Kosíř

Rozhledna na Kosíři je otevřena denně

ilustrační foto rozhledna Kosíř

Plánujete výlet na rozhlednu a nevíte, jaké je na Kosíři počasí, nebo jestli je otevřeno? Chcete si zde udělat speciální prohlídku? Volejte 720 120 889.

Od 1. 7. do 16. 9. 2018 je rozhledna otevřena denně v době od 9 do 19 hodin Od 17. 9. do 31. 10. od pátku do neděle v době od 14 do 17 hodin. Po zimní přestávce se znovu otevře až v červnu 2019. Vstupné je pro mládež 6-15 let deset korun, dospělí zaplatí dvacet.

Vedle rozhledny je dřevěný přístřešek s ohništěm, kde si můžete za každého počasí odpočinout a opéct špekáčky.

Rozhledna na Kosíři v opravě! Otevře v červnu!

ilustrační foto

Opravy rozhledny na Velkém Kosíři konečně začaly. Do kraje se z ní podíváme možná už v červnu. Rozhlednu nechal v roce 2012 postavit mikroregion Kosířsko, začátkem února 2017 byla uzavřena.

„Při jedné z kontrol nás stavební dozor upozornil, že schodiště se trochu naklání. A tím to všechno začalo,“ konstatovala předsedkyně mikroregionu Hana Rozsypalová. Následně začal spor, zda za situaci může mikroregion architekt či stavební firma. Mikroregion situaci vyřešil dohodou se stavební firmou. "Provádí se to nejdůležitější,“ doplnila Rozsypalová. Statik mikroregionu doporučil ještě posílení hlavní konstrukce věže, které si teď obce nechávají zpracovat.

Kam na Nový rok? Na Kosíř!

ilustrační foto

I když je rohledna dlouhodobě uzavřena, ostatní aktivity na Kosíři žijí. Konal se zde tradiční Mikulášský výstup a na vrchol hanáckého Mont Blancu se budete moci vydat i na Nový rok.

1. ledna 2018 se totiž koná už 31. ročník novoročního výstupu na Velký Kosíř. Z vrcholu si budete moci odnést památeční medaili, čekat vás tam bude setkání s legendárním patronem hory, Kosířanem. K výstupu zvou hasiči ze Slatinek a turisté z TJ Sigma Lutín. V době od 9 do 15 hodin je na vrcholu přichystáno občerstvení z hasičské kuchyně. (ber)

 

Pracujeme na projektu opravy rozhledny, rádi bychom ji na jaře otevřeli, říká Rozsypalová

ilustrační foto

6. února letošního roku byla z technických důvodů uzavřena rozhledna na Velkém Kosíři. O jejím dalším osudu rozhodla páteční valná hromada Mikroregionu Kosířsko. Rozhledna i nadále nebude přístupná, kiosek a ohniště jsou ale návštěvníkům k dispozici. 

Rozhledna byla uvedena do provozu 22.6.2013. Její technický stav se stal natolik závažným, že Mikroregion Kosířsko, který ji provozuje, rozhodl v únoru 2017 kvůli bezpečnosti návštěvníků o jejím uzavření. Od té doby se táhnou neúspěšná jednání o tom, kdo za stav rozhledny může. Mikroregion už má ale jasno. "Podali jsme žalobu na zhotovitele stavby. Pracujeme také na projektu opravy rozhledny. Rádi bychom ji otevřeli na jaře příštího roku," sdělila PvNovinkám předsedkyně Mikroregionu Kosířsko Hana Rozsypalová.

Zůstává rozhledna na Kosíři po jednání uzavřena! Co bude s kioskem?

ilustrační foto

Šestého února letošního roku byla z technických důvodů uzavřena rozhledna na Velkém Kosíři. O jejím dalším osudu rozhodla páteční valná hromada Mikroregionu Kosířsko. Rozhledna i nadále nebude přístupná, kiosek a ohniště jsou ale návštěvníkům k dispozici. 

Rozhledna byla uvedena do provozu 22.6.2013. Její technický stav se stal natolik závažným, že Mikroregion Kosířsko, který ji provozuje, rozhodl kvůli bezpečnosti návštěvníků o jejím uzavření. "Po nedávné valné hromadě činíme patřičné kroky, o kterých budeme veřejnost včas informovat," sdělila redakci předsedkyně Mikroregionu Kosířsko Hana Rozsypalová. Podle jejích slov bude kiosek ve spodní části rozhledny na Velkém Kosíři v době letních prázdnin, tj. od 1. 7. 2017 do 31. 8. 2017, otevřen o víkendech a navíc i ve státní svátky 5. a 6. 7. 2017, vždy od 11 do 17 hodin.

Další jednání o rozhledně na Kosíři proběhne v pátek!

ilustrační foto

Šestého února letošního roku byla z technických důvodů uzavřena rozhledna na Velkém Kosíři. O jejím dalším osudu rozhodne páteční valná hromada Mikroregionu Kosířsko.

Rozhledna byla uvedena do provozu 22. června 2013. Za dva a půl roku provozu na její vrchol vystoupaly tisíce lidí. To se ale projevilo na jejím technickém stavu. Je natolik závažný, že Mikroregion Kosířsko, který ji provozuje, rozhodl kvůli bezpečnosti návštěvníků o jejím uzavření.   

"O tom, co s rozhlednou bude dál, rozhodne valná hromada. Ta se bude konat tento pátek," sdělila redakci předsedkyně Mikroregionu Kosířsko Hana Rozsypalová.

OBRAZEM: Kosíř v jarním hávu

Foto čtenářka Eva

Středeční odpoledne přímo vybízelo k procházkám a tak řada Prostějovanů zamířila do přírody. Z vycházky na Kosíř poslala do redakce fotografie paní Eva.

"Bylo nádherně, stráně plné bílých a růžových květů divokých trnek, špendlíků, které doplňovaly rašící listy stromů a keřů. Jen mne mrzelo, že do kraje vidět nebylo. Jako už skoro tradičně na něm ležel bílý mlhový příkrov," napsala k fotografiím. Přidala i fotografie Kalábovy studánky, který vypadá zcela vyschlá. Škoda, voda z ní byla vynikající. (ber)

Pozor! Rozhledna na Velkém Kosíři je až do odvolání uzavřená!

ilustrační foto

Z technických důvodů je dočasně nepřístupná rozhledna na vrcholu Velkého Kosíře. Mikroregion Kosířsko v současné době řeší reklamace vad, které se během dvouapůlletého provozování na této stavbě projevily.

„Uzavření rozhledny je jediným možným řešením. Dbáme na to, aby celý objekt byl bezpečný pro návštěvníky, a chceme, aby životnost rozhledny byla co možná nejdelší. Bohužel, během provozu se objevily takové vady v provedení, které nám tyto záruky nedávají,“ řekla Hana Rozsypalová, předsedkyně Mikroregionu Kosířsko.

Nevíte, kam zítra? Na Kosíř!

ilustrační foto J. Franc

V sobotu v osm hodin ráno odstartuje v sokolovně v Čelechovicích na Hané sedmnáctý ročník Zimního putování, které vede přes Velký Kosíř, a opět končí v hanácké obci.

Zaregistrovat se a vyrazit na túru budou zájemci moci až do jedenácti hodin. Jít mohou pěšky, využít ale mohou kolo, sáně či běžky. Cíl je opět v sokolovně, kde obdrží diplom a medaili. (red)

 

OBRAZEM: Na Kosíři svítilo slunce a bylo úžasně, říká Mojmír Mucha

Foto Mojmír Mucha

Dnes se, stejně jako v minulých letech, koná Novoroční výšlap na hanáckou horu Kosíř. Ze zaslaných fotografií je znát, že nepěkné počasí neodradilo davy návštěvníků, kteří si své automobily nechávaly pod kopcem, a že výstup si nenechali ujít i lidé ze vzdálenějších míst.

"Dorazili jsme nahoru v deset hodin, naše pořadové číslo bylo 311 a výše. Byl připraven vynikající guláš, svařák a návštěvníky přivítal Kosířan. Jsme rádi, že jsme si dnešní výstup nenechali ujít, nahoře krásně svítilo sluníčko", napsal k zaslaným fotografiím Mojmír Mucha. (red)