Kralice na Hané

Tříkrálová sbírka v Kralicích na Hané

Foto koledníci

Do redakčního e-mailu nám dorazila fotografie tříkrálové sbírky z Kralic na Hané.

"Letos obcházelo Kralice rekordních deset skupinek + jedna skupinka v Kraličkách. Počasí tentokrát neobyčejně přeje - je teplo i slunečno. Fotografie je pořízena z dnešního rána před půl desátou, než skupinky začaly obcházet celý nás městys", napsal k zaslané fotografii čtenář Jan. (red)

OBRAZEM: Kralice žily o víkendu Hodovými slavnostmi!

Foto čtenář David

Zastupitelstvo městyse Kralice na Hané ve spolupráci s TJ Sokol Kralice připravilo pro své spoluobyvatele a návštěvníky na víkend Hodové slavnosti. Program byl velmi nabitý.

"V sobotu mohli návštěvníci slavností navštívit výstavu výšivek Hany Bouškové v místním kulturním domě, v sokolském parku připravil Salon Charisma Prostějov nehtovou a vlasovou show. Tamtéž vystoupil k večeru soubor Klásek, následovalo vystoupení břišních tanečnic. Elán Revival, ohňostroj či hodová zábava završily sobotní program. V neděli se konala dopoledne nedělní mše v kostele Nanebevzetí Panny Marie, ve stejné době na hřišti probíhal zápas starších ročníků Kralice - Bedihošť", popsal víkendovou akci čtenář David.

Děkujeme! (red)

OBRAZEM: Cyklostezka na Kralické? Stavba století

Foto ber

 

S dlouhou, předlouhou dobou realizace je spojována cyklostezka z Dolní na Kralickou ulici v Prostějově. Zejména část nad přemostěním železničního nádraží se podle řady lidí, kteří tudy denně projíždějí, neúnosně táhne. Konec se plánuje až na srpen.

„Nechápu to. Dodělali cyklostezku, ale jezdit se po ní nesmí. Teď se zas frézuje cosi přesně uprostřed kopce,“ posteskl si Roman Novák. Nejen podle jeho mínění je cesta do a z práce zejména pro cyklisty něco jako kolo štěstí. „Divím se, že zde ještě nedošlo k nějaké vážné nehodě,“ dodal Jan Procházka. Odbor rozvoje a investic prostějovského  magistrátu slibuje, že vše se dořeší do konce srpna. Stavba je rozdělena na etapy I, II, III.

Povahu prostějovské Vyvolené symbolizuje i její tetování!

foto: reality-show.panacek.com

 

Nejen sportovci, umělci a odborníci reprezentují náš kraj v rámci celé republiky. Nyní se dostává do záře reflektorů úplně jiný typ našeho zástupce. Je jím účastnice televizní reality show Vyvolení. Hned jako druhá se do vily, kde soutěžící stráví dlouhé týdny odříznuti od okolního světa, dostala díky hlasům televizních diváků Zdeňka Soušková z Kralic na Hané. 

Prostějované mohou Zdeňku znát z pizzerie Fontána, která do nedávna fungovala na náměstí TGM. Jejího bývalého provozovatele Bořka Nagyho se PvN zeptali na jeho zkušenost s novou prostějovskou „celebritou“.  „Samozřejmě jí v soutěži fandím. Osobně mne vůbec nepřekvapilo ani to, že se do vyvolených přihlásila, ani to, že postoupila. Byla vždy velmi společenská a byla ráda mezi lidmi. U mne pracovala jen krátce, protože práce servírky je mnohdy pro mladou ženu velmi náročná“, vyjádřil se prostějovský podnikatel Bořek Nagy.

Zveme vás na jedenáctý ročník Kraleckych klebet

ilustrační foto

Folklórní vystoupení domácích souborů Klas, Klásek a Kláseček a jejich hostů, to je jednáctý ročník Kraleckych klebet, které se konají v sobotu 9. června od 17.00 hodin v Kralicích na Hané.

Hanácký soubor písní a tanců Klas společně se svými dětskými soubory Klásek a Kláseček vás srdečně zve na 11. Kralecky klebete. V programu, který se koná v areálu zámeckého parku u kulturního domu v Kralicích na Hané vystoupí i jejich hosté. V případě nepříznivého počasí se akce bude konat v Kulturním domě.

"A vstopny, to je pré dobrovolny a po vestópeni tak od 19 hodine se bodó v hrani střídat mozeke. A ve možete zpívat, tolet se e plkat do pozdního časo. Ja, a jidla e piti bode také dost. Makrele, cigáro, pivko, vínko..." zvou pořadatelé.

(red)

Tradiční Hanácký bál po sedmatřicáté

Každoročně je bál zahájen polonézou v krojích

Již sedmatřicátý ročník tradičního a oblíbeného Hanáckého bálu se konal v pátek v Kralicích na Hané. Protože o vstupenky na tento ples je veliký zájem, v posledních letech se konají tyto plesy dva, vždy dva víkendy po sobě. Ten první byl minulý týden v sobotu, druhý pak včera.

Bál, který pořádá národopisný soubor tanců a písní Klas, odstartoval ve dvacet hodin tradiční polonézou v krojích. Hanáci se pak předvedli ještě ve dvou tanečních vystoupeních. Kolem desáté hodiny večerní se tanečníci a tanečnice k velkému překvapení všech oblékli do nablýskaných košil a pestrobarevných šatů a všem přítomným předvedli mix latinskoamerických tanců. Úspěch sklidili obrovský a tak své představení ještě jednou zopakovali. O půlnoci před samotným losováním bohaté tomboly pak sál zaplnili čertice a čerti s půlnočním číslem.

Adventní zastavení s duchovní hudbou

ilustrační foto

Vloni založili v Kralicích na Hané novou tradici adventních koncertů. I letos uspořádali „Adventní zastavení“ při duchovní hudbě v kostele Nanebevzetí Panny Marie a připravili milovníkům hudby příjemný nedělní podvečer při rozjímání. 

Loňská premiéra adventního koncertu měla úspěch, a tak i letos připravilo Občanské sdružení Kralice na Hané na třetí adventní neděli slavnostní koncert v kostele Nanebevzetí Panny Marie. A stejně jako vloni pozvalo k účinkování prostějovskou rodačku Pavlu Zbořilovou s jejím sametovým altem. „Adventní zastavení“ potěšilo milovníky krásných melodií především duchovní hudbou. Úvod koncertu patřil dětem z místní základní školy, které pod vedením svých učitelek zazpívaly dvě vánočně laděné písně.

Adventní zastavení připomnělo hanácký venkov

ilustrační foto

Stejně jako každý rok i letos patřila třetí adventní sobota v Kralicích na Hané folklóru. Místní soubory Klas, Klásek a Kláseček  připravily tradiční  adventní vystoupení, ve kterém připomněly, jak prožívali advent naši předkové. 

Krásné hanácké písně, tance, říkadla a především vánoční zvyky od svatého Martina až po tříkrálové koledování si vychutnali všichni, kdo přišli na tradiční setkání v Kulturním domě v Kralicích na Hané. Návrat do starých časů prostřednictvím lidového folklóru je příjemným zpestřením dnešního předvánočního času a je milým pohlazením po duši. 

Pozvánka na adventní víkend do Kralic na Hané

ilustrační foto

V sobotu 10.12.2011  pořádá Hanácký soubor Klas, Klásek a Kláseček adventní posezení s programem. Začátek je v 17 hodin v kulturním domě v Kralicích n/H. 

Adventní zastavení - sváteční koncert s duchovní hudbou - se uskuteční v neděli 11.12.2011 v 16:00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kralicích na Hané.