kraj

Doprava v kraji bude bezpečnější. Hejtmanství přispěje na cyklostezky i nové přechody

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

O něco bezpečněji se budou moci pohybovat cyklisté i pěší v našem regionu. Kraj totiž připravil další kolo dotačních programů, díky kterým vyrostou nové cyklostezky a přechody pro chodce.

„O dotace z obou programů byl v minulosti velký zájem. Města a obce díky krajským penězům postavily desítky kilometrů tras pro cyklisty. Přibyly také přechody a další opatření, která výrazně přispěla k bezpečnějšímu provozu na silnicích,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Jan Zahradníček.

V obou programech, jejichž vyhlášení musí ještě schválit zastupitelstvo, je připraveno k rozdělení celkem sedmnáct a půl miliónu korun.

Víme první: Hejtman Košta odvolán, nahradil ho Okleštěk

foto Prostějovské novinky

Olomoucký kraj bude mít nového hejtmana.

Krajské zastupitelstvo právě odvolalo hejtmana Oto Koštu (ANO). Pro návrh se vyslovilo 35 zastupitelů, 3 byli proti, 16 dalších se zdrželo. Zastupitelé bezprostředně poté zvolili jeho nástupce, kterým se stal Ladislav Oklešťěk (ANO). Pro nového hejtmana hlasovalo 29 koaličních zastupitelů, 21 opozičmních zastupitelů se zdrželo a další čtyři, včetně bývalého hejtmana Košty, vůbec nehlasovalo.

Krajské zastupitelstvo odvolává hejtmana Koštu

ilustrační foto: kr-olomoucky.cz

V Olomouci od rána probíhá jednání krajského zatsupitelstva, jehož klíčovým bodem je návrh na odvolání hejtmanana Oto Košty (ANO).

S  návrhem na hejtmanovo odvolání přišlo v lednu hnutí ANO, které ho samo v listopadu do funkce jako svého volebního lídra nominovalo. Nejsilnější klub v krajském zastupitelstvu je ale nyní přesvědčen, že Košta funkci nezvládá a má být vyměněn. Nejprve ho vyzvalo k odstoupení a, když odmítl, zahájilo kroky k jeho odvolání.

Krajští zastupitelé schválili nové dotační programy na rok 2016

ilustrační foto olk

Hlavním důvodem změny dosavadního způsobu přidělování dotací je snaha o přehlednější proces poskytování dotací z rozpočtu kraje. Krajští zastupitelé v pátek 18. prosince schválili nové dotační programy i jejich pravidla. Na webu Olomouckého kraje jsou vyhlašované dotační programy zveřejněny od pondělí 21. prosince.

Od roku 2016 budou dotace bez oborového zaměření zrušeny a místo nich je velmi výrazně rozšířen seznam poskytovaných krajských dotací v jednotlivých oblastech. Kromě nárůstu dotačních programů byl také nově vytvořen takzvaný vzorový dotační program, který posloužil k přípravě konkrétních dotačních programů.

Kraj poskytne dotace na vzdělávání trenérů

ilustrační foto

 

Trenérům kolektivních sportů pomůže se získáním trenérské licence dotační program Olomouckého kraje. O dotaci na podporu získání trenérského vzdělání mohou žádat fyzické osoby. Cílem krajského programu je zvýšit počet kvalifikovaných trenérů u kolektivních sportů v regionu, a to zejména u mládeže.

Termín pro podávání žádostí je stanoven od 1. 4. 2015 do 30. 6. 2015 do 14:00 hodin.

Žádosti a ostatní informace k problematice poskytování příspěvků v oblasti podpory na získání trenérského vzdělání naleznou zájemci na webu Olomouckého kraje  na http://www.kr-olomoucky.cz/prispevky-v-oblasti-sportu-cl-684.html. (red)

Olomoucký kraj vydal publikaci o nejvýznamnějších firmách v regionu

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

 

Ve spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou vydal Olomoucký kraj novou publikaci o významných firmách v regionu.

Jedná se o aktualizaci publikace vydané v roce 2010. Oproti minulé verzi došlo ke zvýšení počtu prezentovaných firem a to na téměř 200. Jednotlivé firmy jsou v publikaci přehledně rozděleny dle průmyslových oborů (automobilový, elektrotechnický, chemický, kovodělný, potravinářský, strojírenský, textilní průmysl, ostatní průmysl, ostatní zpracovatelský průmysl, průmysl informačních technologií a stavebnictví).

Máte volné miliony? Kraj prodává nemovitosti v Palackého ulici

ilustrační foto

 

Rada Olomouckého kraje vyhlásila  záměr Olomouckého kraje odprodat nemovitý majetek. Týká se pozemků a staveb v Prostějově v Palackého ulici.  Jde o objekty, ve kterých hospodaří Schola Servis.

„Jde o pozemek parc. č. 197 zast. pl. o výměře 560 m2, jehož součástí je stavba č.p. 150, obč. vyb., pozemek parc. č. 198/1 zast. pl. o výměře 667 m2, jehož součástí je stavba č.p. 151, obč. vyb., a pozemek parc. č. 198/2 zast. pl. o výměře 365 m2, jehož součástí je stavba bez č.p./č.e., garáž, vše v k.ú. a obci Prostějov,“ říká se v záměru. Minimální kupní cena je stanovena na 13 milionů korun. Cenové nabídky s uvedením případného účelu využití předmětných nemovitostí  úřad přijímá do 12. 1. 2015.

Už víte, co vznikne v areálu bývalé nemocnice na Lidické?

Foto ber

 

Kompletní rekonstrukcí prochází další z budov v areálu bývalé nemocnice v Lidické ulici. Vznikne zde zařízení zařízení pro chronicky nemocné Alzheimerovou chorobou. Investorem stavby za bezmála 45 milionů korun je Olomoucký kraj. Zařízení nabídne umístění 29 klientům a práci 20 lidem.

„Dojde k rekonstrukci a dostavbě stávajícího objektu pavilonu 13 H v areálu Centra sociálních služeb Prostějov na domov se zvláštním režimem, poskytující sociální služby pro osoby trpící Alzheimerovou chorobou. Velmi důležitým elementem je propojení s chráněnými prostory parku, které budou vyčleněny jen pro klienty domova,“ uvedla náměstkyně hejtmana Yvona Kubjátová.

Kraj podpoří včelaře. I vás?

ilustrační foto internet

 

Bezmála 400 tisíc korun poskytne olomoucké hejtmanství začínajícím včelařům, kteří posílí členskou základnu Českého svazu včelařů. Hejtmanství chce touto cestou zvýšit zájem včelařů. Slibuje si od podpory také navýšení počtu včelstev v regionu a zkvalitnění jejich chovu.
„Krajský příspěvek mohou začínající včelaři použít na nákup nových kompletních nástavkových úlů, plemenného a chovného materiálů, nebo na pořízení základního vybavení jako jsou například ochranné pomůcky,“ uvedl náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Michal Symerský. Program na podporu začínajících včelařů Olomoucký kraj realizuje od roku 2008. V letošním roce mohli včelaři žádat o dotaci od pěti do deseti tisíc korun. Krajský úřad obdržel celkem 71 žádostí o příspěvek, vyhověl 47 žadatelům. (red)

Ve finále Podnikatele roku 2013 Olomouckého kraje je zástupkyně z Prostějovska

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

 

Vítěze osmého ročníku soutěže EY Podnikatel roku Olomouckého kraje vybere odborná porota začátkem února 2014. Jeho jméno bude slavnostně vyhlášeno 27. února 2014 v Divadle na Šantovce v Olomouci.  Mezi finalisty je i dáma z Prostějovska.

Do nejužšího finále se dostala Jana Kremlová, generální ředitelka firmy Alika, která má sídlo v Čelčicích. Společnost ALIKA je přední českou potravinářskou firmou, zabývající se výrobou pražených ořechů, slaných snacků a balením sušeného ovoce a olejnatých semen. Na trhu působí již od roku 1992.

Vítěz regionálního kola převezme kromě věcného daru také šek na 100 tisíc korun za výbornou reprezentaci Olomouckého kraje.