Zlomený šíp“ proběhla dne 1. 9. 2017 na území Olomouckého kraje. Do akce byli zapojeni policisté dálničního oddělení Kocourovec, policisté dopravního inspektorátu Přerov, Šumperk, Prostějov, Olomouc a policisté oddělení silničního dohledu krajského ředitelství. Hlídky se zaměřily zejména na kontrolu předepsané rychlosti motorových vozidel na dálnicích D 1, D 35, D 46. V rámci opatření bylo zkontrolováno čtyřiasedmdesát vozidel. 

"Celkem bylo zjištěno 47 přestupků, kdy policisté uložili pokuty v celkové výši 25.400 Kč. Z toho bylo řešeno 34 přestupků za nedodržení předepsané rychlosti. V jednom případě byl zjištěn řidič pod vlivem alkoholu a dva přestupky byly oznámeny správnímu orgánu", popsala bezpečnostní akce mluvčí PČR Olomouckého kraje Marta Vlachová. (red)

Další opilec za volantem!

ilustrační foto

Dne 2. září 2017 v odpoledních hodinách řídil v obci u Prostějova třiatřicetiletý řidič motorové vozidlo. Při řízení motorového vozidla byl zastaven a následně kontrolován hlídkou Policie České republiky. 

"Kontrolou bylo zjištěno, že vozidlo řídil po předchozím požití alkoholických nápojů a orientační dechovou zkouškou, které se na výzvu policistů dobrovolně podrobil, mu byla naměřena hodnota 1.77 ‰ alkoholu. Řidiči byl na místě zadržen řidičský průkaz. Ještě téhož dne byly ve věci zahájeny úkony trestního řízení pro přečin Ohrožení pod vlivem návykové látky", uvedl k případu řidiče pod vlivem mluvčí PČR Olomouckého kraje Petr Piňos. (red)

Na tříkolce na cestách. S téměř třemi promile

ilustrační foto beznamahy.cz

V pondělí 28. srpna 2017 před devatenáctou hodinou zjistila policejní hlídka na komunikaci v obci na Němčicku nekoordinovaný pohyb elektrického tříkolového vozidla. Řidič tříkolky měl v dechu skoro tři promile.

"Řidič  svým stylem jízdy vážně ohrožoval bezpečnost svou i ostatních účastníků silničního provozu. Provedenou dechovou zkouškou policisté u pětapadesátiletého muže změřili hodnotu 2,93 ‰ alkoholu v dechu. Řidič se změřenou hodnotou souhlasil a přiznal vypití dvou desetistupňových piv a jedné odlivky rumu bezprostředně před jízdou. Další jízdu policisté muži zakázali," konstatoval policejní mluvčí František Kořínek. Pro své jednání je podezřelý z přestupku podle zákona o provozu na pozemních komunikacích, za který mu hrozí pokuta od 2 500 do 20 tisíc korun. (red)

 

Dopravně bezpečnostní akce odhalila rychlíky

ilustrační foto ber

V pátek 25. srpna v době od 8 do 14 hodin a poté v neděli 27. srpna v době od 12 do 18 hodin proběhla na silnicích Prostějovska místní část celorepublikové dopravně bezpečnostní akce zaměřená tentokrát zejména na dodržování rychlostních limitů jízdy.

"V průběhu akce policisté zkontrolovali jednaosmdesát motorových vozidel a zjistili třicet čtyři přestupků (21 x rychlost). Dva přestupky k dořešení oznámili příslušnému správnímu orgánu. Ostatních dvaatřicet vyřešili na místě uložením pokut v souhrnné výši 18 100 korun," informoval policejní mluvčí František Kořínek. (red)