kůň

Podvyživený kůň hledá opět nový domov

ilustrační foto SVS

Koně trpícího podvýživou objevili pracovníci Státní veterinární správy (SVS) v březnu u chovatelky v Hrušce. SVS kvůli tomu podala městu Prostějov podnět k projednání přestupku a navrhla umístit týraného koně do náhradní péče. Chovatelka, které hrozila pokuta až půl milionu korun, koně prodala. Jenže z nové stáje se patnáctiletý lipický valach Figaro musí zase stěhovat. 

„Kůň nám dělá radost, jediný jeho problém je, že se nesnese s valachem, kterého tu máme. A bohužel nemáme možnost chovat je tady dlouhodobě odděleně. Takže z „koňských osobních důvodů“ bude muset jít někam jinam,“ uvedla současná majitelka lipicána Věra Filipová. Mohutný, cca 165 cm vysoký Figaro má průkaz původu. Je charakterní, drezurně přiježděn, v terénu hodný. Nyní je v pastevním ustájení, ošetřován a ježděn dívkami. "Zažil si špatné zacházení, zaslouží si dobrou péči a laskavý přístup," dodala Filipová s tím, že koník je zdravotně omezen, trpí dušností.   

Hasiči vyprostili koně, který uvízl v potoce. Povolali jeřáb

Foto HZS Ol. kraje

Ve středu 6. září 2017 vyjeli profesionální hasiči z Prostějova do Biskupic, kde v potoce uvízl kůň. Zadníma nohama se zabořil do bláta a vody, hustá tráva a houští mu znemožňovali dostat se zpět na břeh. Hasiči po příjezdu na místo a průzkumu situace vyhodnotili, že bude potřeba na místo povolat jeřáb. 

"Než jeřáb přijel, profesionální hasiči z Prostějova a dobrovolní hasiči z Biskupic koně podvázali popruhy a vlastními silami ho vytáhli na břeh. Tam už na něj čekala majitelka, která si ho převzala. Kůň byl nezraněn," uvedla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. (red)

 

Na výlet k Domamyslicím se vydal osedlaný kůň. Shodil jezdkyni a vyrazil

ilustrační foto

Sedmnáctého května po deváté hodině ranní přijali prostějovští strážníci oznámení od řidiče, že se po silnici od Seloutek směrem k Domamyslicím se pohybuje osedlaný kůň bez jezdce. 

Na místo vyjela hlídka okrskářů, koně se ale najít nepodařilo. Strážníci se pokusili v nedaleké prodejně jezdeckých potřeb zjistit informace, čí by mohlo zvíře být. V prodejně se nacházela i zákaznice, která ihned začala obvolávat známé chovatele koní v okolí a zjišťovat koho kůň shodil. "Po půl hodině se na linku 156 obrátil muž z Mostkovic s tím, že odchytil koně bez jezdce. Informace byla předána okrskářům, kteří se přesunuli na zahradu oznamovatele. Rovněž tam přijela i žena, pátrající po majiteli.

Záchrana koně měla šťastný konec

foto HZS OLK

Profesionální hasiči ze Šumperku a dobrovolní hasiči z Petrova nad Desnou vyjížděli ve čtvrtek 30. června 2016 v 15 hodin k záchraně koně v obci Vernířovice. 

„Hasiči po příjezdu zjistili, že kůň se propadl do staré nepoužívané jímky malým otvorem. Nohy měl po kolena ve vodě, jinak se zdál nezraněný. Hasiči odčerpali vodu, majitelka si zajistila veterináře, který koně uspal a hasiči ho bez problémů vytáhli ven,“ uvedla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. (red)

Zaříkávačka koní přijede již zítra!

ilustrační foto zuzanaprokopova.cz

Stáje M+M zfp s.r.o ve spolupráci se spolkem M+M Očenáškovi pozvaly do Ptení Zuzku Prokopovou. Známá zaříkávačka koní dorazí v neděli 24. dubna.

Zuzka Prokopová zúročuje roky zkušeností nejen v celkové metodice výuky Partnershipu, ale i v praxi. V rámci hesla, že nic není nemožné, pomáhá najít společnou řeč s jejich čtyřnohými partnery začínajícím i dlouholetým koňákům, dětem i dospělým.

Lekce se uskuteční v době od 9,30 do 17 hodin. „Přijďte se podívat, jak se dá pomoci každému koni i majiteli, který si neví rady s chováním, tréninkem a zlozvyky svého koně,“ zvou organizátoři.

Kam na velikonoce? Ke koním do Ptení!

ilustrační foto FB Stále M+M ZFP

Stáje M+M zfp s.r.o. Ptení ve spolupráci se spolkem M+M Očenáškovi pořádají Velikonoční prázdniny u koní. Pro děti ve věku od 6 do 15 let je pořádají 24. – 27.3.2016 od 8 do 15 hodin.

„Program nabídne krmení zvířátek, čištění, sedlání, základní péče o koníky, povožení na jízdárně i v přírodě a hry a soutěže,“vypočítali organizátoři.

Cena za 4 dny je 1860 korun. V ceně zahrnuta doprava, oběd, pitný režim, instruktoři, koně, dárky, bezpečnostní pomůcky…

Přihlášky a veškeré informace získáte na tel.: 601 587 019, Email: mm.kone@seznam.cz a Facebook: Stáje M+M zfp s.r.o. (red)

Konec. Pořádková komise Jockey clubu diskvalifikovala Nikase

ilustrační foto

Dnes oznámil Jockey club ČR výrok pořádkové komise. Desetiletý hnědák Nikas trenéra Stanislava Popelky z Hvozdu byl co by vítěz Velké pardubické diskvalifikován. Stejně dopadl i druhý Popelkův svěřenec, osmiletý valach Čáriray, vítěz Křišťálového poháru. Stanislava Popelku komise nepotrestala. Důvodem diskvalifikace byla pravidla dostihu, množství zakázaných látek, které byly u obou koní nalezeny, nemohlo jejich výkon nijak ovlivnit.  

"Vítěz Nikas měl po říjnovém dostihu v těle zakázané alkaloidy kofein a theobromin, což potvrdila analýza vzorku A v Německu a následně i kontrola B-vzorku v Británii. "Vzhledem ke skutečnosti, že kofein patří do skupiny bezpodmínečně zakázaných látek a i u theobrominu byla překročena povolená prahová hodnota, pořádková komise na základě ustanovení koně Nikas z doběhu dostihu diskvalifikovala," stojí ve zprávě sedmičlenné komise, která se objevila na webu JC ČR. Vítězem se tak stal Ribelino.

Nikase a Stromského můžete podpořit v internetové petici

ilustrační foto archiv ber

Pozitivní dopingový nález desetiletého valacha Nikase zřejmě zvrátí výsledky loňské Velké pardubické. Jockey club ČR může svěřence trenéra Stanislava Popelky diskvalifikovat a Srdéčko tak připravit o jedinečný triumf. Stejně tak může potrestat i jeho žokeje Marka Stromského a samotného trenéra. Na podporu všech tří zmíněných podepisují lidé z celé republiky petici.

Petiční akci s názvem: Chceme, aby Nikas a Marek Stromský zůstali vítězi VP, má na svědomí Adéla Hantschová.

„U Nikase bylo nalezeno zanedbatelné množství nepovolených látek, které určitě neměly vliv na výkon. Marek Stromský si takové rozhodnutí nezaslouží a je plnohodnotným vítězem Velké pardubické,“ argumentuje Hantschová. Podle jejích slov petice nevyjadřuje v žádném případě podporu dopingu, slouží podpoře hlavních aktérů. „Chceme, aby bylo vidět, kolik lidí s tvrdým trestem nesouhlasí,“ dodává.

Nikasův vzorek je pozitivní. Vítěz Velké pardubické bude zřejmě diskvalifikován

ilustrační foto

I když původně přinesl server rozhlas.cz zprávu, že výsledky testů koní, podezřelých z říjnového dopingu, jsou negativní, Jockey Club ČR vzápětí potvrdil opak. Vítěz poslední Velké pardubické Nikas, stejně jako další z koní trenéra Stanislava Popelky ze Srdéčka Čáriray, měli v moči nepovolené látky. Pořádková komise Jockey Clubu ČR  bude muset koně diskvalifikovat, trenér viní výrobce krmiva.

Desetiletý valach Nikas v sedle s žokejem Markem Stromským zvítězil v nejslavnějším dostihu kontinentální Evropy 11. října loňského roku. Přesně po měsíci ale vyšlo najevo, že vítězný kůň měl pozitivní dopingový nález, a od té doby se čekalo na analýzu vzorku B, kterou v anglickém Newmarketu nechal udělat Stanislav Popelka. Výsledky dostal Jockey Club ČR. Test B potvrdil přítomnost zakázaných látek kofeinu a theobrominu.

Jockey Club ČR zítra oznámí výsledky testů koní ze Srdéčka!

lustrační foto Čáriray Equichanel

Zítra, tedy 19. ledna 2016, se v Hotelu Paříž v Praze uskuteční tisková konference týkající se výsledků analýzy B vzorků koní Nikas a Čáriray trenéra Stanislava Popelky z Hvozdu.

U vítěze Velké pardubické 2015 Nikase a Čáriraye, vítěze Křištálového poháru, byl pozitivní nález na doping u odebraných vzorků. V listopadu požádal trenér Stanislav Popelka o analýzu vzorků B, kterou provedl FEI Central Laboratory (LGC Limited) ve Velké Británii.

Výsledky testů oznámí vedení Jockey clubu zítra a rozhodne tak o platnosti vítězství Nikase ve Velké pardubické. (ber)